Αίγινα Η δική μου εναλλακτική Αίγινα

Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν και πηγαίνω στην Αίγινα τα τελευταία 25 χρονιά, δεν την είχα πάντα σε τόσο μεγάλη εκτίμηση. Με τον καιρό όμως, όσο άρχισαν να μου αρέσουν οι βόλτες στην εξοχή, άρχισε να μου αρέσει και αυτή. Γιατί άλλαξε κάτι; Όχι δεν άλλαξε κάτι, απλά άρχισα να την ανακαλύπτω.

----------

Το χωριό μου είναι στον Μαραθώνα της Αίγινας, περίπου 5 λεπτά με το αμάξι από την πόλη της Αίγινας. Όχι κάτι το σπουδαίο αλλά ότι πρέπει για να σε χαλαρώσει τους καλοκαιρινούς μήνες. Έχει 2 αξιοπρεπέστατες παραλίες, 4-5 ταβέρνες (δεν θα σας προτείνω καμία για να μην κακοκαρδίσω τους συχωριανούς μου), 1 καφετέρια, σούπερ μάρκετ, 1 σουβλατζίδικο και 1 beach bar που το βράδυ μπορείς να πιεις και το ποτάκι σου. Τον χειμώνα τα μόνα που μένουν ανοιχτά από αυτά είναι 1 ή 2 ταβέρνες. Ξεκίνησα την αφήγηση από το χωρίο γιατί για όσους ενδιαφέρονται για φύση και πεζοπορία, από την Β΄ παραλία του Μαραθώνα, ξεκινάει μία διαδρομή η οποία σε 40 λεπτά σε βγάζει στον Αρχαίο Ελαιώνα (το πιο αγαπημένο μου μέρος στην Αίγινα). Προφανώς δεν είναι αρχαίος αλλά νομίζω οι ελιές εκεί είναι άνω των 500 ετών! Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο και πιο χαλαρωτικό από μία βόλτα εκεί.

Μαραθώνας την νύχτα
IMG_20170915_200823.jpg


Β' Παραλία Μαραθώνα
IMG_20140419_170318.jpg


Ο μόλος του χωριού ή για να είμαι ακριβής, ότι έχει απομείνει από αυτόν (ότι πρέπει για βουτιά, ηλιοβασίλεμα κτλ.)

IMG_20170416_120043.jpg


IMG_20170416_121503.jpg


Αρχαίος Ελαιώνας
IMG_20150411_164626.jpg


IMG_20150411_165537.jpg


IMG_20150411_165743.jpg


----------

Μετά από το χωρίο, προφανώς, το πιο όμορφο μέρος της Αίγινας είναι η Πέρδικα. Η Πέρδικα είναι το πιο ωραίο ψαροχώρι της Αίγινας και σε απόσταση μόνο 10 λεπτών με αμάξι από την πόλη. Το καλοκαίρι είναι γεμάτη ταβέρνες, καφετέριες, μπαράκια το βράδυ, ξένους που έχουν έρθει με τα ιστιοπλοϊκά τους και και και! Επίσης από την Πέρδικα μπορείτε να πάτε στο νησάκι απέναντι που λέγεται Μονή και έχει κρυστάλλινα νερά.

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από λίγο περπάτημα απέναντι από την Πέρδικα, φαγητό στην Αλκιόνη (είτε το καλοκαίρι είτε τον χειμώνα, μία επίσκεψη θα σας πείσει) και μετά για καφέ στον Ερμή, το τελευταίο καφενείο του χωρίου πάνω στα κύματα βλέποντας το ηλιοβασίλεμα και την Μονή. Τον χειμώνα μόνο μερικές ταβέρνες θα βρείτε ανοιχτές, νυχτερινή ζωή..μην περιμένετε.

Πέρδικα
IMG_20150412_175249.jpg


IMG_20150412_180105.jpg


IMG_20160501_175738.jpg


IMG_20160820_211346.jpg


Αυτή την θέα θα έχετε αν πάτε για φαγητό στην Αλκιόνη. Παράθυρο δίπλα στο τζάκι και μαγευτική θέα

IMG_20161029_183820.jpg


Νήσος Μονή

IMG_20160730_131759.jpg


----------

Για όσους θέλουν μία καλή χασαποταβέρνα τον χειμώνα, η επιλογή είναι μία. Είναι μία ως προς τα που θα πάτε. Στο Ανιτσαίο. Θα χρειαστεί να οδηγήσετε περίπου μισή ώρα από την πόλη και εκεί θα έχετε 2 επιλογές, "Το Στέκι του Κυνηγού" (είναι πολύ μικρό και καλό θα είναι έχετε πάρει τηλέφωνο πρώτα) και το "Πέτρινο" (εκεί δεν θα χρειαστεί να ενημερώσετε).

Και οι δύο αυτές χασαποταβέρνες έχουν εξαιρετικό φαγητό και πολύ ποιοτικά κρέατα.

Από το Ανιτσαίο μπορείτε να κάνετε την δεύτερη καλύτερη προσωπική μου πεζοπορία στο νησί, το Όρος. Το Όρος είναι αυτό που φαντάζεστε, το πιο ψηλό όρος της Αίγινας (500 μέτρα!). Μη σας ξεγελάει το υψόμετρο, η διαδρομή είναι αρκετά δύσκολη. Ξεκινώντας από το Ανιτσαίο για το Όρος θα περάσετε πρώτα από τον Ναό του Ελλανίου Διός. Μετά από αρκετή ώρα ανάβαση θα βρεθείτε στο εκκλησάκι που είναι χτισμένο στην κορυφή και είναι αφιερωμένο στον Προφήτη Ηλία. Αν ξεκινήσετε για αυτή την διαδρομή μην ξεχαστείτε, θα πρέπει να έχετε όλα τα απαραίτητα όπως νερό, φαγητό κτλ.

Πιστέψτε με, η θέα θα σας ανταμείψει.

Προς το Όρος

IMG_20160109_142506 - Αντιγραφή.jpg


IMG_20171225_141614.jpg


IMG_20171225_151309.jpg



Σε πολύ κοντινή απόσταση από το Ανιτσαίο είναι το Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων.
Μία βόλτα από το κέντρο θα σας ανταμείψει και θα γίνετε μάρτυρες της καταπληκτικής δουλείας που κάνουν οι άνθρωποί εκεί με τα πληγωμένα άγρια ζώα.

https://www.ekpaz.gr/

Επίσης σε πολύ κοντινή απόσταση από το Ανιτσαίο είναι οι Πόρτες. Πολύ μικρό ψαροχώρι και ότι πρέπει για να δείτε λίγο θάλασσα μετά από το φαγητό σας στην χασαποταβέρνα. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάποια ταβέρνα πλέον εκεί.

----------

Τρίτη και τελευταία διαδρομή που μπορώ να σας προτείνω για την Αίγινα, είναι τα δρακόσπιτα και οι Σουβάλες (δεξαμενές νερού). Εκεί δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο μονοπάτι, μπορείτε να πάτε και απλά να εξερευνήσετε το μέρος. Η πρόσβαση μπορεί να γίνει από το χωρίο Σφεντούρι, κοντά στην Πέρδικα.

Σουβαλές
IMG_20170416_111257 - Αντιγραφή.jpg


IMG_20170416_111425 - Αντιγραφή.jpg


IMG_20170416_111546 - Αντιγραφή.jpg


--------

Φυσικά όποιος έρχεται στην Αίγινα δεν γίνεται να μην γνωρίζει για τον Άγιο Νεκτάριο οπότε δεν θα σας κουράσω με πληροφορίες για το μοναστήρι και για το πως να πάτε.

Από την άλλη βέβαια, πολύ σπάνια κάποιος που έρχεται στην Αίγινα γνωρίζει για τον Ναό της Αφαίας. Είναι μία πολύ καλή ευκαιρία, είτε με αμάξι είτε με το ΚΤΕΛ, να δείτε από κοντά τον Αρχαίο Ναό της Αφαίας και να πείτε το καφεδάκι σας με υπέροχη θεά, λίγο πιο έξω από αυτόν.

Αρχαίος Ναός της Αφαίας
IMG_20161028_152112.jpg


IMG_20161028_152156.jpg


IMG_20161028_152811.jpg


---------

Για την περιοχή της Αγίας Μαρίνας δεν θα μιλήσω καθόλου γιατί την θεωρώ αρκετά ξεχασμένη στο παρελθόν, τουριστικά τουλάχιστον, δεν την προτιμάω για τις βόλτες μου και ως εκ τούτου δεν έχω τις γνώσεις για να σας κατευθύνω.

---------

Για την πόλη της Αίγινας είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε αμέτρητες πληροφορίες εδώ στο φόρουμ, σε blogs, σε οδηγούς, από γνωστούς κτλ. οπότε δεν θα σας κουράσω.

Έχει αμέτρητα μαγαζιά πάνω στο κύμα, σε σοκάκια και σε αυλές. Πραγματικά ότι σας κάνει κλικ απλά πηγαίντε και δεν θα το μετανιώσετε.

----------

Ελπίζω να βάση όλα τα παραπάνω να δείτε και να ανακαλύψετε την διαφορετική Αίγινα, την Αίγινα που βλέπει κάποιος που έχει μεγαλώσει εκεί και όχι την Αίγινα της μονοήμερης.

Τα μαγαζιά τα οποία πρότεινα είναι προσωπικές μου επιλογές καθαρά και με βάση τις δικές μου εμπειρίες και προτιμήσεις. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα και σας περιμένουν να τα ανακαλύψετε. Το μόνο που έχετε να κάνετε είτε για αυτά που σας πρότεινα είτε για αλλά, να δείτε κριτικές.

Για όσους ενδιαφέρονται για τις πεζοπορίες που πρότεινα αλλά και για ακόμα περισσότερες, μπορεί να επισκεφτείτε το site των ενεργών πολιτών Αίγινας που οργανώνουν εκδρομές για τα μέλη και στην ουσία κρατάνε ζωντανά αυτά τα μονοπάτια πολιτισμού http://energoi-aegina.gr/

Για πληροφορίες σχετικά με δρομολόγια πλοίων, ΚΤΕΛ, event και ότι άλλο μπορείτε να χρειαστείτε, μη διστάσετε να ρίξετε μία ματιά εδώ https://www.aeginaportal.gr/

----------------------------------------------

Ελπίζω να σας βοήθησα, καλές βόλτες!
 

Attachments

Last edited:

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Δημήτρη πάρα πολύ όμορφη και ουσιαστική η περιγραφή σου.Πέρυσι πήγαμε Αίγινα διακοπές οικογενειακές (με 2 παιδιά 3.5 και 2 ετών) και το συνδύασα με πεζοπορία.Ανέβηκα στην κορυφή του (Ελλανίου) Όρους όπου πραγματικά η θέα είναι φανταστική όπως και το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία, αλλά πήγα και μια δεύτερη μικρότερη πεζοπορία στον οικισμό Παλιαχώρα με τις βυζαντινές και μεσαιωνικές εκκλησίες!!Είναι ένα νησί που έχει πολλά να σου προσφέρει!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
@Δημήτρης X. Μιας και απ οτι βλεπω η αγαπη σου για την Περδικα ειναι μεγαλη,πιστευω οτι δε υπαρχει πιο καταλληλο ατομο για να ρωτησω 2 αποριες που εχω...1ον εχει παραλια στη Περδικα?εστω οτι παω με το κτελ εχει κατι εκει κοντα ή οχι??επισης για να παω στ νησι Μονη παιρνω μονο καικι απ οτι καταλαβα...υπαρχει καπου αναρτημενο να δω τιμες ή ωραρια ή ουτε καν??
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
τυπικα εχει μια παραλιουλα και κατι βραχακια που μπορεις μα βουτηξεις αλλα δεν αξιζει. τα καραβακια για μονη φευγουν καθε 15-30 λεπτα αναλογα τον κοσμο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom