Τανζανία Ζανζιβαρη..Chumbe island

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
15 χιλιομετρα απο τις ακτες της Ζανζιβαρης , βρισκεται το θαλασσιο παρκο Chumbe island coral park που περιλαμβανει και το νησι Chumbe σαν μερος του τεραστιου φυσικου καταφυγιου.
Στο νησι υπαρχουν μονο επτα μπανγκαλοουζ και 14 ατομα το πολυ καθε φορα.
Καμια σχεση με 5αστερο ξενοδοχειο , τα παντα ειναι λιτα και τις νυχτες εκτος απο το φεγγαρι , σας προμηθευουν με ενα πυρσο κι αυτο ειναι ολο.

Τα μπανγκαλοουζ ειναι διορωφα με palapa οροφες και χωρις τοιχο στο μπροστινο μερος για να μπαινει ο δροσερος αερας με το φως του φεγγαριου τις νυχτες , και η εκπληκτικη θεα το πρωι.
amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_00_16_eb_66_chumbe_island.jpg

amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_00_18_eb_08_banda_no_4.jpg

amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_00_18_eb_09_living_room.jpg

Οτιδηποτε χρησιμοποιειται στο νησι ειναι φιλικο προς το περιβαλλον , γιʼαυτο οι καλεσμενοι παρακαλουνται να αφησουν τα γνωστα λαδια στο σπιτι και να προμηθευτουν ειδικα αντιηλιακα φιλικα προς το περιβαλλον. Το ντουζ λειτουργει με φιλτραρισμενο νερο της βροχης και τα σαπουνια που προσφερονται στα μπανια ειναι χειροποιητα απο γυναικες της Ζανζιβαρης που χρησιμοποιουν ντοπια μπαχαρικα οπως κανελα , γαρυφαλλο , ευκαλυπτο και βασιλικο.
Τα επιπλα ειναι λιτα και χειροποιητα και φυσικα συμπεριλαμβανεται η απαραιτητη αιωρα!

Λενε οτι δεν υπαρχουν πολλα να κανεις πανω στο νησι.
Εγω μαλλον θα εχω πολλα να κανω...απο την τεχνη του απολυτου τιποτα , της ξαπλας , και την παρατηρηση των τεραστιων καβουριων ʽcoconut crabsʼ ως το snorkeling μεχρι τελικης πτωσης στους απεριγραπτους υφαλους λιγα μονο μετρα απο την ακτη. Φυσικα μονοπατια φιδογυριζουν στο δασος που καλυπτει το νησακι και οδηγουν στο φαρο απʼοπου υπαρχει θεα μεχρι τις ακτες της Ζανζιβαρης και της Τανζανιας..

amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_00_18_eb_0e_coconut_crab.jpg

Το μερος ειναι ξεκαθαρο οτι απευθυνεται σε αυτουs που αρκουνται σε λιγα , αρκει να υπαρχει εναs υφαλοs για snorkeling κοντα , και γενικα στους λατρεις της φυσης.Αν ομως καποιος σχεδιαζει ταξιδακι προς Τανζανια-Ζανζιβαρη μερια , ας σκεφτει αν αξιζει να συμπεριλαβει το Chumbe στο προγραμμα του..
 

Attachments

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Αγαπητή go2 πανεμορφα,ειδυλιακα,καταλυματα του τυπου μου αλλα.... Αφρικη ρε παιδακι μου!Δεν ξερω γιατι αλλα με φοβιζει λιγο η κατασταση εκει κατω!Πολλες συμμοριες,ναρκωτικα,φονοι κ.α .Δεν αναφερομαι βεβαια στο βορρα (Μαροκο,τυνησια,Αιγυπτος κτλ) που θεωρω πως ειναι σε καλυτερη μοιρα!
Δεν ξερω ισως φταιει πως δεν ταξιδευω ποτε με τουριστικά πρακτορεια ωστε να νιωθω πιο ασφαλης! Μου αρεσει η περιπετεια αλλα ως ενα βαθμο!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Doug, η Αφρικη ειναι ολοκληρη ηπειροs και αποτελειται απο πολλεs χωρεs.Ακουμε διαφορα , δε διαφωνω, αλλα δεν ειναι ολεs οι χωρεs επικινδυνεs.Προσωπικα πιο πολυ θα σκεφτομουν να παω στην Αιγυπτο , η ακομα και στη διπλανη (τηs Τανζανιαs) τουριστικη Κενυα , αφου εχουν γινει πολλεs τρομοκρατικεs επιθεσειs κατα καιρουs με θυματα τουριστεs.
Η Τανζανια τελευταια κανει μεγαλο ανοιγμα στον τουρισμο , χτυπωνταs στα ισα την Κενυα.Τα παρκα τηs Arusha , Serengeti, Ngorongoro , διαθετουν φοβερα jungle lodges και στιs ακτεs του Ινδικου το νησιωτικο συμπλεγμα τηs Ζανζιβαρηs ειναι αναμεσα στα καλυτερα του Ινδικου.
Παρολα αυτα δεν μπορω να σου μιλησω περισσοτερο για θεματα ασφαλειαs γιατι δεν εχω ψαχτει πολυ με την Τανζανια-Ζανζιβαρη :).
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν ειναι πολλές οι τρομοκρατικές επιθεσεις στην Κένυα.
Κάποια ανασφάλεια νοιώθεις στα μεγάλα αστικά κέντρα, σε συνοικίες λίγο περίεργες, οπως το λιμάνι της Μομπάσα φερ ειπειν, όπου δεν συνιστώ να πας μόνος ή μόνο με την κοπέλα σου)
Στα λοτζ αισθάνεσαι απόλυτα ασφαλής απ΄τους τρομοκράτες κι εχεις να προσεχεις μόνο τα ζώα.
Για την Τανζανία τα διάβασες νωρίτερα.
Η Αιθιοπία ειναι πανέμορφη, σύμφωνα και με τις διηγήσεις πολυταξιδεμένου φίλου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ορθωs με διορθωνει ο φιλοs vagantos , ηταν υπερβολη το "πολλεs" τρομοκρατικεs επιθεσειs στην Κενυα.Εχω ακουσει κανα δυο περιστατικα , οπωs και στην Αιγυπτο.
Παρολα αυτα για την Τανζανια δεν εχει ακουστει κατι. Οποτε με λιγη προσοχη κυριωs στα νυχτοπερπατηματα σαs στο Dar El Salaam και την Arusha. Κατα τα αλλα , ανετα μπορει κανειs να γευτει το νοστιμο νησι των μπαχαρικων και..Hakuna Matata:).
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Λοιπον Go2dbeach.
σχετικα φτηνα εισητηρια για οκτωβριο
Παρεα ενα φιλο
Και νομιζω οτι ειμαι ετοιμη να απαρνηθω τα Σικαγα και τα Μιλανα
Αναμεσα σε Μαδαγασκαρη και Ζανζιβαρη τι ψηφιζεις;
Α! Κι αν ειναι να παμε, να πεταχτουμε και εενδοτερα Τανζανιας η μηπως καποια στιγμη να ξαναπαμε;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Lucia μου δεν εχω παει για να μπορεσω να δωσω τετοιου ειδους συμβουλη.
Σιγουρα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στην τεραστια Μαδαγασκαρη με τη μικρουλα Ζανζιβαρη.Αν μιλαμε για την Τανζανια γενικοτερα αλλαζει το πραγμα , αλλα το αν θα ειναι καλυτερα να μπεις και στο εσωτερικο της χωρας τι να πω..Πιστευω ομως οτι μια τετοια επιλογη εχει να κανει με το ποσες μερες εχεις και με το το ενδιαφερει εσενα να δεις και να κάνεις.

Εγω με βαση αυτα που με ενδιαφερουν θα διαλεγα Μαδαγασκαρη για τη βιοποικιλοτητα τα εκπληκτικα παρκα και τα νησια της βορειας ακτης.
Αν παλι ειχα πολυ λιγες μερες , θα αραζα Ζανζιβαρη και θα αφηνα τη Μαδαγασκαρη για να της αφιερωσω τις μερες που της αξιζουν.
Το βασικο κριτηριο δηλαδη για μενα θα ηταν οι μερες. Κατα τα αλλα ειναι εκπληκτικα μερη και τα δυο.
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Παρολα αυτα δεν μπορω να σου μιλησω περισσοτερο για θεματα ασφαλειαs γιατι δεν εχω ψαχτει πολυ με την Τανζανια-Ζανζιβαρη :).
απο οτι μου εχει πει καποιος γνωστος ο οποιος ζει και εργαζεται στη Ζανζιβαρη, το μερος ειναι αρκετα εως πολυ ασφαλες. ο ανθρωπος αυτος εργαζεται ως δασκαλος πολλα χρονια τωρα στην Αφρικη, ειναι το μοναδικο μερος για το οποιο μου εχει πει οτι ειναι τοσο ασφαλες.
παντως για μενα, ειναι τοπ προορισμος!
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
10 μερες το λιγοτερο θα παμε αφου οι 2 θα ειναι για το ταξιδι... Λοιπον θακοιταξω μηπως με συμφερει να παμε πρωτα στο Νταρ ελ Σαλαμ κι απο κει με φερι στη Ζανζιβαρη κι αν δε μας αρεσει παλι πισω.... Η το αντιθετο...
Οποιος ξερει ή εχει διαβασει κατι για την περιοχη παρακαλω πειτε μου....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
προτίμησε την ζανζιβάρη . για μαδαγασκάρη ειναι λίγο ...σίγουρα !!!!
να εισαι καλά .
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Go2dbeach σ' ευχαριστώ γι' αυτά τα ωραία για το Chumbe Island! Πού πας και τα ξετρυπώνεις βρε συ??? Λοιπόν, ο σύζυγος πείστηκε:D ότι η Τανζανία είναι ασφαλές μέρος για διακοπές και λέμε με το καλό, αν βρω κάποιο πακέτο που να ανταποκρίνεται στα οικονομικά μας, γύρω στο Γενάρη-Φλεβάρη να την κάνουμε για Τανζανία - Ζανζιβάρη! Μήπως να βάλω και 2 μερούλες στο Chumbe?? Θέλει όμως ψάξιμο αρκετό γενικά, για να δούμε αν θα μας κάτσει αυτή τη φορά!:p
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Menia εγω τα ξετρυπωνω αλλα εσεις πηγαινετε :lol::lol:.
Χαιρομαι που πειστηκε ο συζυγος , η Τανζανια πρεπει να ειναι φοβερη..μονο που σκεφτομαι τα σμαραγδενια νησια και τους πλουσιους υφαλους θελω να φυγω αυριο.

Οσο για το νησι Chumbe να σου πω οτι ειναι πολυ κοντα στη Ζανζιβαρη και μπορεις να πας και ολοημερη εκδρομη απο εκει αν η τιμη σου φαινεται τσουχτερη για να μεινεις.
Αφου θα το ψαξεις - δεν ξερω αν εισαι των νησιων και των παραλιων οπως εγω - ριξε μια ματια και στα νησια Pemba και Mafia (μη σε φοβισει το ονομα:haha:). Ειναι το ενα βορεια και το αλλο νοτια της Ζανζιβαρης και ειναι παραδεισοι!

Εκτος απο τα γνωστα παρκα (π.χ.Σερενκγετι) υπαρχουν πολλα αλλα για επισκεψη οποτε καλο ψαξιμο :).

Ιδου το τοπ τεν προορισμων της Τανζανιας συμφωνα με το Tanzania tourist board:
1. Ngorongoro Crater
2. Serengeti National Park
3. Zanzibar and Pemba
4. Tarangire National Park
5. Lake Manyara National Park
6. Mt. Kilimanjaro
7. Selous Game Reserve
8. Ruaha National Park
9. Mafia Island
10. Mt. Meru​
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom