Ημερήσιες στασεις με πλοιο σε Αθηνα και Χανια

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Για σας!

Μπορείτε να μου πείτε μερικές περισσότερες πληροφορίες για τα πιο κάτω παρακαλώ; Ο καλυτερος μου φίλος απο την Ιρλανδία έρχεται κρουαζιέρα στην Μεσόγειο αλλά δεν ξέρω και πολλές λεπτομέριες να του πω...

Το πλοίο θα σταματήσει για μονοήμερη εκδρομή στην Αθήνα. φανταζομαι Πειραιά; Από εκει έχει μετρό για το κέντρο ή θα πρέπει να κλεισει καμια εκδρομή για να παει προς το κέντρο; Θα θέλει να δει Παρθενώνα, και όπου αλλού του πω θα πάει θα ακολουθήσει πιστά το πρόγραμμα μου! :)

Μετά θα κάνουν μονοήμερη στάση στα Χανιά. Για εκεί δεν ξέρω και πολλά πράγματα γιατί στην άλλη μεριά του νησιού ειχα πάει. Αν ξέρετε, το λιμάνι είναι κοντά στο κέντρο των Χανίων; Θα μπορεί να γυρίσει σε καλούς τόπους μόνος του ή θα ήταν καλύτερα να κανόνιζε με κάποιο τουρ;

Σας ευχαριστώ εκ μέρους του πολύ! Όπως θα έλεγε "thanks a million!"
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
. Το πλοιο φτανει στο λιμανι της Σουδας που ειναι λιγο μακρυα απο το κεντρο της πολης.Για την μεταφορα των πελατων στο κεντρο υπαρχουν τουριστικα λεωφορεια που τους μεταφερουν οπου εχουν επιλεξει οι ιδιοι .Δηλαδη αλλοι επιλεγουν να πανε ΒΑΜΟ., αλλοι λιμανι, αλλοι Ακρωτηρι στους ταφους Βενιζελου κτλ..οποτε οπου επιλεξει και δηλωσει θα τον μεταφερουν ....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
λογικά θα πάει στο λιμάνι της Σούδας, που είναι μίση ώρα με το ΚΤΕΛ μέχρι την πόλη των Χανίων
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
A ok, θα του το αναφέρω τότε, ευχαριστώ πολύ!

Εσείς στην θέση του τι θα κάνατε; Η γυναικα του είναι 4 μηνών εγκυο :)

Δυστυχώς δεν ξέρω πράγματα για τα Χανιά για του αναφέρω ότιδηποτε...
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Ναι θα ψαξει στο ιντερνετ αν δεν του πω καποιες πληροφορίες - αλλά έλπιζα πως θα του ελεγα καποιες καλές πληροφορίες από ντόπιους αντί απλά από το google! :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ναι θα ψαξει στο ιντερνετ αν δεν του πω καποιες πληροφορίες - αλλά έλπιζα πως θα του ελεγα καποιες καλές πληροφορίες από ντόπιους αντί απλά από το google! :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
...ο χρονοςπαραμονης στα Χανια ειναι 4 ωρες περιπου οποτε απο μονος του να κανονισει κατι πρεπει να ειναι πισω μεσα σε αυτο το χρονικο περιθωριο..
..
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
ok, άρα απ'οτι καταλαβα για Χανια καλύτερα να πιασει κατι οργανωμενο;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ok, άρα απ'οτι καταλαβα για Χανια καλύτερα να πιασει κατι οργανωμενο;
..ναι σιγουρα θα δει πιο πολλα παρα μονος του και δεν θα εχει το αγχος της επιστροφης αφου ειναι κανονισμενα ολα ...
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Αλλιώς πιάννει λεωφορείο και πάει στα Χανιά όπου απλά περπατάει λιγάκι εκεί και τρώει σε καμιά ταβερνίτσα; Απ'οτι διάβασα σε άλλες ιστορίες καλοί τόποι είναι:
παλιά πόλη, η αγορά, το κουμ-καπί, ζωολογικός κήπος, το γερμανικό νεκροταφείο, τους τάφους των Βενιζέλων κτλ κτλ...
Αυτά μπορεί κάποιος να τα κάνει μόνος, ή θέλεις μεταφορικό μέσο;

Δεν θα του αναφέρω πράγματα εκτός πόλης γιατί απκλείετε να πάει εκεί...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. τα λεωφορεια εχουν νοικιαστει απο τους πρακτορες, εκεινος δεν εχει να πληρωσει τιποτα εξτρα, απλα επιλεγει που θελει να παει,. και τους χωριζουν. Αυτοι που πανε Βαμο , ενα χωριο 30 χιλιομετρα απο τα Χανια, βλεπουν Καλυβες και Αλμυριδα και Πλακα που ειναι παραθαλασια δεν γνωριζω αν προλαβαινουν να κανουν καμμια βουτια, αυτοι που επιλεγουν λιμανι βλεπουν τη παλια πολη που ειναι πολυ ωραια, μπορουν να καθισουν στα διαφορα μαγαζακια ...να πανε στο μουσειο να δουν το Καμ κτλ..
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
A οκ, αυτός με ρωτούσε και μου είπε ότι δεν ξέρει και πόσα θα είναι οι τιμές για τέτοιες εκδρομες...

Αρά απλά διαλέγουν και τους πέρνουν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom