Η μάχη του Ιονίου.

Η μάχη του Ιονίου.


  • Total voters
    57

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Αυτά τα τέσσερα νησιά στολίζουν την Ελλάδα. Ποιό όμως τη στολίζει περισσότερο;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και αγαπώ πολύ τη Ζάκυνθο (λόγω και κάποιων ιδιαιτερων δεσμών με ανθρώπους εκεί), δεν μπορώ παρά να ψηφίσω την Κέρκυρα, τη νύφη του Ιονίου. Νομίζω πως όλη η ιόνια φινέτσα και όλος ο ιονιος πολιτισμός στο συγκεκριμένο νησί εξακολουθεί να είναι περισσότερο φανερός από οποιοδήποτε άλλο νησί- χώρια και οι απίστευτες φυσικές ομορφιές του.
Υ.Γ Είναι και αυτό travel war? Εάν ναι, μήπως θα έπρεπε η μάχη να είναι ανά 2 νησιά;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Έχω επισκεφτεί και τα τέσσερα, τη Ζάκυνθο πιο παλιά απ' όλα.
Για τα δικά μου γούστα, η Κεφαλλονιά δεν παίζεται, μακράν κορυφαία. Παραλιάρες, σπήλαιο Μελισσάνης, χωριά, πανηγύρια, μέγεθος νησιού.
Στην Κέρκυρα: Μας άρεσε η παλιά πόλη, θυμήθηκα Κούβα. Επίσης οι τρομερές παραλίες πέριξ της Παλαιοκαστρίτσας, που πας με βαρκούλα!
Σιχάθηκα τα ατελείωτα σκουπίδια παντού, τις μικρές παραλίες γεμάτες γιώτ και βίλες και την πολυκοσμία.
Η Κεφαλλονιά μας έβγαλε κάτι πιο κομψό, και σίγουρα μας άρεσε ότι δεν υπήρχαν αυτοί οι μικροί δρόμοι γεμάτοι κίνηση.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Την Λευκάδα την είχα επισκεφθεί στο απώτατο παρελθόν, και πέρα από κάποιες θολές εικόνες από το Νυδρί, δεν τη θυμάμαι. :rolleyes-80:

Για εμένα θα παιζόταν μεταξύ Κεφαλλονιάς και Ζακύνθου, αν και τα δυο νησιά τα επισκέφθηκα τελευταία φορά το '09. Και τα δύο έχουν τις ρηχές αμμουδιές που μου αρέσουν, η Κεφαλλονιά έχει και σπήλαια, ενώ από την άλλη τα ομορφότερα ηλιοβασιλέματα τα έχω δει στην ανεμοδαρμένη δυτική ακτή της Ζακύνθου. Θυμάμαι και τα ξέγνοιαστα χρόνια που παίζαμε τους στρατιώτες στον Άγιο Λέωντα με τον αδερφό μου. :innocent:

Θα ψήφιζα την Ζάκυνθο, λόγω του συναισθηματικού δεσίματος με το νησί. Παρότι δεν έχω καταγωγή από εκεί, στη Ζάκυνθο πέρασα σχεδόν όλα τα καλοκαίρια στο γυμνάσιο - λύκειο, ενώ εκεί ήταν και οι πρώτες διακοπές με φίλους, χωρίς τους γονείς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ζακυνθος τουριστιλα, αναρχη δομηση, η ασχημοτερη πρωτευουσα των ιονιων. Λευκαδα καλη αλλα εξαντλειται γρηγορα, πανασχημο Νυδρι, ασχημη πολη. Θα διαλεγα Κερκυρα, το ν.1 απο πολλες πλευρες, που εχει το πακετο αλλα εχει κ ορδες τουριστων κ λιγοτερη αυθεντικοτητα. Κεφαλονια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ας ξεμπερδεύει γρήγορα η Κέρκυρα με αυτό να παίξει κάνα ντέρμπι με την Ρόδο.
Αυτο το War αφήστε το πάνω μου... :cool:

Όσο για τα υπόλοιπα, δε δικαιούμαι να ψηφίσω καθώς έχω πάει προς το παρόν μόνο στη Κέρκυρα (μάλιστα όλες τις εποχές του χρόνου), οπότε και δε μπορώ να χω άποψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom