Ιταλία Πορτογαλία Η Λισαβόνα, το Πόρτο, η μουσική fado κι ένας γάμος που τελικά έχασα ....

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.078
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Ευχαριστώ!
Ιστορία έγραψες εσύ; δεν είδα κάτι....
Για τις φωτογραφίες ευχαριστώ διπλά γιατί η κόρη μου , μου είπε ωραία η ιστορία μάπα οι φωτογραφίες σου :oops:
ετσι είναι οι κόρες, μη χαλιέσαι εσύ, τέλειες οι φωτογραφίες σου, ιδίως αυτή με το φουστανάκι, ;)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ευχαριστώ!
Ιστορία έγραψες εσύ; δεν είδα κάτι....
Για τις φωτογραφίες ευχαριστώ διπλά γιατί η κόρη μου , μου είπε ωραία η ιστορία μάπα οι φωτογραφίες σου :oops:
Όχι δεν έγραψα και θα ήθελα να προσθέσω αν μου επιτρέπεις όποιος επισκεφθεί το Porto να ί να πάει στο roof top του Porto Cruz το όποιο είναι πολύ ωραίο για να πιες ένα κρασί απολαμβάνοντας τη θέα, Το άσχημο είναι ότι κλείνει νωρίς το απόγευμα, πάνω στη καλύτερη ώρα του ηλιοβασιλέματος.

Εύα τα παιδιά, μας κρίνουν αυστηρά, τέλειες ήταν οι φωτό..άντε γρήγορα και το επόμενο..
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Έβγαλα εισιτήριο μόνο για τους εξωτερικούς χώρους τους παλατιούν και στοίχισε 8,5 ευρώ!
Για το σύνολο του παλατιού κόστιζε 14,5....Ακριβά!
Υπάρχει αυτό το ξεχωριστό εισιτήριο ακόμα; Μόνο το ενιαίο βρίσκω με 14 ευρώ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Άλλη μια όμορφη @evaT ιστορία σε αυτό το σερί ταξιδιών σου!
Όπως έχω γράψει κι αλλού, είμαι από αυτούς που προτιμούν τη Λισσαβόνα από το Πόρτο, και φαντάσου ότι το πέτυχα με ζέστη και λιακάδα και ήταν ιδιαίτερα φωτογενές και όμορφο. Ωραία αύρα από τη μια, μια αίσθηση παρακμής από την άλλη. Σίγουρα μαγεία το κομμάτι της Ριμπέιρα, αλλά λίγο πιο πίσω, τα ερειπωμένα ή ετοιμόρροπα σπίτια όπως διακρίνονται από ψηλά μετριάζουν το αίσθημα. Είδα και το Ματοζίνιος με κόσμο και πολλή κίνηση και αρκετούς να κάνουν μπάνιο, καλή φάση το καλοκαίρι, για άλλες εποχές είμαι επιφυλακτικός. Αυτό που λείπει στο Πόρτο είναι τα αξιοθέατα, κατά τα άλλα για ολιγοήμερες χαλαρές διακοπές και ρεμβασμό, είναι ιδανικό με καλό καιρό.
Εχω παει Ιουλη και Αυγουστο Πορτογαλια. Στο Πορτο παντα ειχε δροσια. Την πρωτη φορα ειχε τοση ψυχρα το βραδυ που φορουσα ρουχα σε στρωματα. Επισης δεν χρειαζεται κλιματισμο το δωματιο.
Εγώ, αντίθετα, αρχές Ιούνη το πέτυχα με πολλή ζέστη που προκαλούσε δυσφορία και απέτρεπε το περπάτημα, ενώ η έλλειψη κλιματιστικού στο δωμάτιο έκανε τη διαμονή άβολη... Και το βράδυ μακό και βερμούδα όλες τις μέρες, δεν αντεχόταν κάτι άλλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Άλλη μια όμορφη @evaT ιστορία σε αυτό το σερί ταξιδιών σου!
Όπως έχω γράψει κι αλλού, είμαι από αυτούς που προτιμούν τη Λισσαβόνα από το Πόρτο, και φαντάσου ότι το πέτυχα με ζέστη και λιακάδα και ήταν ιδιαίτερα φωτογενές και όμορφο. Ωραία αύρα από τη μια, μια αίσθηση παρακμής από την άλλη. Σίγουρα μαγεία το κομμάτι της Ριμπέιρα, αλλά λίγο πιο πίσω, τα ερειπωμένα ή ετοιμόρροπα σπίτια όπως διακρίνονται από ψηλά μετριάζουν το αίσθημα. Είδα και το Ματοζίνιος με κόσμο και πολλή κίνηση και αρκετούς να κάνουν μπάνιο, καλή φάση το καλοκαίρι, για άλλες εποχές είμαι επιφυλακτικός. Αυτό που λείπει στο Πόρτο είναι τα αξιοθέατα, κατά τα άλλα για ολιγοήμερες χαλαρές διακοπές και ρεμβασμό, είναι ιδανικό με καλό καιρό.

Εγώ, αντίθετα, αρχές Ιούνη το πέτυχα με πολλή ζέστη που προκαλούσε δυσφορία και απέτρεπε το περπάτημα, ενώ η έλλειψη κλιματιστικού στο δωμάτιο έκανε τη διαμονή άβολη... Και το βράδυ μακό και βερμούδα όλες τις μέρες, δεν αντεχόταν κάτι άλλο.
Περιεργο για αρχες Ιουνη. 3 φορες πηγα Πορτο, Ιουλη και Αυγουστο και το βραδυ ηθελε μπουφανακι συνηθως. Πολυ πιο δροσερο απο Λισαβονα που εσκαγες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.148
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom