Γενικά Εχω μαρκάρει στον χάρτη, καιρό, ένα νησί τρομερό! Οθωνοί!

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Το βλέπω στον χάρτη, το ξαναβλέπω... Και περα απο κάποιες μικροαναφορές στο φορουμ, δεν μπορω να βρω πληροφοριες για τους Οθωνους, μάλλον δεν θα εχει και πολλες, αλλα γνωριζει κανενας τι επικρατεί στο νησί;
Από θεμα διαμονης, μου βγαινουν κατι ακριβά ξενοδοχεια μονο, και οι παραλίες φαινονται πιο πολύ προσβασιμες μεσω θαλασσης, ισχυουν αυτα;
Προσφερεται το νησί για καποιες μερες ή ειναι μονο σαν μερος ενος γενικού τουρ στα διαπόντια νησιά, ημερησιες από Κερκυρα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να πας για να μας γράψεις εντυπώσεις, να πάμε κι εμείς με τη σειρά μας!
Πέρα από τη πλάκα το είχα ψάξει λίγο πέρυσι.
Υπάρχουν πλοία που εκτελούν το δρομολόγιο, όχι όμως από το κεντρικό λιμάνι της Κέρκυρας αλλά από ένα μικρό βορειοδυτικά.
Είναι πολύ ωραίο να συνδυαστεί με Ερρεικούσα και Μαθράκι, όχι μεμονωμένα, κάτι που απαιτεί σχεδιασμό και περισσότερες μέρες, μιας και δεν είχε καθημερινή μετάβαση. Για διαμονή δεν είχα ψάξει περισσότερο μιας και έκατσαν άλλα σχέδια τελικά.
Αν θυμάμαι καλά είχε κάνει την εκδρομή ο @KonstantinosAlyona οπότε ίσως έχει να μοιραστεί πληροφορίες. ;)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ναι, ειδα κι εγω πως φευγει πλοιο απο Αγ. Στεφανο!
Και για διαμονη, ενα χωραφι να εχει ενας φίλος, πεταω σκηνή μεσα και ειμαι καλα :haha:
Καφενειο/παντοπωλειο να υπαρχει μόνο, για κρυες μπυρες και νερο!!
Αναμενουμε λοιπον...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καφενειο/παντοπωλειο να υπαρχει μόνο, για κρυες μπυρες και νερο!!
Αναμενουμε λοιπον...
Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Παντού υπάρχει. :cool:
Πιο πολύ η διαμονή με προβληματίζει σε τέτοια μέρη, που είναι ιδιαίτερα δύσκολη να βρεθεί Ιούλιο και Αύγουστο αν δε την έχεις κλείσει πολύ νωρίτερα.
Μου ακούγεται πολύ ωραίο island hopping και θα το δω πιο ζεστά απ' του χρόνου.
Είχα πετύχει πάντως και μια εκπομπή στην ΕΡΤ το χειμώνα μου μου άυξησε περισσότερο τη περιέργεια, για να δούμε.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια σας παιδιά.
Είχαμε πάει στους Οθωνούς και στο Μαθράκι πριν 4 χρόνια τέτοιες μέρες. Η Αλιόνα έμπαινε στον 8ο μήνα, έτσι ξεκινήσαμε για Πάργα, Κέρκυρα και Διαπόντια.
Πήγαμε με το καραβάκι από Άγιο Στέφανο, θα βρείτε στο γκουγκλι τηλέφωνα, να κάνετε μια κράτηση. (Τι σκα***δρόμοι αυτοί στην Κέρκυρα, ρε παιδί μου, παρεμπιπτόντως).
Διαμονή: Δεν είχαμε κλείσει τίποτα, καθότι είχαμε αφήσει αμάξι στην Κέρκυρα και ήμασταν με τη σκηνή για ελεύθερο.
Διανυκτερεύσαμε στην παραλία δίπλα στο λιμανάκι των Οθωνών, δεν μας είχε ενοχλήσει κανείς τότε. Έχει μαγαζάκι για τα απαραίτητα, καφέ κτλ, συνήθως κλείνουν μεσημέρι, να κοιμηθεί ο κόσμος. Μιλάμε γαληνευεις. Νοικιασαμε και παπάκι (του ιδιοκτήτη, γιατί τα ενοικιαζόμενα ήταν σκούτερ και εγώ είμαι του παπακίου 😛 ), πήγαμε όλο το νησάκι, μπάνιο στην άλλη πλευρά, φάρος, ηλιοβασίλεμα στην Αδριατική.
Την άλλη μέρα με το άλλο καράβι (φέρυ από το λιμάνι της Κέρκυρας, όταν δεν είναι χαλασμένο), πήγαμε Μαθράκι αντί για Ερεικούσα που ήταν το σχέδιο. Είχε πανηγυριιιιι, ακούς @psilos3 ;;; πανηγύρι σε νησάκι μήκους 2,5 χιλιομέτρων, με μπόλικο κόσμο από Κέρκυρα, Ιταλία, Αμερική (μετανάστες). Μας χάλασε ότι δεν μας έδιναν καρέκλες να καθίσουμε, η γυναίκα έγκυος, μέχρι που λαμπάδιασα και πήγα στους "οργανωτές". Τα κακά του τοπικισμού, δεν πειράζει.
Ήταν να μείνουμε νύχτα, ελεύθερο στη μεγάλη παραλία ξανά. Φοβερή ακτή αυτή!
Είχε βάλει όμως μπόλικο αέρα και, αφού το καραβάκι πηγαινοέφερνε κόσμο τη νύχτα μετά το πανηγύρι, είπαμε να μην ξεμείνουμε και φύγαμε ξημερώματα για Κέρκυρα.
Α, στο Μαθράκι, ανεβαίνοντας το δρόμο από το λιμάνι στα 100 μέτρα, έχει μια ταβερνα-παντοπωλειο-ταχυδρομειο-τα πάντα όλα. Φοβερή θέα, ωραία φαγητά, κεράσματα! Εκεί αλλάξαμε για το πανηγύρι, την Αλιόνα την πήραν μαζί τους με το αμάξι. Εγώ πήγα με τα πόδια, ανέβηκα στο ψηλότερο σημείο του νησιού, και είχα απρόσκοπτη θέα με αέρα στο ηλιοβασίλεμα και τους Οθωνούς.
Ένα παπάκι στου Οθωνούς και τα ποδαράκια σας στο Μαθράκι αρκούν. Ένα σακίδιο, μια σκηνή και καλή διάθεση ;)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Γεια σας παιδιά.
Είχαμε πάει στους Οθωνούς και στο Μαθράκι πριν 4 χρόνια τέτοιες μέρες. Η Αλιόνα έμπαινε στον 8ο μήνα, έτσι ξεκινήσαμε για Πάργα, Κέρκυρα και Διαπόντια.
Πήγαμε με το καραβάκι από Άγιο Στέφανο, θα βρείτε στο γκουγκλι τηλέφωνα, να κάνετε μια κράτηση. (Τι σκα***δρόμοι αυτοί στην Κέρκυρα, ρε παιδί μου, παρεμπιπτόντως).
Διαμονή: Δεν είχαμε κλείσει τίποτα, καθότι είχαμε αφήσει αμάξι στην Κέρκυρα και ήμασταν με τη σκηνή για ελεύθερο.
Διανυκτερεύσαμε στην παραλία δίπλα στο λιμανάκι των Οθωνών, δεν μας είχε ενοχλήσει κανείς τότε. Έχει μαγαζάκι για τα απαραίτητα, καφέ κτλ, συνήθως κλείνουν μεσημέρι, να κοιμηθεί ο κόσμος. Μιλάμε γαληνευεις. Νοικιασαμε και παπάκι (του ιδιοκτήτη, γιατί τα ενοικιαζόμενα ήταν σκούτερ και εγώ είμαι του παπακίου 😛 ), πήγαμε όλο το νησάκι, μπάνιο στην άλλη πλευρά, φάρος, ηλιοβασίλεμα στην Αδριατική.
Την άλλη μέρα με το άλλο καράβι (φέρυ από το λιμάνι της Κέρκυρας, όταν δεν είναι χαλασμένο), πήγαμε Μαθράκι αντί για Ερεικούσα που ήταν το σχέδιο. Είχε πανηγυριιιιι, ακούς @psilos3 ;;; πανηγύρι σε νησάκι μήκους 2,5 χιλιομέτρων, με μπόλικο κόσμο από Κέρκυρα, Ιταλία, Αμερική (μετανάστες). Μας χάλασε ότι δεν μας έδιναν καρέκλες να καθίσουμε, η γυναίκα έγκυος, μέχρι που λαμπάδιασα και πήγα στους "οργανωτές". Τα κακά του τοπικισμού, δεν πειράζει.
Ήταν να μείνουμε νύχτα, ελεύθερο στη μεγάλη παραλία ξανά. Φοβερή ακτή αυτή!
Είχε βάλει όμως μπόλικο αέρα και, αφού το καραβάκι πηγαινοέφερνε κόσμο τη νύχτα μετά το πανηγύρι, είπαμε να μην ξεμείνουμε και φύγαμε ξημερώματα για Κέρκυρα.
Α, στο Μαθράκι, ανεβαίνοντας το δρόμο από το λιμάνι στα 100 μέτρα, έχει μια ταβερνα-παντοπωλειο-ταχυδρομειο-τα πάντα όλα. Φοβερή θέα, ωραία φαγητά, κεράσματα! Εκεί αλλάξαμε για το πανηγύρι, την Αλιόνα την πήραν μαζί τους με το αμάξι. Εγώ πήγα με τα πόδια, ανέβηκα στο ψηλότερο σημείο του νησιού, και είχα απρόσκοπτη θέα με αέρα στο ηλιοβασίλεμα και τους Οθωνούς.
Ένα παπάκι στου Οθωνούς και τα ποδαράκια σας στο Μαθράκι αρκούν. Ένα σακίδιο, μια σκηνή και καλή διάθεση ;)
Τι λες τώρα....!!! Υπέροχη ιστορία, πολύ κοντά σ'αυτό που είχα στο μυαλό μου γι'αυτό το ταξίδι!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@KonstantinosAlyona μας έφτιαξες με τη περιγραφή σου και δε προλαβαίνω να χωρέσω τίποτα στο φετινό πρόγραμμα δυστυχώς... :haha:
Κάτι ακόμα όταν μπορέσεις, σύνδεση μεταξύ των νησιών έχει σε καθημερινή βάση ή απλά έτυχε να περνάει το πλοίο που ξεκίνησε από Κέρκυρα;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
@KonstantinosAlyona μας έφτιαξες με τη περιγραφή σου και δε προλαβαίνω να χωρέσω τίποτα στο φετινό πρόγραμμα δυστυχώς... :haha:
Κάτι ακόμα όταν μπορέσεις, σύνδεση μεταξύ των νησιών έχει σε καθημερινή βάση ή απλά έτυχε να περνάει το πλοίο που ξεκίνησε από Κέρκυρα;
Προσπαθώ να θυμηθώ ποια ακριβώς ημερομηνία ήταν το πανηγύρι στο Μαθράκι, θα σου πω. Ίσως 14 Ιουλίου.
Καραβάκι όχι, δεν έχει καθημερινά. Καλύτερα να κάνεις ένα τηλ για τα δρομολόγια από Άγιο Στέφανο, και να δεις αν πηγαίνει και το φέρυ από Κέρκυρα. Βάλτα στο χαρτί και βρες το συνδυασμό που βολεύει, χεχεχε!!
Εμείς ήταν να πάμε Ερεικούσα αντί για Μαθράκι. Όταν μπήκαμε στο καραβάκι όμως και είδα να κουβαλάνε εφόδια φουλ, ρώτησα, έμαθα για το πανηγύρι και αλλάξαμε σχέδιο 😁
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Πριν λίγο, τα ειδα κι εγω τα δρομολόγια, πρεπει να γινει ενα καλό προγραμματακι για να βολεψουν οι διαδρομες ειναι η αληθεια, αλλα με λιγη καλή θεληση...
 

TolisK

Member
Μηνύματα
5
Likes
35
Μόλις είδα το θέμα, δεν γινόταν καλύτερος συγχρονισμός!

Είμαστε εδω και λίγες μέρες Κέρκυρα και αύριο 1/8 θα περάσουμε Ερεικούσσα με το πλοιάριο. Θα μείνουμε δύο βράδια και μετά απο εκεί θα πάμε Οθωνούς για αλλά δύο βράδια. Μαθράκι πήγαμε αυθημερόν, δεν αξίζει για τίποτα περισσότερο (μπάνιο, φαγητό και πίσω).

Διαμονή ακριβά και στα δύο (Ερεικούσσα & Οθωνοι). Δεν λέει από Κέρκυρα, κάνει 3-3.5 ώρες το καραβάκι. Από Αγ. Στέφανο είναι 45' η Ερεικούσσα και 1:20' οι Οθωνοί.

Περισσότερα στο τέλος της εβδομάδας που θα επιστρέψουμε...
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Όντως τι ωραίος συγχρονισμός! Περιμένω ραπορτο από Ερεικούσσα και κυρίως από Οθωνούς!! Να περάσεις όμορφα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom