Ζωή και εργασία σε τουριστικά μέρη

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πες μου ενα σοβαρο κρατος που εχει σοβαρη κυβερνηση και τα κανει ολα αυτα που λες;
Οταν εισαι μακρια απο κατι τα βλεπεις ολα τελεια. Γιαυτο και εμεις οταν πηγαινουμε σε ενα ξενο μερος τα βλεπουμε ολα τελεια.
Διαπιστωσεις κενες. Που ξερεις ποιος ειναι μακρια κ ποιος οχι.. Ασχετο.
Οπως ειπα κρατικα "αχρηστα κτιρια" υπαρχουν. Κ να χτιστουν προκατ δεν ειναι τπτ. Εδω πληρωνουν βιλα στον προεδρο του αναφερθεντος ιδρυματος. Δεν θα σου μαθω εγω ομως πως λειτουργουν στη μπανανια.
Αλλα σοβαρα κρατη μπορεί να μη χτιζουν αν δεν εχουν τοσο οξυ προβλημα, λογω μη υπαρξης τοσων νησιων αλλου, αλλα δινουν επιδοματα πχ. Εδω εχουν καθηγητες του χιλιαρικου που περιμενουν να επιβιωσουν κ να παραγαγουν σοβαρο εργο πεινωντας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Στη Σαντορινη πχ οι γιατροι εμεναν στο παλιο ΚΥ, ενα "αχρηστο κτιριο" μετα το καινουριο νοσοκομειο.. Χωρια που η κατασκευη ενος νεου σε κρατικα οικοπεδα δεν παιρνει πανω απο 3 μηνες. Φτιαχνουν ενα με 100 δωματια κ λυνουν το θεμα, σιγα το πραγμα. Σε ενα σοβαρο κρατος με μια σοβαρη κυβερνηση αυτα ειναι παιχνιδακια.
Ειμαι υπερ των σοβαρων οικιστικων προγραμματων παντου, και εντος πολεων, οχι μονο για τις αναγκες των νησιων. Πολυ ευκολοτερα ενα σοβαρο κρατος θα επιδοτουσε τη στεγαση των υπαλληλων του σε τοσο ακραια δυσκολες συνθηκες και δεν θα παρακαλουσε για "φιλοτιμο" απο ολες τις πλευρες, εφοσον ωφελειται απο την τουριστικη εκρηξη. Η θα εθετε περιορισμους στα Airbnb οπως αλλες χωρες. Υπαρχουν πολλες λυσεις.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Η σύγκριση έγινε βάση ενός πολύ ακριβού προορισμού με βάση έναν φτηνό.
Επίσης τα δημόσια κτίρια δεν γίνονται airbnb, απλά παραμένουν άχρηστα.
Σίγουρα περιοχές πιο φτηνές από τα Χανιά που απέχουν 40 λεπτά οδικώς θα υπάρχουν.
Δυστυχώς τα πράγματα δεν μπορούν να είναι τόσο απλουστευτικά ούτε λειτουργεί στα περισσότερα υπερτουριστικά μέρη η λογική του να μείνεις κάπου πιο μακριά. Μένω ακριβώς 40 λεπτά από τα Χανιά, σε μία μικρή κωμόπολη, στην Κίσαμο. Εννοείται ότι και εδώ τα ενοίκια είναι στα ύψη, ενώ σε πολλές περιπτώσεις τα σπίτια είναι διαθέσιμα από τέλος Οκτωβρίου μέχρι τέλος Μαΐου. Αυτό ισχύει σε όλο το βόρειο μέτωπο της Κρήτης.
Το παράδειγμα της δικής μου μικρής παραλιακής πόλης (που δεν είναι δα και Χανιά!) αποτελεί ένα από τα πάμπολλα παραδείγματα των επιπτώσεων του υπερτουρισμού.
Προφανώς και θέλω, όπως και οι περισσότεροι άλλωστε, τον τουρισμό για τον τόπο μου. Αυτό όμως σημαίνει και οργάνωση, στήριξη από την Πολιτεία και υποδομές, αλλαγές στην νοοτροπία των περισσότερων εξ ημών. Η λύση όμως σίγουρα δεν μπορεί να είναι να πάει να μείνει αυτός που δεν βρίσκει σπίτι 40 λεπτά, 1 ώρα και 2 ώρες μακριά από την εργασία του.
Υ.Γ. Εγώ είμαι από τους τυχερούς με ιδιόκτητο σπίτι.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Γιατι δεν μπορει να ειναι το σπιτι 40λεπτα μακρια απο την εργασια σου; Υπαρχει καποιος κανονας που το λεει αυτο;
Στην Αθηνα οσοι ζουμε ποσο νομιζεις οτι κανουμε; Νομιζεις οτι γουσταρουμε αυτη την κατασταση;
Νομιζεις οτι εαν δεν ηταν ο τουρισμος και εβρισκες φτηνο σπιτι διπλα στην εργασια σου θα υπηρεχε αυριο η θεση εργασια που εισαι τωρα χωρις τον τουρισμο; Η θα επρεπε να ερθεις και εσυ Αθηνα να "χαρεις" μαζι με εμας;

Και μην μου πεις οτι δεν κερδιζεις εσυ αμεσα απο τον τουρισμο γιατι κερδιζεις εμεσα, ακομη και στον καθαρισμο του δημου, στην πολεοδομια, στο υγειονομικο, στην ιατρικη, στις τηλεποικινωνιες οτιδηποτε και να κανεις εισαι εκει για αυτους που ασχολουνται με τον τουρισμο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν το κράτος έφτιαχνε ή παρείχε σπιτάκια για τους αναπληρωτές τότε θα έπρεπε να φτιάξει ή να παράσχει και για τους αγροτικούς, για τις νοσοκόμες, για τους εφέδρους, για τους δημόσιους υπαλλήλους, για τους παπάδες κ.ο.κ. Επειδή όμως το κράτος δεν είναι εργολάβος και ευτυχώς ο κομμουνισμός μας τέλειωσε καλά κάνει και δε φτιάχνει σπιτάκια για τους δημόσιους υπαλλήλους.
Όσοι και όσες δηλώνουν παραμεθόρια ας λαμβάνουν σοβαρά υπόψη αν θέλουν να δηλώσουν αυτές τις περιοχές και όχι να τις δηλώνουν και μετά να αφήνουν ξεκρέμαστα σχολεία όπως συνέβηκε πέρυσι με μια εκπαιδευτικό που πήγε στη Γαύδο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και τώρα που λύσαμε το οικιστικό της Σαντορίνης και των άλλων νησιών, να ασχοληθούμε μήπως και με τον υπερτουρισμό;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και τώρα που λύσαμε το οικιστικό της Σαντορίνης και των άλλων νησιών, να ασχοληθούμε μήπως και με τον υπερτουρισμό;
Το οικιστικο των νησιων ειναι συνεπεια του υπερτουρισμου. Αρα με αυτον ασχολουμαστε.
Το κρατος θυμιζω απο δεκαετιες παρεχει κ κατασκευαζει σπιτια για πολλες κατηγοριες υπαλληλων του, ακομα κ εφεδρων. Τα τελευταία (πολυτελη κιολας) διαμερισματα τα εγκαινιασαν μετα βαιων στην Ξανθη. Αλλα κ στα νησια για αγροτικους, στρατιωτικους κλπ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν τα κατασκευάζει το κράτος, τα κατασκευάζουν/ανασκευάζουν υπηρεσίες του στρατού συνήθως σε προϋπάρχουσες παλιές εγκαταστάσεις που ανήκουν στο στρατό. Ας φτιάξει και το ΥΠΕΠΘ μια Τεχνική Υπηρεσία Εκπαιδευτικών να ανακαινίζει παλιά κτίσματα για τους αναπληρωτές.

Δεν ειναι φανταροι να περνανε στρατοδικειο. Δουλεια ειναι.
Ας μη δήλωνε νομό Χανίων (στον οποίο περιλαμβάνεται η Γαύδος). Ας άφηνε το συγκεκριμένο πόστο σε κάποιον χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις που μπορεί και να του άρεσε η ασκητική ζωή της Γαύδου.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σίγουρα περιοχές πιο φτηνές από τα Χανιά που απέχουν 40 λεπτά οδικώς θα υπάρχουν.
Και ποιος θα πληρώσει τη βενζίνη στο 1,70 για απόσταση 40 λεπτών; Γιατί το αμάξι δυστυχώς με αέρα δεν κινείται. Το πρόβλημα της κατοικίας είναι πολύ έντονο στα Χανιά και στο Ρέθυμνο. Στην υπόλοιπη Κρήτη είναι φυσιολογική η κατάσταση. Ο ρεαλιστικός τρόπος είναι μέσω γνωστού να βρεις. Πέρσι που έψαχνα. Έπαιρνα τηλέφωνο στις 10.00 για την αγγελία, κανόνιζα ραντεβού για τις 15,30, που θα είχα σχολάσει, και μέχρι τότε το είχε δώσει σε άλλον. Με τύχη βέβαια, γνωριμίες και υπομονή κάτι βρίσκεις.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Γιατι δεν μπορει να ειναι το σπιτι 40λεπτα μακρια απο την εργασια σου; Υπαρχει καποιος κανονας που το λεει αυτο;
Στην Αθηνα οσοι ζουμε ποσο νομιζεις οτι κανουμε; Νομιζεις οτι γουσταρουμε αυτη την κατασταση;
Νομιζεις οτι εαν δεν ηταν ο τουρισμος και εβρισκες φτηνο σπιτι διπλα στην εργασια σου θα υπηρεχε αυριο η θεση εργασια που εισαι τωρα χωρις τον τουρισμο; Η θα επρεπε να ερθεις και εσυ Αθηνα να "χαρεις" μαζι με εμας;

Και μην μου πεις οτι δεν κερδιζεις εσυ αμεσα απο τον τουρισμο γιατι κερδιζεις εμεσα, ακομη και στον καθαρισμο του δημου, στην πολεοδομια, στο υγειονομικο, στην ιατρικη, στις τηλεποικινωνιες οτιδηποτε και να κανεις εισαι εκει για αυτους που ασχολουνται με τον τουρισμο.
Γεννήθηκα, μεγάλωσα σπούδασα και εργάστηκα στην Αθήνα. Η δουλειά μου απείχε 1,5 ώρα από το σπίτι μου. Πίστεψέ με γνωρίζω πολύ καλά τις αποστάσεις στην Αθήνα και τις δυσκολίες του κυκλοφοριακού. Με το παράδειγμα που σου ανέφερα πάντως εννοούσα ότι σχετικά με τα Χανιά είναι σχεδόν ανύπαρκτες έτσι κι αλλιώς οι επιλογές του να μείνεις κάπως πιο μακριά.
Τώρα όσον αφορά στο τι κερδίζουν οι δημότες μιας περιοχής που πλήττεται από τον τουρισμό επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Όχι, δεν κερδίζω έμμεσα ούτε σε υγειονομικό, ούτε σε ιατρική, ούτε σε πολεοδομία ούτε και σε καθαριότητα (κυρίως! ). Γι'αυτό ανέφερα ότι πρέπει να βελτιωθούν οι υποδομές και να αλλάξει η νοοτροπία όλων μας, προκειμένου να κερδίσει ο τόπος συνολικά και οι επόμενες γενιές. Προφανώς σε μικρότερα μέρη από την Κρήτη η κατάσταση είναι ακόμα πιο δύσκολη.
Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν θέλουμε τουρισμό. Το τίμημα του υπερτουρισμού, ωστόσο είναι βαρύ. Με το να στρουθοκαμηλίζουμε και να βλέπουμε μόνο την θετική όψη στον τομέα της οικονομίας, τα οφέλη θα είναι βραχυπρόθεσμα και όχι μακροπρόθεσμα, όπως θα θέλαμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν τα κατασκευάζει το κράτος, τα κατασκευάζουν/ανασκευάζουν υπηρεσίες του στρατού .
Σωστα. Δεν τα κατασκευαζει το κρατος αλλα ο στρατος που ανηκει στην adidas.
Κ οι Δημοι που παρεχουν στεγη στη Nike.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom