Γερμανία Ημερήσια εκδρομή από Νυρεμβέργη

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Εάν δεν μπεις σε μουσεία 1 ημέρα σου φτάνει για τη Νυρεμβέργη. Έχει και ένα τρενάκι με 9€ που κάνει ωραία διαδρομή και βλέπεις αρκετά μέρη.
https://www.city-tour.info/nuernberg/stadtrundfahrt/Σχετικά με το Μπάμπεργκ χρειάζεσαι μισή μέρα για τα πολύ βασικά να πιεις και 2-3 μπύρες στις πιο κεντρικές μπυραρίες του κέντρου.
Επίσης από Μόναχο μπορείς να κάνεις ημερήσιες σε Ρεγκενσμπουργκ, κάστρο Neuschwanstein με Φύσεν καθώς και Σαλτσμπουργκ.
Οτι βγαινει βγαινει,με ρυθμο πολυ γρηγορο οπως λεει ο escurcione.εγω προσωπικα θα καθομουν μια μερα λιγοτερη στο μοναχο και θα πηγαινα σχεδον μια μερα ολοκληρη στο μπαμπεργκ ή θα βαζα και το βυρτζμπουργκ που ειναι εξισου πανεμορφο στο προγραμμα. Ωραιο το Μοναχο δεν λεω,αλλα σαν τις επαρχιακες πολεις της Βαυαριας,δεν ειναι!
Χμ...προβληματίστηκα αρκετά.Καλα τα λέτε εσείς αλλά δε ξέρω πως να τα στριμώξω στις 6 καημένες διανυκτερεύσεις που θα κάτσουμε.Το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα κάνω κάποια μονοήμερη από μόναχο γiατί θα αφήσω Σάλτσμπουργκ για άλλη φορά μαζί με Χαλσταατ-Ίνσμπρουκ που θέλω να παω. Βασικά ήθελα να παω και σε κάνα δυο μουσεία Νυρεμβεργη.Στο παιχνιδιών μιας και θαχω και τα παιδιά μαζί και ισως κάποιο άλλο το οποίο δε θυμάμαι τώρα. Θα δω,ίσως πάμε ένα πρωινό Μπαμπεργκ ως αργά το μεσημέρι αφού είναι κοντά και μετά να συνεχίσουμε το σεργιάνι :) στη Νυρεμβεργη για εκείνη τη μέρα.

ωστοσο ειναι αμαρτια να εισαι εκει και να μην πας πχ στο κτηριο που εγινε η Δικη. Απαξ και μπεις θα φας ωρες βλεπωντας τα βιντεο
Σωστό κι αυτό.
 
Last edited:

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Εγώ το

εγώ το Μόναχο θα το έκλεινα σαν μια άλλη εκδρομή ,δεν είμαι φαν του να κάνω εκδρομή σε μεγάλη πόλη ημερησίως.Δες την Νυρεμβεργη καλύτερα η επισκέψου καποια άλλη πόλη μικρή όπως είναι η Βυρτσμπουργκ (Wurzburg).Ετσι κινήθηκα τις 5 μέρες μου στη Βαυαρία όποτε δεν έχω γνώμη περί Νταχαου .
Καλή ιδέα σε ευχαριστώ πολύ .

Καλημέρα. Το Μόναχο είναι μεγάλη πόλη, δε θα δεις πολλά σε μία μέρα. Το Dachau είναι περίπου 30-40 λεπτά με τα μέσα από το κέντρο της πόλης, τη Marienplatz. Κι αυτό θέλει χρόνο για να το δεις. Θα συμφωνήσω με Kostasicebar, το Μόναχο θέλει μέρες μόνο του, από την άλλη, για να είμαι ειλικρινής, καταλαβαίνω και το να θες να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα. Είναι κουραστικό πάντως.
ναι για αυτό ρώτησα μήπως το έχει κάνει κάποιος ή γνωρίζει σε ευχαριστώ πολύ πάντως .

Καλή χρονιά!!! Εγώ πήγα και στα 2 την ίδια μέρα.

Έφυγα 7 το πρωί από Νυρεμβέργη ( αλλάζεις τρία τρένα, αλλά είναι πανευκολο) και στις 9 ήμουνα στο Rothenburg odT, σχεδόν μόνος μου, πριν πλακώσουν οι τουρίστες και τα γκρουπ. 12 έφυγα από εκεί, γύρισα Νυρεμβέργη και στις 2 πήρα τρένο για Μπάμπεργκ ( δεν χρειάζεται αλλαγές, είναι απευθείας). Και κατά τις 7 είχα ξαναγυρίσει Νυρεμβέργη.

Να βγάλεις το TagesTicket Plus ( All Day ticket plus) που κοστίζει 20,3€, καλύπτει και Rothenburg και Bamberg και όλα τα ΜΜΜ στη Νυρεμβέργη και ταξιδεύουν μέχρι 6 άτομα με το ίδιο εισιτήριο.

https://www.vgn.de/en/tickets/all-day-ticket-plus/
Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση . Το εισιτήριο το έκλεισες ηλεκτρονικά ή τι έβγαλες από εκεί ; Επίσης το εισιτήριο που μου είπες στα 20,30€ ήταν και για τους δύο προορισμούς στην ίδια τιμή και για τα δυο άτομα ;
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση . Το εισιτήριο το έκλεισες ηλεκτρονικά ή τι έβγαλες από εκεί ; Επίσης το εισιτήριο που μου είπες στα 20,30€ ήταν και για τους δύο προορισμούς στην ίδια τιμή και για τα δυο άτομα ;
Το εισιτήριο το έβγαλα από τα αυτόματα μηχανήματα στο Nürnberg Hauptbahnof. Πανεύκολο είναι. Έχει και info point, μπορείς να ρωτήσεις ό, τι θέλεις. Το εισιτήριο είναι ένα και για τους 2, και για τους 2 προορισμούς. Καλύπτει αρκετά μεγάλη περιοχή (στο link έχει πληροφορίες).
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Το εισιτήριο το έβγαλα από τα αυτόματα μηχανήματα στο Nürnberg Hauptbahnof. Πανεύκολο είναι. Έχει και info point, μπορείς να ρωτήσεις ό, τι θέλεις. Το εισιτήριο είναι ένα και για τους 2, και για τους 2 προορισμούς. Καλύπτει αρκετά μεγάλη περιοχή (στο link έχει πληροφορίες).
Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες θα δω και στο link . Καληνύχτα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom