Ηλιοβασιλέματα, αγαπημένα και χιλιοφωτογραφημένα

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απλά να ξέρεις πως όσοι είμαστε τελειομανείς με την φωτογραφία χρησιμοποιούμε photoshop οι γνώστες ή κάποιο άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας πιο απλό όσοι θέλουν κάτι γρήγορο!
Διευκρινιστικά, αυτά τα προγράμματα δεν παρέχονται δωρέαν. Ίσα ίσα, έιναι πανάκριβα. Δεν έιναι να είσαι γνώστης, είναι να θες να τα σκάσεις για πρόγραμμα επεξεργασίας και μάλιστα για το Photoshop.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Διευκρινιστικά, αυτά τα προγράμματα δεν παρέχονται δωρέαν. Ίσα ίσα, έιναι πανάκριβα. Δεν έιναι να είσαι γνώστης, είναι να θες να τα σκάσεις για πρόγραμμα επεξεργασίας και μάλιστα για το Photoshop.
Το lightroom είναι πολύ πιο οικονομικό. Μη μένεις στη λέξη Photoshop. Ας είναι οποιοδήποτε free πρόγραμμα. Ας είναι και πρόγραμμα της ίδιας της φωτογραφικής. Η διόρθωση τονικότητας ή η μείωση θορύβου βελτιώνουν το αποτέλεσμα οποιασδήποτε φωτογραφικής και υπάρχουν και σε απλά προγράμματα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μα δεν αντιλέγω. Συμφωνώ. Πρώτα οι τεχνικές στη χρήση της φωτογραφικής και μετά ένα πολύ καλό πρόγραμμα όπως το Photoshop για τελειοποίηση! Γιατί ακόμα και την Canon 5D Mark III να έχεις πάλι το photoshop θα έχει τον τελικό λόγο. Εκτός κι αν είσαι γενικά κατά της επεξεργασίας ή δεν σε ενδιαφέρει η διόρθωση.
Είμαι κατά της επεξεργασίας που αλλοιώνει τη προσπάθεια του φωτογράφου. Τι να σου κάνει το photoshop όταν έχουμε κόψει πχ πόδια και κεφάλια από το θέμα μας; Μπορούμε φυσικά να μιλάμε για ατελείωτες ώρες για το ίδιο πάθος που είναι η φωτογραφία. Αλλά ας αφήσουμε τα λόγια και ας επικεντρωθούμε στο θέμα.

Λίγο πριν το Καρλόβασι στη Σάμο:
100_0787.jpg
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Είμαι κατά της επεξεργασίας που αλλοιώνει τη προσπάθεια του φωτογράφου. Τι να σου κάνει το photoshop όταν έχουμε κόψει πχ πόδια και κεφάλια από το θέμα μας; Μπορούμε φυσικά να μιλάμε για ατελείωτες ώρες για το ίδιο πάθος που είναι η φωτογραφία. Αλλά ας αφήσουμε τα λόγια και ας επικεντρωθούμε στο θέμα.
Συμφωνώ. Εγώ μιλάω πάντα για διόρθωση τονικότητας, contrast, λίγο clarity, μείωση θορύβου και τέτοια. Σίγουρα όχι αλλοίωση και υπερβολές. Αν και κάποια φίλτρα φτιάχνουν πολύ ωραίες καλλιτεχνικές φωτογραφίες.

Plovdiv - Bulgaria, Φεβρουάριος
2014 Bulgaria (Sofia - Plovdiv)-255 copy.jpg


2014 Bulgaria (Sofia - Plovdiv)-252 copy.jpg


2014 Bulgaria (Sofia - Plovdiv)-251 copy.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απλά να ξέρεις πως όσοι είμαστε τελειομανείς με την φωτογραφία χρησιμοποιούμε photoshop οι γνώστες ή κάποιο άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας πιο απλό όσοι θέλουν κάτι γρήγορο!
Το lightroom είναι πολύ πιο οικονομικό. Μη μένεις στη λέξη Photoshop. Ας είναι οποιοδήποτε free πρόγραμμα. Ας είναι και πρόγραμμα της ίδιας της φωτογραφικής. Η διόρθωση τονικότητας ή η μείωση θορύβου βελτιώνουν το αποτέλεσμα οποιασδήποτε φωτογραφικής και υπάρχουν και σε απλά προγράμματα.
Δεν έμεινα στη λέξη, εσύ το ανέφερες ως "οι γνώστες κάνουν αυτό". Ε, μπορεί να είμαι ή να μην είμαι γνώστης, αλλά Photoshop δεν πληρώνω, έχω καλύτερες χρήσεις για τα χρήματά μου, και κλεμμένα προγράμματα στον υπολογιστή μου δε βάζω. Στις φωτογραφίες από την τελευταία μου ταξιδιωτική ιστορία χρησιμοποίησα demo έκδοση του lightroom CC για να κάνω αυτά που αναφέρεις (όπως επίσης και για να ισιώσω τις στραβές φωτογραφίες και για να κόψω ανθρώπους που δε θέλω να ανεβάσω φωτογραφίες τους στο Internet), αλλά δε νομίζω ότι είμαι λιγότερο γνώστης από αυτόν που χρησιμοποιεί σπασμένο ή αγορασμένο photoshop.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
αλλά δε νομίζω ότι είμαι λιγότερο γνώστης από αυτόν που χρησιμοποιεί σπασμένο ή αγορασμένο photoshop.
Θες να μου πεις πως αν εγώ ξέρω να χρησιμοποιώ μεγάλο μέρος του πανδύσκολου προγράμματος του photoshop, κι εσύ ξέρεις μόνο να ισιώνεις φωτογραφίες είμαστε το ίδιο γνώστες? Από κει και πέρα δεν ξέρω γιατί κόλλησες τόσο πολύ στην πρόταση "οι γνώστες κάνουν αυτό". Προσβάλει κάποιον το να ξέρει λίγα πράγματα από προγράμματα φωτογραφίας? Δεν κατάλαβα γιατί δημιουργούμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει. Επίσης τα περί σπασμένων και μη αυθεντικών προγραμμάτων εσύ τα ανέφερες στο άσχετο. Ήταν τόσο απλή και ξεκάθαρη η πρόταση μου που πραγματικά δεν βρίσκω νόημα να επιμένεις για το ποιος είναι γνώστης και αν χρειάζεται πανάκριβο ή σπασμένο photoshop.
Ας μη συνεχιστεί η κουβέντα δεν έχει νόημα. Προτιμώ να απολαμβάνω ηλιοβασιλέματα!
 
Last edited:

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Ηλιοβασιλέματα στην Κω
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom