Ηλιοτρόπιο

Μηνύματα
10
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αφρική
Γεια σας παιδιά,

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...
Να συστηθώ....

Με λένε Γεωργία. Μου αρέσουν τα ταξίδια ,οι εκδρομές, οι περίπατοι, η φύση και όποτε βρίσκω χρόνο δε χάνω ευκαιρία....
Γεννήθηκα στη Ν. Αφρική και συγκεκριμένα στο Πόρτ Ελιζαμπεθ, κοντά στο ακρωτήριο της Καλής Ελπίδος, αλλά από 5 χρονών μεγάλωσα στην Ελλάδα.
Τα ταξίδια, στο εξωτερικό, άρχισαν όταν άρχισα να εργάζομαι.
Στην Ελλάδα οι εξορμήσεις μου άρχισαν πολύ νωρίτερα.

Το πρώτο ταξίδι μου ήταν
-Ιταλία (Ρώμη),μετά ακολούθησε
-Αγγλία (Λονδίνο, Μπέρμιγχαμ, Κόβεντρι, Μάντσεστερ, Στράτφορντ )
-Βέλγιο ( Αμβέρσα, Βρυξέλλες )
-Ολλανδία ( Άμστερνταμ, Ρότερνταμ, Φόλενταμ, Ένταμ, Γκούντα ) 2 φορές
-Γαλλία (Παρίσι )
-Δανία (Κοπεγχάγη )
-Κύπρος (Λεμεσό, Αγία Νάπα, Πάφο)
-Σιγκαπούρη
-Ταϊλάνδη (Μπανγκόκ, Πατάγια, Κο Σαμουί,)
-Αυστραλία ( Σίδνευ) ελπίζω και σύντομα Μελβούρνη
-Αμερική ( Νέα Υόρκη, Σικάγο)
-Μεξικό ( Μέξικο Σίτυ, Ακαπούλκο, Καν Κουν )
-Κένυα (Ναϊρόμπι, Μομπάσα)
-Ν.Αφρική (σαν προσκύνημα, ελπίζω να πάω, για να δω μέρη που θυμάμαι σαν εικόνες από όνειρο από τη παιδική μου ηλικία)

Στην Ελλάδα είναι ατέλειωτες οι εκδρομές και οι διακοπές μια και από το 2000 μέχρι και σήμερα δεν έχω καταφέρει να βγω «εκτός συνόρων» και έτσι οργώνω την Ελλάδα! ( Και μου αρέσει πολύ).
Τελευταία εκδρομή στην Άνω Χώρα Ναυπακτίας. (Τα βουνά με ελκύουν περισσότερο. Τυχαίο άραγε? )
Α….και όλα τα ταξίδια χωρίς πρακτορεία, γραφεία ,οργανωμένα γκρουπ.
Μου αρέσει να ανακαλύπτω μόνη μου (και με τη παρέα μου) τα χρώματα , τις μυρωδιές, τις γεύσεις , τις αγορές , τη κουλτούρα και το πολιτισμό της κάθε χώρας.

Εύχομαι σε όλους οι δρόμοι σας να είναι ανοιχτοί ,να έχετε υγεία (πρώτα απ όλα) και να γεμίζετε τις ψυχές σας με εικόνες και αναμνήσεις από τα μέρη που πάτε.
Καλά ταξίδια!
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
ηλιοτρόπιο γεια........
τα ταξίδια σου εντυπωσιακά...
συμφωνώ για την ελλάδα έχω πάει ναύπακτο και ορείνη ναυπακτεία....είναι μαγεία....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σου Ηλιοτροπιο!!Φοβερα τα ταξιδια σου , αλλα και ο τροποs που ταξιδευειs!:clap:
Αν μπορειs πεs μου πωs σου φανηκε το Ακαπουλκο σε σχεση με το Κανκουν , γιατι ειχα μεγαλο διλημμα περισυ.Τελικα διαλεξα το Κανκουν λογω καραιβικηs και συνδυασμου με το Μπελιζ...Εχω μεινει με την απορια :roll:
 

billy

Member
Μηνύματα
72
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
polynesian , new zealand
γεια σου Γεωργια! :)
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
καλως ηρθες και απο εμενα το ψαρακι του φορουμ:haha:
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αφρική
Γεια σου Ηλιοτροπιο!!Φοβερα τα ταξιδια σου , αλλα και ο τροποs που ταξιδευειs!:clap:
Αν μπορειs πεs μου πωs σου φανηκε το Ακαπουλκο σε σχεση με το Κανκουν , γιατι ειχα μεγαλο διλημμα περισυ.Τελικα διαλεξα το Κανκουν λογω καραιβικηs και συνδυασμου με το Μπελιζ...Εχω μεινει με την απορια :roll:
Στο Ακαπούλκο πήγα το 1988,πριν 19 χρόνια. Φαντάζομαι πως τώρα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα εκεί.
Η επιλογή μας για το Ακαπούλκο ήταν επιρροή από φήμες φίλων που το είχαν επισκεφτεί, ήταν το πιο προβεβλημένο τουριστικό θέρετρο και περιμέναμε να δούμε εικόνες από τις χολιγουντιανές ταινίες που είχαμε δει μια και τότε το ιντερνετ δεν ήταν διαδεδομένο οπότε η δυνατότητα για περισσότερες πληροφορίες δεν υπήρχε.
Για μας λοιπόν, που τότε ανοίγαμε τα ματάκια μας ήταν καλή επιλογή. Ταξιδεύαμε 4 κοπέλες ηλικίας τότε 23-25 ετών, μόνες.
Οι πρώτες εντυπώσεις απογοητευτικές μια και μαζί με μας βρέθηκε και ένα τσούρμο αμερικανάκια από κολέγια που είχαμε την ίδια επιλογή και είχαν διαλέξει τον ίδιο προορισμό.
Όμως για τρεις μέρες που κάτσαμε τελικά καλά ήταν. Περιοριστήκαμε περισσότερο στη «παραδοσιακή ζώνη» της πόλης και στη τουριστική φημισμένη παραλία των 11 χιλιομέτρων ,επίσης στη μαγευτική παραλία Pie de la Cuesta με ειδυλλιακό περιβάλλον (κοκκοφοίνικες και πρασινογάλαζα νερά).
Εντυπωσιακό θέαμα η Quebrada με τους βουτηχτές της , Κατά τα άλλα δεν θα μπορούσαμε να λείπουμε από τη διάσημη νυχτερινή διασκέδαση που πρόσφεραν τα αμέτρητα κλαμπ και μπαρ.
Στο Cancun τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Ήταν ακόμα στην αρχή της τουριστικής ανάπτυξης του, με περισσότερες επιλογές, πιο ήρεμα.
Και πιο όμορφα σαν φυσικό περιβάλλον.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω για τιs πληροφοριεs για το Ακαπουλκο.
Σημερα το Κανκουν εχει περασει μπροστα σε τουριστικη αναπτυξη απ'οτι ακουω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.134
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom