Ηρακλειο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
Πεσκέσι για φαγητό.
Πωπω φιλε, τι φαγητο ειναι αυτο! Ακομη και ο χαλβας στο τελος, μου ηρθαν δακρυα. Θα εχω να το θυμαμαι. Κρατηση πολλες μερες πριν λογω αποκριας.
Στα πλην η επιτηδευση των σερβιτορων και το οτι ξεχασαν τη σαλατα και την εφεραν μετα τα πιατα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πωπω φιλε, τι φαγητο ειναι αυτο! Ακομη και ο χαλβας στο τελος, μου ηρθαν δακρυα. Θα εχω να το θυμαμαι. Κρατηση πολλες μερες πριν λογω αποκριας.
Στα πλην η επιτηδευση των σερβιτορων και το οτι ξεχασαν τη σαλατα και την εφεραν μετα τα πιατα.
Πήγα κι εγώ στο Πεσκέσι πριν κάνα μήνα που ήμουν Κρήτη! Ήταν όντως παρά πολύ καλό το φαγητό! Μου άρεσε που είχε και πολλές χορτοφαγικές επιλογές, ενώ ήπιαμε και εξαιρετικά κοκτέιλς!

Το άλλο μαγαζί που έχω να θυμάμαι από το Ηράκλειο είναι το καφέ Ουτοπία, στο οποίο ήπια μια από τις πιο κολασμένες ζεστές σοκολάτες που έχω πιει ποτέ!

Edit: ξέχασα και το Κιρκόρ που έφαγα υπέροχη μπουγάτσα με μυζήθρα, μέλι και καρύδια (τρελαίνομαι για κρητικές μπουγάτσες, δεν ξέρω για ποιο λόγο έχουμε συνδεσει στη συλλογική μας συνείδηση τις καλές μπουγάτσες με τη Θεσσαλονίκη).
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
Πήγα κι εγώ στο Πεσκέσι πριν κάνα μήνα που ήμουν Κρήτη! Ήταν όντως παρά πολύ καλό το φαγητό! Μου άρεσε που είχε και πολλές χορτοφαγικές επιλογές, ενώ ήπιαμε και εξαιρετικά κοκτέιλς!

Το άλλο μαγαζί που έχω να θυμάμαι από το Ηράκλειο είναι το καφέ Ουτοπία, στο οποίο ήπια μια από τις πιο κολασμένες ζεστές σοκολάτες που έχω πιει ποτέ!

Edit: ξέχασα και το Κιρκόρ που έφαγα υπέροχη μπουγάτσα με μυζήθρα, μέλι και καρύδια (τρελαίνομαι για κρητικές μπουγάτσες, δεν ξέρω για ποιο λόγο έχουμε συνδεσει στη συλλογική μας συνείδηση τις καλές μπουγάτσες με τη Θεσσαλονίκη).
Εχω βρεθει για 5 ωρες stop over στο Ηρακλειο και δοκιμασα τοτε Κιρκορ. Εχει κι ωραια θεση ο ατιμος.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Edit: ξέχασα και το Κιρκόρ που έφαγα υπέροχη μπουγάτσα με μυζήθρα, μέλι και καρύδια (τρελαίνομαι για κρητικές μπουγάτσες, δεν ξέρω για ποιο λόγο έχουμε συνδεσει στη συλλογική μας συνείδηση τις καλές μπουγάτσες με τη Θεσσαλονίκη).
Γιατί δε θέλουμε να τρώμε μπουγάτσα με κρυσταλλική ζάχαρη (για το θεό δηλαδή), ούτε μπουγάτσα ήδη γλυκιά με μέλι που μετά θες ενα κουβά νερό για να σου πέσει το ζάχαρο.
Κι εγώ δοκίμασα αυτήν απέναντι στα λιοντάρια, δε λέω, εξαιρετικό μαγαζί όμως έχουμε και κάποια όρια... :haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιατί δε θέλουμε να τρώμε μπουγάτσα με κρυσταλλική ζάχαρη (για το θεό δηλαδή), ούτε μπουγάτσα ήδη γλυκιά με μέλι που μετά θες ενα κουβά νερό για να σου πέσει το ζάχαρο.
Κι εγώ δοκίμασα αυτήν απέναντι στα λιοντάρια, δε λέω, εξαιρετικό μαγαζί όμως έχουμε και κάποια όρια... :haha:
Ρε συ αυτό με τη ζάχαρη που λες δεν το ξέρω, δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. 😄
Επίσης εγω προσωπικά δε βάζω μέλι σε γλυκές μπουγάτσες (δε μου αρέσουν εν γένει οι μπουγάτσες με κρέμα).
Ομολογώ ότι συνήθως στην Κρήτη τρώω με μυζήθρα, μέλι και κανέλλα, οπότε αυτή με το μέλι και τα καρύδια μάλλον ήταν κάπως εξτραβαγκανζα, αλλά τέλεια η άτιμη.
PSX_20230127_100324.jpg

Οι καλύτερη μπουγατσα είναι η Σερραϊκη.
Ομολογώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ρε συ αυτό με τη ζάχαρη που λες δεν το ξέρω, δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. 😄
Κι όμως, το δα στο Ηράκλειο λόγω τιμής.
δε βάζω μέλι σε γλυκές μπουγάτσες
Μη τύχει και πας Μυτιλήνη τότε για μπουγάτσα, δε σε ρωτάνε καν! :haha:
δε μου αρέσουν εν γένει οι μπουγάτσες με κρέμα
Αυτό κάνω πως δε το διάβασα και το προσπερνάω.
μυζήθρα, μέλι και κανέλλα
Πολύ δυνατή, δε το χω δοκιμάσει σε μπουγάτσα!

Οι καλύτερη μπουγατσα είναι η Σερραϊκη.
Πολύ σωστός ο κύριος Μάκης, ο παλιός είναι αλλιώς!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μήπως έφαγες λουκουμάδες; Πρώτη φορά το ακούω.
Είχα σηκωθεί αξημέρωτα και πήγα να χτυπήσω μπουγάτσα κρέμα σε πολύ γνωστό μαγαζί της παραλιακής, στην οποία μου έβαλαν μέλι λιωμένο χωρίς να με ρωτήσουν. Οδυνηρή εμπειρία, έχουν περάσει 20+ χρόνια κι ακόμα το θυμάμαι. Φαντάσου ήμουν και στα καλύτερα μου τότε και δε μπόρεσα να φάω 2 μπουγάτσες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.281
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom