Ταϊλάνδη Η αρχή ενός ταξιδιωτικού ονείρου!!

annoulita100

Member
Μηνύματα
333
Likes
952
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Εσας μπορει να σας φαινεται πολυ φυσικο αλλα το ανεβασμα δημοσια φωτογραφιας ενος παιδιου γυμνου με το εσωρουχο του και με εμφανη τα χαρακτηριστικα του προσωπου του ειναι φαουλ.
Κι αν δεν ήταν εσώρουχα και ήταν μαγιό? Θα σχολιάζατε? Κι αν προσέξετε στις φωτογραφίες με τα "εσώρουχα" είναι πλάτη.τα πρόσωπα δεν φαίνονται. Σας βρίσκω ασυγκράτητη!!Χαλαρώστε κάπου.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
333
Likes
952
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Nαι δεν εχει διαφορα.
Θα σας πιστευαμε και χωρις να φαινονται τα χαρακτηριστικα του προσωπου τους.
Διαβάστε πάλι την απάντηση μου. Και πείτε μου παρακαλω που βλέπετε τα χαρακτηριστικά του προσώπου
 

erodios

Member
Μηνύματα
122
Likes
533
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@annoulita100 αν και δεν θέλω να χαθεί ο ενθουσιασμός της εξιστόρησής σου ούτε ο αυθορμητισμός των αναρτήσεων, θα συμφωνήσω κι εγώ πως θα ήταν προτιμότερο π.χ. να "θολώνεις" τα πρόσωπα των παιδιών με το pixlr και να αποφεύγεις τις φωτογραφίες τους με εσώρουχα. Το Travelstories είναι ένα ανοιχτό φόρουμ στο οποίο μπορεί να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε.
 

maratha

Member
Μηνύματα
38
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω ότι οι παρατηρήσεις -υποδείξεις θα ηταν πιο σωστό να γίνονται σε προσωπικά μνμ , εδώ διαβάζουμε μια ιστορία , αν μας αρέσει σχολιάζουμε θετικά, αν δεν μας αρέσει οκ δεν έγινε κάτι .
 
Μηνύματα
145
Likes
284
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους! Θα συμφωνήσω με την @maratha . Καλύτερα υποδείξεις, παρατηρήσεις κτλ σε προσωπικό μήνυμα. Παρατήρησα και ένα ομαδικό "ντου" σε ένα συμφορουμίτη , επειδή "τόλμησε" να έχει δική του γνώμη, η οποία δεν άρεσε. Προσωπικά είμαι σε αυτό το forum για να "ταξιδεύω" , κάνοντας εικόνες τις ιστορίες των συμφορουμιτών μας! Περνάμε ωραία, με το να μοιραζόμαστε απόψεις, εμπειρίες κτλ. Ηρεμία!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
333
Likes
952
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλημέρα! Αρχικά να σας ευχαριστήσω που αφιερώνετε χρόνο να με διαβάσετε. Τα τελευταία τουλάχιστον 6 χρόνια έχω αποχή από το φόρουμ μόλις κατάλαβα πως δυστυχώς τις περισσότερες φορές μεταμορφώνεται σε ένα τοξικό περιβάλλον που ο καθένας κοιτάει πώς θα την "μπει" στον άλλον,πως θα βγάλει τη χολη του και άλλα τέτοια. Πήρα απόφαση να κάνω πάλι εμφάνιση με την ιστορία μου κρατώντας το ταξιδιωτικό πνεύμα που θέλω να πιστεύω πως έχει η πλειοψηφία εδώ μέσα και με κάθε σεβασμό σε όλους τους διαχειριστές που πιστεύω κάνουν το παν για να το κρατήσουν ζωντανό!!
Συνεχίζω λοιπόν και όποιος νιώθει πως θίγεται ή προσβάλλεται μπορεί να μην παρακολουθεί.
Και πάλι καλή σας μέρα 🙏
 
Μηνύματα
145
Likes
284
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα! Αρχικά να σας ευχαριστήσω που αφιερώνετε χρόνο να με διαβάσετε. Τα τελευταία τουλάχιστον 6 χρόνια έχω αποχή από το φόρουμ μόλις κατάλαβα πως δυστυχώς τις περισσότερες φορές μεταμορφώνεται σε ένα τοξικό περιβάλλον που ο καθένας κοιτάει πώς θα την "μπει" στον άλλον,πως θα βγάλει τη χολη του και άλλα τέτοια. Πήρα απόφαση να κάνω πάλι εμφάνιση με την ιστορία μου κρατώντας το ταξιδιωτικό πνεύμα που θέλω να πιστεύω πως έχει η πλειοψηφία εδώ μέσα και με κάθε σεβασμό σε όλους τους διαχειριστές που πιστεύω κάνουν το παν για να το κρατήσουν ζωντανό!!
Συνεχίζω λοιπόν και όποιος νιώθει πως θίγεται ή προσβάλλεται μπορεί να μην παρακολουθεί.
Και πάλι καλή σας μέρα 🙏


Δώσε εικόνες στον λαό 🙏🇹🇭
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
333
Likes
952
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Για ξυπνητήρι και αυτό το πρωινό... βροχή, πολλή βροχή, ζεστή βροχή, μελωδική βροχή!! Αν ένα πράγμα έχω μάθει καλά από όλα τα ταξίδια μου στην Ασία είναι να μην στηρίζω τα σχέδια μου σε μετεωρολογικές προβλέψεις βάσει rainy και dry season. Αυτό είναι το τροπικό κλίμα,κι αν μας αρέσει!!:bleh: (που μας αρέσει μας αρέσει!! :xalara:)

Οπότε απτόητοι φύγαμε για βαρκάδα στην λίμνη Cheow Lan!!
Άλλη μια μαγευτική διαδρομή μέσα στη ζούγκλα μας συνεπήρε μέχρι να φτάσουμε στην προβλήτα από όπου η γραφική Ταϊλανδέζικη βάρκα μας περίμενε (μαζί με τον βαρκάρη) να μας ταξιδέψει ανάμεσα στους πανύψηλους ασβεστολιθικούς βράχους και τα σμαραγδένια νερά της λίμνης!
1670854311218.jpg
View attachment 462779
1670854311189.jpg
1670854310581.jpg
1670854311172.jpg
IMG_20221122_114438_114.jpg
IMG_20221119_162523.jpg


Δέος ανάμεσα στο μεγαλείο της φύσης αλλά και λίγο....πουντα!! 🥶 Αγκαλιά βέβαια και ενωμένοι πάντα όλα τα προσπερναμε!:grouphug:
Πολλοί αποκαλούν το μέρος το Ha Long Bay της Ταϊλάνδης. Κατά την δική μου άποψη και καλύτερο. Καθαρότερο και με λιγότερη βαβούρα.😜

Στάση σε πλωτό κατάλυμα για μεσημεριανό και canoeing!
1670854311051.jpg

IMG-b4231c61790081d622cb00282d280849-V.jpg
IMG-506138cbf86bd8e4468a4c3311a857e0-V.jpg
IMG-2a57e646ac3a2a3e40d3276d0cef0d30-V.jpg
1670854310915.jpg


Με φόρα και με τρέλα πάνω στα canoe μας και φύγαμε για εξερεύνηση!!
-Αν σταθείτε τυχεροί ίσως πετύχετε και κανέναν ελέφαντα να κάνει το μπανάκι του στην άκρη της λίμνης!
Τί ήθελε και το είπε ο ερμος??? Εκτός από σκοπό (ok!) η κωπηλασία μας απέκτησε και ηχητική υπόκρουση... Μαμά πού είναι ο ελέφαντας???:bash:

Ελέφαντα λοιπόν δεν πετύχαμε αλλά τσιμπησαμε μια γλυκιά ημικρανία από τις άπειρες φορές που ακούστηκε η παραπάνω φράση!!
Ακολούθησε μεσημεριανό με ολοφρεσκο ψαράκι και τοπικές γεύσεις και επιστροφή στην στεριά. Φυσικά και η βροχή έκανε την εμφάνιση της αλλά αυτό έκανε την διαδρομή ακόμα πιο ειδυλλιακή!

Το φιλαράκι ο οδηγός μας μόλις φτάσαμε στην προβλήτα οδήγησε τα παιδιά μέσα στο τροπικό δάσος για λίγη ακόμα περιπέτεια. Μάζεμα φύλλων για αυτοσχέδια καπελάκια για την βροχή!
1670854310422.jpg
1670854310395.jpg


Επιστροφή στο δωμάτιο μας , cocktail για χαλαρωμα και συζήτηση με τα τέκνα για την εμπειρία τους!
-Για ελάτε τώρα μικρά ταξιδιωτακια να μαζέψουμε πράγματα. Αύριο πρωί φεύγουμε για νησιιιιιιιιιιι!!! :playball:

Μετά από κάθε μας προορισμό βάλαμε ρουτίνα τον απολογισμό του και για εμάς αλλά κυρίως για την ανταπόκριση των παιδιών μέσα σε αυτό το μεγαλεπήβολο σχέδιο. Ένα ταξίδι αναψυχής αλλά και επαγγελματικού περιεχομένου με μεγάλη δόση εθελοντικής εργασίας. Οπότε το 3 ήμερο αυτό δεν μπορούσε να είναι τίποτε άλλο από την αρχή της σταδιακής προσαρμογής στις νέες συνθήκες,σε νέο κλίμα και σε νέες γεύσεις. Και πώς πήγε? Καλύτερα από όσο περιμέναμε! Πώς κι έτσι? Γιατί απλά τα παιδιά δεν είναι ποτέ το "πρόβλημα". Αυτά προσαρμόζονται 10 φορές ευκολότερα από τους ενήλικες. Είναι αντανάκλαση του εαυτού σου και της δική σου ψυχολογίας.
Τα βρεις εσύ σκούρα? Η γκρίνια θα έρθει από μακριά!
Είσαι κουλ, ανοιχτός και τα αντιμετωπίζεις όλα με χαμόγελο και αισιοδοξία? Κουλ θα είναι και αυτά!
Και το σημαντικότερο ? Αν δεν πάρουμε και τόσο στα σοβαρά το "ρόλο" του γονέα και συνεχίζουμε να είμαστε οι εαυτοί μας τότε θα συνειδητοποιήσουμε πόσα πράγματα έχουν τα παιδιά να μας διδάξουν....!!! Και πιστέψτε με, σε αυτό το ταξίδι τα παιδιά μας δίδαξαν πολλά...♥
 

Attachments

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.791
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι γλυκιές αναμνήσεις θα μείνουν στα παιδάκια σας 🩷
Η δικιά μου στα 15 που την πήγα στο Μπαλί με καταριόταν, έξι μήνες της πήρε η ζύμωση . Όταν συνειδητοποίησε -έξι μηνες μετά και μέχρι σήμερα - τι είδε με ευγνωμονούσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.700
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom