Μαρόκο Η επιβίωση

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τον Ουάιλερ ναι. Τον Τζάκσον όχι ακόμα. το παλεύω. Τον Αυγουστο όμως που φεύγω για Καμπότζη, ευελπιστώ ότι θα τον φάω και θα φτύσω και το κουκούτσι.
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Dim Kyr δεν καταλαβαινω..τι ειχε η προφορα του ανθρωπου?μηπως εσυ δεν ξερεις καλα την αγγλικη?τουρτιν...το ειπε ξεκαθαρα.....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Aγκαπιτό fever 1863 iγκό διν γκανταλιβενι. stop. μαλονε έκι προμπλιμα. stop. έκισ εσί ντίκιο. (έλα μωρε fever 1863! λες και δεν σε πήρα χαμπάρι ότι είσαι συγγενής του ρεσιεψονίστ και πας να τον καλύψεις!!! έλεος!!!) Λίγο αξιοκρατεία δεν βλάπτει!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Σόρυ για τα ορθογραφικά. Δεν έγιναν όλα από πρόθεση (αξιοκρατεία)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οσο ετοιμαζόμασταν για να βγούμε έξω να γλεντήσουμε στους ξέφρενους ρυθμούς αυτής της πόλης που βάζει κάτω και το Ρίο (οχι καλέ Αντίριο το ντε Τζανέιρο), σκεφτόμασταν ποιούς δεν χωνεύουμε και πρόκειται να παντρευτούν για να τους ρίξουμε την ιδέα να έρθουν εδώ γαμήλιο ταξίδι και τα έξοδα του (συγκεκριμένου) ξενοδοχείου δικά μας βρέ! Γιατί πάνω από όλα είμαστε και φιλέσπλαχνοι και δεν έχουμε ίχνος εκδικητικότητας. Στρώσαμε λοιπόν στο κρεβάτι κάτι πετσέτες μπάνιου που είχαμε προνοήσει να πάρουμε μαζί μας, για την περίπτωση που αποφασίζαμε να πάμε στην έρημο και ορμήξαμε προς την έξοδο. Προσέξτε το ρήμα Ορμήξαμε. Δεν λέω απομακρυνθήκαμε, φύγαμε ή κάτι τέτοιο και χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ρήμα για να μπορέσω να αποδώσω πιστά την λύπη μας που θα αποχωριζόμασταν το σαράι έστω και για λίγο. Περάσαμε -ηταν στο δρόμο μας δεν ήταν εσκεμμένο- απο το εστιατόριο (χα χα) το παλατιού και είδαμε γύρω στα 7-8 άτομα , άντρες γυναίκες να κοιμούνται πάνω, ναι πάνω στα τραπέζια και τους καναπέδες (!!). Το σημειώσαμε για να μην πάρουμε πρωινό την επόμενη ημέρα, όχι ότι το είχαμε και σκοπό. Τέτοια ρίσκα δεν παίρνουμε. Παντως αστέρια μισελέν μάλλον δεν είχε πάρει.
Περνώντας από την ρεσεψιόν είδαμε ότι έλειπε ο λόρδος Μπάυρον,.-θα είχε πάει να παραδώσει τίποτα μαθήματα αγγλικών- και έτσι φύγαμε κουβαλώντας το κλειδί-μπετονιέρα.
Περιμέναμε ένα ταξί στην έξοδο του ξενοδοχείου-υπερπαραγωγή για περίπου μισή ώρα, (ήταν που έλεγε ότι η συγκοινωνία δεν είναι πρόβλημα) και πάμε στην πόλη για να κλείσουμε εκδρομή, να φάμε κάτι και να δούμε μπας και βρούμε τίποτε της προκοπής για την επομενη μέρα να μείνουμε. Ναι ναι το είχαμε αποφασίσει, θα φεύγαμε. Αν και έχω βάσιμες υποψίες ότι στο συγκεκριμένο δωμάτιο (13) πρέπει να έμεναν διάσημοι σταρ του Χόλυγουντ πριν από εμάς. Μόνο έτσι εξηγείται τέτοια χλιδή. Παρόλα αυτά θα φεύγαμε. Πάμε στην πόλη , κάνουμε και μια βόλτα, βρίσκουμε ένα ξενοδοχείο και λέμε πάμε να μας δείξει δωμάτιο και να πιούμε καμιά μπύρα στο μπάρ που είχε δίπλα από την πισίνα. Μπα. δεν έλεγε , από ότι κατάλαβα ήταν ημιδιαμονής αν καταλαβαίνεται. Φεύγουμε. Πλατεία. Βλέπουμε ένα ξενοδοχείο ακριβώς πάνω της δηλαδή στην καλύτερη θέση της πόλης. Πάμε να του ρίξουμε μια ματιά. Αυτό καλέ ήταν χειρότερο και από αυτό που μέναμε! Τα σεντόνια είχαν κάτι τρύπες μεγάλες σαν κρατήρα!!!! Στο μπάνιο δεν μπήκαμε, για λόγους σεβασμού προς την προσωπικότητά μας και το γούστο μας. Για να μην σας ζαλίσω και μακρυγορώ, βρήκαμε ένα μαγαζί, κάτσαμε , φάγαμε ήπιαμε μια χαρά. Προσπαθούσαμε να κερδίσουμε χρόνο για να μην γυρίσουμε πίσω στο Νταχάου. Του το είπα εγώ του δικού μου "Θα πιώ τόσο πολύ για να μεθύσω να μην καταλαβαίνω τίποτα". Δεν τα κατάφερα. Παρατηρήσαμε ότι όσο πέρναγε η ώρα άδειαζε το μαγαζί, οι σερβιτόροι μας κοίταζαν σαν να μας έλεγαν άντε, ξεκουμπίδια, και έτσι ΄φωνάζουμε να πληρώσουμε και να μας βρούν ταξι. Τον πληρώσαμε, αλλά ταξί δεν βρήκαμε. Βέβαιαααα! είχε περάσει πολύ η ώρα, ήταν τουλάχιστον 10 και τα ταξί 9 η ώρα σταματούν να δουλεύουν (???). Και πως θα πάμε εμείς τώρα στο κρυμμένο διαμάντι? Περπατώντας νυχτιάτικα σαν τα φαντάσματα σε μια πόλη άδεια? Α παπαπα. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Οχι πείτε μου το φαντάζεστε? Ελάτε στην θέση μας. Ηταν που έλεγε στο site "εύκολη πρόσβαση". Ευτυχώς όμως αφού μας είδε ένας υπάλληλος έτοιμους να πηδήξουμε από την ταράτσα, μας λυπήθηκε (φανταστείτε δηλαδή τι όψη είχαμε) και μας λέει ότι ο ψήστης του εστιατορίου σχολάει (βεβαια αργά, 10 πήγε η ώρα το ξενυχτήσαμε), και επειδή περνάει προς τα εκεί μπορεί να μας πάρει με το αυτοκίνητό του. Ετσι γλιτώσαμε και το ποδαρόδρομο νυχτιάτικα μέσα στην ζέστη, γιατί η ζέστη-ζέστη. Είχε κάπως δροσίσει , είχε πέσει από τους 122 στους 98 , αλλά τίποτα σπουδαίο. Να ναι καλά ο άνθρωπος μας φόρτωσε και μας ξεφόρτωσε στο Banyan tree. Αγαλλίαση εε? Μου είχε λείψει, αυτή η ζεστασιά, αυτή η θαλπωρή ,μόνο σε τέτοιου επιπέδου resort μπορείς να βρείς. Πέφτουμε για ύπνο στις πετσέτες μας και ο ύπνος ήταν η κόλαση του Δάντη. Επρεπε να μένουμε ακίνητοι για να μην φύγουμε από τα περιορισμένα τετραγωνικά της πετσέτας και κολήσουμε καμμια 500αρια ασθένειες, και είχαμε αγκαλιαστεί για οικονομία χώρου,ως εκ τούτου ζεσταινόμασταν φοβερά. Ααα!! λεει το έτερον ήμισυ να ανοίξουμε το κλιματιστικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι από εσάς γελάτε. Γιατί δεν το βρίσκετε φυσικό το Ντολμά Μπαχτσέ να έχει τέτοια φασίλιτις? Δεν σας καταλαβαίνω και το θεωρώ και προσβλητικό για το ξενοδοχείο!! Αφου σας το έχω πει, ήταν παλάτι. Πάμε παρακάτω. Το ανοίγουμε και η θερμοκρασία πέφτει στους -54. Αρα θα έπρεπε να διαλέξουμε ή θα ψηνόμασταν ή θα γινόμασταν ο ice man. Προτιμήσαμε το 2ο. ΄Λάθος μας. Μεγάλο μας λάθος!!!! Το πρωί ξύπνησα παγωμένη με αίματα στην μύτη, κρυάδες και πυρετούς....... (συνεχίζεται).:(:(:(:(
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
καταπληκτική αφήγηση, γεμάτη χιούμορ καί ολοζώνταντες εικόνες.
δεν διαβάζεται, "ρουφιέται"!!!!!
την απόλαυσα όσο δεν φαντάζεσαι, νάσαι καλά..
περιμένω εναγωνίως..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
την επομενη φορα που θαναι να διαλεξω ξενοδοχειο θα σε ρωτησω σιγουρα!!:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μην ντραπείς!! Θα σου συστήσω τα καλύτερα!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ειμαι σιγουρη!!!!
Ενα πραγμα σαν τον αντρα μου κι εσυ...παντα τον ρωταω δεξια η αριστερα???αποτι πει παω αναποδα και μου βγαινει σε καλο!!! Φαντασου να συστησετε εσεις οι δυο ξενοδοχειο!!!:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.913
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom