Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Τελικα ειναι ο τουρισμος η μοναδικη βιομηχανια της Ελλαδας; Αποτυχαμε σε ολα τα αλλα;
Δεν είναι η μοναδική βιομηχανία. Δυστυχώς όμως τα τελευταία χρόνια η βαρειά βιομηχανία που υπήρχε στην Ελλάδα συρρικνώθηκε, ειδικά μετά την κρίση του 2008 και ή έκλεισαν βιομηχανίες, ή
μετατράπηκαν σε εμπορικές.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.419
Επειδή είμαι κλασικός γκρινιάρης Έλληνας που μισεί τον τόπο του και δεν θέλει ανάπτυξη και απογείωση της οικονομίας, θα πω τη μαλακια μου για τη Ρόδο στην οποία ήρθα για να δω έναν αδερφικό φίλο και μόνο γι αυτό: η Ρόδος είναι κάθε χρόνο κ χειρότερη, μιλάμε πλέον για έναν απόπατο. Αισθητική χάλια παντού, σε παραλίες με 100% ομπρέλες, δυνατή χάλια μουσική, μαγαζιά Parthenon και yamas, τρισάθλια κτίρια, μπετά με σιδερόβεργες, καταπάτηση του φυσικού τοπίου, αρπαχτές κ βρωμα. Απορώ ειλικρινά ποιος άνθρωπος ξοδεύει τον πολύτιμο χρόνο των διακοπών του για να έρθει σε ένα απέραντο Φαληράκι. Λυπάμαι πολύ για το νησί που έζησα κ τα βρεφικά μου χρόνια κι έχω έρθει πόσες φορές. Πλήρης καταστροφή στο βωμό του πρόσκαιρου κέρδους κ με δήμαρχο μαφιόζο. Απέραντη θλίψη.
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Και η Κως στα ίδια χνάρια βαδίζει!!
Αυτό που συμβαίνει τόσο στη Ρόδο όσο και στην Κω, συμβαίνει λιγότερο ή περισσότερο, σε όλα τα τουριστικά θέρετρα της Ελλάδας. Μια απέραντη τουριστική χωματερή, χωρίς καθόλου υποδομές. Όλοι τους, στην πλειοψηφία τους νεόπλουτοι, άπληστοι και αμόρφωτοι, μετράνε λεφτά και δε μπορούν να δουν την καταστροφή που γίνεται και που θα εξαφανίσει, εκτός από τον τόπο τους, και τα ίδια τους τα λεφτά. Ποιος θα έρχεται να χρυσοπληρωσει για να δει αυτή την ασχήμια; Και το χειρότερο είναι ότι η καταστροφή αυτή είναι μη αναστρέψιμη και θα ζούμε με τις παραισθήσεις του παρελθόντος. Συγχαρητήρια!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Αυτό που συμβαίνει τόσο στη Ρόδο όσο και στην Κω, συμβαίνει λιγότερο ή περισσότερο, σε όλα τα τουριστικά θέρετρα της Ελλάδας. Μια απέραντη τουριστική χωματερή, χωρίς καθόλου υποδομές. Όλοι τους, στην πλειοψηφία τους νεόπλουτοι, άπληστοι και αμόρφωτοι, μετράνε λεφτά και δε μπορούν να δουν την καταστροφή που γίνεται και που θα εξαφανίσει, εκτός από τον τόπο τους, και τα ίδια τους τα λεφτά. Ποιος θα έρχεται να χρυσοπληρωσει για να δει αυτή την ασχήμια; Και το χειρότερο είναι ότι η καταστροφή αυτή είναι μη αναστρέψιμη και θα ζούμε με τις παραισθήσεις του παρελθόντος. Συγχαρητήρια!
Σε συζητηση που ειχα στο αεροδρομιο του Παρισιου προχθες με αλλοδαπα ατομα που ειχαν ερθει φετος τον Ιουλη στη Ροδο, δηλωσαν οτι ηταν τελεια γιατι ειχε φθηνα ποτα (για τα δεδομενα της χωρας τους), ηλιο και ωραια παλια πολη.
Γι αυτο ερχονται και θα συνεχισουν να ερχονται. Δεν τους νοιαζει η ασχημια και τα οικολογικα ζητηματα. Να καταναλωσουν ερχονται, δεν ειναι δικη τους δουλεια.
Ο ντοπιοι μια χαρα βολευονται, δεν ακουσα να παραπονιουνται. Ειδες καμια επισημη διαμαρτυρια που καιγονται χωρις υποδομες? Εγω καμια.
Ολα μια χαρα λοιπον.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια απέραντη τουριστική χωματερή, χωρίς καθόλου υποδομές. Όλοι τους, στην πλειοψηφία τους νεόπλουτοι, άπληστοι και αμόρφωτοι, μετράνε λεφτά και δε μπορούν να δουν την καταστροφή που γίνεται και που θα εξαφανίσει, εκτός από τον τόπο τους, και τα ίδια τους τα λεφτά. Ποιος θα έρχεται να χρυσοπληρωσει για να δει αυτή την ασχήμια;
Καλα ηρεμηστε λιγο. Σε μονοπατι σημαδεμενο προχτες πετυχα γκρουπ γερμανων που ηρθαν στη χωρα μονο για τρεκιν, φανταστικα ελεγαν τα μονοπατια της χωρας. Καλα ξεχασατε τα αεροδρομια, λιμανια, πλοια κλπ? υποδομες ειναι μονο το δικτυο νερου? Γινεται σοβαρη δουλεια σε πολλα νησια την τελευταια 10ετια απο τοπικες αρχες κ εκαστοτε κυβερνησεις κ ειναι κριμα να πεταμε μια λασπη σε ολα κ να τα λεμε χωματερη. Το θερινο σινεμα με τη μπαρμπι χτες ξεπουλησε 1 ωρα πριν, 90% ξενοι που εκαναν φωτο τους χωρους, τα μουσεια γεματα, δεν ειναι ολη η χωρα φαληρακια κ λαγαναδες. Κουλ νταουν.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Επειδή είμαι κλασικός γκρινιάρης Έλληνας που μισεί τον τόπο του και δεν θέλει ανάπτυξη και απογείωση της οικονομίας, θα πω τη μαλακια μου για τη Ρόδο στην οποία ήρθα για να δω έναν αδερφικό φίλο και μόνο γι αυτό: η Ρόδος είναι κάθε χρόνο κ χειρότερη, μιλάμε πλέον για έναν απόπατο. Αισθητική χάλια παντού, σε παραλίες με 100% ομπρέλες, δυνατή χάλια μουσική, μαγαζιά Parthenon και yamas, τρισάθλια κτίρια, μπετά με σιδερόβεργες, καταπάτηση του φυσικού τοπίου, αρπαχτές κ βρωμα. Απορώ ειλικρινά ποιος άνθρωπος ξοδεύει τον πολύτιμο χρόνο των διακοπών του για να έρθει σε ένα απέραντο Φαληράκι. Λυπάμαι πολύ για το νησί που έζησα κ τα βρεφικά μου χρόνια κι έχω έρθει πόσες φορές. Πλήρης καταστροφή στο βωμό του πρόσκαιρου κέρδους κ με δήμαρχο μαφιόζο. Απέραντη θλίψη.
Ηταν οι χειροτερες διακοπες μου εκει. Τους βρηκα αδιστακτους
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Το βασικό που δεν γνωρίζετε οι περισσότεροι είναι ότι για όλα αυτά τα τερατουργηματα στις παραλίες του νησιού και πιστεύω και των υπολοίπων νησιών, δεν είναι υπαίτιοι οι ντόπιοι, αλλά "επιχειρηματίες" από άλλα μέρη της Ελλάδας. Οι ντόπιοι σε πολλές περιπτώσεις αντιδρούν για την ιδιωτικοποίηση των παραλιών αλλά δεν εισακουγονται. Το Φαληράκι, και το κάθε Φαληράκι, όσο και αν δεν αρέσει, δυστυχώς ή ευτυχώς προσφέρει στο κράτος έσοδα από φόρους, προσφέρει θέσεις εργασίες σε χιλιάδες κόσμο και είναι μέρος όπου άλλες τόσες χιλιάδες επιλέγουν να περάσουν τις διακοπές τους όχι μόνο μια αλλά συνεχόμενες φορές. Πιστέψτε με δεν είναι μόνο μεθυσμένοι Άγγλοι αυτοί που προτιμούν να έρχονται στο Φαληράκι. Υπάρχουν χιλιάδες επισκέπτες που για χρόνια ολόκληρα επιστρέφουν,γιατί το Φαληράκι έχει υποδομές για έναν μέσο τουρίστα. Εχει παραλίες προσβάσιμες σε ΑΜΕΑ, έχει μεγάλες και μικρές μονάδες που απευθύνονται σε όλα τα οικονομικά μεγέθη, έχει βολική απόσταση από το κέντρο και πολλά άλλα. Κυρίως όμως, οι άνθρωποι επιστρέφουν για τους ανθρώπους,που δεν επιθυμούν να "κλέψουν" τον επισκέπτη αλλά νοιάζονται πραγματικά για να τον ευχαριστήσουν . Κανένας πελάτης δεν είναι πλέον χαζός, ούτε αδαής. Όλοι γνωρίζουν πού πάνε και τι υπηρεσίες θα δεχτούν γιατί πλέον όλα είναι διαθέσιμα προς κρίση. Για την βελτίωση του τουριστικού προϊόντος μας , είναι αναγκαία αυτή η κρίση και όσοι πραγματικά αγαπούν τον τόπο τους αφουγκραζονται τις κριτικές και τις λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...νεωτερα απο το τουριστικο μετωπο της πολης..
1.. εχουμε γεμισει covid που δεν τα δηλωνουμε γιατι δεν υπαρχει υποχρεωτικη δηλωση και περιορισμος....
2..εχουμε γεμισει σαλμονελλα που δηλωνεται υποχρεωτικα και ο ΕΟΔΥ το μονο που κανει ειναι να μας παιρνει τηλ και να ρωτα αν ξερουμε εμεις σε ποιο εστιατορειο εφαγε ο ασθενης , που ηπιε νερο κτλ.. πραγμα που πρεπει να πραξει κλιμακιο του ΕΟΔΥ...
3 και πιο σοβαρο..... σε ξενοδοχειακες μοναδες της περιοχης δουλευουν ξενοδοχουπαλληλοι απο Σιερα Λεονε. Νιγηρία Ασια που τους εκμεταλευονται καποιες ΜΚΟ που υποτιθεται τους βοηθα να εντακτουν στην κοινωνια , .Τους παιρνουν απο τους καταυλισμους η απο οπου τους βρικουν, τους δηλωνουν ερχονται σε επαφη με του ξενοδοχους που διψουν για εργατικα χερια και οπως νανε, τους προσλαμβανουν και η αμοιβη παει στη ΜΚΟ και στο υπαλληλο καταληγει ενα ποσον πολυ μικροτερο..καποιες φορες οι ιδιοι οι υπαλληλοι πρεπει να δινουν καποιο ποσοστο στους ευεγερτες τους,,,..ενα αλλο μοντελο δουλειας και δεν ειναι το μονο που εχει καλλιεργηθει στη πολη μου....
 

Sylvia Dana

New Member
Μηνύματα
2
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Σε συζητηση που ειχα στο αεροδρομιο του Παρισιου προχθες με αλλοδαπα ατομα που ειχαν ερθει φετος τον Ιουλη στη Ροδο, δηλωσαν οτι ηταν τελεια γιατι ειχε φθηνα ποτα (για τα δεδομενα της χωρας τους), ηλιο και ωραια παλια πολη.
Γι αυτο ερχονται και θα συνεχισουν να ερχονται. Δεν τους νοιαζει η ασχημια και τα οικολογικα ζητηματα. Να καταναλωσουν ερχονται, δεν ειναι δικη τους δουλεια.
Ο ντοπιοι μια χαρα βολευονται, δεν ακουσα να παραπονιουνται. Ειδες καμια επισημη διαμαρτυρια που καιγονται χωρις υποδομες? Εγω καμια.
Ολα μια χαρα λοιπον.
Καλό είναι να μην γενικεύουμε, λέγοντας πως οι ντόπιοι «βολεύονται» και «δεν παραπονιούνται». Δεν ειμαστε ολοι οι κάτοικοι ιδιοκτητες ξενοδοχείων και beach bar, και πολλές φορές είμαστε κι εμείς θύματα της εμπορευματοποίησης του τόπου μας. Το αν έχουμε φωνή κι αν αυτή εισακούεται είναι άλλο θέμα.
Για το ότι καήκαμε μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως δεν είναι «όλα μια χαρά», πολλοί από εμάς αγαπάμε πολύ τον τόπο αυτόν και δεν επιθυμούμε να αισχροκερδήσουμε εναντίον του.
Δεν συνηθίζω να απαντάω σε σχόλια γενικά και δεν επιθυμώ να έχω επιθετικό τόνο σε καμμία περίπτωση, απλως έθιξες ευαισθητο θέμα αναφέροντας τη φωτιά, η οποία έχει πληγώσει πολλούς από εμάς οι οποίοι δεν ευθυνόμαστε.
Πάντα φιλικά, όντως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom