Η Γη από Ψηλά - Version II

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με μεγάλη μου χαρά σας ενημερώνω ότι από σήμερα το παλιό εργαλείο "Η γη από ψηλά" που μας επέτρεπε να χαζεύουμε όλο τον κόσμο από δορυφορικές εικόνες, αντικαταστάθηκε από ένα ολοκαίνουριο εργαλείο, που βασίζεται στο Microsoft Virtual Earth. Το καινούριο κόλπο έχει ως νέο χαρακτηριστικό ότι εκτός από τις παραδοσιακές δορυφορικές εικόνες που εξακολουθούμε να μπορούμε να βλέπουμε όπως κάναμε μέχρι τώρα, πλέον υπάρχει και η δυνατότητα για εικόνες "πλάγιες", που δίνουν τρισδιάστατη απεικόνιση των περιοχών, με πολύ ρεαλιστικό τρόπο!!

Οδηγίες χρήσης:

Το βρίσκετε πατώντας το κουμπάκι "Η Γη από Ψηλά" από το μενού "Χάρτες" του TravelStories επάνω.

Με το που μπαίνουμε βγαίνει ο χάρτης εστιασμένος στην Ακρόπολη:



"Σέρνοντας" το ποντίκι επάνω στην εικόνα, μετακινούμε το χάρτη όπου θέλουμε, ενώ με τη ροδέλα του ποντικιού ή με τα κουμπάκια "+" και "-" κάνουμε μεγέθυνση/σμίκρυνση του χάρτη.

Και τώρα το εντυπωσιακό: κάνοντας κλικ σε ένα από τα δύο ημιστρόγγυλα βελάκια αριστερά (δείτε εικόνα παρακάτω) ο χάρτης "στριφογυρίζει" και μας δείχνει το ίδιο σημείο όπως έχει φωτογραφηθεί από την αντίθετη οπτική γωνία!!



Όπως θα παρατηρήσετε, στην επάνω γραμμή εργαλείων, είναι διαλεγμένο το "Bird's eye view", που είναι η τρισδιάστατη φωτογραφία. Μπορείτε να διαλέξετε οποιαδήποτε από τις άλλες επιλογές, για να έχετε την ... παραδοσιακή απεικόνιση της δορυφορικής εικόνας ή του χάρτη.

Με το κουμπάκι Αναζήτηση κάτω, μπορούμε να ψάξουμε συγκεκριμένες περιοχές. Παράδειγμα, γράφω "Paris, France" και μας πάει στο Παρίσι που βλέπουμε τη δορυφορική εικόνα. Εκεί θα δείτε ότι δε μπορείτε να διαλέξετε την τρισδιάστατη απεικόνιση, αφού το Παρίσι δεν έχει φωτογραφηθεί ακόμα με αυτόν τον τρόπο. Σε όποιο μέρος υπάρχει τρισδιάστατη απεικόνιση, θα γίνεται ενεργή η επιλογή "bird's eye view" και θα μπορείτε τότε να την επιλέξετε για να δείτε το μέρος σα να είστε εκεί! Θυμηθείτε ότι για να δείτε ΑΝ υπάρχει 3d απεικόνιση ενός μέρους, πρέπει να μεγεθύνετε το χάρτη.

ΠΑράδειγμα: γράφω στην αναζήτηση "London, England" και με πάει στο Λονδίνο, με ΣΒΗΣΤΗ την επιλογή "bird's eye view" γιατί βλέπω το χάρτη από πολύ ψηλά. Μόλις κάνω λίγο μεγέθυνση, εμφανίζεται η επιλογή αυτή ενεργή πλέον (βλέπε εικόνα παρακάτω) και άρα μπορώ να την επιλέξω για τρισδιάστατη απεικόνιση. :clap:




Σιγά σιγά στο πρόγραμμα αυτό θα προστίθενται και νέες δυνατότητες, ενώ μετά από ένα διάστημα θα μπαίνουν και επιπλέον τοποθεσίες όσον αφορά την τρισδιάστατη απεικόνιση.

Καλό παιχνίδι!! :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φοβερό παιγνιδάκι! Μέχρι την ταράτσα μου είδα τρισδιάστατα!!!
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Καταπληκτικοοοοοοοος χαρτης!!!!!!!............
Απιθανο παιχνιδι!..Μπορει να σου φαει ολοκληρη την ημερα!
Μπραβο σου και παλι ΑΡΧΗΓΕ......:clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εντυπωσιακο!!!:shock:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Δήμο, τι κάνεις εκεί; Στην ταράτσα σου;

Τώρα πια σας βλέπουμε :D
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Που να μη σας πω τίποτα με τις γκατζετιές σας, νηστικά κοιμηθήκανε τα κακόμοιρα τα παιδιά μου. Δεν ξεκόλλαγε η μάνα τους από την οθόνη.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παρα πολυ καλη δουλεια def.Μπραβο.:clap:
Παντως οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες πεμτη.Κοντα στο σπιτι μου ειδα την λαικη.:D

Ελπιζω μετα κι απο αυτο να μεινει χρονος και για καμμια ιστορια απο Μαυρικιο:haha:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Την γκαντεμιά μου!! Ακόμα και για κατ....μα όταν πάω κοιτάω γύρω μου καλά καλά!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελειο! Ειδα το σπιτι μου!Παω να δω τον τσιφ που ετοιμαζει τελετη Kava στα Φιτζι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom