Ιταλία Εχω τα αεροπορικά εισιτήρια,βάζετε το πρόγραμμα?

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Εχω αεροπορικά εισιτήρια για Mιλάνο mxp στις 17/4(Μεγάλη Παρασκευή) και επιστροφή Αθήνα απο Mιλάνο Δευτέρα του Πάσχα στις 20/4. Μαζί με τη γυναίκα μου θα εχω και το 8,5 μηνών τότε αγγελούδι μου. Αρχικά λεω να παω με τραίνο στο Μιλάνο τη πρώτη μέρα(1 διανυκτέρευση Μιλάνο) και την επόμενη Μεγάλο Σάββατο να εχω νοικιάσει αυτοκίνητο και να πάω Λουγκάνο για 2 διανυκτερεύσεις.Και Δευτέρα επιστροφή στο Μαλπένσα. Τι λέτε? Β. Ιταλία είναι πρώτη φορά που πάω. Πέρυσι ακύρωσα τα χριστούγεννα γιατί η΄ταν εγκυος η γυναίκα μου και τώρα ήρθε πάλι η ευκαιρία. Δεν θα μπορώ σίγουρα να μετακινούμε όπως σε άλλες πόλεις που εχω πάει πριν(π.χ.Παρίσι,Ρώμη)και ήμασταν απο το πρωι μεχρι το βραδυ στους δρόμους για να εξερευνησουμε τη πόλη. Ένας λόγος της επιλογής του συγκεκριμένου ταξιδιού είναι οτί θα προτιμούσα με το παιδί λιγότερο τρεξιμο από ότι σε μια μεγαλούπολη. Θα χαρώ να ακουσω απόψεις για πρόγραμμα. Ευχαριστώ.:lol::lol::lol:
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Εγώ το βρίσκω καλό και λογικό, για τα δεδομένα που έχεις. Για λίγο Κόμο τι λες?
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Εγώ το βρίσκω καλό και λογικό, για τα δεδομένα που έχεις. Για λίγο Κόμο τι λες?

Πιστεύεις οτι προλαβαίνω? Δεν έχω ιδέα. Εχω οδηγούς και δεν ξέρω που να παω εξτρα, αν προλαβαίνω και ποτε να χωσω την εξτρα διαδρομη με βαση αυτα που ειπα....!!!
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Ναι έχεις δίκιο μάλλον στην επιστροφή για καφέ αν θυμάμαι είναι 70 χλμ. από Μιλάνο.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Να πάρεις το τελεφερικ (funicolare) στο Λουγκάνο και να ανέβεις πάνω στο monte Bre. Εξαιρετική θέα. Υπόψη ότι το κόμο από το Λουγκάνο με το τρένο είναι πολύ κοντά, οπότε μπορείτε να πεταχτείτε μια βόλτα. Εαν την γυναίκα σου, την ενδιαφέρουν τα ψώνια, είναι 15 χλμ από το Λουγκάνο το Fox Town, το οποίο είναι ένα τεράστιο στυλ mall στοκατζίδικο. Αλλά με το μωρό, το βλέπω δύσκολο, γιατί γίνεται χαμός εκεί μέσα.
 

KatieVLS

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία τα Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Η δική μου πρόταση είναι μία!!!
Bergamo
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.010
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μη μείνεις ούτε στο Μιλάνο ούτε στο Λουγκάνο. Νοίκιασε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο, και μείνε σε κάποιο από τα χωριουδάκια γύρω από τη λίμνη Κόμο (Προτείνω Bellagio ή Varenna). Απο κεί, κάνεις ημερήσιες (ή half-day) εκδρομές σε Lugano, Milano, Bergamo.
Τα λεφτά που θα γλυτώσεις από το αστικό ξενοδοχείο καλύπτουν μεγάλο μέρος από το κόστος του αυτοκινήτου, και το να έχεις σταθερή βάση & αυτοκίνητο είναι πολύ σημαντικό όταν ταξιδεύεις με μικρό παιδί. Επίσης, κανένα από τα παραπάνω μέρη δεν είναι για παραπάνω από ένα χαλαρό day trip, ενώ θα χαρείτε και τη λίμνη Κόμο με αυτό τον τρόπο...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν θέλεις να περιηγηθείς στα σημαντικότερα αξιοθέατα του Μιλάνου χωρίς να ταλαιπωρηθείς και να γευτείς την ατμόσφαιρα της πόλης θα χρειαστείς περισσότερο από 2 ημέρες. Χωρίς ψώνια εννοείται γιατί αν μπλέξεις στα μαγαζιά δεν σε φτάνουν όσες μέρες και να έχεις.
Τώρα αν θες να μείνεις λίγο στο Μιλάνο η λίμνη Κόμο ή το Μπέργκαμο μου φαίνεται καλύτερη ιδέα από το Λουγκάνο (Μην ξεχνάς ότι το Λουγκάνο ανήκει στην Ελβετία).

 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πριν δυο βδομάδες ήμουν εκεί... μείναμε Μπέργκαμο και Κόμο.. πολύ καλά και τα δύο..(Ιδίως το Μπέργκαμο είναι τέλειο) . Είχα ξαναπάει πριν δυο χρόνια είχαμε μείνει Μιλάνο και είχαμε κάνει δύο ημερήσιες εκδρομές σε Βερόνα και Τορίνο..
Αν πηγαίνεται για πρώτη φορά ίσως είναι καλύτερα να μείνετε Μιλάνο και να πηγαίνεται τις βόλτες σας τριγύρω..
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Μη μείνεις ούτε στο Μιλάνο ούτε στο Λουγκάνο. Νοίκιασε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο, και μείνε σε κάποιο από τα χωριουδάκια γύρω από τη λίμνη Κόμο (Προτείνω Bellagio ή Varenna). Απο κεί, κάνεις ημερήσιες (ή half-day) εκδρομές σε Lugano, Milano, Bergamo.
Τα λεφτά που θα γλυτώσεις από το αστικό ξενοδοχείο καλύπτουν μεγάλο μέρος από το κόστος του αυτοκινήτου, και το να έχεις σταθερή βάση & αυτοκίνητο είναι πολύ σημαντικό όταν ταξιδεύεις με μικρό παιδί. Επίσης, κανένα από τα παραπάνω μέρη δεν είναι για παραπάνω από ένα χαλαρό day trip, ενώ θα χαρείτε και τη λίμνη Κόμο με αυτό τον τρόπο...
Εκλεισα τελικα αυτοκινητο απο αεροδρομιο με το που φτανω και εκλεισα και την πρωτη βραδια στο mozzo? λιγο εξω απο το bergamo. Αφου ολοι μου λενε για bergamo...επηρεαστηκα. Τωρα μου μενει να κλεισω ακομα 2 διανυκτερευσεις. Σκεφτομαι μετα το bergamo σεναριο 1. Παω varenna πινω καφε τρωω την βλεπω, περναω απεναντι και παω lugano για να μεινω 2 μερες και επιστροφη malpensa. Σεναριο 2. βρισκω σε varenna-belaggio ή εκει διπλα απο αυτα τα 2 χωρια και μενω 2βραδια και μετα επιστροφη. Σεναριο 3. Μετα το bergamo κινουμε προς maggiore και μενω stressa?locarno?ascona?verbania?και μετα επιστροφη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom