Ζαγοροχώρια - Μαγεία πίσω απ΄τα βουνά

Kalm

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. τελικά Παπιγκο θα μείνουμε μιας και μας είπαν οτι είναι απο τα πιο γραφικά χωριά
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
καλημερα και απο εμενα σ ολους!!!αρχιζει σιγα σιγα να φθινοπωριαζει και ειμαστε ετοιμοι για εξορμησεις χειμερινες!!περιττο να σας πω οτι το πρωτο μου φετινο ταξιδι θα ειναι προς ζαγοροχωρια..διαβασα απο πολλους την αποψη για διαμονη σε χωρια που ειναι ευκολα για εξορμησεις!εχω ξεχωρισει αριστη και διλοφο?θεωρειται οτι ειναι 2 απ τα καλυτερα χωρια?προτεινεται κατι καλο και παραλληλα ομορφο?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
καλημερα και απο εμενα σ ολους!!!αρχιζει σιγα σιγα να φθινοπωριαζει και ειμαστε ετοιμοι για εξορμησεις χειμερινες!!περιττο να σας πω οτι το πρωτο μου φετινο ταξιδι θα ειναι προς ζαγοροχωρια..διαβασα απο πολλους την αποψη για διαμονη σε χωρια που ειναι ευκολα για εξορμησεις!εχω ξεχωρισει αριστη και διλοφο?θεωρειται οτι ειναι 2 απ τα καλυτερα χωρια?προτεινεται κατι καλο και παραλληλα ομορφο?
Πρόσθεσε οπωσδήποτε Πάπιγκο Μικρό και Μεγάλο...πας απο Αρίστη και η διαδρομή περνά απο τον Βιοδομάτη (μια στάση στο γεφύρι)... το μόνο αρνητικό ο δρόμος όπως ανεβαίνεις μετά το γεφύρι που έχει αρκετά ζικ ζακ..

Επίσης Μονοδένδρι και περπάτημα μέσα αλλα και στο σημείο όπου έχεις μια απο τις καλύτερες θεάσεις του φαραγγιού ...καμια 500αριά μέτρα απο το Μονοδένδρι.. Στο Δίλοφο δεν θα έχει καθόλου κόσμο αλλά είναι πολύ όμορφο χωριό...

Πηγαίνοντας προς Κήπους θα δεις 2-3 όμορφα γεφύρια..

Το Τσεπέλοβο αξίζει και αυτό μια επίσκεψη ...
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Στο Δίλοφο που ανέφερες έχω μείνει σε ένα πολύ όμορφο ξενοδοχείο (δεν ξέρω αν πρέπει να πω όνομα), πολύ όμορφο χωριό, στο οποίο δεν μπαίνουν αυτοκίνητα (υπάρχει ένα πάρκνγκ έξω από το χωριό). Είναι όντως ήσυχο χωριό με λιγο κόσμο αλλα ένα από τα ομορφότερα των Ζαγοροχωρίων για μένα. Έχει και το υψηλότερο κτίριο του Ζαγορίου. Μειονεκτηματάκι του χωριού είναι ότι είναι λίγο μακρυά από τα υπόλοιπα και με όχι πολύ καλούς δρόμους. Αν θυμάμαι καλά κάναμε γύρω στη μια ώρα για να φτάσουμε Πάπιγκο με δρόμο όλο στροφές!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδια καταρχας χιλια ςυχαριστω για τις προτασεις σας!!η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα ενα ας πουμε ζωντανο χωριο οπως διαβαζω η Αριστη και φυσικα να ειναι ορμητηριο για αλλα χωρια..Προσπαθω ουσιαστικα να βρω κατι που θα βολεψει..οσο μπορει αυτο να γινει πρ;γματικοτητα!!θα μου πεις τωρα τι θελεις?Ουσιαστικα να πιουμε ενα καφε μεσα στην ημερα οχι τιποτα τρελλο.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
το Δίλοφο είναι οντως ομορφο αλλά δε θα το επέλεγα για διαμονη..παραείναι...ησυχο.Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη βάση για εξορμησεις στα ζαγοροχώρια είναι το Μονοδένδρι και η Βιτσα...είναι κεντρικο ζαγορι και έχουν έυκολη προσβαση σε πολλά απο τα γυρω χωριά(Κήποι,Διλοφο,Τσεπέλοβο,Ελάτη,κτλ)...εχουν περισσότερη "ζωή"απο αλλα χωριά...αν ομως θέλεις να κινηθεις προς το δυτικο ζαγόρι και να πας προς το Παπιγκο ,τοτε και η Αρίστη είναι καλή επιλογή...
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@Dafni καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση!!κοιτα ουσιαστικα και Μονοδενδρι και Βιτσα θελω να παω..Καταλαβαινω το οτι υπαρχει ενα δικτυο με στροφες αλλωστε απο χωριο ειμαι και εγω!!εσενα αν σου ελεγα να επιλεξεις απο Μονοδενδρι-Βιτσα-Αριστη?τι θα επελεγες?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
θα επέλεγα πρώτα το Μονοδένδρι,μετά τη Βίτσα (είναι πολύ κοντά ,σχεδον συνεχόμενα,1-1,5 χλμ αποσταση το ένα απο το αλλο)...και τελευταία την Αρίστη...χωρίς να θέλω να απαξιώσω την ομορφια του Παπιγκου ,πρωσοπικά δεν τρελλαινομαι γιατι το βρίσκω λιγο"φτιαχτό" και πιο τουριστικοποιημένο απο τα χωριά του κεντρικου ζαγοριου...δικές μου προτιμησεις είναι το διλοφο ,η ελάτη ,το τσεπελοβο ..... μου αρέσει να μενω στο μονοδεντρι ή στη βιτσα γιατι είναι κοντα σε αυτα, καθως και σε πολύ ωραια μαγαζια με φαγητο που έχουν αναφερθει στο φορουμ,και δινουν τη δυνατοτητα να πιεις ένα καφέ χωρις να χρειαζεται να παρεις αμαξι...τελος παντων ,υπαρχουν παρα πολλά καταλύματα στην περιοχή ,οπου και να επιλέξεις θα είναι ωραία....
 

dina90

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα παιδιά!σκέφτομαι να πάω κι εγώ για πρωτοχρονιά στα ομορφα ζαγοροχώρια!!θα ήθελα όμως τη βοηθεια σας!σκέφτομαι να μείνω στο δικορφο σε έναν πολυ όμορφο ξενώνα που βρήκα!ποια είναι η άποψη σας;;είναι καλή επιλογή το χωριό αυτό ή μήπως είναι απομονωμένο;;οι δρόμοι γνωρίζετε,αν είναι δύσκολοι το χειμώνα;;η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα χωριό σχετικά κοντα στα υπόλοιπα που θέλω να επισκεφτώ (βιτσα,μονοδενδρι,διλοφο,άνω πεδινά κλπ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom