Η κατάντια της εκκλησίας

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Εχθές πήγαμε με την καλή μου στην εκκλησία της ενορίας μας για να μαζέψουμε τα χαρτιά για το γάμο μας, ο οποίος θα γίνει σε εκκλησία γειτονικής ενορίας.

Πρώτη κουβέντα του παπά της ενορίας που ανήκουμε (πριν ακόμα πούμε καλησπέρα) ''γιατί θα πάτε σε άλλη ενορία, η δική μας δε σας αρέσει? σας πέφτει δύσκολη?''. Ας το καταπιούμε λέμε... ο γάμος μας είναι, θετικό πνεύμα πρέπει να έχουμε κτλ κτλ. Στη συνέχεια ο σεβάσμιος ιερέας μας ενημέρωσε ότι θα μας κάνει μεγάλη χάρη και εξυπηρέτηση που θα μας δώσει τα απαραίτητα πιστοποιητικά ώστε να μπορέσουμε να παντρευτούμε καθώς δε πρέπει να αλλάζουμε ενορία (για λόγους που ποτέ δε μας εξήγησε αλλά παρακάτω είναι προφανείς). Άντε λέμε και πάλι... ο γάμος μας είναι... ας πάει και αυτό... και το ρίξαμε στο καλαμπούρι...

Κάπου εκεί ο παπάς άρχισε την ειρωνία γύρω απο το ίδιο τροπάρι: ''δε σας αρέσει η ενορία μας... μήπως είναι ανηφόρα και δε θα μπορούν οι καλεσμένοι σας... η άλλη ενορία είναι πιο αριστοκρατική... εμείς δεν είμαστε στο δρόμο προς το κέντρο για μετά''... ουφ... ας πάει κι αυτό, μια και τελειώναμε με τη συμπλήρωση των εντύπων και σε λίγο θα είχαμε κάνει τη δουλειά μας και επιτέλους θα φεύγαμε.

Στο σημείο αυτό ακούσαμε το εξής: ''είναι 80 Ευρώ να μου δώσετε επειδή αλλάζετε ενορία''. ... ... ... σιωπή... ... ... ΓΙΑΤΙ??!!??!!? .... ''μα επειδή αλλάζετε ενορία... η εκκλησία έχει έξοδα''.

Φυσικά έγινε το έλα να δεις. Ο παπάς ούτε λίγο ούτε πολύ μας απαίτησε ένα μεροκάματο για την παρτη του, ή μάλλον μισό γιατί ήταν και άλλος παπάς παρών που έγραφε, προκειμένου να μας δώσει τα χαρτιά που υποχρεούται για να παντρευτούμε με θρησκευτικό γάμο. Αφού είδε ότι αγριέψαμε και αφού του είπαμε ότι γνωρίζουμε πως είθεισται το ζευγάρι να αφήνει κάτι για τη εκκλησία αλλά η ταρίφα των 80 ευρώ μας φαίνεται πολύ και μάλιστα μας το σερβίρετε και ως υποχρέωσή μας πράγμα απαράδεκτο, μαλάκωσε λίγο και προσπάθησε να μας το περάσει ως δωρεά προς την εκκλησία. Εκεί εκνευρίστηκα κι άλλο γιατί πλέον ήταν φανερό ότι προσπαθούσε να βγάλει το χαρτζιλίκι του απο τους 'πελάτες' που θα έχανε απο άλλο 'μαγαζί'. 'Μα τελικά γιατί μας ζητάτε 80 ευρώ, ως δωρεά ή ως αμοιβή, για να ξέρουμε που τα δίνουμε'. Και επειδή είδε ότι δε θα έπαιρνε όσα είχε υπολογίσει άρχισε τις προσβολές προς την καλή μου (που του την έλεγε συνέχεια): ''να τη χαιρεσαι'' μου είπε, ''ευχαριστώ του λέω κι εσύ τον εαυτό σου''. Μετά απο αυτό πήρα τα λεφτά που εν τω μεταξύ είχαμε αφήσει στο γραφείο του και τα έριξα στο παγγάρι (εκεί που ρίχνουμε τα ψιλά για τα κεριά). 'Εδώ ελπίζω να τα πάρει η εκκλησία' είπα, και αυτός έλεγε κάτι του στυλ ''δε θα τα έβαζα στη τσέπη μου έτσι και αλλιώς'' (ναι είμαι βέβαιος πως θα πηγαίναν στους φτωχούς). Πριν φύγουμε (με τα χαρτιά εννοείται) μας είπε και το κορυφαίο ''αν δε μπορείτε να δώσετε κάτι για την εκκλησία τι τον κάνετε το γάμο''... δεν ήξερα να σε βάλω και νταβατζή παλιο@#@$$@$@$παπά.

Φύγαμε μουντζώνωντας προς τα πίσω και βλαστημώντας.

Έχει και συνέχεια...

Μετά πήγαμε στην εκκλησία που θα παντρευτούμε όπου έπρεπε να καταθέσουμε τα χαρτιά για να βγούν οι άδειες γάμου. Εδώ ο ιερέας είχε διαφορετικό στυλ πώλησης. Ξεκίνησε με χιουμορ και συμβουλές, μας αποκαλούσε με τα μικρά μας, ''μπραβο ρε Νικόλα'', ''τι καλά παιδιά που φαίνεστε'', ''τι όμορφα μωρά που θα κάνετε'' κτλ. μα τι καλός και παραδοσιακός παπάς έιναι αυτός σκεφτόμασταν, καμία σχέση με τον άλλο, μάλλον πέσαμε πριν στην περίπτωση... ε, και πάνω που χαιρετάμε και πάμε να φύγουμε ακούμε το εξής: ''είναι να μου αφήσετε και 50 ευρώ για να βγούν οι άδειες''... ... σιωπή... ... ... στο σημείο αυτό θα πρέπει να μας είδε ότι είχαμε γίνει κατακόκινοι και είμασταν έτοιμοι για μάχη... ''μα αφού σας φέραμε τα παράβολα αξίας 18 ευρώ για τις άδειες, τα 50 επιπλέον γιατί είναι?'' .... ''ε καλά αν δεν έχετε δε πειράζει''... τι άλλο να πώ... ''δεν έχουμε άλλα, γειά σας''...

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και μεγάλη σχέση με την εκκλησία. Όχι ότι δε πιστεύω πουθενά αλλά θεωρώ την εκκλησία ένα έξυπνο δημιούργημα του ανθρώπου για να ελέγχει τις μάζες, βασισμένο στη δεισιδαιμονία και τη προκατάληψη, χρήσιμο και με μεγάλη συνεισφορά σε άλλες εποχές αλλά πλέον διεφθαρμένο και απαξιωμένο. Μετά και τα χθεσινά σκέφτομαι σοβαρά να παντρευτώ με πολιτικό γάμο, ή έστω σε καθολική εκκλησία, ή σε μουσουλμανικό τέμενος (αν έχει ανοίξει μέχρι τότε)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο κάθε θεσμός αποτελείται από ανθρώπος πάνω απ'όλα. Το ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που εκμεταλλεύονται τη θέση τους στο θεσμό για δικούς τους σκοπούς (οικονομικούς ή άλλους) δεν ακυρώνει βέβαια το θεσμό, ούτε και σταμπάρει όλους τους ανθρώπους μέσα σε αυτόν.

Με λίγα λόγια, λέω αυτό που λέω πάντα σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Μη γενικεύετε τα συμπεράσματά σας από μεμονωμένες εμπειρίες. :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εννοείται πως σε όλα τα σχόλια σου, ειδικά προς το τέλος έχεις δίκιο βουνό. Ετσι λειτουργούν οι "θεσμοί", του τόπου. Να ζήσετε και καλό κουράγιο γιατί στον έγγαμο βίο σας θα αντιμετωπίσετε κι΄άλλα, όπως μαιευτήρια, σχολεία κλπ. Τι άλλο να πείς? Την ξενιτιά την έχετε σκεφθεί? Μονο έτσι θα σωθείτε.....
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Να ζήσετε και η ώρα η καλή
αυτά που περιγράφεις ,μπορει κανεις να τα δει με λιγο χιουμορ καθώς αφορά μια ευτυχισμένη στιγμη της ζωης σας.Εμένα εκεινο που με εκνευριζει περισσοτερο ακομα είναι οταν εκμεταλλευονται τον ανθρώπινο πονο.Για να κάνουν τρισάγια , τρεχουν και τσακώνονται μεταξυ τους, οι παπάδες για το ποιος θα πρωτοέρθει να διαβάσει το τρισάγιο...θα μου πει κανεις όλοι? οχι όλοι αλλά στην εκκλησια δε θα πρεπε να είναι ουτε ένας έτσι...και δυστυχώς είναι αρκετοι....πάντως κάτι αναλογο μου ειχε συμβει και μένα πριν αρκετα χρονια όταν βάφτησα ένα παιδάκι....υπήρχε ταριφα.....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Christianity™,since 1 A.D.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ο κάθε θεσμός αποτελείται από ανθρώπος πάνω απ'όλα. Το ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που εκμεταλλεύονται τη θέση τους στο θεσμό για δικούς τους σκοπούς (οικονομικούς ή άλλους) δεν ακυρώνει βέβαια το θεσμό, ούτε και σταμπάρει όλους τους ανθρώπους μέσα σε αυτόν.

Με λίγα λόγια, λέω αυτό που λέω πάντα σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Μη γενικεύετε τα συμπεράσματά σας από μεμονωμένες εμπειρίες. :)
Θα συμφωνουσα μαζι σου αλλά όταν ένας θεσμος είναι υγιης στο σύνολο του και ιδιαιτέρως ένας τοσο ισχυρος θεσμος όπως η εκκλησια θα έπρεπε να μπορει να απομονωνει και να εξαλειφει τετοιες συμπριφορες,αλλα καθολου δε συμβαινει αυτο ....και αυτο δυστυχώς ή ευτυχως δειχνει την ποιοτητα του θεσμου(και οχι αυτου που εκπροσωπει ο θεσμος,για να μην παρεξηγηθω...)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σας...

Δευκαλίωνα δε μιλάω για μεμονωμένες εμπειρίες. ΟΛΕΣ οι συναναστροφές μου με την ελληνορθόδοξη εκκλησία στα ίδια συμπεράσματα με οδηγούν. Έιμαι κουμπάρος και μου λένε ''είναι 200 ευρώ για τα φώτα (!?!?!?)'', σε γνωστούς μου τα ίδια και χειρότερα, στη δουλειά μου 50 ευρώ για ευχέλαιο, στο σπίτι 30 ευρώ για ευχέλαιο (δε συμφέρει η εταιρική τιμή), συγγνώμη αλλά όλα αυτα με κάνουν να θέλω να τους φέρω τον κώδικα Ντα Βίντσι στο κεφάλι και να γίνω άθεος και λίγο πλουσιότερος
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σας...

Δευκαλίωνα δε μιλάω για μεμονωμένες εμπειρίες. ΟΛΕΣ οι συναναστροφές μου με την ελληνορθόδοξη εκκλησία στα ίδια συμπεράσματα με οδηγούν. Έιμαι κουμπάρος και μου λένε ''είναι 200 ευρώ για τα φώτα (!?!?!?)'', σε γνωστούς μου τα ίδια και χειρότερα, στη δουλειά μου 50 ευρώ για ευχέλαιο, στο σπίτι 30 ευρώ για ευχέλαιο (δε συμφέρει η εταιρική τιμή), συγγνώμη αλλά όλα αυτα με κάνουν να θέλω να τους φέρω τον κώδικα Ντα Βίντσι στο κεφάλι και να γίνω άθεος και λίγο πλουσιότερος
Δίκο έχεις, αλλά θα διαφωνήσω μόνο ως προς την επιλογή του βιβλίου. Δοκίμασε καλύτερα την Λαρούς. Είναι πιο πολυσέλιδη:haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κατ'αρχάς, η ώρα η καλή.

Κατά δεύτερον, δυστυχώς τις περισσότερες φορές κάπως έτσι λειτουργεί η εκκλησία αλλά και οι δήμοι.

Οι λύσεις είναι οι εξής:
α) κάνεις το γάμο στη μια από τις ενορίες του ζευγαριού, ή τον πολιτικό γάμο επίσης στον ένα από τους δύο δήμους. Αν είναι ίδιος, ακόμα καλύτερα.
β) το παίρνεις απόφαση να πληρώσεις το κάτι παραπάνω για να γλιτώσεις τους τσακωμούς και να διαλέξεις την εκκλησία ή το δήμο που γουστάρεις.

Κανονικά, ο θρησκευτικός γάμος "πρέπει" να γίνει στην ενορία της νύφης. Αν η ενορία του γαμπρού έχει καλύτερη-βολικότερη εκκλησία, τότε πας με ένα μάρτυρα στην εκκλησία του γαμπρού και δηλώνεις ότι το ζευγάρι μένει μαζί τα τελευταία Χ χρόνια στη διεύθυνση του γαμπρού, οπότε δε χρειάζεται κανένα χαρτί από την εκκλησία της νύφης και δεν πληρώνεις και τα "κερατιάτικα" για την αλλαγή της ενορίας.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλα εκεινο που με εξοργισε ειναι και το σχολιο για την δικια σου..."να την χαιρεσαι"....:shock: Ακου ειρωνια!!!!:mad::mad::mad:
Εγω παντως δεν πληρωσα τιποτα που παντρευτηκα στην εκκλησια.Στο τελος η κουμπαρα εδωσε οτι ηθελε.Το ιδιο και στην βαπτιση της κορης μου. Ξερω ομως αλλους που τους ελεγαν συγκεκριμενες τιμες..τοσα με κοκκινο χαλι,τοσα με τα μισα φωτα,τοσα με ολα,τοσα με χωρωδια κ.ο.κ :D
Τελικα ειναι οπου πεσεις!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Η εκκλησία μακράν απέχει από το να θεωρείται ένας κοινωνικός η ανθρωπιστικός ή δεν ξέρω τι θεσμός -αν υποθέσουμε ότι υπήρξε ποτέ τέτοιος.

Είναι η μεγαλύτερη, η πιο καλοστημένη και η πιο κερδοφόρα επιχείρηση των αιώνων. Υπάρχει χρόνια και χρόνια, πλουτίζει ολοένα και περισσότερο και πλέον η μπίζνα είναι και απροκάλυπτη -από τα λεφτά για τους γάμους και τα βαφτίσια μέχρι το Βατοπέδι.

Η εκκλησία έχει ένα ατού που καμία άλλη επιχείρηση επί γης δεν έχει: ιδεολογικό έρεισμα. Πατάει πάνω στο θυμικό -στην ανθρώπινη ανάγκη να πιστεψει σε κάτι ανώτερο καθώς και την ανάγκη να βοηθήσει το συνάνθρωπο. Κι έτσι δεν χάνει ποτέ.

Για μένα αυτό ειναι το χειρότερο -η εκμετάλλευση της ανάγκης του ανθρώπου για να πάρεις μερσεντές.

Ναι, από δυο περιστατικά δεν μπορείς να γενικεύεις. Αλλά είναι μόνο δύο; Προσωπικά μου έχουν συμβεί ελάχιστα περιστατικά, καθοτι οι σχέσεις μου με την εκκλησία έχουν διακοπέι οριστικά (την θέλω την ψυχολογική μου υγεία). έχω όμως ματια και αυτιά και βλέπω και ακούω. Δυστυχώς, στο κοινωνικό κομμάτι η εκκλησία πάσχει. Έχει πραγματικά καταντήσει, όπως λεει ο Νίκος. Και το ότι υπάρχουν και κάποιοι που πράγματι προσπαθούν δεν σώνει και πολύ τη συνολική εικόνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom