Η άνοιξη, τα Pop Corns το "καρναβάλι" της 17ης Απριλίου......

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
Καλήσπερα σε όλους και με συγχωρείτε για την απουσία για κάποιο διάστημα άλλα οι υποχρεώσεις τρέχουν...

Ο καιρός στο Σικάγο βαίνει σιγά σιγά ανοιξιάτικος και όπως και στην Ελλάδα , η ψυχολογία και η διάθεση ανεβάινει...

Το θέμα είναι λίγο παραπλανητικό καθότι θα αναφερθώ επιγραμματικά στα δύο πρώτα σκέλη και αναλυτικά στο τελευταίο.

Όποιος βρεθεί λοιπόν στο Σικάγο δεν πρέπει να φύγει χωρίς να δοκιμάσει τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ποπ κορν Garrett...Όταν ήρθα εδώ με την παρότρυνση της ξαδέρφης μου στάθηκα στην ουρά μιας και γινόταν πανικός από κόσμο για να πάρουμε ποπ κορν, από αυτά που η ξαδέρφη επέμενε μέχρι αηδίας....Τελικά αν και δεν είμαι φαν η αναμονή άξιζε καθότι το προιον ανάμιξης τυριού Τσένταρ με καραμέλα σε γεύσεις, είναι απίθανο..πραγματικά δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάτι τόσο ωραίο και νόστιμο σε σνακ τέτοιου είδους...

Ας αρχίσω να αναφέρομαι στο θέμα που πραγματικά μου έχει προκαλέσει την χείριστη εντύπωση για τους ομογενείς και δε θα έκρυβα ότι με έχει βγάλει κυριολεκτικά απο τα ρούχα μου...
Πριν μετακομίσω στις ΗΠΑ είχα δει διάφορες εικόνες και άρθρα για τους εορτασμούς των δύο Εθνικών επετείων. Έλεγα τι όμορφα που κάνουν και παρέλαση εκεί κτλ. Και φυσικά υποκλινόμουν στους Αμερικάνους που ποτέ δεν είχαν δημιουργήσει το παραμικρό έκτροπο....Άλλη κουλτούρα γενικά σ αυτό , αλλά ας το αφήσουμε για άλλο άρθρο...

Έκπληκτος όμως , αρχικά μέσω Facebook, μαθαίνω ότι οι εορτασμοί στο Σικάγο και η παρέλαση θα γίνει στις 17 Απριλίου...Ξεκινάω κάποιες απορίες-ερωτήσεις και οι απαντήσεις που παίρνω είναι ότι πιο γελοίο έχω ακούσει στη ζωή μου... Λόγω κρύου.......

Δεν μιλάμε για σύγκριση σε Ιανουάριο με Μάρτιο...Μιλαμε για 25 Μαρτίου με 17 Απριλίου....Σε έρωτηση να απαντήσει καποιος απο τους διοργανωτές (οι οποιοι ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ποιοι είναι και τι εκπροσωπούν) επίσημα τον λόγο αλλαγής της ημερομηνίας Εθνικής εορτής λαμβάνω το μήνυμα ότι και η Νεα Υόρκ και η Φιλαδέλφεια κάνει το ίδιο σε άλλες ημερομινίες τον Απρίλιο.

Τότε ήταν που πραμγατικά βγήκα απο τα ρούχα μου...Και μάλιστα αλάτι στη πληγή έριχναν κάτι μυνηματα, σε πολιτισμένη ομως συζήτηση, έχεις παει σε παρέλαση ποτέ να ξερεις πως είναι να κάνει κρύο κτλ; Τους έλεγα ότι σαν Αξιωματικός έιχα παρελάσει, ακόμα και με κρύο και βροχή κάποιες φορές, στη Θεσσαλονίκη , την Αθήνα , τα Χανιά κτλ και όπως τους εξήγησα στην Βόρειο Έλλαδα οι θερμοκρασίες είναι πραγματικά χαμηλές το χειμώνα και πολλές φορές και την Άνοιξη....

Κάπου εκεί η ενδείξεις που είχα άρχισαν να αποκτούν σάρκα και οστά....Είναι βαρύ αυτό που θα γράψω αλλα δυστυχώς είναι πέρα για πέρα αληθινό...Πάρα πολλοι από τους ομογενεις (σ αυτό δεν εχει να κανει η γεννιά , 1η, 2η λιγοτερο κτλ) είναι Έλληνες α λα καρτ....Όπου μας συμφέρει...Στα φαγητά , στις συνταγές, στις διακοπές , στα "ωπα" κτλ....Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις αποδυκνείεται περίτρανα ,η τελείως διαφορετική κουλτούρα μεταξύ των Ελλήνων στην Ελλάδα και των περισσότερων ΕλληνοΑμερικάνων.
Φυσικά και δεν δέχονται κουβέντα για το ότι εδω είναι κρύο, ενώ η Ελλάδα ο καλοκαιρινός παράδεισος με παραλίες με τιρκουάζ νερά , για ζέστη όλο το χρόνο...Και να ξέραν που πέφτει το Νευροκόπι λέω εγώ....

Επίσης δέχομαι συνεχώς ατάκες του στυλ... Άφησες την Ελλάδα και ήρθες εδώ; Η απάντηση μου είναι να πάτε να ζήσετε εκεί αν σας αρέσει τόσο..αλλα προσέξτε....One way ticket..όχι διακοπες το καλοκαίρι στη φτηνή Ελλάδα..Όπως λεει και ο φίλος ο Κώστας απο την Αγια Μαρίνα-Χανιά, αλλιώς είναι να έχεις γεννηθεί-μεγαλώσει στη ζούγκλα , και αλλιώς να έχεις καταγωγή από τη ζούγκλα....

Και φυσικά στο "καρναβάλι" της 17ης Απριλίου δεν πρόκειται να συμμετέχω...Σκέτη ντροπή...Οι Ιρλανδοί που γιορτάζουν 11 Μαρτίου δεν κρυώνουν μάλλον...Επίσης οι Αμερικάνοι σκέφτονται να αλλάξουν την 4η Ιουλίου για το Σεπτέμβριο στη περίπτωση που έχει καύσωνα.. :p . Όπως σχολίασε και ένας ΕλληνοΑμερικάνος σαρκαστικά...να το διοργανώσουμε τον Αύγουστο που θα έχει σίγουρα ζέστη...

Αναμένω την θέση του επίσημου Ελληνικού Προξενείου εδώ στο Σικάγο....και τις απόψεις σας επί του θέματος...
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..τους μπαινεις στο ματι δηλαδη θα γινεις δακτυλοδεικτούμενος στη πολη σου και γραφικος κατα αλλους...
αν σου αρέσουν οι συγκρούσεις οκ...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
..τους μπαινεις στο ματι δηλαδη θα γινεις δακτυλοδεικτούμενος στη πολη σου και γραφικος κατα αλλους...
αν σου αρέσουν οι συγκρούσεις οκ...
Κοίτα ολα σχετικά είναι...Απορώ μάλιστα ποιος από τους δύο μας (ποια πλευρά από τις δύο εννοώ) θα έπερεπε να νιώθει περισσότερο άσχημα ή τύψεις...........
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom