Μαρόκο Η επιβίωση

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.744
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..ωρες -ωρες δεν κρατιομουνα απο τα γελια .:haha:....και κατι αλλο!:(
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Τι βιτριολικό χιούμορ είναι αυτό!!! Νάσαι καλά dim kyr γέλασε το χειλάκι μας το πικραμένο.
Το μόνο κακό. Εθιστήκαμε στις ιστορίες σου. Θέλουμε κι άλλες
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Dim, διάβαζα Καμπότζη και έπεσα πάνω και στο μαγευτικό Μαρόκο(κι εγώ στάχτη) και έχω ξαναλιώσει στο γέλιο..
Εσύ κοπέλα μου είσαι για διαφήμιση του forum εντός κι εκτός τειχών της χώρας...:haha::haha:
Το μόνο που με στενοχωρεί είναι πως ανακάλυψα αργά την ιστορία και δεν πρόλαβα να γράψω σχόλιο στην σελίδα τουρτί :haha::haha:
Πάντα τέτοια:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω τα συγχαρικια μου στα εχω δωσει κυρια μου.
Ενα μονο θα προσθεσω .
Αν και σε εχουν χρισει ως λαμπρη γκαντεμολογο (ξερεις 2 δαχτυλα σταυρωμενα ...ξου..ξου..ξου κλπ) ,εγω ανετα θα ταξιδευα μαζι σου.
Πιστευω οτι εισαι απολαυστικη συνταξιδιωτισσα.
Στις μπυρες βεβαια δεν θα μπορουσα να ακολουθησω ,αλλα θα μπορουσα να σε βοηθαω στο μετρημα...
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόλις τώρα "ανακάλυψα" την ιστορία σου dim...
Πραγματικά απολαυστική!
Μόνο 2 ερωτήσεις.
1. Εμβόλια κάνατε?
2. Τί μπύρες πίνατε?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εμβόλια φίλε μου δεν χρειάζονται. Δεν υπάρχει κάτι να φοβασαι, απλά μην πίνεις νερό απο την βρύση....
Οσο για μπύρες αν και μουσουλμανικό κράτος βρίσκεις σχετικά εύκολα και κύρίως σε τουριστικά μέρη. Μπύρες διαθέτουν την κλασσική Heineken και την δική τους Flag. Τίποτα ιδιαίτερο αλλά τουλάχιστον δεν σε πιάνει πονοκέφαλος την επόμενη ημέρα. Τιμές για μικρά μπουκαλάκια περίπου 2.50 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση. Στην καρδιά της Μεδίνα του Μαρακές υπάρχει ενα μαγαζί που ονομάζεται cafe Arab (ρώτησε που είναι, όλοι το ξέρουν) που διαθέτει εστιατόριο αλλά και μπαρ στην ταράτσα. Ακριβό βεβαια για τα δεδομένα του Μαρακές (5 ευρώ για το μικρό μπουκάλι Heineken), αλλά πολύ ατμοσφαιρικό. Aξίζει μια επίσκεψη. Στις παρυφές της πόλης αλλά και στην νέασ Πόλη, υπάρχουν πολλά κλάμπ που μπορείς να πιείς άνετα (επίσης 5 ευρώ το μικρό μπουκάλι).

Για να πάρεις άδεια πώλησης αλκοόλ στο Μαρόκο είναι δύσκολο και κοστίζει, για αυτό και υπάρχουν αυτές οι τιμές και εκτός απο τα τουριστικά μέρη δεν βρίσκεις εύκολα (πχ στην Ουαρζαζάτ μόνο ένα Super Market έχει άδεια να πουλάει αλκοόλ, και το το έχει Ελληνας).
Στα ακριβά ξενοδοχεία βέβαια βρίσκεις πάντα , αλλά και στα ριάντ φροντίζουν να σε προμηθεύουν αν τους το ζητήσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Dim μ' αρεσει πολυ ο τροπος που γραφεις. Οχι εδω, γενικα μιλω. Αυτην εδω την εγκυκλοπαιδεια δεν την εχω διαβασει (να φανταστεις ουτε καν ξερω για ποιο μερος του πλανητη μιλας), επιφυλασσομαι ομως...
 

Fauve

Member
Μηνύματα
33
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
κάπου και σύντομα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Μάτσου Πίτσου
Τι αυτό ήταν..??Τελείωσε???Κ άλλο, κ άλλο, κ άλλοοοοοοοο!!!!:D
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ πάντως για μια ακόμη φορά πέθανα από τα γέλια.. Εσύ παιδάκι μου χαραμίζεσαι!! Μήπως να έρθεις σε επαφή με κανένα εκδοτικό οίκο;;;;;;; Η βασική απορία μου όμως είναι μία! Αυτός ο άμοιρος ο σύντροφος σου πώς δεν σε έχει χωρίσει ακόμα;; Η περί μεγάλου μαζοχισμού πρόκειται ή πολύ μεγάλου έρωτα!!!! Αλλιώς δεν εξηγείται!!! χαχαα
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εξηγείται, εξηγείται Γιαννούλα...... έχω ζάμπλουτο θείο εξ Αμερικής 96 ετών, με 78 εγκεφαλικά και 54 ανακοπές, που με έχει καταστήσει γενική του κληρονόμο
(το 2ο)

Fauve μου ευτυχώς δεν έχει άλλο απο Μαρόκα, βολέψου με τίποτα Λάος, Νεπάλια, καμπότζες κλπ
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το πόσο γέλασαν μ'αυτη την ιστορία δε λέγεται,είσαι απίστευτη θα ψάξω να βρω κι άλλες ιστορίες σου κι όταν εχω τις μαύρες μου θα διαβάζω μια έτσι για τόνωση!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom