Εύβοια vs Λευκάδα

Εύβοια vs Λευκάδα

  • Εύβοια

    Votes: 26 53,1%
  • Λευκάδα

    Votes: 23 46,9%

  • Total voters
    49

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Προφανώς δεν θα έχεις επισκεφθεί τη ,Εύβοια ή θα είναι η πατρίδα της ...πεθεράς σου!
Χαχα,καμμια σχεση!

Την Ευβοια την εχω διασχισει και
Επανέρχομαι:
1. Είναι νησί είτε το θέλεις είτε όχι. Το ότι συνδέεται με γέφυρες δεν αλλάζει κάτι.
2. Τι έχει αλλάξει από το 1950; Απλά κατασκευάστηκε η υψηλή γέφυρα.
3. Πάρε μια γεύση από τις παραλίες: Παραλίες - Οι 10 καλύτερες επιλογές - Εύβοια - Tripadvisor
4. Επειδή έχω διασχίσει με ιστιοφόρο ουκ ολίγες φορές τον Ευβοϊκό να σε πληροφορήσω ότι το μόνο ναυάγιο που είναι σημαντικό για την ναυσιπλοία είναι αυτό του "Eurobalker X" το οποίο βυθίστηκε το 2000 ενώ ήταν αγκυροβολημένο (ως πλοίο μεταφόρτωσης τσιμέντου) ανοιχτά από το Λευκαντί. Από τότε υπάρχει φανός αναλάμπων και σημειωμένο στους χάρτες. Σήμερα αποτελεί τόπος καταδυτικούς ενδιαφέροντος.
Πως σκέφτεσαι να διασχίσεις τον Ευβοϊκό; Με τάνκερ έμφορτο;
Ας είμαστε σοβαροί...
🤣🤣 Πολυ πατριωτικα βλεπω το πηρες,ειναι κ πρωι πρωι σε βλεπω ανεβασες πιεση 😜

1)δεν εχει να κανει με το τι θελω εγω (π βασικα μ αφηνει αδιαφορο)
3)Ενταξει,σαφως κ δεν εχω γυρισει ολη την Ευβοια,οπου πηγα ομως,οι παραλιες ηταν ...βασικα ειναι ιεροσυλια να μιλαει κανεις για τα νερα-παραλιες Ευβοιας-Λευκαδας.
4)Πολλες φορες δεν τον διεσχισα σαν εσενα,μια μοναχα,ομως ο κινδυνος να μην ναυαγησουμε οι ιδιοι ηταν εντονοτατος λογω πολλων ξερων
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Χαχα,καμμια σχεση!

Την Ευβοια την εχω διασχισει και


🤣🤣 Πολυ πατριωτικα βλεπω το πηρες,ειναι κ πρωι πρωι σε βλεπω ανεβασες πιεση 😜

1)δεν εχει να κανει με το τι θελω εγω (π βασικα μ αφηνει αδιαφορο)
3)Ενταξει,σαφως κ δεν εχω γυρισει ολη την Ευβοια,οπου πηγα ομως,οι παραλιες ηταν ...βασικα ειναι ιεροσυλια να μιλαει κανεις για τα νερα-παραλιες Ευβοιας-Λευκαδας.
4)Πολλες φορες δεν τον διεσχισα σαν εσενα,μια μοναχα,ομως ο κινδυνος να μην ναυαγησουμε οι ιδιοι ηταν εντονοτατος λογω πολλων ξερων
Μετρήθηκα, η πίεσή μου είναι κανονική :p
3. Όταν πας στις σωστές παραλίες και όχι όπου νάναι τα ξαναλέμε!
4. O καπετάνιος σας φαίνεται δεν είχε και πολύ σχέση με χάρτες και gps...
Άλλο ξέρες και άλλο ναυάγια!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εύβοια δαγκωτό μόνο και μόνο για τα απομωνομένα χωριά & παραλίες προς τον Κάβο Ντόρο...
Παραλίες οι οποίες συναγωνίζονται άνετα αντίστοιχες των κυκλάδων.
Η παρακάτω άφιλτρη φωτό τραβηγμένη τέλη Ιουλίου...
P7250387--.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Εύβοια δαγκωτό μόνο και μόνο για τα απομωνομένα χωριά & παραλίες προς τον Κάβο Ντόρο...
Παραλίες οι οποίες συναγωνίζονται άνετα αντίστοιχες των κυκλάδων.
Η παρακάτω άφιλτρη φωτό τραβηγμένη τέλη Ιουλίου...
View attachment 351909
Ωραία αλλά που είναι;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο σε Εύβοια vs Λευκάδα (τους καλοκαιρινούς μήνες) να αποκτήσει κάποια λογική το war :cool:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ψήφισα Εύβοια! Είναι ένα μεγάλο νησί που προσφέρει ποικιλία τοπίων και είναι προορισμός για όλες τις εποχές. Η Βόρεια Εύβοια έχει μέρη που συνδυάζουν καταπράσινη φύση και καταγάλανα νερά χωρίς πολλούς τουρίστες ακόμα και το καλοκαίρι. Καταρράκτες Δρυμώνα, Λιχαδονήσια, παραλίες πιο οργανωμένες όπως το Πευκί, την Αγία Άννα και άλλες λιγότερο γνωστές . Προσφέρεται για τουρισμό ιαματικό και ευεξίας όπως η Αιδηψός που τα τελευταία χρόνια έχει καταφέρει να προσελκύσει και νεολαία, μέχρι τουρισμό φυσιολατρικό και θρησκευτικό(Άγιος Ιωάννης Ρώσος, μονή Οσίου Δαυίδ, κλπ).

Από την άλλη η Κεντρική Εύβοια, έχει πρώτα από όλα την Χαλκίδα που πάντα προσφέρεται για μονοήμερη ή ολιγοήμερη εκδρομή,την Ερέτρια, το λιμάνι της Κύμης που δεν είναι μόνο για μετάβαση στη Σκύρο αλλά έχει κι ωραίες ψαροταβέρνες, μπαράκια και μέρη κοντά που μπορείς άνετα να γεμίσεις μια εκδρομή.

Και βέβαια την Νότια Εύβοια με τα μοναδικά δρακόσπιτα που έχουν ήδη αναφερθεί, την Κάρυστο...

Από την άλλη η Λευκάδα έχει τοπία καρτποσταλικής ομορφιάς και παραλίες εντυπωσιακές να τις φωτογραφήσει κανείς, όπως και αρκετό πράσινο αλλά δεν την έχω ευχαριστηθεί όσο την Εύβοια.

Και φυσικά αγαπάμε την τοπική μπύρα.Ειδικά να την απολαμβάνεις βλέποντας τόσο διάφανα νερά ακόμα και δίπλα στο λιμάνι της Κύμης.
DSC03149 (2).JPG


Και λίγες φωτο από καφε-μπαρ στην Κύμη όπου μπορείς να χαλαρώσεις περιμένοντας το πλοίο για Σκύρο.
DSC03152 (2).JPG


DSC03153 (2).JPG
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ψαροπούλι (παραλία Βασιλικών) - Εύβοια View attachment 352970
Οι παραλίες της ανατολικής Εύβοιας άνετα συναγωνίζονται τις παραλίες της Λευκάδας και δυστυχώς η Λευκάδα πέρα απο τις παραλίες της, που όντως είναι υπέροχες, δεν έχει κάτι "πιασάρικο" για να αυξήσει τον ανταγωνισμό.....Μάλιστα η παραλία των Βασιλικών που πόσταρες είναι απο τις καλές. Υπάρχουν και καλύτερες και απο θέμα λίγου κόσμου και απο θέμα θάλασσας!.....
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Οι παραλίες της ανατολικής Εύβοιας άνετα συναγωνίζονται τις παραλίες της Λευκάδας και δυστυχώς η Λευκάδα πέρα απο τις παραλίες της, που όντως είναι υπέροχες, δεν έχει κάτι "πιασάρικο" για να αυξήσει τον ανταγωνισμό.....Μάλιστα η παραλία των Βασιλικών που πόσταρες είναι απο τις καλές. Υπάρχουν και καλύτερες και απο θέμα λίγου κόσμου και απο θέμα θάλασσας!.....
Όπως διαπίστωσες πέρυσι η Εύβοια διαθέτει πολλές και καλές παραλίες, άλλες φανερές και άλλες κρυφές, παραλίες για όλα τα γούστα, όμως διαθέτει και σημεία ενδιαφέροντος πολύ περισσότερα από την Λευκάδα. Η Εύβοια γενικά είναι υποτιμημένη τουριστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom