Ιταλία Ημερήσια στη Ρώμη

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας! Θα περάσω μια βραδιά στην Ρώμη χωρίς διανυκτέρευση διότι η πτήση είναι 07.30 το πρωί. Τι θα προτείνατε να κάνω αυτό το βράδυ?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σας! Θα περάσω μια βραδιά στην Ρώμη χωρίς διανυκτέρευση διότι η πτήση είναι 07.30 το πρωί. Τι θα προτείνατε να κάνω αυτό το βράδυ?
Καλησπερα Σπυρο. Τι εννοεις; Καποιο συγκεκριμενο μαγαζι για φαγητο πχ;
Αν δεν εχεις ξαναπαει, θα σου ελεγα απλα να περπατησεις να δεις οσα περισσοτερα μνημεια μπορεις φωτισμενα. Ειναι μαγικα! Γενικα βολτες και ισως κανενα ποτακι σε κανενα μαγαζακι στο trastevere.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπερα Σπυρο. Τι εννοεις; Καποιο συγκεκριμενο μαγαζι για φαγητο πχ;
Αν δεν εχεις ξαναπαει, θα σου ελεγα απλα να περπατησεις να δεις οσα περισσοτερα μνημεια μπορεις φωτισμενα. Ειναι μαγικα! Γενικα βολτες και ισως κανενα ποτακι σε κανενα μαγαζακι στο trastevere.
Έχω ξαναπάει, απλά οικονομικά και με βάση τις ημερομηνίες με συνέφερε να γυρίσω από Ρώμη ( θα είμαι Μπολόνια ) . Εννοώ που μπορώ να περάσω το βράδυ (12-4 πχ) σε μαγαζι/περιοχή με κόσμο ! Κι εγώ το Τραστέβερε σκέφτηκα αλλά έχω να πάω 4 χρόνια Ρώμη και μπορεί να άλλαξε κάτι στην νυχτερινή ζωή !
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχω ξαναπάει, απλά οικονομικά και με βάση τις ημερομηνίες με συνέφερε να γυρίσω από Ρώμη ( θα είμαι Μπολόνια ) . Εννοώ που μπορώ να περάσω το βράδυ (12-4 πχ) σε μαγαζι/περιοχή με κόσμο ! Κι εγώ το Τραστέβερε σκέφτηκα αλλά έχω να πάω 4 χρόνια Ρώμη και μπορεί να άλλαξε κάτι στην νυχτερινή ζωή !
Κοιτα αλλες περιοχες ειναι το testaccio (η περιοχη δεξια απο το trastevere απο την απεναντι μερια του τιβερη) και το monti στην περιοχη του colosseo. Αλλα εσυ οπως το λες ψαχνεις afteraδικο. Δεν ξερω τι θα ειναι ανοιχτο τις ωρες που λες. Εκτος κ αν θα εισαι Σαββατο.
Το καλοκαιρι 2022 που ειχα παει παντως trastevere χαμος γινονταν. Τουλαχιστον μεχρι τη 1 που ημουν εκει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω ξαναπάει, απλά οικονομικά και με βάση τις ημερομηνίες με συνέφερε να γυρίσω από Ρώμη ( θα είμαι Μπολόνια ) . Εννοώ που μπορώ να περάσω το βράδυ (12-4 πχ) σε μαγαζι/περιοχή με κόσμο ! Κι εγώ το Τραστέβερε σκέφτηκα αλλά έχω να πάω 4 χρόνια Ρώμη και μπορεί να άλλαξε κάτι στην νυχτερινή ζωή !
Για αυτες τις ώρες και καθημερινή δεν έχεις ελπίδα για μαγαζί και δεδομένου του βραδινού κρύου εγώ μάλλον δεν θα επιχειρούσα καν βόλτα στη Ρώμη. Κατευθείαν αεροδρόμιο. Ταλαιπωρία χωρίς λόγο μου φαίνεται.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Eπανερχομαι ! Θα φτάσουμε στις 11 το πρωί Ρώμη (roma termini ). Λέω να πάμε στα βασικά αξιοθέατα ( έχουμε ξαναπάει) Βατικανό/χωρίς είσοδο (αξίζει απλά να δούμε απέξω την Άγιο Πέτρο και την πλατεία εκεί?) , Καστρο Αγγέλων, Κολοσσαίο, Αψίδα Κων/νου, Ισπανικά σκαλιά, Φοντάνα Ντι τρεβι, piazza navona, πάνθεον.. ξέχασα τίποτα ?? Επίσης ξέρετε αν έχει χριστουγεννιάτικες αγορές σε καμιά πλατεία?? Ευχαριστώ!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Eπανερχομαι ! Θα φτάσουμε στις 11 το πρωί Ρώμη (roma termini ). Λέω να πάμε στα βασικά αξιοθέατα ( έχουμε ξαναπάει) Βατικανό/χωρίς είσοδο (αξίζει απλά να δούμε απέξω την Άγιο Πέτρο και την πλατεία εκεί?) , Καστρο Αγγέλων, Κολοσσαίο, Αψίδα Κων/νου, Ισπανικά σκαλιά, Φοντάνα Ντι τρεβι, piazza navona, πάνθεον.. ξέχασα τίποτα ?? Επίσης ξέρετε αν έχει χριστουγεννιάτικες αγορές σε καμιά πλατεία?? Ευχαριστώ!!
Φυσικα κ αξιζει. Ξεκινας απο spagna, trevi, pantheon, navona και περνας απο το γεφυρακι sant' angelo και φτανεις san pietro. Δεν υπαρχει ωραιοτερη βολτα απο αυτη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Φυσικα κ αξιζει. Ξεκινας απο spagna, trevi, pantheon, navona και περνας απο το γεφυρακι sant' angelo και φτανεις san pietro. Δεν υπαρχει ωραιοτερη βολτα απο αυτη.
Υπέροχα !!! Σε ευχαριστώ πολύ, με μια απάντηση με βοήθησες και στο πρόγραμμα της διαδρομής! Ξέρεις αν είναι στολισμένα ωραία λόγω Χριστουγέννων?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Υπέροχα !!! Σε ευχαριστώ πολύ, με μια απάντηση με βοήθησες και στο πρόγραμμα της διαδρομής! Ξέρεις αν είναι στολισμένα ωραία λόγω Χριστουγέννων?
Οχι δεν εχω παει χριστουγεννα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Υπέροχα !!! Σε ευχαριστώ πολύ, με μια απάντηση με βοήθησες και στο πρόγραμμα της διαδρομής! Ξέρεις αν είναι στολισμένα ωραία λόγω Χριστουγέννων?
Η περιοχή γύρω από piazza di Spagna και όλοι οι δρόμοι και τα στενά που οδηγούν piazza del Popolo είναι στολισμένοι. Επίσης πριν λίγες μέρες άναψαν και το χριστουγεννιάτικο δέντρο στην piazza del Popolo.
Δεν συγκρίνεται φυσικά ο στολισμός με ας; ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, αλλά δεν παύει να δίνει μια λάμψη στην όμορφη Ρώμη!
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Επίσης ξέρετε αν έχει χριστουγεννιάτικες αγορές σε καμιά πλατεία?? Ευχαριστώ!!
Έχει στην piazza Navona. Επίσης έχει στη λιμνούλα στο EUR και στην piazza Mazzini. Υπάρχουν κι άλλες, αν βρω χρόνο να το ψάξω θα στείλω πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom