Ηρεμες διακοπές για ζευγάρι

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
2. Σαμος - Ικαρια - Φουρνοι (συνδυασμος)
Σάμο δεν έχω πάει,οι Φούρνοι είναι πολύ καλή επιλογή!Η εμπειρία μου απο την Ικαρία δεν ήταν και η καλύτερη, βέβαια έκατσα μόνο μία μέρα άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Μπορείς να δεις και για μικρές κυκλάδες, Ηρακλειά, Σχοινούσα, Δονούσα, Κουφονήσι.Συνδιασμός σε 2-3 η ακόμα και σε όλα τα παραπάνω.

Για λίγο μεγαλύτερα νησιά τσέκαρε Αμοργό-Φολέγανδρο-Ανάφη-Αστυπάλαια.

Οι επιλογές είναι πολλές.Για πιο χάρντκορ καταστάσεις, αφήστε το αυτοκίνητο και πιάστε Αρκιούς-Λειψούς:xalara:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
XristinaK, τσεκαρα ολες τις πληροφοριες περι Σκυρου απο διαφορες ιστοσελιδες και μεσω του forum οπου το βρισκω πολυ ενδιαφερον το νησι και θα το λαβω σοβαρα υπ'οψιν μου...
ElgrecO, δε νομιζεις οτι οι μικρες Κυκλαδες θα εχουν αρκετο κοσμο τον αυγουστο ωστε να μη βρουμε ησυχο χωρο σε παραλια; Δεν ισχυει το ιδιο και για τα νησια Αμοργο, Αναφη, Αστυπαλαια, Φολεγανδρο;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
XristinaK, τσεκαρα ολες τις πληροφοριες περι Σκυρου απο διαφορες ιστοσελιδες και μεσω του forum οπου το βρισκω πολυ ενδιαφερον το νησι και θα το λαβω σοβαρα υπ'οψιν μου...
ElgrecO, δε νομιζεις οτι οι μικρες Κυκλαδες θα εχουν αρκετο κοσμο τον αυγουστο ωστε να μη βρουμε ησυχο χωρο σε παραλια; Δεν ισχυει το ιδιο και για τα νησια Αμοργο, Αναφη, Αστυπαλαια, Φολεγανδρο;
Όλα τα νησιά που αναφέρεις θα είναι φουλ
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δεν ειναι καλες οι γνωσεις μου για τα νησια,οπως του @tol_pap ,αλλα ερημικη παραλια τον Αυγουστο,σαν ονειρο μου ακουγεται...
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Κι όμως! Τα πολύ μικρά νησάκια (ιδίως των Κυκλάδων) κ όχι μόνο όντως φουλάρουν μέσα Αυγούστου αλλά πιο απομακρυσμένα νησιά τύπου Λήμνος, Σαμοθράκη (αν δεν υπάρχει φεστιβάλ) πιστεύω πως σίγουρα θα έχουν αρκετά ήσυχες παραλίες, ακόμη κ ερημικές. Σε Κρήτη σίγουρα όλο κ κάτι θα βρεθεί αν κάποιος δεν ακολουθήσει την πεπατημένη.. γενικά στα περισσότερα μεγαλύτερα ηπειρωτικά μέρη ή νησιά μπορεί να βρει κανείς ερημικές παραλίες αν ψαχτεί πολύ κ αποφύγει τα τουριστικά, κάνοντας διευρευνητικές βόλτες με το αμάξι (αν έχει σταμπάρει κάτι πιο πριν) ή πάει σε απροσέγγιστες παραλίες από μονοπάτια. Για την Αστυπάλαια που προαναφέρθηκε, αρχές προς μέσα Αυγούστου του 2012 την είχα βρει σε μια αρκετά νορμάλ κατάσταση (από άποψη κόσμου), μάλλον προς το ήρεμο.. ακόμη κ ανοίκιαστα δωμάτια υπήρχαν.. σε 1-2 παραλίες που επισκεφτήκαμε τα απογεύματα είμασταν εμείς κ 2-3 ακόμη παρέες αρκετά πιο μακριά.. κ φαντάσου να είχαμε κ αμάξι τι άλλο καλύτερο θα εξερευνούσαμε! Για Ανάφη ωστόσο δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο καθώς Ιούλιο πριν 5 χρόνια είχε αρκετό (αλλά ευτυχώς ήσυχο) κόσμο για τα δεδομένα του νησιού.. Αύγουστο πρέπει όντως να φουλάρει τελείως..
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Πήγαμε πριν 2 καλοκαίρια Αλόννησο. Ωραίο νησί με πράσινο αρκετό και καλό φαγητό. Από παραλίες λίγο έπασχε ...αλλά για μας που μας αρέσουν οι αμμουδερές παραλίες. Εχει πολλές παραλίες αλλά άλλες με μικρό βότσαλο και άλλες με πιο μεγάλο. Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις αυτοκίνητο.Η χώρα της υπέροχη. Γενικά ήσυχο νησί χωρίς πολύ πολύ κόσμο -στο τέλος Ιουλίου που πήγαμε .Μου έφερνε λίγο Σαμοθράκη στη χαλαρότητα.Εν κατακλείδι θα ξαναπήγαινα
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Καλημερα σας! Ειμαι νεο μελος στο forum και αναζητω ενα νησι του αιγαιου για ησυχες - ηρεμες διακοπες τον αυγουστο (δυστυχως αυτες τις μερες παιρνω αδεια). Βλεπω οτι η τελευταια σας συζητηση ηταν το 2011 και θα ηθελα να μαθω πως ειναι η κατασταση το 2015. Εχω σκεφτει για τα εξης υποψηφια νησια:
1. Λημνος
2. Σαμος - Ικαρια - Φουρνοι (συνδυασμος)
3. Χιος
4. Ζακυνθος
5. Καποια νησια Κυκλαδων ή Δωδεκανησων

Υ.Γ.1: ειμαστε ζευγαρι, διαθετουμε αμαξι, διαμονη 10 μερες πανω κατω, αποκλειονται μεγαλα νησια επειδη τα εχουμε επισκεφθει και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ησυχες ερημικες παραλιες!

Υ.Γ.2: ΑΝΤΙΠΑΘΟΥΜΕ τις οργανωμενες ξαπλωστρες με τα beach bars
Δεν ξέρω την ηλικία σας αλλά αν είστε +35 η Λήμνος είναι πολύ καλή επιλογή. Ηρεμες καταστάσεις, απίθανες παραλίες , σε κάποιες ίσως και μόνοι σας-έχει τόσες πολλές- όμορφο νησί με ωραίους κατοίκους και καλό φαγητό με αρκετό ψάρι.
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Δεν ξέρω την ηλικία σας αλλά αν είστε +35 η Λήμνος είναι πολύ καλή επιλογή. Ηρεμες καταστάσεις, απίθανες παραλίες , σε κάποιες ίσως και μόνοι σας-έχει τόσες πολλές- όμορφο νησί με ωραίους κατοίκους και καλό φαγητό με αρκετό ψάρι.
Ειμαστε σε αρκετα ωριμες ηλικιες για beach party τυπου Μυκονο και πλησιαζουμε σε καταληξη ενος απο τα δυο υποψηφια νησια: Λημνος ή Σκυρος αλλα φοβομαστε μη αντιμετωπισουμε μελτεμια και δεν χαρουμε τις μακροβουτιες!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ειμαστε σε αρκετα ωριμες ηλικιες για beach party τυπου Μυκονο και πλησιαζουμε σε καταληξη ενος απο τα δυο υποψηφια νησια: Λημνος ή Σκυρος αλλα φοβομαστε μη αντιμετωπισουμε μελτεμια και δεν χαρουμε τις μακροβουτιες!
Λογικός φόβος..Έχοντας περάσει κάποιες μέρες στη Σκύρο και Ιούλιο και Αύγουστο τα δύο τελευταία χρόνια μπορώ να σας πω ότι υπαρχουν παραλίες όπου θα απολαύσετε το ήρεμο μπάνιο σας όταν τα μελτέμια σάς "διώξουν" από κάποιες άλλες...
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Ειμαστε σε αρκετα ωριμες ηλικιες για beach party τυπου Μυκονο και πλησιαζουμε σε καταληξη ενος απο τα δυο υποψηφια νησια: Λημνος ή Σκυρος αλλα φοβομαστε μη αντιμετωπισουμε μελτεμια και δεν χαρουμε τις μακροβουτιες!
Tοτε να επιλεξετε την Λημνο. Ειναι οτι πρεπει. Σε οσους την εχω προτεινει ως προορισμο και πηγανε την λατρεψαν. Σκυρο που ειχα παει ειχε συνεχεια αερα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom