Ιταλία Πορτογαλία Η Λισαβόνα, το Πόρτο, η μουσική fado κι ένας γάμος που τελικά έχασα ....

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Τελη Ιουλη στην παραλια ημουν με μακρυ κολλαν και φουτερ και ξεπαγιαζα, στην ενδοχωρα εβραζε ο τοπος (βασικα ηταν μια βδομαδα μετα τις μεγαλες πυρκαγιες του 2019 και ακομη τα δεντρα εκαιγαν :shock:). Μονο σε μια παραλια λιγο νοτια της Λισσαβωνα επειδη ηταν σε κολπο και ηταν προστατευμενη καταφερα να κολυμπησω. Αν θες δροσια, η παραθαλασσια Πορτογαλια δε νομιζω να σε απογοητευσει.
Είναι και θέμα θερμοκρασιών. Νότια Ισπανία, Πορτογαλία, Σικελία και Μάλτα βράζουν το καλοκαίρι....Προσωπικά με θερμοκρασίες 40-45 βαθμούς προσωπικά το βιώνω σαν την κόλαση με το Βεελζεβούλ και όχι διακοπές και τουρισμό...
Εχω παει Ιουλη και Αυγουστο Πορτογαλια. Στο Πορτο παντα ειχε δροσια. Την πρωτη φορα ειχε τοση ψυχρα το βραδυ που φορουσα ρουχα σε στρωματα. Επισης δεν χρειαζεται κλιματισμο το δωματιο.
Μαλτα 2 φορες Αυγουστο, ηταν πιο δροσερα απο Ελλαδα, περιπου 30 βαθμους, Σικελια ετσι κι ετσι, η βορεια Σικελια λιγο πιο δροσερη απο Ελλαδα. 40 βαθμους μονο στην Ισπανια ειδα. Γενικα δεν θα κατετασσα την Πορτογαλια στις θερμοτερες περιοχες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γενικα δεν θα κατετασσα την Πορτογαλια στις θερμοτερες περιοχες.
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως Μάη μήνα με 30-32 βαθμούς έβραζε ο τόπος. Και στην παραλία είχε ζέστη στη Λισαβόνα και μάλιστα το βρήκα πολύ χάλια έξω να καίγεσαι και το νερό να είναι παγωμένο....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως Μάη μήνα με 30-32 βαθμούς έβραζε ο τόπος. Και στην παραλία είχε ζέστη στη Λισαβόνα και μάλιστα το βρήκα πολύ χάλια έξω να καίγεσαι και το νερό να είναι παγωμένο....
Νομιζω οτι κι εγω κι η @mikrh tsopana οταν λεμε "βραζει" εννοουμε αυτο το 43 της Ισπανιας που το βραδυ γινεται 35 και κατεβαινει μια μπουκια φαι :p
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Νομιζω οτι κι εγω κι η @mikrh tsopana οταν λεμε "βραζει" εννοουμε αυτο το 43 της Ισπανιας που το βραδυ γινεται 35 και κατεβαινει μια μπουκια φαι :p
Εμένα κατεβαίνει και τη μέρα :p


Παντως και τα Τρικαλα το καλοκαιρι τα 40+ τα χτυπάνε για πλάκα :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προσωπικά δεν θα την επέλεγα για καλοκαιρινό προορισμό εκτός κι αν η πρόθεση είναι να επισκεφτείς τις ορεινές περιοχές.
Οι θάλασσές τους είναι παγωμένες, θολές και πολύ υποδεέστερες των δικών μας. Και με ακριβές υποδομές.
Νταξ, η Ελλάδα έχει άφθονες καλές έως φοβερές παραλίες αλλά και Algarve έχει παραλιαρες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γενικα σε μια χωρα που φημιζεται για τα κυματα και ως σερφ προορισμος δεν μου καθεται και τοσο για να παω να κανω μπανια στην θαλασσα
και εδω μιλαμε οχι για wind σερφ αλλα για σερφ που θελει κυματα....
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
γενικα σε μια χωρα που φημιζεται για τα κυματα και ως σερφ προορισμος δεν μου καθεται και τοσο για να παω να κανω μπανια στην θαλασσα
και εδω μιλαμε οχι για wind σερφ αλλα για σερφ που θελει κυματα....
δε νομίζω πως θα αφήσει εύκολα ο 'Ελληνας τις παραλιαράρες μας για να τραβηχτεί στην άλλη άκρη της Ευρώπης με σκοπό τα μπάνια...Στα πλαίσια γενικού τουρισμού μπορεί να ρίξει κι ένα μπανάκι (όπως έκανα και γω).
πολλοί σερφάδες εκεί ναι και ήταν άκρως εντυπωσιακό το θέαμα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξερω να σου πω...επειδη για προσωπικους λογους μπανια γιοκ, δεν εχω εμπερια στο θεμα.
παντως αν εψαχνα προορισμο για "μπανια" εκτος ελλαδας θα πηγαινα μαλλον προς καμια Fuerteventura και οχι στις παραλιες πορτογαλιας
Απο την αλλη εχω βουτηξει στην Ουαλλια οποτε περι ορεξεως....
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Στο καφέ κάτω από την πρεσβεία συναντήσαμε τον Κύπριο πρέσβη ο οποίος μας κέρασε μια κρύα μπυρίτσα
Ελπίζω να μην έχασες την ευκαιρία να του πεις "κύριε πρέσβη μας κακομαθαίνετε" :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δε νομίζω πως θα αφήσει εύκολα ο 'Ελληνας τις παραλιαράρες μας για να τραβηχτεί στην άλλη άκρη της Ευρώπης με σκοπό τα μπάνια...Στα πλαίσια γενικού τουρισμού μπορεί να ρίξει κι ένα μπανάκι (όπως έκανα και γω).
πολλοί σερφάδες εκεί ναι και ήταν άκρως εντυπωσιακό το θέαμα
Ε όχι δα, ιεροσυλία
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Πολύ ωραία η ιστορία σου @evaT . Eχω και γω πρόσφατο το ταξίδι στη Λισαβονα και στο Πορτο και δεν μπορώ να το ξεχάσω. Οι φωτογραφίες δε πολυ ωραίες
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ωραία η ιστορία σου @evaT . Eχω και γω πρόσφατο το ταξίδι στη Λισαβονα και στο Πορτο και δεν μπορώ να το ξεχάσω. Οι φωτογραφίες δε πολυ ωραίες
Ευχαριστώ!
Ιστορία έγραψες εσύ; δεν είδα κάτι....
Για τις φωτογραφίες ευχαριστώ διπλά γιατί η κόρη μου , μου είπε ωραία η ιστορία μάπα οι φωτογραφίες σου :oops:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom