Λέσβος Η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της Μυτιλήνης

Μηνύματα
8
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Στην άκρη της γης
Και εγώ μουρέλ' Μουριανό! Πρώτη μέρα στην παρέα σας και βρίσκω συντοπίτες! Η Μυτιλήνη είναι ένα ζωντανό μουσείο αρχιτεκτονικής! Αξιόλογα είναι και τα πυργόσπιτά της, καθώς και τα βιομηχανικά της κτήρια. Επιφυλάσσομαι για φωτορεπορτάζ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.431
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μουρελ´ Μιστεγνιωτικο
Δίπλα στον Αι Θαράπ ηταν καποτε και ο φουρνος του παππου μου
Και εγώ μουρέλ' Μουριανό! Πρώτη μέρα στην παρέα σας και βρίσκω συντοπίτες!
Εσείς είστε πρωτευουσιάνοι ή σχεδόν :p. Εγώ από Πολυχνίτο, κόλπο Καλλονής. Off the beaten track.
 
Μηνύματα
8
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Στην άκρη της γης
Όλοι πρωτευουσιάνοι, όπως λέμε όλοι Αθηναίοι! Πρωτευουσιάνοι δεύτερης γενιάς!Η μαμά από τα Βασιλικά (γειτόνισσες?) και ο μπαμπάς από Μόρια. Η Λουκρητία γέννημα θρέμμα της πρωτεύουσας.Χάρηκα!!!Δε νοιώθω μοναξιά για πρώτη μέρα εδώ στα ξένα (forum)!:clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.431
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα Βασιλικά είναι ένα χωριό με ωραία θέα στον κόλπο και ωραίες γωνιές. Το δημοτικό τους σχολείο (εγκαταλειμμένο πια, τα παιδιά πάνε Πολυχνίτο νομίζω) ξεχωρίζει. Παντού στο νησί τα παλιά δημόσια σχολεία - δημοτικά κυρίως - είναι θεωρώ αξιοθέατα και τα περισσότερα από αυτά λειτουργούν ακόμα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Από τις πιο ωραίες πόλεις πραγματικά της χώρας μας...έχω πάει δύο φορές και με είχε εντυπωσιάσει πραγματικά. Υπέροχα κτίρια, αλλά και πολύ πράσινο και ένα επιβλητικό κάστρο να "στεφανώνουν" την πόλη. Ιδιαίτερα όμορφη είναι και η εικόνα της πόλης έτσι όπως την πλησιάζει κάποιος με το πλοίο. Πάντως σε κάποιες παλιές γειτονιές της (π.χ. Κιοσκι - η παλιά γειτονιά δηλαδή γύρω από το κάστρο), νομίζω ότι χρειάζονται κάποιες πεζοδρομήσεις και γενικότερα κάποιες πολεοδομικές παρεμβάσεις προκειμένου να αναδειχθεί καλύτερα η ομορφιά τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom