Ζησε το μυθο στην ΚΡΗΤΗ!

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Artemismaria26 μ' αρέσεις γιατί επιτέλους διαβάζω μια αντικειμενική και διαφορετική αναφορά για την Κρήτη.

Το λέω αυτό γιατί οι Κρήτες όντας ολίγον τοπικιστές (και καλά κάνουν, από μια άποψη, όλοι πρέπει να υποστηρίζουμε τον τόπο μας) μας τα παρουσιάζουν όλα τέλεια για το νησί τους ως προς το τουριστικό σκέλος που μάλλον όμως δεν είναι έτσι κρίνοντας απ' την αναφορά σου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Artemismaria26 μ' αρέσεις γιατί επιτέλους διαβάζω μια αντικειμενική και διαφορετική αναφορά για την Κρήτη.

Το λέω αυτό γιατί οι Κρήτες όντας ολίγον τοπικιστές (και καλά κάνουν, από μια άποψη, όλοι πρέπει να υποστηρίζουμε τον τόπο μας) μας τα παρουσιάζουν όλα τέλεια για το νησί τους
εκτός απο μένα.:rolleyes:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ!
καταρχας οι φιλοι Κρητικοι ας με συγχωρεσουν για οσα πω ελπιζω να το παρουν καλοπροαιρετα...
Η Κρητη θεωρησα πως ειναι μια καλοστημενη διαφημιση, ενας ντορος για το τιποτα
πηγα φετος με φοβερη ψυχολογια και ενθουσιασμο να γευτω παραδοση
να μας ρώταγες πως θέλεις παράδοση θα σε στέλναμε σε άλλο νομό

να δω μερη ομορφα και να μυρισω κρητικη γη.. ε λοιπον καμια ΣΧΕΣΗ. πολυ βρωμικη πολη τα Χανια λυπαμαι το φαγητο (Ταμαμ καρυατις καρναγιο κλπ) που ηταν συστημενα απο φιλους και απο δω μεσα ηταν ακριβα ανοστα αγαρμπα φαγητα ειναι δυνατον στη Κρητη να φερνουν τηγανιτο μανιταρι με αλευρι σε λαδι που μυριζε καλαμαρακι? 7 ευρω ενα πιατακι? να φερουν νερωμενη Ρακι? πάλι καλά που δεν σούφεραν νοθευμένο

να τρωω και να με πιανει το στομαχι μου οπου και αν πηγαμε? ποτέ δεν γράφω για ταβέρνες. το καλύτερο φαγητό είναι του σπιτιού σας. και να μαγειρεύετε...κι' έξω το τίποτατωρα τα χωρια περα απο τα χωρια του αποκορωνου που ηταν ομορφα βλ. Φρες Βαμος κλπ τα Σφακια για παραδειγμα με το που μπαινεις bakery, rooms to let, taverns τα μενου σε ολες τις γλωσσες σημαιακια και αλλα παρατραγουδα σε αυτο το παραδοσιακο μερος της Νοτιας Κρητης... ωραια λεω κατι δεν μου παει καλα βγαινουμε προς Ανωπολη και συνεχιζουμε τιποτα... μια ερημια μια παρακμη...καλως λεμε δεν τα παραταμε παμε απο την Αλλη μερια προς φραγκοκαστελο ΕΙΣΟΔΟΣ στο καστρο...χααχαχαχ ωραια λεω φαγητο αθλιο ντοπιους κερασμα εμας οχι... Κρητικη φιλοξενια?
Σφακιά-Φραγκοκάστελο τους τάχω πει από δω αλλά δεν διάβασες. κι εσένα στο nr5 : μακρυά απ αυτές τις ερημιές.
μπα! Φαλασαρνα ωραια παραλια με καθαρα νερα αχ μια οαση επιτελους να ξαποστασω! το ίδιο χάλια είναι... (κράτα το μυστικό γιατί θα γεμίσει κόσμο και θα μου χαλούν τις διακοπές) Ελαφονησι καλο αλλα εντελως χαος απο πουλμαν κλπ πανακριβη καντινα. τάχουμε πει
το φαγητο τωρα στις Μηλιες που δοκιμασαμε εναν παραδοσιακο οικισμο ηταν το μονο που μας αρεσε απο ολα τα εστιατορια εκει... ευτυχως! στο ελαφονησι υπαρχει μια ξακουστη μονη τις χρυσοσκαλιτισσας στην οποια αμα εισαι Ελληνας δεν πληρωνεις αν εισαι ξενος πληρωνεις! και στα Μετέωρα το ίδιο γίνεται
ααα ολα κι ολα! επισης στα σφακια ο Ελληνας δεν πληρωνει στο παρκινγκ ο Ξενος ομως πληρωνει! η Νεα πολη των χανιων μου θυμισε λιγο το παγκρατι... να ειμαι ειλικρινης! Εδώ σου έχουν απαντήσει οι επισκέπτες...Στον μπαλο απο την αλλη πηγαμε με Αμαξι και πληρωσαμε "διοδια" εκει στον ΧΑΛΙΑ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ που βάλανε διόδια στο Μπάλο Χανιώτες;;;οκ ρε παιδια να πληρωσουμε καντε λιγο περα τις πετρες καναμε το αμαξι ζασταβα! τελος παντων μακαρι να εβλεπα λιγη παραδοση λιγο σεβασμο απο τους ντοπιους στον ξενο και στον τοπο τους να ετρωγα πιο παραδοσιακα... του χρονου ισως δωσω μια ευκαιρια στο Λασιθι την αλλη μερια μπας και αλλαξω γνωμη. Φιλικα. ΑΜ.
αυτά που ψάχνεις θα τα βρεις μετά τον Σεπτ. και με παρέα ντόπιο.
αλλά για πες μου αυτά τα μανιτάρια πως τηγανίζονται; με νερό; γιατί κι εδώ αλευρωμένα και στο λάδι μου τα τηγανίζει..
.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγω παλι βρισκω τον "απολογισμό" σου υπερβολικο. Κατ'αρχην τι περιμενες να βρεις Αυγουστο μηνα στα Χανια? Αν ήθελες παραδοση θα επρεπε να μεινεις σε ενα χωριο. Όσο για την καθαριότητα δεν νομιζω ότι ειναι πιο βρωμικη απο αλλες πολεις , ειναι μια μικρη πολη που ξεχυλιζει απο κοσμο τον Αυγουστο ειδικά (για να μην πω για τις επανειλλημενες φορες που εχω δει ενοικιασμενο αμαξι να ανοιγει το τζαμι και να πεταει το χαρτακι-τσιγαρακι-σκουπιδακι εξω και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.), δεν ειναι λοιπον και η πιο καθαρη. Όσο για το φαγητο, παλι δεν καταλαβαινω πως περιμενες να γευτεις παραδοση στο λιμανι, το πιο τουριστικο και εμπορευματοποιημενο σημειο της πολης... Εν πασει περιπτωσει ειδικά το Καρυατις εχει πολυ καλο φαγητο ακριβο βεβαια αλλα καλο και σιγουρα οχι παραδοσιακο. Τα παντα στο λιμανι ειναι ακριβα (χθες φαγαμε στο Παλλας 4 πιατα μια σαλατα ενα μοσχοφιλερο και ενα γλυκο 95 ευρω). Όσο για τα Σφακια οκ πηγες Σφακια, που?? Στη χωρα να υποθεσω. Πηγες Ανωπολη, Αραδενα, Ασκυφου? Που την ειδες την παρακμη?? Βασικά εκει που θα εβρισκες παραδοση δεν πηγες. Τελος παντων επειδη βαριεμαι να συνεχισω κανεις δεν ειπε ότι τα Χανια ειναι η καλυτερη καθαροτερη και ωραιότερη πολη της Ελλαδας. Αυτα που ήθελες να γευτείς δεν τα εψαξες αλλα εμεινες στην επιφανεια. Και για να επιβεβαιώσω τον North ναι ειμαι λιγο τοπικιστρια, δεν ειμαι όμως παραλογη.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
καλησπερα, να πω και γω μια γνωμη μια και βρεθηκα τον Ιουλιου στην Κρητη και μαλιστα Ρέθυμνο και Χανια και γω. Η Κρήτη ναι μεν ειναι ενα πολυ τουριστικο νησι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και οπως το περιγραφεις..εγω πηγα με μια φιλη μου και για αποφυγουμε να πεσουμε σε τουριστικες παγιδες οσον αφορα το που θα φαμε καναμε το εξης..πιαναμε κουβεντα με ντοπιους και ρωτουσαμε που πανε..παραδειγμα θα σου πω οτι οταν φτασαμε Ρεθυμνο το πρωτο βραδυ πηγαμε στα λεγομενα "ρακαδικα" ενας δρομος με ταβερνες που σερβιρουν ωραιοτατη ρακι και πιασαμε κουβεντα με τον σερβιτορο ο οποιος ηταν παρα πολυ φιλικος και μας ειπε πεντε εξι μερη που συχαζουν ντοπιοι για να αποφυγουμε τους τους τουριστες..η εντυπωση μου γενικα απο τους Κρητικους ειναι η καλυτερη, πολυ φιλοξενοι, προθυμοι και ομιλιτικοι...γενικα η Κρητη μου αφησε την καλυτερη εντυπωση, απλα πρεπει να εχουμε στο νου μας οτι για να βρουμε τα ωραια παραδοσιακα μερη θελει ψαξιμο.....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
όσον άφορά την κουζίνα της κρήτης ...ειναι αξεπεραστη!!
φταίνε και οι επιλογές καμμια φορά!
αν πήρες μανιτάρια λάθος..
τα μανιτάρια ειναι ή κονσέρβα ή καλλιεργημένα..τι περιμένομε !!
προτιμήστε τα κρητικά εδέσματα οπως μπουρέκι,σφακιανο γιαχνί,αλλα κρέατα με μαστοριά ψημένα,καλιτσούνια με χόρτα ή μυζηθρένια και οτιδήποτε άλλο που φωνάζει κρήτη και όχι μεζεδάκια που τα βρίσκετε παντού...
και πιστέψτε με τα πιάτα ειναι άπειρα --ενημέρωση χρειάζεται!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
=North66;327671]Artemismaria26 μ' αρέσεις γιατί επιτέλους διαβάζω μια αντικειμενική και διαφορετική αναφορά για την Κρήτη

Καθε κριτικη θετικη ή αρνητικη για μενα ειναι ευπροσδεκτη
Ενοεις οτι ολοι οσοι γραφουν ακριβως τα αντιθετα απο τη φιλη μας σε προσωπικη εμπειρια ή σε ταξιδιωτικη ιστορια, δεν ειναι αντικιμενικοι ???
Τους τα υπαγορευει κανενας ???

Το λέω αυτό γιατί οι Κρήτες όντας ολίγον τοπικιστές (και καλά κάνουν, από μια άποψη, όλοι πρέπει να υποστηρίζουμε τον τόπο μας) μας τα παρουσιάζουν όλα τέλεια για το νησί τους ως προς το τουριστικό σκέλος που μάλλον όμως δεν είναι έτσι κρίνοντας απ' την αναφορά σου.
[/QUOTE]
Φυσικα και αγαπαμε το τοπο μας, και βοηθαμε παντα, γραφοντας προσωπικες προτιμησεις
Μπορει να μη σου αρεσει ομως τα Χανια ειναι ενας δημοφιλης προορισμος με ανοδικες αυξήσεις καθε χρονο σε πληροτητα ξενοδοχειων και σε επισκεψιμοτητα απο ντοπιους και ξενους τουριστες
Δεν εχουν αναγκη τη διαφήμιση κανενος μας .
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν σε αδικώ..προφανώς άλλα περίμενες και άλλα είδες..απλά η Κρήτη είναι ένα τεράστιο νησί, που ζει κατά μεγάλο μέρος από τον τουρισμό και σίγουρα έχει αλλοιωθεί αρκετά όχι όμως όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Μην ξεχνάς ότι οι μεγάλες πόλεις είναι δύσκολο να μην είναι αστικά κέντρα γιατί εξυπηρετούν πολλούς μόνιμους κατοίκους και φοιτητές και εργαζόμενους και αφού μας χωρίζει η θάλασσα απο την υπόλοιπη Ελλάδα..αναγκαστικά αναπτύσσονται για να εξυπηρετούν όλο αυτό το κόσμο.
Εγώ που μένω Κρήτη μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου ότι τα χωρία μας δεν είναι γραφικά, είναι φτιαγμένα από μπετόν και σε αυτό υπάρχει εξήγηση αφού πχ δεν υπήρχαν παλιά χτίστες πέτρας όπως πχ στην Ηπειρο Στα χωρία του Αποκώρονα όπως στο Βάμο τα τελευταία χρόνια έγιναν αυτά που είδες από προσπάθειές νέων ανθρώπων που αγαπούν τον τόπο τους.
Αλλά η Κρήτη δεν είναι μόνο αυτό..μπορεί να μην έχουμε όμορφα χωρία και πόλεις αλλά η φύση της είναι απαράμιλλη..εμάς ακόμα μας εκπλήσσουν νέα μέρη που ανακαλύπτουμε..Η νότια Κρήτη με την άγρια ομορφιά της ,πεντακάθαρα νερά και πίσω άγρια φαλακρά και επιβλητικά βουνά
σου δημιουργούν δέος, λατρέβω τ Αστερούσια όρη, το Σελάκανο στο νομό Λασιθίου, το οροπέδιο, ακόμα και η τουριστική Πλάκα με θέα την πολυδιαφημισμένη Σπιναλόγκα εμένα μου ηρεμεί την καρδία..αυθεντικά χωρία θα βρεις πολλά και στο Μεραμπέλλο και νομίζω ότι αν φας στη Χιόνα (Σητεία) φρέσκο ψάρι θα θέλεις να μείνεις εδω για πάντα
Αγαπώ το νησί μου αλλά αναγνωρίζω και τα ελαττώματα του..Την επόμενη φορά θα σου βγάλω εγώ το πρόγραμμα και είμαι σίγουρη πως θα δείς τη Κρήτη με άλλο μάτι
Νομιζω τα ειπες πολυ σωστα.Το νησι εχει πανεμορφες παραλιες και φυση-τοπια ..αλλα οχι πολυ παραδοσιακα χωρια ή ομορφες πολεις.
Αυτο παλι για το χωματοδρομο του Μπαλου τι ειναι βρε παιδια ..1 ευρω διοδια ? πρωτη φορα το ακουω ..καινουριο φρουτο ειναι αυτο?
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Αυτο παλι για το χωματοδρομο του Μπαλου τι ειναι βρε παιδια ..1 ευρω διοδια ? πρωτη φορα το ακουω ..καινουριο φρουτο ειναι αυτο?

'Ημασταν εκεί πριν 15 ημέρες. Πήραμε το καραβάκι για Γραμβούσα - Μπάλο. 'Οντως ισχύει το 1 ευρώ σαν "είσοδος" στην παραλία. Πάντως ο Μπάλος για μένα ήταν σκέτη απογοήτευση. Αν και κρητικιά τον επισκέφθηκα πρώτη φορά. Τόση πίσσα μέσα στη θάλασσα, πάνω στα βράχια, παντού- παντού, δεν έχω ξαναδεί. Τι κρίμα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πριν 2 χρονια ειχα παει και πισσα δεν ειδα πουθενα.....ισως εχει να κανει με τη διευθυνση του ανεμου και αν ειχε καιρο ή οχι..ωστε να παρασυρονται βρωμιες απο τα ανοιχτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom