Εφαρμογές για κινητά, αλλά και χάπια για το υψόμετρο

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Απο όσο με έχουν πληροφορήσει εδώ στο forum, τα χάπια τα παίρνεις πρίν κάποιες ώρες και όχι όταν είσαι ήδη εκεί....που πας εσύ χωρίς να τα ροζ, κίτρινα, κόκκινα, πράσινα κτλ κτλ χαπάκια βρε:haha:
Τα βουνά δεν είναι παιχνίδι!!!
Ε, την πρώτη φορά είπα να μην τα πάρω εκ των προτέρων. Τα έβαλα όμως στο εξωτερικό τσεπάκι του σακιδίου μου για να έχω εύκολη πρόσβαση. Βέβαια, μέσα στην παραζάλη μου, άνοιξα όλα τα φερμουάρ μέχρι να τα εντοπίσω:lol: Μετά, ανελλιπώς κάθε οκτώ ώρες μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός στο υψόμετρο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ανοίγω κι εγώ να διαβάσω το topic, βλέπω την τελευταία απάντηση και στιγμιαία μπαίνω στο google play για να βρω την εφαρμογή "diamox", αλλά εις μάτην... :haha:
Κοίτα όμως πως άλλαξε ο τίτλος (χάρμα; ) και χωρίς να δω το σχόλιο σου :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ανοίγω κι εγώ να διαβάσω το topic, βλέπω την τελευταία απάντηση και στιγμιαία μπαίνω στο google play για να βρω την εφαρμογή "diamox", αλλά εις μάτην... :haha:
Ναι, έχουμε βγεί λίγο off topic :haha::haha::haha:
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Λιγη προσοχή όμως με τις αναφορές φαρμάκων-χαπιων γιατί μπορεί κάποιος να διαβάζει και να πάθει κάποια ζημιά.
(Υπάρχει σχετική νομοθεσία)
Το λέω εκ πείρας γιατί είχα πάρει χάπια που μου είχε γράψει γιατρός προκειμένου να μην αντιμετωπίσω θέμα με την αλλαγή νερού-καιρού στην Αίγυπτο και κατέληξα με γαστρεντερίτιδα αρκετούς μήνες.
Κάθε οργανισμός αντιδρά πολύ διαφορετικά στο εκάστοτε χάπι για αυτό καλό θα ήταν να μην αναφέρονται γενικώς......
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Χρησιμοποιώ συχνά και είναι πολύ ακριβής την εφαρμογή Altimeter.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτησω κατι? Diamox παίρνετε??
βεβαιως. για προληψη οτι καλυτερο. παντα οπως καθε φαρμακο με συνταγη ιατρου.
Όχι. Κάτι πολύ πιο απλό και ακίνδυνο: http://www.sorojchipills.com/sorojchi.html
ο κινδυνος ειναι σχετικος...κι αυτο φαρμακο ειναι με παρενεργειες κ πρεπει να συνταγογραφειται. μαλιστα φαρμακο όχι για προληψη αλλα για μερικη θεραπεια (ντεπον με ασπιρινη ενα πραγμα..). οταν δηλ ειναι πλεον αργα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
βεβαιως. για προληψη οτι καλυτερο. παντα οπως καθε φαρμακο με συνταγη ιατρου.

ο κινδυνος ειναι σχετικος...κι αυτο φαρμακο ειναι με παρενεργειες κ πρεπει να συνταγογραφειται. μαλιστα φαρμακο όχι για προληψη αλλα για μερικη θεραπεια (ντεπον με ασπιρινη ενα πραγμα..). οταν δηλ ειναι πλεον αργα...
Εμάς, πάντως, γιατρός μας το έδωσε. Για πρόληψη. Και προληπτικά το παίρναμε και μια χαρά έκανε τη δουλειά του, όχι μόνο στο Περού αλλά και στα Ιμαλάια, σε πολύ μεγαλύτερα υψόμετρα. Το Diamox ήταν απαγορευτικό για μένα - για ιατρικούς λόγους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο Forum μπορούμε να βρούμε τα φάρμακα που έχουν χρησιμοποιήσει οι προγενέστεροι απο εμάς. Τα συγκεντρώνουμε λοιπόν και πάμε στο γιατρό μας, ο οποίος ξέρει το ιστορικό μας, και αν δεν το ξέρει φροντίζουμε να το αποκτήσει!
Αυτός θα μας πεί αν οι ουσίες του φαρμάκου, και ποιού απο όλα αυτά τα φάρμακα, κάνει για εμάς! Όπως και αυτός θα μας πεί αν μπορούμε να ανέβουμε σε μεγάλα υψόμετρα ή όχι....
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Νομίζω πως η εφαρμογή που χρειάζεσθε όσοι ανεβαίνετε σε υψόμετρο είναι η Medisafe. Για να μην ξεχνάς πότε πρέπει να πάρεις τα χάπια υψομέτρου! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom