Ελβετία Ζυρίχη

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όσον αφορά το κινητό τηλέφωνο, ξέρετε τι παίζει? Δεν ισχύουν οι χρεώσεις όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη σωστά?
Επίσης, το αλπικό τρένο για Σαιν μοριτζ αξίζει τα λεφτά του?
Για Ελβετία νομίζω πως υπάρχουν κανονικά τα τέλη περιαγωγής (https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/faq/question-and-answers-roaming) . Ωστόσο, στο εξωτερικό υπάρχουν εταιρίες που περιλαμβάνουν την Ελβετία στη λίστα τους με τις χώρες όπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πακέτο σου.
Για την Ελλάδα δε νομίζω να υπάρχει κάποια. Για τις αναλυτικές χρεώσεις τσέκαρε απευθείας στο site του παρόχου σου.

Μπορείς όταν φθάσεις να αγοράσεις μια sim από μαγαζιά τύπου ψιλικών και να βάλεις ένα προπληρωμένο πακέτο για ομιλία και δεδομένα ώστε να αποφύγεις τις υψηλές χρεώσεις.

Καφες 7 ευρω στην Ελβετια. Αν πινεις 2 τη μερα, εινσι θεμα.
7 ευρώ(~7,5 φράγκα) νομίζω είναι λίγο υπερβολική η τιμή (ειδικά για τις άλλες πόλεις της Ελβετίας).Μπορείς να βρεις αρκετά φθηνότερο. Γενικά το κόστος του καφέ είναι το μόνο που δεν πρέπει να απασχολεί κάποιον σε ένα ταξίδι στην Ελβετία.
 
Last edited:

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Εφόσον έχει τακτοποιηθεί το θέμα της διαμονής... Τα μόνα απαραίτητα είναι είσοδοι σε μουσεία κλπ τα οποία όσα κι αν είναι τα δίνω χωρίς να το σκέφτομαι. Φαγητό και καφες που είναι αναγκαία.. Τα ψώνια δεν με απασχολούν ούτως ή άλλως εφόσον υποψιάζομαι ότι οι τιμές θα ξεπερνούν την φαντασία μου. Απλά ήθελα να έχω μια ιδέα όσον αφορά τα έξοδα εκεί..
Σας ευχαριστώ και πάλι..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Επανερχομαι λογω οτι βγαζω προγραμμα και ερωτω..αξιζει να μπω και στις 4 εκκλησιες(Αγ.πετρου-grossmunster-fraumunster-wasserkirche)ή οχι?βασικα στη πρωτη και στη τελευταια λογικα θα ριξω μια ματια γιατι δεν εχουν εισοδο,για τις αλλες 2 δε ξερω αν αξιζει το 5chf εισοδο ή οχι...εχω μιαμιση μερα σχεδον και θελω να δω πως μπορω να χωρεσω εστω τα βασικα
 

Mariagk

Member
Μηνύματα
15
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο - Άμστερνταμ
Στον χάρτη με τις ζώνες ποιό νούμερο ή χρώμα αντιστοιχεί σε ποιά από τις 7 ζώνες? π.χ το αεροδρόμιο είναι στην 121 μπλε ζώνη τι εισιτήριο χρειάζεται?


Με 52 φράγκα από ότι φαίνεται μπορείς να πας από ζυρίχη Λουκέρνη, στη συνέχεια Βέρνη και να επιστρέψεις στη Ζυρίχη χωρίς δεσμεύσεις ωρών!!

ή να πάς Ζυρίχη - Chour να πάρεις Αλπικό τρένο (χρειάζεται έξτρα 13 φράγκα για τη θέση) το μεσημέρι μέχρι St Moritz και να επιστρέψεις Ζυρίχη!
Καλησπέρα.. χρόνια πολλά!!!
αν δεν κλείσεις θέση τι γίνεται; Δεν μπορείς να καθήσεις οπουδήποτε;
 

Mariagk

Member
Μηνύματα
15
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο - Άμστερνταμ
Καλημέρα και καλή χρονιά! Πρόκειται να ταξιδέψω σε ένα μήνα στην Ελβετία (Ζυρίχη) και ψάχνω τι κάρτα εισιτηρίων με συμφέρει να βγάλω.
Οι μέρες που έχω διαθέσιμες για εκδρομές είναι 3. Είδα πως συμφέρει καλύτερα η saver day pass με την οποία για μια μέρα πας όπου θες. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ με αυτή να πάω την αλπική διαδρομή από Chur σε st. Moritz?
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Λίγο εκτός εποχής αλλά έχω αρχίσει και ψάχνομαι. Θέλω να ρωτήσω για τις Χριστουγεννιάτικες αγορές στη Ζυρίχη . Διάβασα ότι κλείνουν 24 Δεκεμβρίου. Ισχύει. Σκέφτομαι να πάω 26-30 Δεκεμβρίου. Θα βρω τίποτα ανοιχτό; Ευχαριστώ.
 

Katerinababa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πηγαίνουμε Ζυρίχη για 8 μέρες.Θα μένουμε στο Oerlikon.Από το αεροδρόμιο μπορώ να εξυπηρετηθώ με τρένο και με ποιό?Είναι εύκολο να βρώ τον σταθμό ? Τι εισητήριο να βγάλω?Αν έχετε και έναν χάρτη με τις διαδρομές και τις ζώνες θα με βοηθούσατε πολύ.Επίσης ποιές εκδρομές μου προτείνετε και με ποιό μέσον?Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
 

Dr. Claw

Member
Μηνύματα
23
Likes
52
Πηγαίνουμε Ζυρίχη για 8 μέρες.Θα μένουμε στο Oerlikon.Από το αεροδρόμιο μπορώ να εξυπηρετηθώ με τρένο και με ποιό?Είναι εύκολο να βρώ τον σταθμό ? Τι εισητήριο να βγάλω?Αν έχετε και έναν χάρτη με τις διαδρομές και τις ζώνες θα με βοηθούσατε πολύ.Επίσης ποιές εκδρομές μου προτείνετε και με ποιό μέσον?Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
Για δραστηριότητες και εκδρομές υπάρχουν πολλές προτάσεις και προσφορές ανάλογα με την εποχή και τα ενδιαφέροντα
Top Events in Zurich
https://www.sbb.ch/en/leisure-holidays.html
Αν τύχει να είσαι 7-9 Ιουλίου φέτος η πόλη γιορτάζει
Züri Fäscht
Willkommen | Züri Fäscht
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
72
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού
Λίγο εκτός εποχής αλλά έχω αρχίσει και ψάχνομαι. Θέλω να ρωτήσω για τις Χριστουγεννιάτικες αγορές στη Ζυρίχη . Διάβασα ότι κλείνουν 24 Δεκεμβρίου. Ισχύει. Σκέφτομαι να πάω 26-30 Δεκεμβρίου. Θα βρω τίποτα ανοιχτό; Ευχαριστώ.
Ναι, ισχύει...στις περισσότερες πόλεις της Ελβετίας οι Χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν παραμονή Χριστουγέννων...
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Καλησπέρα σας . Για λίγες ημέρες και για πρώτη φορά θα επισκεφτούμε τη ζυριχη για εργασία με την οικογένεια μας . Υπάρχει κάποιος να προτείνει οικονομικές λύσεις για φαγητό ; Ευχαριστούμε 🙏🏻
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλησπέρα σας . Για λίγες ημέρες και για πρώτη φορά θα επισκεφτούμε τη ζυριχη για εργασία με την οικογένεια μας . Υπάρχει κάποιος να προτείνει οικονομικές λύσεις για φαγητό ; Ευχαριστούμε 🙏🏻
Migros Restaurant, Ζυρίχη - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom