Ελβετία Ζυρίχη

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Συμφωνω αλλα αν μενεις κοντα στο κεντρο δεν θα κανεις και πολλες μετακινησεις.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
@escursione Έχω βρει σε airbnb διαμονή στα 320 ευρώ 4.5 χλμ από τις γέφυρες-κέντρο. Δεν ξέρω εάν αυτό θεωρείται μακριά ή κοντά και αν οι περιοχές θεωρούνται επικίνδυνες.
Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν θα πάω, αναζητώ πληροφορίες μέχρι τις 27 που λήγει το κουπόνι που έχω για την swiss.
Τα 50 ευρώ την ημέρα για τις μετακινήσεις μου φαίνεται υπερβολικά πολλά.
Είδα κάπου εδώ μέσα κάποιος να αναφέρεται σε 8 ελβετικά φράγκα την ημέρα για απεριόριστες διαδρομές.

Επειδή, μόλις επέστρεψα από το Παρίσι και τα οικονομικά είναι ανύπαρκτα.. αν είναι να πάω στην Ζυρίχη δεν θα πάω το καθιερωμένο ταξίδι που κάνουν οι περισσότεροι. Περισσότερο, θα γίνει ως χειμερινό ταξίδι ανάτασης, ξεκούρασης και αλλαγής παραστάσεων.
Αναφορικά με το low κομμάτι: Δεν ενδιαφερόμαστε για εστιατόρια. Θα αρκεστούμε στα fast food. Δεν έχουμε σκοπό να γυρίσουμε όλη την Ελβετία και τις Άλπεις (θα επανέλθουμε μελλοντικά με περισσότερα χρήματα). Το ταξίδι αυτό το φαντάζομαι κάπως έτσι: Βόλτες στην εξοχή, άπλετος χρόνος να χαζέψουμε τις Άλπεις, να απολαύσουμε χιόνι (Αλήθεια έχει τον Μάρτιο χιόνι?) και κυρίως περίπατος στα παγωμένα τοπία.

Το ταξίδι αυτό, δεν ήταν καν στο νου να γίνει. Απλά, συνωμοτεί το σύμπαν. Έχουμε 30 ευρώ κουπόνι από το airbnb που λήγει τέλος του χρόνου, μας επιστράφηκαν κάποια χαμένα χρήματα από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει παλαιότερα και πέσαμε θύματα απάτης και τέλος μας εστάλει κουπόνι 60 ευρώ μέχρι τις 27/11 για Swiss.
Με όλα αυτά, Πώς να μην αρχίσουμε να αναζητάμε πληροφορίες για την Ζυρίχη?

Οπότε, όποιος γνωρίζει κάτι για τις μετακινήσεις στην Ζυρίχη Και θέλει να βοηθήσει ας μας το παραθέσει. Για εμένα όλα θα εξαρτηθούν από τις μετακινήσεις. Αν είναι πάνω από 10 την ημέρα δυστυχώς ακυρώνεται..
στείλε ένα email στο κατάλημα που βρήκες και ρώτα τους σε ποιά ζώνη είναι η περιοχή και τι ημερήσιο εισητήριο χρειάζεται για κέντρο και με τι μέσο.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Σωστος escurcuone!:) Η καλυτερη λυση και η πιο ευκολη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το ταξίδι αυτό, δεν ήταν καν στο νου να γίνει. Απλά, συνωμοτεί το σύμπαν. Έχουμε 30 ευρώ κουπόνι από το airbnb που λήγει τέλος του χρόνου, μας επιστράφηκαν κάποια χαμένα χρήματα από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει παλαιότερα και πέσαμε θύματα απάτης και τέλος μας εστάλει κουπόνι 60 ευρώ μέχρι τις 27/11 για Swiss.
Με όλα αυτά, Πώς να μην αρχίσουμε να αναζητάμε πληροφορίες για την Ζυρίχη?
Δεδομενου οτι θες low budget και η Ελβετία ό,τι και να κανεις δε γινεται ετσι, εγω θα προτεινα αλλαγή του σχεδίου.
Το Στρασβούργο απέχει 3.30 ώρες με λεωφορειο της flixbus και εχει καθημερινα παρα πολλα δρομολογια που ξεκινουν απο 9 ευρω. Θα εμενα μια μερα Ζυριχη και θα εφευγα για Γαλλια η Γερμανια με τον παραπανω τροπο. Ετσι δε χανεις και τα εισιτηρια.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Καλη ιδεα αλλα δεν ξερω το Στρασβουργο ποσο φτηνο ειναι...
Απο οσα εχω διαβασει εδω δεν ειναι και οικονομικο οπως αλλου στη Γαλλια και στη Γερμανια.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλη ιδεα αλλα δεν ξερω το Στρασβουργο ποσο φτηνο ειναι...
Απο οσα εχω διαβασει εδω δεν ειναι και οικονομικο οπως αλλου στη Γαλλια και στη Γερμανια.
Το Στρασβούργο δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα ακριβό. Το αρνητικό είναι το χάσιμο χρόνου για τη μετακίνηση σε συνδυασμό με τις πτήσεις αν βολεύουν οι ώρες στο πήγαινε και στην επιστροφή από Στρασβούργο. Επίσης θα χρειαστεί να κάνεις και καμιά βόλτα προς Κόλμαρ και χωριά της Αλσατίας που σημαίνει έξτρα έξοδα.
Τέλος προτείνω αυτή τη περιοχή να την αφήσεις για μελλοντικό ταξίδι με πιο βολική πτήση προς Μπάντεν -Μπάντεν ή Βασιλεία.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
@paefstra Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Η Ελβετία αποτελεί ένας προορισμός που πάντα ήθελα να πάω οπότε ή Ελβετία ή τίποτα.
Για να είμαι ακριβής, το low budget το εννοώ ως 60-80 ευρώ ημερησίως σε φαγητό + οτιδήποτε άλλο πίνεται ή τρώγεται (Το κόστος των εισιτηρίων μμμ+δραστηριότητες είναι εκτός).
Για αυτό ήθελα, να μάθω τι δραστηριότητες υπάρχουν και πόσο κοστίζουν. Ας πούμε για να πάμε στις άλπεις ή σε κάποιο δάσος κλπ πόσα χρήματα χρειάζονται.

Ουσιαστικά, για 5 ημέρες το διαθέσιμο ποσό δεν ξεπερνάει τα 400 ευρώ.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
@paefstra Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Η Ελβετία αποτελεί ένας προορισμός που πάντα ήθελα να πάω οπότε ή Ελβετία ή τίποτα.
Για να είμαι ακριβής, το low budget το εννοώ ως 60-80 ευρώ ημερησίως σε φαγητό + οτιδήποτε άλλο πίνεται ή τρώγεται (Το κόστος των εισιτηρίων μμμ+δραστηριότητες είναι εκτός).
Για αυτό ήθελα, να μάθω τι δραστηριότητες υπάρχουν και πόσο κοστίζουν. Ας πούμε για να πάμε στις άλπεις ή σε κάποιο δάσος κλπ πόσα χρήματα χρειάζονται.

Ουσιαστικά, για 5 ημέρες το διαθέσιμο ποσό δεν ξεπερνάει τα 400 ευρώ.
Οι μεταφορές εκτός πόλης είναι αρκετά ακριβές ακόμη και με τα εισιτήρια σε προσφορά (ενδεικτικά δείτε στο www.sbb.ch). Για φαγητό αν τρώτε από σούπερ μάρκετ (π.χ migros)/mcdonald's κανά 10-15ευρώ τη φορά το άτομο (τώρα αν χορταίνετε άλλο θέμα). Αν δεν μπείτε και σε μουσεία/αξιοθέατα είστε σχετικά οκ. Αλλά η Ελβετία ειδικά μετά την ανατίμηση του φράγκου έχει ακριβύνει επικίνδυνα. Δε θα τη συστηνούσα αν θέλετε να πάτε με budget, καθότι τα πάντα είναι πολύ άκριβά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλη ιδεα αλλα δεν ξερω το Στρασβουργο ποσο φτηνο ειναι...
Απο οσα εχω διαβασει εδω δεν ειναι και οικονομικο οπως αλλου στη Γαλλια και στη Γερμανια.
Αρκει μια συγκριση στην ιδια αλυσιδα ξενοδοχειων για να καταλαβεις τη διαφορα. Η Ελβετια εχει 2 ως 2,5 φορες πιο ακριβη διαμονη.
Οταν πηγα στη Γαλλια δε βρηκα καμια φτηνια, αλλα και Ελβετια δεν ειναι.
Και τωρα που εχω κανονισει το Πασχα Γενευη και μετα Γαλλια, η διανυκτερευση θα γινει σε γαλλικο εδαφος. Ουτε καν το σκεφτομαι να πληρωσω 2,5 φορες παραπανω τα παντα.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Aλλο Γενευη ομως που ειναι διπλα στη Γαλλια και αλλο Ζυριχη.
Political νομιζω οτι μπορεις να εισαι εντος budget.marguis ποσο ειναι η μεταφορα απο αεροδρομιο στο κεντρο και ποση ωρα διαρκει;επισης για να πας πχ λουκερνη ποσο ειναι το κοστος;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@paefstra Σε ευχαριστώ για την πρόταση.
Για να είμαι ακριβής, το low budget το εννοώ ως 60-80 ευρώ ημερησίως σε φαγητό + οτιδήποτε άλλο πίνεται ή τρώγεται (Το κόστος των εισιτηρίων μμμ+δραστηριότητες είναι εκτός).
Για αυτό ήθελα, να μάθω τι δραστηριότητες υπάρχουν και πόσο κοστίζουν. Ας πούμε για να πάμε στις άλπεις ή σε κάποιο δάσος κλπ πόσα χρήματα χρειάζονται.

Ουσιαστικά, για 5 ημέρες το διαθέσιμο ποσό δεν ξεπερνάει τα 400 ευρώ.
Για ελεγχο τιμων στις μετακινησεις σε καθε προορισμο χρησιμοποιω το Rome2rio
https://www.rome2rio.com/s/Geneva/Lucerne
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom