Αυστρία Ηλεκτρονικό εισητήριο για τρένο-Πως;

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ηλεκτρονικό εισητήριο για τρένο-Πως;

Τον ερχομενο Απρίλιο θα βρεθώ στη Βιέννη.
Μετα απο ολιγοήμερη παραμονή εκεί, θέλω να ταξιδεψω για Νυρεμβέργη Βαυαρίας.
Σκέφτηκα να παω σιδηροδρομικώς!

Η ερώτηση μου ειναι αν μπορώ να βγάλω νωρίτερα απο Ελλάδα (ηλεκτρονικό) εισητήριο!
Εχει κάποιος αντίστοιχη γνώση κ εμπειρία;

Φαντάζομαι εναν τροπο που μπορω να προβώ σε μια τετοια αγορα ειναι:
αφου επιλέξω διαδρομή, ημερομηνία και ώρα ταξιδιου, να αγοράσω το εισητήριο ηλεκτρονικά πληρώνοντας με πιστωτική κάρτα.
Στη συνέχεια να κάνω εκτύπωση του εισητηρίου στον εκτυπωτή του σπιτιού μου.
Οταν θα βρεθώ Βιέννη θα εχω ηδη το εισητηριο μαζί μου!
Αυτό το σενάριο εχω στο μυαλό μου.
Δεν ξερω ομως αν ως κατοικος Ελλάδος μπορώ να κανω ολες τις παραπάνω ενέργειες στο σάιτ των αυστριακών σιδηροδρόμων!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Eυχαριστώ για την χρησιμότατη πληροφορία!:clap::cool:

Να ρωτησω το εξης:
γιατί ειναι προτιμωτερος ο τροπος με το τηλέφωνο απο τον άλλον τροπο με το online booking;:roll:
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
για δοκίμασε και DB-Konzern - Startseite είναι οι Γερμανικοί σιδηρόδρομοι εγώ είχα κλείσει απο db και μου τα έστειλαν στο σπίτι.
 

panosku78

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Για online εισιτηρια απο Βιεννη κοιτα εδω: VIENNA TRAINS | Train information, schedules, timetables, tickets

Η Νυρεμβεργη δεν υπαρχει στην λιστα, πατα στο link του βερολινου και απο εκει βαλε Νυρεμβεργη σαν προορισμο ( NUREMBURG )

Παντως να ξερεις τα εισιτηρια τρενων online ειναι παντα λιγο ακριβοτερα απο οτι αν τα εκδοσεις στον σταθμο των τρενων ( ειχα παει απο Βουδαπεστη - Βελιγραδη και συγκρινοντας τις τιμες ειδα οτι πληρωσα γυρω στα 12 Ευρω παραπανω )
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες παραπομπές κ πληροφορίες!:cool:
Παντως να ξερεις τα εισιτηρια τρενων online ειναι παντα λιγο ακριβοτερα απο οτι αν τα εκδοσεις στον σταθμο των τρενων
Αυτο μάλλον πρεπει να ειναι η εξαίρεση κ οχι ο κανόνας.
Γιατι ξερω οτι για τα γερμανικά ιντερσιτι, αν το εισιτήριο το κλεισεις νωρίτερα πολλές μερες πριν, πετυχαινεις πολύ καλύτερη τιμή!
ενα παραδειγμα: η διαδρομή μοναχο νυρεμβεργη κοστιζει περιπου 49Ε με το γρηγορο ιντερσιτι. Αν το κλεισεις νωρίτερα η τιμή αυτή ξεκιναει απο τα 29Ε.
Η διαδρομή Νυρεμβέργη Βιέννη εχει κοστος 89Ε ως κανονική τιμή. Η τιμή ομως με εκπτωση ξεκιναει απο τα 39Ε.
Συγκριτικά με το Μοναχο η διαδρομή για Βιέννη ειναι σχεδόν η διπλάσια!

εγώ είχα κλείσει απο db και μου τα έστειλαν στο σπίτι.
πολύ καλό! Να υποθέσω οτι εισαι κάτοικος Ελλάδος και στο στείλανε Ελλάδα!
ΑΛήθεια πως το εκλεισες; ονλάιν η μεσω τηλεφωνικού κέντρου;
και τι εξτρά επιβαρύνσεις ειχες για αυτή την υπηρεσια αποστολής του εισητηρίου στο εξωτερικό;
Εδω βεβαια προκύπτει το εξης ερώτημα:
για την διαδρομή Βιέννη-Νυρεμβέργη το λογικό ειναι να αποτανθώ στον αυστριακό σιδηρόδρομο.
Μπορώ να βγάλω κ το εισητήριο μεσω γερμανικών σιδηρόδρομων, αν και η αφετηρία του ταξιδιου ειναι σε άλλη χωρα;:roll:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Θάνο μία ερώτηση μόνο θέλω να κάνω εγώ: Γιατί να βγάλεις από τώρα εισιτήρια για τρένο;

Πιστεύεις ότι δεν θα βρεις ή θέλεις να σιγουρευτείς από τώρα ώστε να κλείσεις θέση + καλύτερη τιμή;

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται λίγο ... διαφορετικό από ό,τι π.χ. αν κλείνεις εισιτήρια αεροπορικά.

Και αν π.χ. θελήσεις να καθίσεις μία μέρα παραπάνω στη Βιέννη ή να φύγεις μία μέρα νωρίτερα τι θα κάνεις;

Δεν ξέρω.. γνώμη μου είναι να μην κλείσεις (αν και εφόσον γίνεται) online, αλλά από εκεί, όταν με το καλό φτάσεις!

Όπως και να έχει, προβλέπεται ένα πολύ ωραίο ταξιδάκι :cool:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
O λόγος που θέλω να το κλείσω νωρίτερα ειναι για την καλύτερη τιμή.
Ειμαι σε θέση να γνωρίζω πως αρκετοί ευρωπαικοί σιδηρόδρομοι, προσφέρουν εισητήρια σε χαμηλή και ανταγωνιστική προς τα αεροπλάνα τιμή για να προσελκύσουν πελάτες απο τις αεροπορικές εταιρίες.

Φυσικά αφορά συγκεκριμένα δρομολόγια και για συγκεκριμένα τρένα!
Θυμαμαι οτι η διαδρομή αυτή Βιέννη Νυρεμβέργη και συνεχιζει για Αμβούργο η Ντορμουντ ειναι μεσα στις προσφορές κ ξεκινάει απο 39Ε.
Βεβαια τοσα πλήρωσα και για το αεροπορικό SKG-VIE:haha:
θελήσεις να καθίσεις μία μέρα παραπάνω στη Βιέννη ή να φύγεις μία μέρα νωρίτερα τι θα κάνεις;
οι μερες ειναι συγκεκριμένες κ φιξαρισμένες...
Για να φυγω μια μέρα νωρίτερα χλωμό το βλέπω!:D
Για να μείνω μια μέρα παραπάνω, θα προτιμήσω να κάνω ξανα SKG-VIE με τέτοια φτήνια που ...πλάκωσε!:haha:
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Η διαδρομή Νυρεμβέργη Βιέννη εχει κοστος 89Ε ως κανονική τιμή. Η τιμή ομως με εκπτωση ξεκιναει απο τα 39Ε.
Already starting from 29,- EUR incl. seat reservation you can get the cheap SparSchiene tickets for your trip e.g. to Berlin, Munich, Hamburg, Leipzig, Cologne and Dusseldorf.

Or travel with even more comfort on our night trains:
In a couchette (incl. ticket and breakfast per person):
6-bed compartment starting from 39,- EUR :roll:

http://www.oebb.at/pv/en/Travel_within_Europe/SparSchiene/SparSchiene_Germany/index.jsp

(Είναι τρελλοί αυτοί οι Οστρογότθοι).
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
[πολύ καλό! Να υποθέσω οτι εισαι κάτοικος Ελλάδος και στο στείλανε Ελλάδα!
ΑΛήθεια πως το εκλεισες; ονλάιν η μεσω τηλεφωνικού κέντρου;
και τι εξτρά επιβαρύνσεις ειχες για αυτή την υπηρεσια αποστολής του εισητηρίου στο εξωτερικό;
Εδω βεβαια προκύπτει το εξης ερώτημα:
για την διαδρομή Βιέννη-Νυρεμβέργη το λογικό ειναι να αποτανθώ στον αυστριακό σιδηρόδρομο.
Μπορώ να βγάλω κ το εισητήριο μεσω γερμανικών σιδηρόδρομων, αν και η αφετηρία του ταξιδιου ειναι σε άλλη χωρα;:roll:/QUOTE]

Ναι Ελλάδα μένω, το έκλεισα on-line, η επιβάρυνση δεν θυμάμαι ποια ήταν αλλά μπορεις να τα παραλάβεις και απο το σταθμό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παντως να ξερεις τα εισιτηρια τρενων online ειναι παντα λιγο ακριβοτερα απο οτι αν τα εκδοσεις στον σταθμο των τρενων ( ειχα παει απο Βουδαπεστη - Βελιγραδη και συγκρινοντας τις τιμες ειδα οτι πληρωσα γυρω στα 12 Ευρω παραπανω )
Δεν ξέρω τι κάνουν στη Βουδαπέστη, αλλά στο DB τα online είναι σαφώς φθηνότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.284
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom