Γενικά Εχω μαρκάρει στον χάρτη, καιρό, ένα νησί τρομερό! Οθωνοί!

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Και στη περίπτωση αυτή που αφήνεις το αμάξι;
Δε χρειάζεται μέσο στα Διαπόντια;
Στον Αγιο Στεφανο, αφήνεις το αμάξι στο λιμανάκι. Ετσι καναμε κι εμεις όπως μου ειχε πει ο @KonstantinosAlyona , το ίδιο έκαναν και οι ντόποι χωρίς κανενα θέμα.
Στα Διαπόντια δεν ειναι απαραίτητο το μέσο, ίσως στους Οθωνούς για κάποιες παραλίες (αλλά και πάλι έχει φθηνα ενοικιαζόμενα αν θες, με το μηχανακι όλα ήταν στα 15 λεπτά απόσταση).
 

MaryK.

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Koh Phangan Thailand
Από ποιό σημείο του λιμανιού στην πόλη φεύγει για Διαπόντια;
Σε όποιο πρακτορείο ρωτήσαμε, μας έλεγαν πως είναι πολύ δύσκολο να πάμε σε αυτά τα νησιά και να πάμε από Βόρεια Κέρκυρα αν θέλουμε. Δεν είδαμε και σε κάποιο καραβάκι να γράφει Διαπόντια ή να έχει αναρτήσει πρόγραμμα σε κάποιο stand μπροστά του, όπως γίνεται σε άλλα νησιά.
Εμείς είχαμε πολλές μέρες στο νησί και θα θέλαμε να τα επισκεφτούμε αλλά δεν τα καταφέραμε.
περίεργο που δεν σας είπαν.... υπάρχει το Ζαναντού (απέναντι από το καφέ Sente Venti) που φεύγει από το λιμάνι της Κέρκυρας Δευτέρα-Πέμπτη-Σαββατο και Κυριακή της 6.30 το πρωί αλλά και το EVDOKIA που είπαν ήδη πιο πάνω και πάει σίγουρα Ερείκουσα, και μετά από βόρεια Κέρκυρα φεύγουν καθημερινά από τον Άγιο Στέφανο ή από το Σιδάρι συνήθως της 10.30 το πρωί και γυρνάνε κατά της 16.30 .... και αν γκουγκλάρετε στο ιντερνετ παλι βγάζει δρομολόγια και πληροφορίες για Ερείκουσα, Μαθράκι και Οθωνούς...
 
Last edited:

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Νομίζω και το καλοκαίρι πολύ αραιά ήταν τα δρομολόγια του. Κάπου 1-2 φορές την βδομάδα μόνο (σύμφωνα με πληροφορίες σε σάιτ, οι ντόπιοι δήλωναν άγνοια), αρχές Ιουλίου. Δεν ξέρω αν άλλαξε κατά την υψηλή σεζόν αλλά γενικά δεν ήταν συχνή ούτε εύκολη η μετάβαση από πόλη Κέρκυρας στα Διαπόντια δυστυχώς.
Ναι, όντως και το καλοκαιρι δεν ειναι συχνά, και νομίζω ο λόγος ειναι αυτός που προείπα. Το ταξίδι από το λιμάνι της Κερκυρας ειναι αρκετα μεγαλο 4-5 ώρες, ειναι κυρίως για φορτία,καυσιμα και τέτοια, ή κάποιους που θελουν ντε και καλά να πάρουν αμάξι. Είναι επίσης πολύ νωρίς το δρομολόγιο και δυσκολεύει στην διασύνδεση με το δρομολόγιο Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα. Και δυστυχως από ότι μάθαμε, ακόμα κάποιος αριθμός των ντόπιων της Κερκυρας, δεν ασχολουνται με αυτά τα νησιά... δεν μπορω να καταλαβω, δεν έχουν αρκετους τουρίστες ήδη αυτοί; Δεν λεω ότι σκεφτονται όλοι έτσι, απλά μας δόθηκε αυτη η εντυπωση από μία μερίδα κόσμου. Πάντως για όλους αυτους τους λόγους, οι πιο πολλόί επιλέγουν να φυγουν από Αγ. Στέφανο, πιο συχνα δρομολόγια και κοντινή απόσταση.

περίεργο που δεν σας είπαν.... υπάρχει το Ζαναντού (απέναντι από το καφέ Sente Venti) που φεύγει από το λιμάνι της Κέρκυρας Δευτέρα-Πέμπτη-Σαββατο και Κυριακή της 6.30 το πρωί αλλά και το EVDOKIA που είπαν ήδη πιο πάνω και πάει σίγουρα Ερείκουσα, και μετά από βόρεια Κέρκυρα φεύγουν καθημερινά από τον Άγιο Στέφανο ή από το Σιδάρι συνήθως της 10.30 το πρωί και γυρνάνε κατά της 16.30 .... και αν γκουγκλάρετε στο ιντερνετ παλι βγάζει δρομολόγια και πληροφορίες για Ερείκουσα, Μαθράκι και Οθωνούς...
To Zanantou δεν κανει τα τελευταια χρόνια δρομολόγια προς Διαπόντια. Μόνο η Kerkyra lines με το Evdokia. Το ίδιο ισχύει και για το Σιδάρι, δεν εχει δρομολόγια, τουλάχιστον όχι φέτος, μόνο από Αγιο Στέφανο με τον Πήγασο, που βγάζει τις ημερες δρομολογιων καθε μηνα, σιγουρα όχι καθημερινά.
Μακάρι από του χρόνου να ισχύουν και πάλι όλες οι γραμμες που ειπες και κόπηκαν, μπας και έχει ο κόσμος μεγαλυτερη ευελιξία για να ταξιδεψει σε αυτά τα υπέροχα νησιά...
 

MaryK.

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Koh Phangan Thailand
Στον Αγιο Στεφανο, αφήνεις το αμάξι στο λιμανάκι. Ετσι καναμε κι εμεις όπως μου ειχε πει ο @KonstantinosAlyona , το ίδιο έκαναν και οι ντόποι χωρίς κανενα θέμα.
Στα Διαπόντια δεν ειναι απαραίτητο το μέσο, ίσως στους Οθωνούς για κάποιες παραλίες (αλλά και πάλι έχει φθηνα ενοικιαζόμενα αν θες, με το μηχανακι όλα ήταν στα 15 λεπτά απόσταση).
πολύ σωστά, αφήνουμε στο λιμανάκι το αυτοκίνητο δεν έχει κίνδυνο και όντως δεν χρειάζεται αμάξι στα νησάκια, ακόμα και στο λιμάνι της Κέρκυρας μπορείτε να αφήσετε το αυτοκίνητο για 1-2 μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα δρομολόγια θεωρώ για τον κόσμο που πάει στα νησιά είναι αρκετά συχνά αλλά ναι το 6.30 είναι αρκετά νωρίς. Απλά σε αυτά τα νησιά πάει ιδίως ΠΣΚ πολύς κόσμος με δικά του σκάφη, οπότε αν δεν έχει ζήτηση δεν υπάρχει λόγος να βάλουν παραπάνω δρομολόγια... επίσης λόγο του ότι πιάνει καιρός από της 5 ηώρα και μετά, δεν υπάρχει και επιστροφή μετά από αυτή την ώρα δυστυχώς...Δεν ξέρω τι εννοεί η @alma ότι ο κόσμος δεν ασχολείται με τα νησιά αυτά....
 

MaryK.

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Koh Phangan Thailand
Ναι, όντως και το καλοκαιρι δεν ειναι συχνά, και νομίζω ο λόγος ειναι αυτός που προείπα. Το ταξίδι από το λιμάνι της Κερκυρας ειναι αρκετα μεγαλο 4-5 ώρες, ειναι κυρίως για φορτία,καυσιμα και τέτοια, ή κάποιους που θελουν ντε και καλά να πάρουν αμάξι. Είναι επίσης πολύ νωρίς το δρομολόγιο και δυσκολεύει στην διασύνδεση με το δρομολόγιο Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα. Και δυστυχως από ότι μάθαμε, ακόμα κάποιος αριθμός των ντόπιων της Κερκυρας, δεν ασχολουνται με αυτά τα νησιά... δεν μπορω να καταλαβω, δεν έχουν αρκετους τουρίστες ήδη αυτοί; Δεν λεω ότι σκεφτονται όλοι έτσι, απλά μας δόθηκε αυτη η εντυπωση από μία μερίδα κόσμου. Πάντως για όλους αυτους τους λόγους, οι πιο πολλόί επιλέγουν να φυγουν από Αγ. Στέφανο, πιο συχνα δρομολόγια και κοντινή απόσταση.



To Zanantou δεν κανει τα τελευταια χρόνια δρομολόγια προς Διαπόντια. Μόνο η Kerkyra lines με το Evdokia. Το ίδιο ισχύει και για το Σιδάρι, δεν εχει δρομολόγια, τουλάχιστον όχι φέτος, μόνο από Αγιο Στέφανο με τον Πήγασο, που βγάζει τις ημερες δρομολογιων καθε μηνα, σιγουρα όχι καθημερινά.
Μακάρι από του χρόνου να ισχύουν και πάλι όλες οι γραμμες που ειπες και κόπηκαν, μπας και έχει ο κόσμος μεγαλυτερη ευελιξία για να ταξιδεψει σε αυτά τα υπέροχα νησιά...
η συνάδελφος μου που κάθετε τώρα απέναντί μου είναι από την Ερείκουσα και ο αδελφός της έχει το ξενοδοχείο που βρίσκεται πάνω στην μπροστά παραλία... πίστεψέ με ξέρω πολύ καλά τα δρομολόγια και η κοπέλα αυτή πήγαινε 2-3 φορές την εβδομάδα στο νησί όλο το καλοκαίρι φέτος με Ζαναντού...
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
η συνάδελφος μου που κάθετε τώρα απέναντί μου είναι από την Ερείκουσα και ο αδελφός της έχει το ξενοδοχείο που βρίσκεται πάνω στην μπροστά παραλία... πίστεψέ με ξέρω πολύ καλά τα δρομολόγια και η κοπέλα αυτή πήγαινε 2-3 φορές την εβδομάδα στο νησί όλο το καλοκαίρι φέτος με Ζαναντού...
Καλά, σαφως και μπορεί να γνωρίζετε παραπάνω σαν ντόπιοι, δεν κάνω αντιπαράθεση, απλα πηρα τηλεφωνο πριν λίγα λεπτα στην joy cruises που ανήκει το Ζαναντου ( 2661049800 ), και μου είπε η κοπέλα στο τηλεφωνο οτι δεν εχουν αυτοί φετος αυτό το δρομολόγιο αλλά η Κerkyra lines. Γι΄αυτό το έιπα.
 

MaryK.

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Koh Phangan Thailand
Καλά, σαφως και μπορεί να γνωρίζετε παραπάνω σαν ντόπιοι, δεν κάνω αντιπαράθεση, απλα πηρα τηλεφωνο πριν λίγα λεπτα στην joy cruises που ανήκει το Ζαναντου ( 2661049800 ), και μου είπε η κοπέλα στο τηλεφωνο οτι δεν εχουν αυτοί φετος αυτό το δρομολόγιο αλλά η Κerkyra lines. Γι΄αυτό το έιπα.
προς Θεού καμία αντιπαράθεση, σε κουβέντα να βρισκόμαστε.... απλά τυγχάνει να υπάρχει αυτή η συνθήκη και να έχω άνθρωπο που οι δικοί του ζουν στην Ερείκουσα και βρίσκεται ακριβώς απέναντι μου... την καλημέρα μου
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
...Δεν ξέρω τι εννοεί η @alma ότι ο κόσμος δεν ασχολείται με τα νησιά αυτά....
Δεν έγραψα πουθενά εγώ κάτι τέτοιο. Η @EviTan το έγραψε. Εγώ έγραψα μόνο πως οι ντόπιοι συνήθως δήλωναν αγνοια όταν τους ρωτούσες για αυτά τα νησιά και ούτε τα πρακτορεία μας κατοτόπισαν. Γενικά προωθούνται οι εκδρομές κυρίως προς Παξούς.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ναι, αυτή η εντυπωση μου δοθηκε και εμενα, και λογικό μωρέ, αφού, συγκριτικά, ειναι πιο ανεπτυγμενοι τουριστικά οι Παξοί, Αντίπαξοι τόσα χρόνια! Μακάρι όσο περνάνε τα χρόνια όμως να γινονται πιο γνωστά και αυτά τα τρία πανεμορφα νησιά, και αν τα ζητάει ο κόσμος, να αξιοποιηθουν περισσοτερο, αναλόγικά, τουριστικά, χωρίς να χάσουν τον "χαρακτήρα" τους... Και μόνο η συζητηση που γινεται εδω και μαζευουμε πληροφοριες, αλλά και μια αισθηση αισιοδοξιας που πηρα φέτος απο εκεί (πχ ανοιγουν καινουργια μαγαζιά και καταλύμματα), είναι σίγουρα κάτι καλό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom