Η μάχη του Ιονίου.

Η μάχη του Ιονίου.


  • Total voters
    57

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αυτο το War αφήστε το πάνω μου... :cool:

Όσο για τα υπόλοιπα, δε δικαιούμαι να ψηφίσω καθώς έχω πάει προς το παρόν μόνο στη Κέρκυρα (μάλιστα όλες τις εποχές του χρόνου), οπότε και δε μπορώ να χω άποψη.
Τι θα ψηφιζες για να έχουμε καλό ερώτημα, γιατί αυτό το ασ'το πάνω μου δεν ξέρω αν είναι για καλό! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.967
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αυτό τώρα είναι war;....υπόνοια διαπληκτισμού είναι.....
War θα ήταν πχ Κυκλάδες vs Ιόνιο ή ακόμα καλύτερα Κυκλάδες vs Δωδεκάνησα....να σφαχτούμε μέχρι το κόκκαλο!....
Δε μπαίνουν οι Κυκλάδες σε travel war, είναι κρίμα, δε λυπάσαι τα υπόλοιπα; Σα να κλέβεις εκκλησία ένα πράγμα. Για τα άλλα που αναφέρεις κάτι έχω στο μυαλό μου.... ;)

Τι θα ψηφιζες για να έχουμε καλό ερώτημα, γιατί αυτό το ασ'το πάνω μου δεν ξέρω αν είναι για καλό! :)
Ωραία, βρέθηκε ο σεσημασμένος νο2 επιτέλους! :haha::haha:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Με μια γρήγορη ματια για τα δύο αλάνθαστα ιστορικά κτηρίρια που επισήμανε ο @GTS στο άλλο war, δηλαδή 1. την επίδραση των νησιών στην κατάκτηση του Περού και 2. το πότε φέραν το ζαχαροκάλαμο οι σαρακινοί (να αυτοτρολαριστούμε και λίγο):

Ο Κεφαλονίτης Χουάν ντε Φούκα έφτασε στο Μεξικό 16 χρόνια μετά την τελική πτώση των Ίνκα και τον στείλανε Βόρεια, άρα καμία σχέση με το Περού (απίθανη ιστορία όμως, νόμιζε ότι είχε βρει το το πέρασμα προς τον Ατλαντικό και το όνομά του δώθηκε στα Στενά του Χουάν ντε Φούκα και άλλα τοπονύμια της Β. Αμερικής).
Οι Σαρακινοί βλέπω κάναν επιδρομές στην Κεφαλονιά και χάσανε στην Ναυμαχία της Κεφαλονιάς το 880, ενώ στην Κέρκυρα κάτι αντίστοιχο το 933. Άρα τζίφος κι εδώ, δεν φάγανε ζάχαρη ακόμα. Πάντως στο Βυζάντιο και τα δύο νησιά ανοίκαν στο Θέμα Κεφαλληνίας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δε μπαίνουν οι Κυκλάδες σε travel war, είναι κρίμα, δε λυπάσαι τα υπόλοιπα; Σα να κλέβεις εκκλησία ένα πράγμα. Για τα άλλα που αναφέρεις κάτι έχω στο μυαλό μου.... ;)
Όσο υπάρχουν παραλίες στην Ελλάδα δεν λυπάμαι κανέναν... :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom