Ουγγαρία Σλοβακία Ημερησια εκδρομη απο Βουδαπεστη σε Μπρατισλαβα

Constadin

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στην ωραια παρεα σας ! Θα ταξιδεψω σε λιγες μερες Βουδαπεστη για ενα πενταημερο και θα ηθελα να αφιερωσω την μια μερα απο αυτες σε ημερησια εκδρομη στην Μπρατισλαβα. Γνωριζει κανεις να μου πει λεπτομεριες για το πως θα μπορουσα να παω , καθως και ποσο περιπου θα μου κοστισει; Ευχαριστω
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα θα είμαστε βουδαπέστη για πέντε μέρες τον Μάιο και θα πάμε αυθημερόν στη Μπρατισλάβα. Σκέφτομαι αν είναι καλύτερο αντί για την διαδρομή με τρένο που είδα ότι είναι περίπου 2:30 ώρες αξίζει να την κάνουμε με αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε;
 

domino

Member
Μηνύματα
290
Likes
269
Καλησπέρα θα είμαστε βουδαπέστη για πέντε μέρες τον Μάιο και θα πάμε αυθημερόν στη Μπρατισλάβα. Σκέφτομαι αν είναι καλύτερο αντί για την διαδρομή με τρένο που είδα ότι είναι περίπου 2:30 ώρες αξίζει να την κάνουμε με αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε;

Τι να κάνεις αυθημερόν στην Μπρατισλάβα ;
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Τι να κάνεις αυθημερόν στην Μπρατισλάβα ;
Θέλεις αναλυτικό πρόγραμμα;; Αλλιώς δεν καταλαβαίνω την ερώτηση..
Κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει; αν και νομίζω ότι τελικά το τρένο είναι προτιμότερο και οικονομικότερο για δύο άτομα
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μπορείτε να πάτε και με flixbus. Ανάλογα με τη μέρα, μπορείτε να βρείτε εισιτήρια κοντά στα 15 ευρώ με επιστροφή.
Είναι σκότωμα όμως, περίπου 2.30 ώρες η κάθε διαδρομή, δηλαδή 5 στην ημέρα.
Από Βιέννη η ημερήσια για Μπρατισλάβα είναι εφικτή και θα τη συνιστούσα, από Βουδαπέστη δε θα το έκανα.
Δεν είναι και η σούπερ ιδιαίτερη πόλη για τόση κούραση
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα θα είμαστε βουδαπέστη για πέντε μέρες τον Μάιο και θα πάμε αυθημερόν στη Μπρατισλάβα. Σκέφτομαι αν είναι καλύτερο αντί για την διαδρομή με τρένο που είδα ότι είναι περίπου 2:30 ώρες αξίζει να την κάνουμε με αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε;
Πρόσφατα πήγα Βιέννη-Βουδαπέστη. Ημερήσια στην Μπρατισλάβα κάναμε απο Βιέννη με flixbus, διαδρομή περίπου 1.30 ώρα κόστος a/r 15 ευρώ. Πήραμε το τουριστικό τραινάκι για να προλάβουμε να δούμε κάποια πράγματα.
Απο Βουδαπέστη θέλεις αρκετό χρόνο για τη διαδρομή.

Εγώ θα πρότεινα ημερήσια ή και μισή μέρα στο Szentendre (Αγιος Ανδρέας). Πολύ ωραίο χωριό και μόνο 1/2 ώρα με τον προαστιακό.
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Ευχαριστώ πολύ θα ψάξω και για το Szentendre που αν είναι μισή ώρα όντως αξίζει να μην χάσουμε πολύ χρόνο. Προαστιακό από που ;από το σταθμό τρένων;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ θα ψάξω και για το Szentendre που αν είναι μισή ώρα όντως αξίζει να μην χάσουμε πολύ χρόνο. Προαστιακό από που ;από το σταθμό τρένων;
Παίρνεις το τραίνο Η5 απο το σταθμό Batthayany Ter ή κοντά στο νησί της Μαργαρίτας. Εμείς είχαμε εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών, το οποίο όμως ίσχυε μέχρι κάποιο σημείο της διαδρομής. Το επιπλέον ποσό το πληρώνεις μέσα στο τραίνο, στον ελεγκτή. Απο το σημείο που θα βρίσκεσαι χρησιμοποίησε googlemaps για να σε βγάλει στο Η5. Εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμο για όλες τις μετακινήσεις (με ΜΜΜ ή με τα πόδια)

Πραγματικά είναι πολύ πιό όμορφο το χωριό αυτό απο τη Μπρατισλάβα. Και την εποχή που θα πάτε θα είναι υπέροχα.
 

Attachments

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Το Szentendre αξίζει οπωσδήποτε μια επίσκεψη, μην το παραλείψεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom