Δονούσα Ημερησια στη Δονουσα

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Αντιπαρο πηγα πρωτη φορα το Σεπτεμβρη του 19. Οταν με ρωτανε εδω μεσα μα κανενα νησι δε σου αρεσει, η απαντηση μου ειναι οτι θελω να παω στην Αντιπαρο του 19.

Στην παραλια σχεδον ολοι ηταν γυμνοι και δεν ηταν και λιγοι. Κυριως ξενοι, πολλοι γκευ αλλα και παρα πολλες κοριτσοπαρεες. Ως εργενης, στρεητ, και μονος εγινα αμεσως επικεντρο της προσοχης μιας ωραιας Γαλλιδας. Ή ισως εκτιμησε κατι αλλο σε εμενα, δεν ξερω. 😆

Γενικα στο νησι υπηρχαν ερωτικα βαιμπ. Δυστυχως μολις ειχε κλεισει η Λα Λουνα, ισως ενα μοναδικο φαινομενο στον Ελλαδικο χωρο: Κατεχουν το μυστικο να φερνουν τις γυναικες σε ερωτικη διαθεση.

Ακουγεται σα να μιλαω για σεξ, αλλα μιλαω για ατμοσφαιρα, για διαθεση, για προβολη ερωτισμου. Σεξ κανουν και οι ξινες.

Και ο κοσμος ηταν πιο ψαγμενος, φρικια με πιρσινγκ απο ολο τον κοσμο που δεν εψαχναν την αυτοαναδειξη σαν τα ντοπια φρικια, αλλα να ζησουν διαφορετικες εμπειριες.

Εδω που ειμαι τωρα, στο Δημοτικο της Αμοργου, ειναι ολες στυλ Εξαρχεια, και εχουν μια μυτη ως το Θεο.

Ειναι πολυ δυσκολο να μιλησεις και να παρεις μια πληροφορια. Ομως καποτε αυτο ηταν το καμπινγκ. Αλληλεγγυη, συνεργασια, για να αντιμετωπιστουν κοινα προβληματα, δημιουργια κοινοτητας.

Οι νεοκαμπερ δε βοηθανε κανεναν να στησει τη σκηνη του. Σε κοιτανε με την ακρη του ματιου. Κατα τα αλλα ονειρευονται να επαναστατησουν εναντια στον καπιταλισμο και την πατριαρχια και να δημιουργησουν εναν καλυτερο κοσμο.

Την εποχη της πατριαρχιας λοιπον στα χωρια οι φωχοι χωριατες μολις σε εβλεπαν σου εδιναν φας και σε εβαζαν στο σπιτι τους.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ειναι πολυ δυσκολο να μιλησεις και να παρεις μια πληροφορια. Ομως καποτε αυτο ηταν το καμπινγκ. Αλληλεγγυη, συνεργασια, για να αντιμετωπιστουν κοινα προβληματα, δημιουργια κοινοτητας.

Οι νεοκαμπερ δε βοηθανε κανεναν να στησει τη σκηνη του. Σε κοιτανε με την ακρη του ματιου. Κατα τα αλλα ονειρευονται να επαναστατησουν εναντια στον καπιταλισμο και την πατριαρχια και να δημιουργησουν εναν καλυτερο κοσμο.

Την εποχη της πατριαρχιας λοιπον στα χωρια οι φωχοι χωριατες μολις σε εβλεπαν σου εδιναν φας και σε εβαζαν στο σπιτι τους.
Καταλαβαίνω απόλυτα πως νοιώθεις. Και δυστυχώς έχω βιώσει κ εγω αρκετές φορές να συναντάω άτομα τα οποία θα περίμενα να έχουν μια πιο εναλλακτική κ γενικώς μια καπως διαφορετική κ συμπεριληπτικη θεώρηση των πραγμάτων και στο τέλος αυτό που μου έβγαλαν ήταν ένας αφορητος ελιτισμός και γενικώς ένα αφορητο "attitude" (και ειδικά σε ότι είχε να κάνει με πολιτιστικά ζητήματα). Χωρια οι πάσης φύσεως 'ακκισμοι' τους μέσω των social media
Στις 4 όμως τελευταίες γραμμές σου που έκανα quote νοιώθω την ανάγκη να συμπληρώσω το εξής:
"Την εποχή της πατριαρχιας οι φτωχοί χωριάτες μόλις σε έβλεπαν σου έδιναν να φας και σε έβαζαν σπίτι τους, μόνο που το φαγητό θα έπρεπε πάντα να το μαγειρέψει η χωριατισσα σύζυγος (και ας της είχε βγει ο πάτος στο χωράφι όλη μέρα), και άμα έλεγε όχι, μπορεί να έπεφτε και καμιά μπατσια, όταν θα έφευγε ο φτωχός ξενος (δεν εννοώ προς Θεού ότι ήταν όλοι οι άνδρες έτσι...όμως δυστυχώς ήταν σύνηθες)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πάντως είναι φοβερό πως κάποια μέρη αλλάζουν από εποχη σε εποχη. Η παραλια του camping στην Αντίπαρο το Σεπτέμβριο φαίνεται πραγματικά τέλεια έτσι όπως την περιγράφεις (καμία σχέση με το πώς τη βίωσα εγώ Ιούλιο)
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Ετσι οπως τα γραφεις ειναι. Γιατι και η ταση μας σαν κοινωνια ειναι προς την συγκριση, την αντιζηλεια, και την κλικα, αυτοματα λοιπον δημιουργουνται αποκλεισμοι καθε ειδους. Ας σκεφτουμε για παραδειγμα τις δυσκολιες που αντιμετωπιζει ενα αναπηρο ατομο να παει διακοπες.

Φετος τον Ιουλιο η παραλια γυμνιστων στην Αντιπαρο ειχε κατακλυστει απο παρεες με μαγιο. Αυτο θα αλλαξει το Σεπτεμβρη, αλλα δυστυχως το νησι δεν εχει πια ζωη το Σεπτεμβρη. Θα σου προτεινα να δοκιμασεις 20 Αυγουστου.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πάντως Ιούνιο του 2017, 2018 και 2019, στη Δονούσα στον Κέδρο, ήταν τουλάχιστον 50-50 γυμνοί vs ντυμένοι. Στο Λιβάδι το 95% (μη πω το 99) είναι όλοι γυμνοί. Και δόξα τω Θεώ, solo και 35+άρης ήμουν και μια χαρά γνωριμίες έκανα και έχω κρατήσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom