Ζητείται...επιθυμία για ταξίδι πέρα μακρυά..

Nikos1986

Member
Μηνύματα
923
Likes
4.126
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
ενταξει στη wiki αναφερει οτι ανηκει στην Πορτογαλια πολιτικά το θεμα ειναι πως να παω εκει οικονομικά???
Τα αεροπορικά δεν είναι κάτι το τρελό. Τον Οκτώβρη 2010 για Ιούλιο-Αύγουστο 2011 η TAP μέσω Λισαβόνας είχε γύρω στα 300 ευρώ το άτομο. Όχι μεγάλη διαφορά από μια κεντρικοευρωπαϊκή πρωτεύουσα, εκτός αν πέσεις σε προσφορά.

Εκτός από την TAP, πτήσεις για την πρωτεύουσα Φουνσάλ (FNC) θυμάμαι είχαν σίγουρα η Lufthansa από Φρανκφούρτη, η Finnair από Ελσίνκι και νομίζω είχα δει και την Ryanair.
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
;) οντως η Ιαπωνια ήταν στις σκέψεις μου έχω και μια φίλη εκεί αλλά είναι και η ραδιενέργεια στη μέση, τι θα τρώω; :cool: η φίλη μου λέει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω...πόσες μέρες θέλει λες και ποιες πόλεις?ευχαριστωωω
Χρειάζεσαι τουλάχιστον 10-12 μέρες , αφού θα είναι το πρώτο ταξίδι σου εκεί. Πόλεις απαραίτητα Τόκυο, Κυότο, Χιροσίμα κι όποια άλλη κρίνεις εσύ ενδιαφέρουσα (έχει πολλές, εξαρτάται από τον χρόνο που θα διαθέσεις τελικά.) Τα χρήματα φτάνουν. Ασφαλής χώρα από θέμα εγκληματικότητας. Όσο για τη ραδιενέργεια, τα μέρη που " κλασσικά" επισκέπτονται οι τουρίστες βρίσκονται από το Τόκυο και νοτιότερα,πλην του Νίκκο, άρα σε απόσταση ασφαλείας από την επαρχία της Φουκουσίμα. Θα τρως ο,τι τρώνε όλοι. Εξάλλου, η ραδιενέργεια που θα δεχθείς κατα τη διαρκεια του αεροπορικού ταξιδιού είναι πολύ μεγαλύτερη.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τέλος η αναζήτηση nena. Βρέθηκε επί τέλους ο προορισμός σου. Χερσόνησος Καμτσάτκα !! Πολιτικά θα είσαι στην Ευρώπη. Γεωγραφικά στην Ασία. Τεκτονικά στην πλάκα της Βορείου Αμερικής ! Τρία σε ένα.:D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Τέλος η αναζήτηση nena. Βρέθηκε επί τέλους ο προορισμός σου. Χερσόνησος Καμτσάτκα !! Πολιτικά θα είσαι στην Ευρώπη. Γεωγραφικά στην Ασία. Τεκτονικά στην πλάκα της Βορείου Αμερικής ! Τρία σε ένα.:D
:haha: χρειαζομαι και μια πινελια Αφρικής παρακαλώ!
 
Last edited by a moderator:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
γιουπι παιδια ναι εχει η easy απο Λισσαβώνα και Λονδινο!οκ εγραψα σε ενα χαρτι ολα οσα θελω να δω πριν κλεισω τα ματια μου τα τσαχπινικα αλλα συνειδητοποιω οτι δεν ξερω τι να βαλω πριν απο ολα, μονο η Ισλανδια και τα νησια Φεροε προηγουνται!
Για Ιαπωνια ναιιιι ψηθηκα θα το κανω αλλα βλεπω θελει τουλαχιστον 2 εβδομαδες, αν βολεψει και τη φιλη μου και μου δειξει λιγα μερη θα παω μονη μου!Αλλιως φτου..γκρουπ!τι καταντια!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
αν εξαιρεσεις τη σφαγη :mad: τι αλλο κακο εχει?
το θεωρω μαγικο μερος κανω λαθος?ξερουμε κανεναν που πηγε?
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Με λίγο καθυστέρηση πάρε και απο μένα μια ακόμα ψήφο για Ιαπωνία! :)

Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στο ποστ που έκανα πριν λίγο καιρό ως μικρή εισαγωγή στην κουλτούρα της χώρας. Γιατί αν πάει κάποιος εκεί χωρίς να γνωρίζει τίποτα μπορεί να μην εκτιμήσει το ταξίδι αυτό όσο πρέπει.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Μάλλον σε τέτοιες εκδρομές τύπου Κίνα, Νεπαλ θα χρειαστει να παω με γκρουπ..
Εχει παει κανεις σας μονος?
Η Κίνα είναι πολύ σύγχρονη χώρα. Όλες οι μεγάλες τις πόλεις είναι εξαιρετικά φιλικές στον τουρίστα και μπορείς να πας άνετα χωρίς γκρούπ. Εγώ είχα πάει για δουλειά κάποτε και είχα διαπιστώσει ότι το γκρουπ δεν χρειάζεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom