Πορτογαλία Ζώντας (σ)την Λισσαβώνα...

clooby_doo

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον πάλι Λισσαβώνα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει!
Όλα ξεκίνησαν περίπου πριν ενάμισο χρόνο.Οι ανακοινώσεις,για τη συμμετοχή των φοιτητών στο πρόγραμμα Εράσμους,έχουν αφισοκολληθεί στους διαδρόμους της σχολής και όλοι σπεύδουν να συμπληρώσουν τις αιτήσεις τους.Μετά από ενά μήνα,νέες ανακοινώσεις κάνουν την εμφάνιση τους.Αυτή τη φορά ενημερώνουν τους ενδιαφερόμενους για την ημερομηνία και το μέρος,όπου θα γίνει η κατανομή στα διάφορα ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια.Ένα τσούρμο ,μαζεμένο σε μία αίθουσα,περιμένει να μάθει που θα πάει Εράσμους.
Πρώτη επιλογή Βαρκελώνη,δεύτερη Βαλένθια και τρίτη Λισσαβώνα.Η Ισπανία ούσα περιζήτητος προορισμός,αποτελούσε ήδη όνειρο απατηλό,οπότε απόφασισα να αποχωρήσω οικειοθελώς και να πάω Λισσαβώνα.Η απόφαση πάρθηκε και τον επόμενο χρόνο η πορτογαλική πρωτεύουσα θα αποτελούσε τον τόπο κατοικίας μου.
aimg01.imagecanon.com_thumbs_54164_IMG_0141.jpg
Δεν ξέρω κατά πόσο μου άρεσε στην αρχή αυτή η επιλογή,αλλά νιώθω τυχερή που εν τέλει κατέληξα εκεί.Είναι σχεδόν αδύνατον να γράψω μία ταξιδιωτική ιστορία,καθώς αυτό το ταξίδι ήταν γεμάτο ιστορίες,εμπειρίες,γνωριμίες,όμορφες στιγμές.Η Λισσαβώνα για μένα αποτελεί μία από τις ομορφότερες πόλεις που έχω πάει,αν όχι η ομορφότερη.Ίσως η πρώτη εικόνα που δίνει, να μην είναι αντάξια των προσδοκιών,αλλά εξερευνόντας την ανακαλύπτεις σιγά σιγά την αγνότητα,την καθαρότητα και την σπάνια ομορφιά της πόλης.
aimg01.imagecanon.com_thumbs_54174_IMG_0275.jpg
Πρωτού αποφασίσω να γράψω για την Λισσαβώνα,ήμουν σε δίλημμα αν θα έπρεπε να γράψω μία ταξιδιωτική ιστορία ή έναν ταξιδωτικό οδηγό.Η ξερή παράθεση πληροφοριών ενός ταξιδιωτικού οδηγού δεν με πολυενθουσίασε,οπότε προτίμησα να γράψω τις ιστορίες μου,μέσα από τις οποίες θα προτείνω στους μελλοντικούς ταξιδιώτες μέρη, που αξίζει κανείς να δει.

Ξεκινάμε :D... aimg01.imagecanon.com_thumbs_54175_1151239541_CS_TTD_Airbus_A319_.jpg
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Η ταξιδιωτική ιστορία είναι ο καλύτερος ταξιδιωτικός οδηγός. Για ξεκίνα και εσύ :p
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλημέρα ! Και γω την αγάπησα την Λισαβωνα ... Παράξενα γοητευτική πόλη
Περιμένουμε την συνέχεια της ιστορίας σου
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ωραια, πληθαινουν οι ιστοριες για την Λισσαβωνα..εμεις ειχαμε γνωρισει μια Ελληνιδα φοιτητρια στο μετρο της Λισσαβωνας που ειχε ερθει απο το Πορτο.
 

clooby_doo

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον πάλι Λισσαβώνα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει!
Πρoτού ξεκινήσω την αφηγήση της πρώτης μου ιστορίας θα ήθελα να γράψω κάποια βασικά πράγματα για την Λισσαβώνα. Η πορτογαλική πρωτεύουσα,χτισμένη πάνω σε 7 λόφους,οφείλει το όνομα της στον πολυμήχανο Οδυσσέα. O ποταμός Τάγος αποτελεί τον μεγαλύτερο ποταμό της Ιβηρικής χερσονήσου. Ξεκινάει από τα όρη Αλμπαριθίν στα ανατολικά της Ισπανίας και καταλήγει στη Λισσαβώνα,όπου βρίσκονται οι εκβολές του. Χωρίζει τη Λισσαβώνα από την περιοχή της Αλμάδας,του Σέισαλ κ.ά,ενώ η κόκκινη γέφυρα της 25ης Απριλίου στα δυτικά και η μεγαλύτερη γέφυρα της Ευρώπης, Βάσκο ντα Γκάμα, στα ανατολικά αποτελούν το συνδετικό κρίκο με την απέναντι πλευρά της Λισσαβώνας.

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55304_IMG_0090_1.jpg

Κάνοντας μια βόλτα στην πόλη σίγουρα κάπου θα συνταντήσετε καφέ ταμπέλες,που δείχνουν την κατεύθυνση προς το πιο κοντινό miradouro.Tα miradouro,23 στον αριθμό,αποτελούν πλατώματα σε υψηλά σημεία,τα οποία προσφέρουν θέα προς κάποιο μέρος της πόλης.Το υψηλότερο είναι το Miradouro Senhora do monte και βρίσκεται στην περιοχή της Graça.

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55305_fsdfsadfas_1.jpg

Ένα πολύ σημαντικό γεγονός,που σημάδεψε την Λισσαβώνα,ήταν ο καταστροφικός σεισμός τους 1755 όπου ολόκληρη η περιοχής της Μπάισας(Baixa) καταστράφηκε ολοσχερώς.Τα μόνα κτήρια που διασώθηκαν, από τον καταστροφικό σεισμό,είναι η εκκλήσια Largo do Carmo και η εκκλήσια της Trindade.Οι πορτογάλοι έχουν την εξής έκφραση "Até parece que cai o carmo e a trindade" που σημαίνει "Φαίνεται να έπεσαν ακόμα και οι εκκλήσιες Largo do Carmo και Trindade".Την χρησιμοποιούν όταν κάποιος έχει κάνει τεράστια πάτατα(το θέτω κομψά με βλέπετε...χαχαχα).Μετά τον καταστροφικό σεισμό,ο Marquês de Pombal άρχισε την ανοικοδόμηση της Μπάισας,η οποία είναι γνωστή ως και σήμερα ως Μπάισα Μπομπαλίνα.
Αυτό ήταν το ορεκτικό,αλλά ήρθε η ώρα του να σερβιριστεί το κυρίως!Ούσα,λοιπόν,θερμή υποστηρίκτρια του ποδηλάτου,δεν μπορούσα να μείνω χωρίς ποδήλατο για ένα χρόνο,οπότε μία από τις πρώτες αγορές μου ήταν ένα mountain bike.Κατά προσωπική μου άποψη,το ποδήλατο αποτελεί το καλύτερο μέσο,ώστε να γυρίσεις μία πόλη,καθώς διανύεις περίσσοτερα χιλιόμετρα σε σχέση με το να γύριζεις την πόλη πεζός και διατηρείς χαμηλή ταχύτητα,ώστε να παρατηρείς,σε σχέση με το να τριγυρίζεις με το αμάξι.Παίρνω το ποδήλατο λοιπόν και ξεχύνομαι στους δρόμους της Λισσαβώνας.
Διαδρομή 1:Cais do Sodré-Praça do comercio-Praça Rossio-Avenida Liderdade-Parque do Eduardo VII-Saldanha-Campo dos Martires da Pátria-Baixa-cais do Sodré

Cais do Sodré

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55306_IMG_9733_1.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55307_IMG_0001_1.jpg

H αφετηρία του μετρό,του τραίνου και των πλοίων καθώς και η αφετηρία των ποδηλατικών μου εξορμήσεων.Από το Cais do Sodrè,μπορείτε να πάρετε το τραίνο το οποίο πάει κατα μήκος της ακτής και μπορείτε να φτάσετε μέχρι το Cascais.Επίσης,από το Cais μπορείτε να πάρετε την πράσινη γραμμή του μετρό,καθώς και το πλοίο για να περάσετε στην απέναντι πλευράς της Λισσαβώνας.Ακολουθώντας την Rua do Arsenal,η πρώτη πλατεία που θα συναντήσετε στα αριστερά σας,είναι η praça do Municipio.Εκεί βρίσκεται το δημαρχείο της πόλης(Câmara Municipal de Lisboa) και θα την αναγνωρίσετε από τα κόκκινα σιδερένια γλυπτά (τώρα ανθρωπάκια είναι,μυρμηγκάκια είναι...οι απόψεις διίστανται..) που βρίσκονται στην μία άκρη της πλατείας.

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55309_IMG_0004.jpg

Προχωρώντας,στον ίδιο δρόμο,ένα άνοιγμα φαίνεται λίγο πιο κάτω,το οποίο είναι η Praça do Comercio(Η πλατεία του εμπορίου) ή αλλιώς Terreiro do Paço(Η αυλή των ανακτόρων),όπως είναι γνωστή σήμερα.Η Praça do Comercio αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες και σημαντικότερες πλατείες της Ευρώπης.Ένας φίλος μου,περπατώντας το βράδυ στην πλατεία,στάθηκε στο πλάτωμα μπροστά στον Τάγο, όπου βρίσκονται δύο κολώνες τοποθετημένες μέσα στο νερό και μου είπε ότι ένιωθε σαν να ήταν στην εποχή όπου όλοι ψάχνανε μια καλύτερη τύχη στην Αμερική και περιμένε να πάρει το πλοίο για Αμερική.Ένα πλοίο γεμάτο όνειρα...

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55312_gdsajdsa.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55313_IMG_0030.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55314_IMG_0080.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55316_IMG_00801.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55317_gskdjdsnvs.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55347_IMG_0085.jpg

Κάνοντας μία βόλτα γύρω από την πλατεία,συνεχίζω περνώντας κάτω από την Αψίδα της Rua Augusta.H Rua Augusta αποτελεί τον εμπορικό δρόμο στο κέντρο της Λισσαβώνας(σαν την Ερμού ένα πράγμα).Ούσα γεμάτη,κατά τη διάρκεια όλης της μέρας,από γηγενείς και τουρίστες,που κάνουν τα ψώνια τους,τρώνε ή απολαμβάνουν τον καφέ τους σε μία από τις τοπικές παστελαρίες,ενώνει την Praça do Comercio με την Praça Rossio.

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55348_IMG_0176.jpg

Προσπαθώντας να αποφύγω το πλήθος καταλήγω στην Praça Rossio,με το επιβλητικό άγαλμα του βασιλιά Πέτρου του 4ου στο κέντρο και το θέατρο της Dona Maria στο βάθος.Ποδηλατώντας μερικά μετρα ακόμα,ξεπροβάλλεται από την στροφή η Praça dos Restauradores,απ' όπου ξεκινά η Avenida da Liberdade.

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55349_IMG_0054.jpg

H Avenida da Liberdade αποτελεί μία από τις μεγαλές λεωφόρους της πόλης.Στην αρχή της θα συνταντήσετε 2 γραμμικά υγρά στοιχεία(ένα σε κάθε πεζοδρόμιο),όπου το νερό πηγάζει από μία μόρφή.Αυτές οι δύο μορφές συμβολίζουν τα δύο μεγάλα ποτάμια της Πορτογαλίας.Τον Τάγο( Rio Tejo) στην πρωτεύουσα και τον Ντόουρο(Rio Douro) στην συμπρωτεύουσα.Περπάτωντας κατά μήκος θα βρείτε αρκετά κιόσκια,ώστε να ξαποστάσετε και να πιείτε τον καφέ σας κάτω από την σκιά των υψηλών δέντρων,που πλαισιώνουν την λεωφόρο.Για κάποιον άγνωστο λόγο,τον Ιούνη βάψανε τα παγκάκια,που βρίσκονταν κατά μήκος της λεωφόρου,σε διάφορα χρώματα...Ακόμα και οι ίδιοι Πορτογάλοι απορούν γιατί απλά δεν τα ξαναβάψανε πράσινα...'Αγνωσται αι βουλαί του δημάρχου! Ανηφορίζοντας την Avenida da Liberdade,καταλήγω στην rotonda που διοχευτεύει την κίνηση προς τις περιοχές της Saldanha και του Bairro Alto.Στο κεντρο της rotonda βρίσκεται το άγαλμα του Marquês de Pombal.Η ανηφόρα συνεχίζει.Στόχος να φτάσω στο μιραδούρο του Πάρκου του Εδουάρδου του 6ου.Κάνοντας λίγο πετάλι,περπατώντας και λίγο, επιτέλους φτάνω στην κορυφή...

aimg01.imagecanon.com_thumbs_55351_IMG_9945.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55350_IMG_0105.jpg aimg01.imagecanon.com_thumbs_55352_tuu.jpg

 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Πολυ ωραια μεχρι εδω!Συνεχισε!Παντα ηθελα να παω Λισσαβονα και γενικως Πορτογαλια οποτε αυτη η "ιστορια" με ταξιδευει εκει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom