Ζαγοροχωρια-Μετσοβο

islascanarias

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημερα! Σκεφτομαι χριστουγεννιατικη βολτα σ αυτες τις περιοχες. Μπορει καποιος να προτεινει που να μεινω, ισως και καποιο λινκ?

Ευχαριστω θερμα!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δες κι αυτό,μήπως σου κάνει...έχω μείνει και μου άρεσε,στο χωριο Βιτσα κοντά στο Μονοδένδρι,στο Κεντρικό Ζαγόρι...πολύ κοντά είναι και το μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής από όπου μπορείς να δεις και το φαράγγι...

http://www.vezitsa-zagori.com/gr/facilities.htm
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Προτιμησε να μεινεις στα χωρια Βίτσα ,Μονοδεντρι αν και το ομορφότερο για μενα της περιοχής ειναι το Δίλοφο!!!Ειναι απίστευτο χωριό!Καταπληκτικός ξενώνας στην Βίτσα ειναι :της γιαγιας Ευγενίας(εχει σελιδα στο ιντερνετ να χαζεψεις).Είμαι απο γιάννενα κι οτι πληροφορία θες εδώ είμαι!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Το καλοκαίρι που έκανα τουρ στο Ν. Ιωαννίνων, έμεινα στο Κεντρικό Ζαγόρι, στο χωριό Κήπους, σ' ένα παραδοσιακό νεόκτιστο πέτρινο ξενοδοχείο που λέγεται "Μελίνα". Οι κοινόχρηστοι χώροι ήταν τόσο όμορφα διακοσμημένοι που δεν ήθελες να φύγεις από μέσα. Λες και επισκεπτόσουν ένα αρχοντικό σπίτι.Ωραίοι και ζεστοί χώροι ήταν και τα δωμάτια. Μπες να το δεις οπωσδήποτε, στη διεύθυνση www.melinahotel.gr. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Φαντάζομαι οτι στα χειμερινά του με το τζάκι αναμένο θα είναι ένας παράδεισος. Πέρα από αυτά, οι Κήποι είναι κεντρικό χωριό, εκεί βρίσκεται το μουσείο του Αγάπιου Τόλη και λίγο έξω θα θαυμάσετε στο Καλογερικό γεφύρι.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αφού θα βρίσκεσαι σε εκείνα τα μέρη, προσπάθησε να επισκευθείς και τα χωριά του Πωγωνίου, ειδικά το Δολό. Αν θα έχεις χρόνο...
 

islascanarias

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
φοβερες ολες οι πληροφοριες, ξανα ευχαριστω! απο ολα τα χωρια, ποιο ειναι το πιο βατο για μη 4χ4 αυτοκινητο? :) Οι επιλογες ειναι λιγες εν τελει αφου τα περισσοτερα ξενοδοχειακια που πηρα ειναι fully booked!

Επισης, "διακριτικη" νυχτερινη ζωη ποια μερη πρεπει να επισκευτει κανεις για φαγητο/ποτο κτλπ?
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Σε όλα τα χωριά ο δρόμος είναι πολύ βατός, άσφαλτος , δε θυμάμαι πουθενά να συναντήσαμε δυσκολίες. Είναι γεγονός πως τα ξενοδοχεία σε αυτές τις περιοχές είναι κλεισμένα από τον Οκτώβρη για την περίοδο των γιορτών. Προσπάθησε όμως κάτι θα βρεθεί. Κίνηση σχετική, δηλ. κανά κουλτουριάρικο καφενεδάκι, ταβερνούλες, άντε και κανά μικρό μπαράκι νομίζω πως θα βρεις στο Μεγ. και Μικ. Πάπιγκο, στο Τσεπέλοβο, που έχει μία πολύ ωραία και μεγάλη πλατεία, στο Καπέσοβο, όπου δύο κοπέλες φτιάχνουν χειροποίητα γλυκά και μαρμελάδες και τα πουλάνε σ' ένα μικροσκοπικό μαγαζάκι με λίγα τραπεζάκια, στο Βίκο και στην Αρίστη. Τα παραπάνω χωριά είναι και τα πιο τουριστικά που σφίζουν από ζωή το χειμώνα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω, προσθέσε και το Μονοδενδρι. Ωραία πλατεία με ένα- δύο καφέ και ταβέρνες και το Ριζάρειο Ίδρυμα το οποίο έχει αυτόν τον καιρό μια πολύ ωραία εκθεση φωτογραφίας της Βούλας Παπαϊωάννου σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη.
Μην αμελήσεις να περπατήσεις μέχρι τη Μονή της Αγίας Παρασκευής οπου θα έχεις ένα καταπληκτικό μπαλκόνι με θέα στη χαράδρα του Βίκου. Επίσης στη θέση Οξιά θα δεις κάποιους εξαιρετικούς γεωλογικούς σχηματισμούς και κατόπιν πάλι μία απίστευτη θέα προς το φαράγγι η οποία είναι τόσο αποκρημνη που σου κόβει την ανάσα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom