Γερμανία Ημερήσια εκδρομή από Νυρεμβέργη

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλησπέρα σας Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία και αγάπη . Με το καλό σκεφτόμαστε να οργανώσουμε ένα ταξίδι στην Νυρεμβέργη . Θα ήθελα να σας ρωτήσω ανάμεσα στο Bamberg και στο Rothenberg ob der tauber ποιο μέρος αξίζει περισσότερο για μια ημερήσια εκδρομή ;
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Χρόνια πολλά!!! Και τα δυο μέρη είναι εξίσου μαγευτικά,το Μπαμπεργκ είναι πιο μεγάλο σαν πόλη άρα έχεις να δεις περισσότερα πράγματα και εχει απευθείας δρομολόγιο τρένου σε αντίθεση με το Ροτενμπουργκ που θα πάρεις συνολικά 3 τρένα.Βεβαια δεν έχει δυσκολία,βγάζοντας τα εισιτήρια θα ζητήσεις να σου εκτυπώσουν όλο το ταξίδι ώστε να ξέρεις ακριβώς που κατεβαίνεις και σε ποια αποβάθρα θα μετακινηθείς ,άσε που πολλοί ακόμα επιβάτες θα κάνουν το ίδιο ταξίδι άρα θα κινηθούν το ίδιο .Προσωπικα θα σου πρότεινα Μπαμπεργκ ! Είναι μαγική πόλη !
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Παρ'ολο που το Rothenburg το αγαπαω ιδιαιτερα θα σου προτεινα να πας Bamberg ακριβως επειδη η μεταβαση ειναι πιο ευκολα χωρις αλλαγες και ειναι μια εξισου ομορφη επιλογη
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Χρόνια πολλά!!! Και τα δυο μέρη είναι εξίσου μαγευτικά,το Μπαμπεργκ είναι πιο μεγάλο σαν πόλη άρα έχεις να δεις περισσότερα πράγματα και εχει απευθείας δρομολόγιο τρένου σε αντίθεση με το Ροτενμπουργκ που θα πάρεις συνολικά 3 τρένα.Βεβαια δεν έχει δυσκολία,βγάζοντας τα εισιτήρια θα ζητήσεις να σου εκτυπώσουν όλο το ταξίδι ώστε να ξέρεις ακριβώς που κατεβαίνεις και σε ποια αποβάθρα θα μετακινηθείς ,άσε που πολλοί ακόμα επιβάτες θα κάνουν το ίδιο ταξίδι άρα θα κινηθούν το ίδιο .Προσωπικα θα σου πρότεινα Μπαμπεργκ ! Είναι μαγική πόλη !
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .

Παρ'ολο που το Rothenburg το αγαπαω ιδιαιτερα θα σου προτεινα να πας Bamberg ακριβως επειδη η μεταβαση ειναι πιο ευκολα χωρις αλλαγες και ειναι μια εξισου ομορφη επιλογη
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ .

Μπαμπεργκ κι απο μενα, πολυ πιο κοντα και πανεμορφο!
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ .

Χρόνια πολλά!!! Και τα δυο μέρη είναι εξίσου μαγευτικά,το Μπαμπεργκ είναι πιο μεγάλο σαν πόλη άρα έχεις να δεις περισσότερα πράγματα και εχει απευθείας δρομολόγιο τρένου σε αντίθεση με το Ροτενμπουργκ που θα πάρεις συνολικά 3 τρένα.Βεβαια δεν έχει δυσκολία,βγάζοντας τα εισιτήρια θα ζητήσεις να σου εκτυπώσουν όλο το ταξίδι ώστε να ξέρεις ακριβώς που κατεβαίνεις και σε ποια αποβάθρα θα μετακινηθείς ,άσε που πολλοί ακόμα επιβάτες θα κάνουν το ίδιο ταξίδι άρα θα κινηθούν το ίδιο .Προσωπικα θα σου πρότεινα Μπαμπεργκ ! Είναι μαγική πόλη !
Επιπλέον σκεφτόμαστε και μια ημερήσια στο Μόναχο . Διάβασα ότι κοντά στο Μόναχο είναι το στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Dachau . Μήπως γνωρίζετε αν μπορούν να συνδυαστούν σε μια μέρα ;
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Επιπλέον σκεφτόμαστε και μια ημερήσια στο Μόναχο . Διάβασα ότι κοντά στο Μόναχο είναι το στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Dachau . Μήπως γνωρίζετε αν μπορούν να συνδυαστούν σε μια μέρα ;
Εγώ το
Επιπλέον σκεφτόμαστε και μια ημερήσια στο Μόναχο . Διάβασα ότι κοντά στο Μόναχο είναι το στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Dachau . Μήπως γνωρίζετε αν μπορούν να συνδυαστούν σε μια μέρα ;
εγώ το Μόναχο θα το έκλεινα σαν μια άλλη εκδρομή ,δεν είμαι φαν του να κάνω εκδρομή σε μεγάλη πόλη ημερησίως.Δες την Νυρεμβεργη καλύτερα η επισκέψου καποια άλλη πόλη μικρή όπως είναι η Βυρτσμπουργκ (Wurzburg).Ετσι κινήθηκα τις 5 μέρες μου στη Βαυαρία όποτε δεν έχω γνώμη περί Νταχαου .
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα. Το Μόναχο είναι μεγάλη πόλη, δε θα δεις πολλά σε μία μέρα. Το Dachau είναι περίπου 30-40 λεπτά με τα μέσα από το κέντρο της πόλης, τη Marienplatz. Κι αυτό θέλει χρόνο για να το δεις. Θα συμφωνήσω με Kostasicebar, το Μόναχο θέλει μέρες μόνο του, από την άλλη, για να είμαι ειλικρινής, καταλαβαίνω και το να θες να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα. Είναι κουραστικό πάντως.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλή χρονιά!!! Εγώ πήγα και στα 2 την ίδια μέρα.

Έφυγα 7 το πρωί από Νυρεμβέργη ( αλλάζεις τρία τρένα, αλλά είναι πανευκολο) και στις 9 ήμουνα στο Rothenburg odT, σχεδόν μόνος μου, πριν πλακώσουν οι τουρίστες και τα γκρουπ. 12 έφυγα από εκεί, γύρισα Νυρεμβέργη και στις 2 πήρα τρένο για Μπάμπεργκ ( δεν χρειάζεται αλλαγές, είναι απευθείας). Και κατά τις 7 είχα ξαναγυρίσει Νυρεμβέργη.

Να βγάλεις το TagesTicket Plus ( All Day ticket plus) που κοστίζει 20,3€, καλύπτει και Rothenburg και Bamberg και όλα τα ΜΜΜ στη Νυρεμβέργη και ταξιδεύουν μέχρι 6 άτομα με το ίδιο εισιτήριο.

https://www.vgn.de/en/tickets/all-day-ticket-plus/
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Στο Μπαμπεργκ ποσες ωρες μπορει να κατσει κανεις για να πει οτι κατι ειδε τελος παντων?Εχω κλεισει 4 Μοναχο και 2 Νυρεμβεργη.Απο την τελευταια δηλ. θα μπορουσα να θυσιασω ενα πρωινο ή θα ειναι η υπολοιπη μιαμιση μερα λιγη για τη Νυρεμβεργη?
Δυστυχως μετανοιωσα που δεν εκλεισα 7 μερες συνολο...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Στο Μπαμπεργκ ποσες ωρες μπορει να κατσει κανεις για να πει οτι κατι ειδε τελος παντων?Εχω κλεισει 4 Μοναχο και 2 Νυρεμβεργη.Απο την τελευταια δηλ. θα μπορουσα να θυσιασω ενα πρωινο ή θα ειναι η υπολοιπη μιαμιση μερα λιγη για τη Νυρεμβεργη?
Δυστυχως μετανοιωσα που δεν εκλεισα 7 μερες συνολο...
Εάν δεν μπεις σε μουσεία 1 ημέρα σου φτάνει για τη Νυρεμβέργη. Έχει και ένα τρενάκι με 9€ που κάνει ωραία διαδρομή και βλέπεις αρκετά μέρη.
https://www.city-tour.info/nuernberg/stadtrundfahrt/Σχετικά με το Μπάμπεργκ χρειάζεσαι μισή μέρα για τα πολύ βασικά να πιεις και 2-3 μπύρες στις πιο κεντρικές μπυραρίες του κέντρου.
Επίσης από Μόναχο μπορείς να κάνεις ημερήσιες σε Ρεγκενσμπουργκ, κάστρο Neuschwanstein με Φύσεν καθώς και Σαλτσμπουργκ.
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Οτι βγαινει βγαινει,με ρυθμο πολυ γρηγορο οπως λεει ο escurcione.εγω προσωπικα θα καθομουν μια μερα λιγοτερη στο μοναχο και θα πηγαινα σχεδον μια μερα ολοκληρη στο μπαμπεργκ ή θα βαζα και το βυρτζμπουργκ που ειναι εξισου πανεμορφο στο προγραμμα. Ωραιο το Μοναχο δεν λεω,αλλα σαν τις επαρχιακες πολεις της Βαυαριας,δεν ειναι!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εάν δεν μπεις σε μουσεία 1 ημέρα σου φτάνει για τη Νυρεμβέργη. Έχει και ένα τρενάκι με 9€ που κάνει ωραία διαδρομή και βλέπεις αρκετά μέρη.
ωστοσο ειναι αμαρτια να εισαι εκει και να μην πας πχ στο κτηριο που εγινε η Δικη. Απαξ και μπεις θα φας ωρες βλεπωντας τα βιντεο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom