Η κακοκαιρία ταλαιπωρεί την Ευρώπη

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
ξερει κανεις αν υπαρχουν προβληματα και στο αεροδρομιο της βιεννης??απ'οτι γνωριζω ειναι υπερσυγχρονο οποτε δεν εχει τετοιου ειδους θεματα..ετσι δεν ειναι???
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..εμεις εδω κολυμπαμε!!!!!! 30 βαθμοι μεσημεριατικα βαρεσε ...ευτυχως η τιμη του πετρελαιου θερμανσης δεν μας αγγιζει για την ωρα!!!!!!:xmas_biggrin:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Την Πεμπτη ειχαμε 2 ωρες καθυστερηση απο Ελ. Βελ. προς Παρισι λογω της χιονοπτωσης ..
Γενικα παντως εχει κρυο,χιονισε λιγο το πρωι,αλλα αγαπω χιονισμενο Παρισι :D :D
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Χάος στην Ευρώπη - "Χιονοστιβάδα" τα προβλήματα :xmas_confused:

Σε κλοιό χιονιά την ίδια στιγμή η Ευρώπη με εκατοντάδες επιβάτες να περνούν τα Χριστούγεννα στα αεροδρόμια του Παρισιού. Η κακοκαιρία κατέστρεψε τα χριστουγεννιάτικα σχέδια περίπου 30.000 επιβατών που είχαν προγραμματίστει να ταξιδέψουν για τις γιορτές μέσω του μεγαλύτερου αεροδρομίου της Γαλλίας Ρουασί - Σαρλ ντε Γκωλ. Τις τελευταίες ώρες ακυρώθηκαν 300 πτήσεις.

Ενώ οι Γάλλοι ταξιδιώτες γύρισαν στα σπίτια τους, οι ξένοι αναγκάστηκαν να μείνουν σε κοντινά ξενοδοχεία είτε με δικά τους έξοδα, είτε με έξοδα της αεροπορικής εταιρείας – οι πιο τυχεροί. Εκατοντάδες ωστόσο διανυκτέρευσαν σε κρεβάτια εκστρατείας. “Είμαι τόσο κουρασμένη που δεν έχω κουράγιο ούτε να οργιστώ” δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο η κ. Ζωή Στεφάνου της οποία η πτήση για Μιλάνο ακυρώθηκε δύο φορές. Στη Σομ της Γαλλίας περίπου 40 ταξιδιώτες τρένουν πέρασαν τη νυχτα κολλημένοι λόγω χιονιού. Ο Ερυθρός Σταυρός τους μοίρασε κουβέρτες και ζεστά ροφήματα.

Παρέλυσαν οι Βρυξέλλες

Ακυρώσεις και καθυστερήσεις πτήσεων και στα αεροδρόμια του Βελγίου όπου το βράδυ της Παραμονής Χριστουγέννων έριξε χιόνι μεταξύ 10 και 20 εκατοστών. Μεγάλα προβλήματα στους δρόμους όπου δεν κινούνται ούτε τα λεωφορεία και τα ταξί. Παρέλυσαν οι Βρυξέλλες. Ούτε με τρένο μπορεί να μετακινηθεί κάποιος, αφού σημειώνονται πολλές ακυρώσεις και καθυστερήσεις. Η πλειονότητα των υπαλλήλων στους σιδηροδρόμους δεν μπόρεσαν καν να φτάσουν στη δουλειά τους.

Στο μεγαλύτερο αεροδρόμιο των Βρυξελλών λειτουργεί μόνο ένας αεροδιάδρομος. Εκατοντάδες πτήσεις φέυγουν με καθυστέρηση και πολλές άλλες δεν γίνονται ενώ το υπουργείο Άμυνας μοιράζει στους παγιδευμένους ταξιδιωτες κρεβάτια εκστρατείας και εφόδια.

Τα τρένα που... δεν φεύγουν στη Γερμανία

Στη Γερμανία περιμένουν σήμερα περισσότερο χιόνι ενώ χτες το σιδηροδρομικό δίκτυο παρέλυσε και κόπηκε η συγκοινωνία μεταξύ Αννόβερου και Βερολίνου. Το τρίτο μεγαλύτερο αεροδρόμιο της χώρας, αυτό του Ντίσελντορφ έκλεισε την Παρασκευή για αρκετές ώρες. Μία 47χρονη γυναίκα έχασε τη ζωή της όταν κλαδί φορτωμένο με χιόνι έσπασε και έπεσε πάνω της στην βορειοδυτική Γερμανία. Κατέρρευσαν από το πολύ χιόνι δύο στέγες σε πισίνες στην πόλη Άαχεν χωρίς να σημειωθούν τραυματισμοί.

Για νέο κύμα χιονιά ετοιμάζονται οι Βρετανοί

Νέες χιονοπτώσεις έρχονται και στη Βρετανία όπου την προηγούμενη εβδομάδα παρέλυσε το Χίθροου – το αεροδρόμιο με την μεταλύτερη κίνηση στον κόσμο. Πάγωσαν οι δρόμοι στην βορειοανατολική Αγγλία και στην ανατολική Σκοτία, ενώ το σιδηροδρομιό δίκτυο παρέλυσε. Στην Ιρλανδία, το αεροδρόμιο του Δουβλίνου άνοιξε ξανά την Παρασκευή μετά από ταλαιπωρία 40.000 επιβατών την προηγούμενη εβδομάδα.


Πηγή: NewsIt.gr: Συννεφιασμένα τα φετινά Χριστούγεννα ? Σε κλοιό βαρυχειμωνιάς η Ευρώπη
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
:xmas_evil::xmas_evil::xmas_evil:Μας εχει ζαλισει τον ερωτα αυτη η κακοκαιρια τοσες μερες πια.Δεν λεει να ερθει ενα τελος.
Και μετα με κοροιδευουν εμενα -καποιοι κυριοι εδω μεσα-που φοβαμαι μην ερθουν τα χιονια.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έβλεπα τους ανθρώπους Χριστουγεννιάτικο στο αεροδρόμιο να κοιμούνται με τα μωρά στην αγκαλιά και τους λυπήθηκα πραγματικά...

Κάτι επίσης ακούστηκε πως για κάποιες εταιρείες θα υπάρξουν κυρώσεις, καθώς έπειτα από έρευνα δεν έφταιξε μόνο η κακοκαιρία για την ακύρωση ορισμένων πτήσεων..Θα φανεί..

Κλεοπάτρα μου, είστε οκ για Βιέννη από θέμα καιρού; Ελπίζω να φεύγετε αργότερα να έχουν εξομαλυνθεί τα πράγματα..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Φευγω 3/1
Απο τη μια εχουμε ανακοινωσεις για χιονια στην Ελλαδα την πρωτοχρονια ,απο την αλλη κακοκαιρια ασταματητη στην Ευρωπη...παιζει και η απεργια (που που ξερω εγω αν τους ερθει να την μεταφερουν για μετα την 1-2/1/2011....κοντολογις εχουν γινει τα νευρα μου κροσσια.
Και γω ακουσα οτι δεν εφταιξε μονο η κακοκαιρια.
Στο Παρισι δεν ηταν νομιζω που το εργοστασιο που παρεχει το αντιψυκτικο υγρο στα αεροδρομια ,εκανε απεργιες ..με αποτελεσμα να υπαρχουν ελλειψεις στο αντιψυκτικο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τώρα η κακοκαιρία και στην Αμερική. Κλειστά τα 3 αεροδρόμια στη ΝΥ και σε άλλες ανατολικές πολιτείες των ΗΠΑ.

in.gr - Χάος και στα αεροδρόμια των ΗΠΑ λόγω της επέλασης του χιονιά - Ειδήσεις - Κόσμος
γι αυτο φωνάζω και θα φωνάζω!!!
Aσία μονο νούμερα έ νούμεραααααααααααα !!!
ειδατε να κλεισει ποτέ κανένα changi [SIZE=-1]Ηaneda ,KTM κλπ????
πηγαίνετε στας ευρώπας και αμερικάς...
καλά να περάσετε!!:xmas_cheesygrin:
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Φευγω 3/1
Απο τη μια εχουμε ανακοινωσεις για χιονια στην Ελλαδα την πρωτοχρονια ,απο την αλλη κακοκαιρια ασταματητη στην Ευρωπη...παιζει και η απεργια (που που ξερω εγω αν τους ερθει να την μεταφερουν για μετα την 1-2/1/2011....κοντολογις εχουν γινει τα νευρα μου κροσσια.
Και γω ακουσα οτι δεν εφταιξε μονο η κακοκαιρια.
Στο Παρισι δεν ηταν νομιζω που το εργοστασιο που παρεχει το αντιψυκτικο υγρο στα αεροδρομια ,εκανε απεργιες ..με αποτελεσμα να υπαρχουν ελλειψεις στο αντιψυκτικο.
Σήμερα γύρισα από Βιέννη μετά από μία εβδομάδα. Ο καιρός με εξαίρεση την 26/12 ήταν πολύ καλός για τις περιστάσεις. Θερμοκρασία 2 με 7 βαθμούς. όλοι μου έλεγαν ότι ήμουν πού τυχερή γιατί τις προηγούμενες ημέρες είχε βαρέσει κάτι -15. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι ήμουν οργανωμένη για κρύο και για το λόγο αυτό δεν ταλαιπωρηθήκαμε εκ του λόγου αυτού.
Στο αεροδρόμιο της Βιέννης δεν υπήρχαν αξιόλογα προβλήματα παρά μόνο την 23/12 λόγω ομίχλης.

Να περάσεις πού όμορφα.
Και όπως διαπίστωσα αν κάποιος προετοιμαστεί στοιχειωδώς για το κρύο, δε θα έχει πρόβλημα να κυκλοφορήσει τουλάχιστον στη Βιέννη
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Σήμερα γύρισα από Βιέννη μετά από μία εβδομάδα. Ο καιρός με εξαίρεση την 26/12 ήταν πολύ καλός για τις περιστάσεις. Θερμοκρασία 2 με 7 βαθμούς. όλοι μου έλεγαν ότι ήμουν πού τυχερή γιατί τις προηγούμενες ημέρες είχε βαρέσει κάτι -15. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι ήμουν οργανωμένη για κρύο και για το λόγο αυτό δεν ταλαιπωρηθήκαμε εκ του λόγου αυτού.
Στο αεροδρόμιο της Βιέννης δεν υπήρχαν αξιόλογα προβλήματα παρά μόνο την 23/12 λόγω ομίχλης.

Να περάσεις πού όμορφα.
Και όπως διαπίστωσα αν κάποιος προετοιμαστεί στοιχειωδώς για το κρύο, δε θα έχει πρόβλημα να κυκλοφορήσει τουλάχιστον στη Βιέννη
[/quote]


Καλα,αν ο καιρος γινει στη Βιεννη,τοσο κακος οπως φαινεται σε Αγγλια,Βελγιο,Γερμανια κλπ και εν πολλοις εξαρτασαι απο τριτους,η προετοιμασια για το κρυο δεν βοηθα και τοσο...
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Έλιωσαν τα χιόνια, πλημμύρισε ο Σηκουάνας!

Την περασμένη εβδομάδα, η πρωτεύουσα της Γαλλίας βρισκόταν υπό... «λευκό ζυγό», καθώς η επέλαση του χιονιά που έπληξε την Ευρώπη, πέρασε και από την Πόλη του Φωτός. Προβλήματα στις πτήσεις, προβλήματα στους εθνικούς δρόμους από τα χιόνια και τον παγετό. Που να φαντάζονταν οι Γάλλοι τι τους περίμενε ακόμα...

πηγή: NewsIt.gr: Έλιωσαν τα χιόνια, πλημμύρισε ο Σηκουάνας!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.073
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom