Η Μαγευτική Μήλος

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αυτό το καλοκαίρι επέλεξα ως προορισμό μου την πανέμορφη Μήλο, για την οποία τόσα είχα ακούσει. Μόλις τέλειωσα την εξεταστική μου ετοίμασα τις βαλίτσες μου και μπήκα στο καράβι βάζοντας πλώρη για το νησί της Αφροδίτης. Επέλεξα να πάω τον Ιούνιο καθώς τότε είχα διαθέσιμο χρόνο, ενώ πάντα τέτοιες περιόδους υπάρχουν πολλές δελεαστικές προσφορές.
Δεν έχω επισκεφτεί πολλά νησιά των Κυκλάδων αλλά την Μήλο την ξεχώρισα και την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους. Πρόκειται για ένα νησί με πάρα πολλές και πανέμορφες παραλίες, με γραφικούς οικισμούς και ιδιαίτερη γεωμορφολογία.


Παραλίες

Είναι τόσες πολλές που δεν ξέρεις ποια να πρωτοδιαλέξεις. Ωστόσο σας αναφέρω αυτές που μου άφησαν την καλύτερη εντύπωση και θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε οπωσδήποτε.

Σαρακήνικο: Ίσως η πιο γνωστή από τις παραλίες της Μήλου, καθώς διαθέτει αυτήν την ιδιαίτερη γεωμορφολογία, που σε κάνει να νομίζεις πως βρίσκεσαι στο φεγγάρι.

Παπάφραγκας: Ένα πανέμορφο σπήλαιο, με μια μικρή παραλίτσα στο πυθμένα του, που είναι πραγματικά ξεχωριστό. Για να κολυμπήσετε στην παραλία του πρέπει να κατεβείτε κάτι σκαλάκια που είναι λαξευμένα πάνω στον βράχο. Μη φοβηθείτε, αξίζει τον κόπο!

Κλέφτικο: Είναι το σημείο κατατεθέν του νησιού, και όχι αδίκως. Τα νερά του είναι τιρκουάζ και κρυστάλλινα, ενώ οι βράχοι που ξεπροβάλλουν από τη θάλασσα θα σας ενθουσιάσουν. Είναι προσβάσιμο μέσω θαλάσσης, και καθημερινά ξεκινούν καραβάκια και ιστιοφόρα έχοντας ως προορισμό ή ενδιάμεση στάση το Κλέφτικο.

Αλλές πανέμορφες παραλίες είναι ο Κάλαμος , η Φυριπλάκα, ο Φυροπόταμος και η Συκιά.


Παραδοσιακά Χωριά

Εκτός από πανέμορφες παραλίες η Μήλος διαθέτει και γραφικότατα χωριά, τα οποία με κάθε ευκαιρία σας υπενθυμίζουν πως βρίσκεστε στις Κυκλάδες.

Η Πλάκα, πρωτεύουσα του νησιού, είναι ίσως ο γραφικότερος οικισμός, καθώς διαθέτει όλα τα στοιχεία που συνθέτουν ένα γνήσιο Κυκλαδίτικο οικισμό. Εκτός από τις βόλτες σας στα στενά της σοκάκια, από εδώ θα θαυμάσετε και το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα της Μήλου. Σας συστήνω είτε να το θαυμάσετε από το Κάστρο που υπάρχει στην κορυφή(γύρω στα 10 λεπτά με τα πόδια) , είτε από την καφετέρια Ουτοπία(για τους πιο τεμπέληδες).

Ο Αδάμαντας ή Αδάμας είναι το λιμάνι του νησιού και εδώ θα συναντήσετε την περισσότερη κίνηση. Έχει πολλά μαγαζιά και έντονη ζωή ιδιαίτερα την νύχτα.

Το Κλήμα είναι ένας γραφικότατος, παραθαλάσσιος οικισμός ο οποίος είναι γνωστός για τα «σύρματα», και τις χρωματιστές ξύλινες πόρτες των σπιτιών που συνθέτουν αυτό το πανέμορφο τοπίο.

Η Απολλώνια ή Πολλώνια είναι ένας όμορφος μικρός οικισμός με αρκετά ταβερνάκια, στα οποία θα απολαύσετε φρέσκους ψαρομεζέδες που μόλις μάζεψαν τα ψαροκάικα. Από εδώ μπορείτε να δείτε απέναντι το νησί της Κιμώλου.


Tips:
1) Οπωσδήποτε κάντε τον γύρω του νησιού με ένα από τα καραβάκια, μερικά από τα οποία κάνουν και μια σύντομη επίσκεψη στην Κίμωλο.
2) Δοκιμάστε νοστιμότατη σοκολατόπιτα με παγωτό και το κουφέτο το οποίο είναι το παραδοσιακό γλυκό του νησιού.
3) Για φρέσκο ψάρι πάτε στην ταβέρνα «Αρμενάκι» στην Πολλώνια, ενώ κάντε και μια επίσκεψη στο εστιατόριο «Εργίνα», στην Τρυπητή, το οποίο είναι ίσως και το δημοφιλέστερο στο νησί και φημίζεται για τα χειροποίητα λαζάνια του.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τον Ταξιδιωτικό μου Οδηγό για την Μήλο.

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Μη εισαγόμενο
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πράγματι η Μήλος είναι πανέμορφο νησί! Όντως ο Παπάφραγκας είναι καταπληκτική παραλία (έχει γυριστεί κι ένα βιντεοκλίπ της Βανδή εκεί!:), η Συκιά είναι μια παραλία μέσα σε σπηλιά (πολύ ξεχωριστή!) και να προσθέσω άλλες 2...Το Τσιγκράδο (κατεβαίνεις έναν αμμόλοφο-έχει μικρή δυσκολία) με τα υπέροχα νερά και το φοβερό φυσικό τοπίο ολόγυρα και τον Κάπρο, έναν μικροσκοπικό, παμέμορφο κολπίσκο (ό,τι πρέπει για απογευματινό μπανάκι!). Η Πλάκα είναι πράγματι όμορφος, γραφικός οικισμός (όταν ξαναπάω στη Μήλο εκεί θα μείνω) όπως και η γειτονική Τρυπητή (με το ωραίο εστιατόριο "μεθυσμένη πολιτεία").
Η περιγραφή σου είναι περιεκτική και χρήσιμη, όπως και ο οδηγός σου! Ευχαριστούμε!
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Michael σ' ευχαριστούμε για την καλοκαιρινή νότα που μας έδωσες! Η Μήλος είναι πολύ αγαπημένος προορισμός και ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ξαναβρεθώ εκεί!
Θα ήθελα με την ευκαιρία να προσθέσω δύο ακόμα γαστριμαργικά tips σε αυτά που πολύ εύστοχα αναφέρεις:
α) Ξινομυζήθρα Μήλου. Σε αντίθεση με αυτό που δηλώνει το όνομά της, είναι από τα πιο εύγευστα τυριά που έχω δοκιμάσει ποτέ. Δυστυχώς όσο κι αν έχω ψάξει στην Αθήνα δεν την έχω βρει πουθενά.
β) Ταβέρνα στο Εμποριό. Το μικρό χωριουδάκι που βρίσκεται απέναντι από τον Αδάμαντα, στην άλλη πλευρά του κόλπου, είναι απομονωμένο και η πρόσβαση σ' αυτό δοκιμάζει τις αντοχές των ελαστικών του αυτοκινήτου. Όταν φτάνεις όμως ανταμοίβεσαι και με το παραπάνω! Υπέροχες γεύσεις κυριολεκτικά πάνω στη θάλασσα και εξαιρετική θέα ειδικά το δειλινό, που φαίνεται φωτισμένη η Πλάκα κι ο Αδάμαντας από κάτω! Όλα τα προϊόντα είναι ντόπια και, τουλάχιστον τα περισσότερα, παραγωγής του ιδιοκτήτη. Αλησμόνητη εμπειρία το γλυκό που φτιάχνουν με άσπρη κρέμα και cream crackers!

Και κάτι ακόμα: το αεροπλάνο είναι η πολύ καλή λύση για να φτάσεις ξεκούραστα και οικονομικά στο νησί. Τα αεροσκάφη δεν ενδείκνυνται για κλειστοφοβικούς αλλά είναι ασφαλέστατα. Το εισιτήριο μετ' επιστροφής κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ και είναι λίγο ακριβότερο από το πλοίο που φτάνει σε 8 ώρες και νομίζω ελάχιστα φθηνότερο από το γρήγορο πλοίο που φτάνει σε 4 ώρες. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι τα εισιτήρια κλείνονται από πολύ νωρίς. Εγώ είχα κλείσει τα 2 τελευταία για μέσα Αυγούστου στις αρχές Απριλίου.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Η Μήλος με τα ...γρήγορα πλοία είναι 2,5 ώρες και όχι 4.
Ευχαριστώ Evi01! Πήγα το 2008 στη Μήλο και τότε δεν είχαν μπει τόσο γρήγορα δρομολόγια. Ένας ακόμη λόγος λοιπόν για να το αποφασίσει κανείς ακόμα πιο εύκολα!;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
2,5 ωρες ..μα καλα τι κανει πεταει....?Ξερει κανεις ποσο κοστιζουν τα εισητηρια?
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Που είναι το Τσιγκράδο και ο Γέροντας στις παραλίες???
Είναι και οι δύο παραλίες στο νότιο τμήμα του νησιού. Στο Τσιγκράδο κατεβαίνεις με σχοινί (αξέχαστη εμπειρία με πολύ γέλιο) αλλά αξίζει απόλυτα τον κόπο! Ο Γέροντας απ' όσο ξέρω είναι προσβάσιμος με καραβάκια που ξεκινούν από κοντινές παραλίες, αλλά όταν πήγα εγώ είχαν σταματήσει αυτά τα δρομολόγια, οπότε δεν μπορέσαμε να δούμε την παραλία. Μία ντόπια πάντως μας είπε ότι κατά τη γνώμη της είναι η καλύτερη παραλία του νησιού. Γνώμες είναι αυτές...δεν είδα, δεν μπορώ να έχω άποψη.
 

Attachments

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Είναι και οι δύο παραλίες στο νότιο τμήμα του νησιού. Στο Τσιγκράδο κατεβαίνεις με σχοινί (αξέχαστη εμπειρία με πολύ γέλιο) αλλά αξίζει απόλυτα τον κόπο! Ο Γέροντας απ' όσο ξέρω είναι προσβάσιμος με καραβάκια που ξεκινούν από κοντινές παραλίες, αλλά όταν πήγα εγώ είχαν σταματήσει αυτά τα δρομολόγια, οπότε δεν μπορέσαμε να δούμε την παραλία. Μία ντόπια πάντως μας είπε ότι κατά τη γνώμη της είναι η καλύτερη παραλία του νησιού. Γνώμες είναι αυτές...δεν είδα, δεν μπορώ να έχω άποψη.
:lol: Φίλη Ηλέκτρα, η ερώτηση ήταν ρητορική...:lol:
Έχω πάει στις 2 αυτές παραλίες (κι είναι κι από τις πολύ αγαπημένες μου) γι' αυτό απόρησα γιατί δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα με τις top παραλίες της Μήλου!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Είναι και οι δύο παραλίες στο νότιο τμήμα του νησιού. Στο Τσιγκράδο κατεβαίνεις με σχοινί (αξέχαστη εμπειρία με πολύ γέλιο) αλλά αξίζει απόλυτα τον κόπο! Ο Γέροντας απ' όσο ξέρω είναι προσβάσιμος με καραβάκια που ξεκινούν από κοντινές παραλίες, αλλά όταν πήγα εγώ είχαν σταματήσει αυτά τα δρομολόγια, οπότε δεν μπορέσαμε να δούμε την παραλία. Μία ντόπια πάντως μας είπε ότι κατά τη γνώμη της είναι η καλύτερη παραλία του νησιού. Γνώμες είναι αυτές...δεν είδα, δεν μπορώ να έχω άποψη.
Δεν είναι προσβάσιμος μόνο με καραβάκια...πας και με αυτοκίνητο μέχρι ένα σημείο και μετά έχει ποδαρόδρομο και μάλιστα αρκετό... είναι ψιλοκουραστικό αλλά αξίζει τον κόπο 100%... η ντόπια έχει δίκιο!!! :)
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Vario, είδες τι παθαίνει ο άνθρωπος όταν πάει να κάνει τον ξεναγό;; :haha:

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά αναφέρθηκα και σε λάθος παραλία! :bleh:

Πράγματι ο Γέροντας είναι εκπληκτική παραλία, αλλά αυτή για την οποία δε βρήκα καραβάκι ήταν μάλλον ο Γέρακας. Για εκεί φεύγουν καραβάκια από την Αγία Κυριακή, αλλά το 2008 δεν γίνονταν τα δρομολόγια.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom