Γεωργία Η Αμπχαζία και τα απομεινάρια του πολέμου

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Σε καλό σου βραδιάτικα, βάλθηκα να ψάχνω που βρίσκεται αυτό το κομμάτι γης..ότι και να γράψεις έχεις τον τρόπο να μας καθηλώνεις!
Αυτο το κομματι γης είναι διαμαντι. Και ειδικα για εσένα και την παρασυρμένη απο τις, παραλιακές/επαναστατικές/αναρχικές/αντιορεινές ιδέες σου, Γιανούλλα , πρεπει να πω οτι εχει ωραια θάλασσα. Καθαρη. Διαυγής. Μοιαζει πάρα πολύ με τις ελληνικές. Και παραλια χιλιομετρα ολόκληρα. Και απο πάνω ως σκέπη, καταπράσινα βουνα. Και (στην Γκάγκρα) το ενα μπαρ πίσω απο το άλλο. Και τι άλλο πια να κάνω για να μάθετε γεωγραφία? Και που να πάω?
Δεν θέλω να σας καθηλώσω, το αντίθετο: να σας ξεσηκώσω θέλω... Αντεε... θα κολυμπήσεις και στα νερά που προτιμούσε ο Σταλιν και οι Τσάροι ....
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Αυτο το κομματι γης είναι διαμαντι. Και ειδικα για εσένα και την παρασυρμένη απο τις, παραλιακές/επαναστατικές/αναρχικές/αντιορεινές ιδέες σου, Γιανούλλα , πρεπει να πω οτι εχει ωραια θάλασσα. Καθαρη. Διαυγής. Μοιαζει πάρα πολύ με τις ελληνικές. Και παραλια χιλιομετρα ολόκληρα. Και απο πάνω ως σκέπη, καταπράσινα βουνα. Και (στην Γκάγκρα) το ενα μπαρ πίσω απο το άλλο. Και τι άλλο πια να κάνω για να μάθετε γεωγραφία? Και που να πάω?
Δεν θέλω να σας καθηλώσω, το αντίθετο: να σας ξεσηκώσω θέλω... Αντεε... θα κολυμπήσεις και στα νερά που προτιμούσε ο Σταλιν και οι Τσάροι ....
Ε, εντάξει, είπαμε να δοθούν κίνητρα στον κόσμο να ξεφύγει από την πεπατημένη, αλλά μην πέσουμε και στην παραπειστική διαφήμιση ;)
Στην Αμπχαζία πας για την Ιστορία, για την παραδοξότητα, για λόγους φωτογραφικής διαστροφής η/και αθεράπευτου ταξιδιωτικού μαζοχισμού (εδώ κάπου σε βρίσκω dim kyr μου, αδελφή ψυχή), πάντως για χαλαρό παραθερισμό δεν πας. Εκτός βέβαια και είσαι χαζομαλάκας χοντρόπετσος Ρώσος τουρίστας, οπότε και δεν σε νοιάζει αν θα κάνεις μπάνιο λίγες εκατοντάδες μέτρα από τα ρημαγμένα σπίτια των προσφύγων. Όσο για την ίδια τη θάλασσα, προσωπικά την είδα ως επιεικώς μέτρια. Βέβαια, αν η εναλλακτική σου είναι η θάλασσα του Μπάρεντς ή ο Βερίγγειος, οκ, πάω πάσο, λογικό είναι οι Τσάροι να προτιμούσαν για παραθερισμό το Σουχούμι. Όταν όμως έχεις το ανυπέρβλητο Αιγαίο, τι να σου κάνει μια ρημάδα Μαύρη Θάλασσα;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ασε ρε Ισαβέλλα να κάνουμε χουνέρι στις σουσουράδες. Ξέρεις σε πόσα μέλη έχουν φουσκώσει τα μυαλά με παραλίες, άμμους αντηλιακά, και μαγιώ ? Γνωρίζεις πόσους φαν των βουνών και φυλών έχουμε χάσει με τις ποσταρισμένες φωτογραφίες τους? Εχεις ιδέα πόσα γαμήλια έχουν χαθεί στο Νεπάλ και έχουν πάει στις Μαλδίβες εξαιτίας τους? Για όλα αυτά η τιμωρία πρέπει να είναι άκρως παραδειγματική και να τις οδηγήσουμε ύπουλα, -τρέφοντάς τους ταυτόχρονα μεγάλες προσδοκίες- απο τις παραλίες της Καραιβικής στο παροπλισμένο λιμάνι στο Σουχούμι. Μόνο έτσι θα συνετιστούν και θα μπουν στον ισιο δρόμο ενω ταυτόχρονα μόλις βλέπουν θάλασσα θα παίρνουν τα προζακ με τις χούφτες.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Ομολογώ ότι δεν την είχα δει έτσι συνομωσιολογικά αλλά υποκλίνομαι στη διαστροφική επιχειρηματολογία σου! Μαζί σου ανυπερθέτως!

Υ.γ. Εσύ τι κάνεις ακόμα εδώ Αυγουστο μήνα???
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ομολογώ ότι δεν την είχα δει έτσι συνομωσιολογικά αλλά υποκλίνομαι στη διαστροφική επιχειρηματολογία σου! Μαζί σου ανυπερθέτως!

Υ.γ. Εσύ τι κάνεις ακόμα εδώ Αυγουστο μήνα???
Απαντω στο κυριως κείμενο: Ναι ειμαι η Τζόαν Κολινς της Δυναστείας του φόρουμ.

απαντω και στο υστερόγραφο, το οποιο θα είναι πιο μεγαλο απο το κυριως κειμενο για να ειμαι ριζοσπαστικη και να δώσω έμφαση.
υστερογραφο μεγααααλο!!!
ΥΓ. Αυριο θα είμαι Κωνσταντινουπολη. Μεθαυριο Κιργισταν. Αντι- αντι μεθαυριο παιζει να είμαι:
1.κουρτινα ριγε:. Τατζικισταν και να ανηφορίζω για Παμιρ (πιθανό).
2. κουρτινα λουλουδάτη: Ουζμπεκισταν (δεν το θέλω... δεν το θέλω, το θεωρώ Ζονγκ σε σύγκριση με Τατζικισταν)
3. κουρτινα πλουμιστή: Καζακσταν, δεν με χαλάει αλλά δεν με φτιάχνει κιόλας
4. κουρτινα μονοχρωμη: Τατζικισταν μεν, αλλά για αρχαια Σογδιανη, Αλεξανδρεια η Εσχάτη και λοιπά ιστορικά...
Ολα θα κριθουν στις Πρεσβείες στο Μπισκεκ.
Και οπως είπε ο μέγας ταξιδευτής "θα πας ταξιδι και θα είναι σαν να μην πας ταξίδι". Στα νεοελληνκά βέβαια θα υπερκάλυπτα όλα τα παραπάνω κουρτινακια με το συνοπτικό "διακοπές απο τα Lidl".

*ζητώ συγγνωμη για το ασχετο ποστ, απο την αρχικη τοπικ σταρτερ (dim kyr). Αν και αμα δεν με συγχωρεσει σκασίλα μου : να της καεί το διαβατηριο
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
*ζητώ συγγνωμη για το ασχετο ποστ, απο την αρχικη τοπικ σταρτερ (dim kyr). Αν και αμα δεν με συγχωρεσει σκασίλα μου : να της καεί το διαβατηριο
Αυτο ειναι κατι που ουτε για αστειο δεν το λεμε.
Καλα να περασεις και καλη τυχη στην αναζητηση της λευκης πυραμιδας και στην αναζητηση των πυλων που σφραγισε ο Μ.Αλεξανδρος.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μπααααα... εγώ για μπύρες και ΚΤΕΛ παω. Ποιος Μ. Αλέξανδρος? Μια ματιά θα ρίξω στα απομεινάρια των πολιτισμών
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Πλαν Α, κουρτίνα ριγέ και Παμίρ, έστω και με πλήρη υποταγή στις απαιτήσεις της πρεσβείας του Τατζ στο Μπίσκεκ.
Καζ και Ουζ Αύγουστο μήνα θα λιώσετε, μίνι αρχαιολογικό Τατζ πολύ λίγο για τόσες μέρες, τα έχουμε πει.
Καλά κορφοβούνια κοριτσάρα μου!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μπααααα... εγώ για μπύρες και ΚΤΕΛ παω. Ποιος Μ. Αλέξανδρος? Μια ματιά θα ρίξω στα απομεινάρια των πολιτισμών
Καταλαβαίνω δεν θες να αποκαλυφθείς στους εχθρούς...
Αφού θες κτελ, δεν μου έλεγες να σου κλείσω ένα εισιτήριο για τη δροσερή Λάρισα;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
ΑΝ ειναι ανοιχτα τα Παμιρ, ΑΝ καταφερουμε και προλάβουμε να βγάλουμε βιζα στο Κιργιστάν ΑΝ δεν μας αρνηθούν την επιβίβαση στο αεροδρομιο του Μπισκεκ λογω έλλειψης LOI (σε περίπτωση που δεν βγάλουμε την βίζα), και ΑΝ το θέλει ο Αλλάχ , τότε τα Παμιρ είναι δεδομένα.
Αν όχι, ψήνομαι για την δροσέρη Λάρισα του συναγωνιστή jimp: τόσο δελεαστική πρόταση δεν μπορεί παρά να γίνει δεκτή. Κλείσε βρε Jimp ενα εισιτηριο ΚΤΕΛ για τα μέρη σου να γουστάρω.
(Ασχετο, αλλά η Λάρισα πρέπει να σημειωνει τις υψηλοτερες θερμοκρασίες στην ηπειρωτική Ελλάδα)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ΑΝ ειναι ανοιχτα τα Παμιρ, ΑΝ καταφερουμε και προλάβουμε να βγάλουμε βιζα στο Κιργιστάν ΑΝ δεν μας αρνηθούν την επιβίβαση στο αεροδρομιο του Μπισκεκ λογω έλλειψης LOI (σε περίπτωση που δεν βγάλουμε την βίζα), και ΑΝ το θέλει ο Αλλάχ , τότε τα Παμιρ είναι δεδομένα.
Αν όχι, ψήνομαι για την δροσέρη Λάρισα του συναγωνιστή jimp: τόσο δελεαστική πρόταση δεν μπορεί παρά να γίνει δεκτή. Κλείσε βρε Jimp ενα εισιτηριο ΚΤΕΛ για τα μέρη σου να γουστάρω.
(Ασχετο, αλλά η Λάρισα πρέπει να σημειωνει τις υψηλοτερες θερμοκρασίες στην ηπειρωτική Ελλάδα)
44 βαθμούς την προηγούμενη εβδομάδα!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αυτο το κομματι γης είναι διαμαντι. Και ειδικα για εσένα και την παρασυρμένη απο τις, παραλιακές/επαναστατικές/αναρχικές/αντιορεινές ιδέες σου, Γιανούλλα , πρεπει να πω οτι εχει ωραια θάλασσα. Καθαρη. Διαυγής. Μοιαζει πάρα πολύ με τις ελληνικές. Και παραλια χιλιομετρα ολόκληρα. Και απο πάνω ως σκέπη, καταπράσινα βουνα. Και (στην Γκάγκρα) το ενα μπαρ πίσω απο το άλλο. Και τι άλλο πια να κάνω για να μάθετε γεωγραφία? Και που να πάω?
Δεν θέλω να σας καθηλώσω, το αντίθετο: να σας ξεσηκώσω θέλω... Αντεε... θα κολυμπήσεις και στα νερά που προτιμούσε ο Σταλιν και οι Τσάροι ....
are you talking to me???? Να υπενθυμίσω ότι τα τελευταία χρόνια έχω ξεστρατίσει εντελώς από τις μυθικές παραλίες που σύχναζα και πήρα σβάρνα Μαρόκα Ινδίες (βλέπε ιστορίες σου) και λοιπές Ευρώπες!!! Βέβαια ακόμη είμαι παντρεμένη καθότι αν ακολουθούσα τις συμβουλές για τα Σταν το διαζύγιο θα. ήταν μονόδρομος!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom