Η λίστα με τους χειρότερους τουρίστες του κόσμου

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Από την άλλη αδυνατώ να καταλάβω με ποιόν τρόπο μοιάζουν ηχητικά τα Ελληνικά με τα Ισπανικά.
Oι Ισπανοι ειναι ο μονος λαος που μπορει να πει το Δελτα και το Θητα σαν γραμματα σαν ηχοχρωμα μεσα σε μια προταση.

Πχ μπορουνε να πουνε "Ροδος" και οχι "Ροντος"
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αυτο να το επιβεβαιωσω και γω ..οπου εχω ταξιδεψει για Ισπανους μας περνουν...
Ησύχασα,δεν συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό με τους Ισπανούς.
Τώρα μου γκρεμίσατε την ψευδαίσθηση....και τόσο καιρό πίστευα οτι με μπερδεύουν με την Penelope Cruz...:haha::bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τελικα εχουμε ολοι κοινη αποψη-εμπειρια για το θεμα ..αλλα ισχυει κ αυτο που ελεγε παραπανω ο μπαμπα ....σε αρκετες χωρες ειναι πιο γνωστοι οι Ισπανοι ..τη δικη μας τη χωρα τη γνωριζουν λιγοτερο ..εχω ακουσει κ Αμερικανους να λενε :...Ελλαδα ?καπου εκει κοντα σε Τουρκια δεν ειναι?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τελικα εχουμε ολοι κοινη αποψη-εμπειρια για το θεμα ..αλλα ισχυει κ αυτο που ελεγε παραπανω ο μπαμπα ....σε αρκετες χωρες ειναι πιο γνωστοι οι Ισπανοι ..τη δικη μας τη χωρα τη γνωριζουν λιγοτερο ..εχω ακουσει κ Αμερικανους να λενε :...Ελλαδα ?καπου εκει κοντα σε Τουρκια δεν ειναι?
Αυθεντικός διάλογος, πριν μερικά χρόνια, στο Lucknow της Ινδίας (η παρέα μας γνωρίζει Ινδό δικηγόρο):

"Where are you coming from, Sir?" (ο δικηγόρος)
"Greece" (εμείς)
"Aaaahhh, Breeeece!" (ο δικηγόρος) "Very beautiful country!" (είναι και ευγενικός). "Is it near Brazil?" (ο ίδιος! )

... σέκος... (εμείς!) :)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μετά από 30+ χρόνια στο χώρο (είδη πολυτελείας απευθυνόμενα και στους τουρίστες), σε "αστική" πόλη (με συγχωρείτε για τον πλεονασμό, εννοώ "όχι αμιγώς τουριστική") που επισκέπτονται ή διαπερνούν οι τουρίστες, τα στατιστικά μου (για τους καλύτερους τουρίστες) λένε:
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΩΝ/ΤΟΜΕΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
(ύψος δαπάνης, παιδεία & καλλιέργεια, γνώσεις, πιστότητα & επανεπισκεψιμότητα, συμπεριφορά κλπ)
1. Ιταλοί (με διαφορά!!!)
2. Γερμανοί-Αυστριακοί
3. Αμερικανοί (περιλαμβάνονται και οι ομογενείς μας)
4. .....το χάος (δυστυχώς)
Όλα τα ανωτέρω, έως το 2004.μ
Κατόπιν και μετά από οργανωμένες και επαναλαμβανόμενες "προσπάθειες", πολλών πλευρών, "καταφέραμε" να τους διώξουμε...
(έτσι δεν υπάρχει λόγος να ...ταλαιπωρούμαστε με στατιστικά...)
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Χμμμ.....

απορώ που λείπουν απο τη λίστα οι Ισραηλινοί......
θα έλεγα οι πιο φωνακλάδες απο όλους και με πολλά κουσούρια.....
Βέβαια με τον κατάλληλο χειρισμό (τσαμπουκά συνήθως) γίνονται αρνάκια....
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Απορώ που λείπουν από τη λίστα οι Ιταλοί απίστευτη φασαρία και έχουν και ένα θεματάκι με την οδήγηση.
Η πεθερά μου που ασχολειται με τα τουριστικά ως χειρότερους αναφέρει τους ανατολικούς Τσεχία κλπ. Φέρνουν τα πάντα (σε φαγώσιμα) από το σπίτι τζίρος μηδέν. Επίσης με την παρουσία τους αναφέρονται απουσίες σε παρακείμενα κοτέτσια και μποστάνια. :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Νομίζω ότι η έρευνα δεν αναφέρεται στη συμπεριφορά των τουριστών στην Ελλάδα αλλά παγκοσμίως.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
"Where are you coming from, Sir?" (ο δικηγόρος)
"Greece" (εμείς)
"Aaaahhh, Breeeece!" (ο δικηγόρος) "Very beautiful country!" (είναι και ευγενικός). "Is it near Brazil?" (ο ίδιος! ) ... σέκος... (εμείς!) :)
Kι εγώ έχω να παραθέσω κάτι ανάλογο στην Jodhpur της Ινδίας, εν έτει Ολυμπιακών Αγώνων στην Αθήνα!.
"Ah Greece! the capital of Greece is Oslo!"
Πάντως χειρότερους "γύφτουλες" από τους Ολλανδούς δεν έχω γνωρίσει. Πάντως γενικά ως τουρίστες δεν είμαστε μίζεροι (αν το επιτρέπουν τα οικονομικά) φτάνει να μην νοιώθουμε ότι μας πιάνουν κώτσους (τότε γυρνάει το μάτι).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αυθεντικός διάλογος, πριν μερικά χρόνια, στο Lucknow της Ινδίας (η παρέα μας γνωρίζει Ινδό δικηγόρο):

"Where are you coming from, Sir?" (ο δικηγόρος)
"Greece" (εμείς)
"Aaaahhh, Breeeece!" (ο δικηγόρος) "Very beautiful country!" (είναι και ευγενικός). "Is it near Brazil?" (ο ίδιος! )

... σέκος... (εμείς!) :)
Καλα απιστευτος διαλογος.

Αλλα σε εμενα τωρα που ημουν ισραηλ,ειμασταν στη χαιφα στους κηπους του bahai και με ρωταει μια security ''συγνωμη εισαστε απο την κινα''??

Σκεψου τωρα πως την κοιτουσα μολις ακουσα την ερωτηση.
Και πως με κοιτουσε αυτη μετα που της απαντησα ναι.

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να περασουν ελληνα για κινεζο?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τον Philipp Rösler τον έχεις δει;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αυθεντικός διάλογος, πριν μερικά χρόνια, στο Lucknow της Ινδίας (η παρέα μας γνωρίζει Ινδό δικηγόρο):

"Where are you coming from, Sir?" (ο δικηγόρος)
"Greece" (εμείς)
"Aaaahhh, Breeeece!" (ο δικηγόρος) "Very beautiful country!" (είναι και ευγενικός). "Is it near Brazil?" (ο ίδιος! )

... σέκος... (εμείς!) :)
στην ινδια συναντησαμε εναν ολον και ολο που ηξερε την ελλαδα και μας εκλεψε....
κατα τ'αλλα οι διαλογοι ηταν 99% του στυλ...
-ισραηλ, ειστε ισραηλινοι...(οχι ερωτηση, με βεβαιοτητα)
-οχι ειμαστε απο ελλαδα
(ανακουφιση, θεωρουν τους ισραηλινους τους πιο τσιγγουνηδες και περιεργους τουριστες)
-που ειναι αυτο?
-ευρωπη
-ααααααα
-ποσο κοσμο εχει εκει
-10 εκατομμυρια
-μα 15 ειμαστε στο δελχι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom