Καμπότζη Λάος Ταϊλάνδη Η πρώτη φορά . Μπανγκόκ - Λάος - Σιεμ Ριπ

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Σας ευχαριστώ παρα πολύ!! Σε λίγες μέρες θα τελειώσω και την ιστορία !!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δεν είχα καταφέρει να δω την ανατολή στον Ανκορ Βατ εξαιτίας καταρρακτώδους βροχής.Βλέποντας όμως το πλήθος του κόσμου στις φωτογραφίες σου αισθάνομαι ότι δεν έχασα και πολλά.Μια χαρά μπορεί να θαυμάσει κανείς από το ίδιο ακριβώς σημείο αλλά με την ησυχία του τον ναό και να βγάλει και τρομερές φωτογραφίες άλλες ώρες της ημέρας χωρίς να ψάχνει χώρο και να σκουντιέται από δω κι από κει.Απολαμβάνω τρομερά την ιστορία σου ιδίως το κομμάτι του Λάος που το άφησα για άλλη φορά!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Ξύπνησα και έφαγα το πρωινό μου χαλαρα στην ήσυχη αυλη του πανδοχείου. Θα επέστρεφα πίσω στην Μπανγκόκ σήμερα για αυτό έπρεπε να παω στην πόλη νωρίς για να πάρω το λεωφορειάκι που είχα κανoνίσει. Ευτυχώς ο Λί με πήρε με το μηχανάκι μέχρι την πόλη αφού πρώτα ζήτησε ευγενικά μια καλή κριτική στο Booking.

Ξεκινήσαμε με το λεωφορειάκι κατα τις 10 παρα μόνο 6 άτομα για τα σύνορα στο Poipet. Κατα τις 12 ήμασταν εκεί. Μετα απο 2 περίπου ώρες ξεμπερδέψαμε απο τα σύνορα και αφού φυσικά έσκασα άλλα 2000 μπάτ δηλαδή περίπου 50 ευρώ για την βίζα. Περιμέναμε περίπου 20 λεπτά χωρίς λόγο μέχρι να μας πουν σε ποιο λεωφορειάκι να επιβιβαστούμε. Μπήκαμε μέσα 13 άτομα αυτή τη φορά με τις αποσκευές μας μαζί σαν τις σαρδέλες αφού δεν είχε χώρο για αποσκευές ούτε πίσω ούτε πάνω απο το λεωφορειάκι , και τις στρίμωξε όλες σε μια θέση και στους κενούς χώρους. Ξεκινήσαμε επιτελους και μετά παο 5 λεπτά σταματάμε σε ενα εστιατόριο και καλα για να αλλάξει ο οδηγός. Είχαμε όλοι εκνευριστεί αφού είδαμε και παθαμε να βολευτούμε. Αφού δεν παρήγγειλε κανένας τίποτα μετά απο 5 λεπτά φύγαμε. Κάναμε άλλη μια στάση λίγο έξω απο την Μπανγκόκ λίγο πριν κολήσουμε στην απίστευτη κίνηση. Τελικά φτάσαμε λίγο μετά τις 7 η ώρα το απόγευμα στο κέντρο. Πήγα κατευθείαν για φαγητό και μετά αναζήτηση για κάποιο guest house για να μείνω. Ήμουνα πολύ κουρασμένος για να ξανα βγώ και έτσι αφέθηκα στην αγκαλιά του Μορφέα , για πολλές ώρες.

Ξύπνησα αργά αφου δεν είχα προγραμματίσει κάτι και πήρα ταξί για Chinatown. Το ποσο εξευτελιστικό αν ζητήσετε να βάλουνε ταξίμετρο το οποίο ξεκινάει απο τα 35 μπάτ. Ενημερωτικά τα τουκ τουκ μου ζητησανε διπλάσια και βάλε απο αυτά που πλήρωσα. Απο τότε έπερνα μόνο ταξί. Πιο φθηνό , πιο άνετο , πιο γρήγορο , με κλιματισμό και δεν τρώως όλο το καυσαέριο στη μαπα. Εγω θα πρότεινα σε όλους να παρετε μια φορά τουκ τουκ για κοντινή διαδρομή να κάνετε την πλάκα σας να βγάλετε τις selfie σας και μετά μόνο ταξί. Αφου περιπλανήθηκα στα στενά και μετά απο κάποιες μικρές αγορές , μπήκα σε ενα μικρό εμπορικό για να γλιτώσω λίγο απο τον ήλιο του μεσημεριού. Μόλις μπήκα έπεσε το μάτι μου σε μια πινακίδα που έλεγε εστιατόριο στον 25ο όροφο με θέα. Πήρα τον ανελκηστήρα και ανέβηκα. Είχε θέα 360 μοίρες στην πόλη , και οι τιμές ήταν θα έλεγα φυσιολογικές αν αναλογιστούμε την θέα που προσέφερε. Να σημειώσω ότι ήμουνα μόνος μου στο εστιατόριο αφού οι Ασιάτες τρώνε νωρίς μεσημεριανό και η ώρα είχε περάσει . Πλήρωσα 260 μπάτ για φαγητό και 1 χυμό μαζί με 10% service. Δηλαδή 7 ευρώ περίπου.
_DSC0979.JPG
_DSC0975.JPG
_DSC0989.JPG
_DSC0986.JPG


Ση συνέχεια επέστρεψα πίσω για ξεκούραση και μπανάκι και ξανα πίσω στο κέντρο. Το βράδι επισκέφτηκα την αγορά τον λουλουδιών , υπέροχες εικόνες και επιτέλους ενα μέρος σε αυτή την πόλη που μυρίζει υπέροχα!!
_DSC0002.JPG
_DSC1028.JPG

_DSC1031.JPG
_DSC1036.JPG
_DSC1044.JPG

_DSC1048.JPG
_DSC1053.JPG
Ξεκίνησα να περιπλανιέμαι εκεί γύρω για αναζήτηση εστιατορίου.
_DSC0007.JPG

Αφού έφαγα μερικές πόρτες( έκλεισε η κουζίνα) βρήκα ενα πολύ κυριλέ εστιατόριο με τσιμπημένες τιμές για Ταιλάνδη όπως βεβαια όλα στην περιοχή , έτσι προτίμησα αυτό αφού είχε και ζωντανή μουσική με πιάνο, βιολί ,κοντραμπάσο και τραγουδιστή! Η ατμόσφαιρα ήταν υπέροχη και οι σερβιτόροι απίστευτα εξυπηρετικοί Παρήγγειλα φαγητό μέσα σε αννανά και μια καρύδα και για επιδόρπιο λίγο παγωτάκι. Στο τέλος είπα να φάω και τη καρύδα λίγο και μόλις με είδε ο σερβιτόρος να βασανίζομαι να την καθαρίσω, ήρθε πήρε την καρύδα και την γύρισε μετα απο 2 λεπτά καθαρισμένη . Ο λογαριασμός στο τέλος ήτανε περίπου 400 μπάτ μαζί με 10% service και 4% ΦΠΑ που προστίθενται μετά στο λογαριασμό και δεν συμπεριλαμβάνονται στις τιμές του καταλόγου (όχι σε όλα τα εστιατόριο) . Πλήρωσα περίπου 10μιση ευρώ τσιμπημένη τιμή για Ταιλάνδη αλλά χαλάλι τους, το άξιζαν και με το παραπάνω!
15877713_1382741638437286_670265880_o.jpg
15877968_1382741595103957_1704796653_o.jpg
15878152_1382741585103958_1569769201_o.jpg
15935091_1382741635103953_1513252139_o.jpg
 

Attachments

Yiannis47

Member
Μηνύματα
57
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Ινδια .... ισως.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα !!!
Πολύ ωραία περιγραφή από τα μέρη που αγαπώ ιδιαίτερα!!!
Είσαι νεαρός στην ηλικία, όπως δείχνουν οι φωτογραφίες σου, και έκανες ένα ταξίδι που πάρα πολλοί δεν θα το καταφέρουν σ'ολη τους την ζωή.
Θα ήθελα να σε ρωτησω αν μετά από αυτή την εμπειρία, γιατί για εμπειρια ζωής πρόκειται κατά την γνώμη μου, αν λοιπόν άλλαξες σαν άνθρωπος, αν βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα τώρα.
Σ' ευχαριστώ για την ιστορία σου !!!!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλημέρα Γιαννη και σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια . Σίγουρα ήταν μοναδικό ταξίδι , το πρώτο μου στην Ασιατική Ηπειρο . Το να αλλαξω σαν άνθρωπος είναι μεγάλη κουβέντα. Σίγουρα είδαν πολλά και διαφορετικά πράγματα τα μάτια μου σε αυτό το ταξίδι , κάποια απο αυτα τα περίμενα άλλα οχι. Προσωπικά ήξερα που πήγαινα και τις δυσκολίες που θα έβρισκα . Μετα απο αυτό το ταξίδι νιώθω πιο ώριμος ταξιδιωτικά αλλά και πιο σίγουρος για τον εαυτό μου , σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να πω ότι είδα καποια μεγάλη αλλαγή σε εμένα . Το μόνο πράγμα που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι οτι σταμάτησα να αγχώνομαι και να γκρινιάζω με ασήμαντα πράγματα.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Την επόμενη μέρα δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο αφού άρχισε να βγαίνει η κούραση του ταξιδιού και κοιμήθηκα λίγο παραπάνω. Το απόγευμα αποφάσισα να πάω στο Octave Rooftop Lounge Bar που βρίσκεται στον 49ο όροφο του Marriot Hotel. Τελικά ήταν πολύ μακριά και μέχρι να τα βρω να πάω στο πλησιέστερο Skytrain και μετά να αλλάξω γραμμή η ώρα πήγε 7. Ετσι έχασα και το ηλιοβασίλεμα αλλά και το Happy Hour 4-7 το απόγευμα μισή τιμή τα κοκτέιλ. Απίστευτη θέα στην πόλη την οποία απόλαυσα μαζί με ένα Tai Mojito έναντι 375 μπάτ δηλαδή περίπου 10 ευρώ. Για όποιον ενδιαφέρετε να έρθει προτείνω να έρθει νωρίτερα για να απολάυσει το ηλιοβασίλεμα και στη συνέχεια τα φώτα τις πόλης μόλς νυχτώσει. Η πλησιέστερη στάση του SkyTrain είναι η “Thong Lo” και απο εκεί 3 λεπτά με τα πόδια. Αφού απόλαυσα το ποτάκι μου και την υπέροχη θέα πήρα τον δρόμο της επιστροφής.

_DSC0031.JPG
15879436_1382741778437272_992325607_n.jpg
15902555_1382741718437278_2078909653_o.jpg
15909078_1382741715103945_1788016829_o.jpg
Πρώτα όμως έπρεπε να φάω κατι. Εκατσα σε ενα μικρό τοπικό εστιατόριο αφού η περιοχή δεν είναι τουριστική. Εφαγα 2 μερίδες κοτοπουλο με ρύζι γιατί πεινούσα πολύ και γενικά στην Ασία οι μερίδες τους είναι μικρες για τα δικά μας δεδομένα. Κόστος 100 μπάτ δηλαδή 2μιση ευρώ. Πολλές φορές σε αυτό το ταξίδι αναγκάστηκα να πάρω 2 και 3 μερίδες για να χορτάσω, δεν το έκανα πάντα βεβαια λόγω κόστους. Ο δρόμος της επιστροφής μακρυς και εγώ κουρασμένος.

Το επόμενο πρωί επισκέφτηκα το μεγαλύτερο εμπορικό της Ασίας (έτσι λενε αυτή τουλάχιστον) , χαοτικό με ότι σκεφτείς μέσα!! Εκανα κάποιες τελευταίες αγορές αλλά όχι πολλά πράγματα αφού οι τιμές ήταν πιο ακριβές απο Ελλάδα και Κύπρο και το backpack μου δεν είχε χώρο ούτε για δείγμα. Επέστρεψα για να πάρω τα πραγματά μου και να ξεκινήσω για το αεροδρόμιο , κάπου εδώ το ταξίδι μου έφτανε στο τέλος του.

Ενιωθα χαρούμενος που κατάφερα και ολοκλήρωσα αυτό το ταξίδι χωρίς πολλά ευτράπελα και κυρίως υγειής!! Ήταν άλλη μια μοναδική εμπειρία , άλλος κόσμος, άλλη κουλτούρα , νέες γεύσεις στον ουρανίσκο και ατελειωτες εικόνες που δεν χορταίνουν τα μάτια να βλέπουν . Κάθε ταξίδι προσωπικά το βλέπω σαν ενα πανεπιστήμιο. Μέσα σε λίγες μόνο ημέρες μπορείς να μάθεις τόσα πολλά πράγματα , να αποδεχτείς την διαφορετικότητα , να αλλάξεις τρόπο σκέψεις αλλά και πως βλέπεις τον κόσμο γενικότερα , να γνωρίσεις θεότρελους ανθρώπους , να δεις μέρη μαγικά που μόνο στο National Geographic έβλεπες!!

Για τα λογιστικά του ταξιδίου τώρα. Οι πτήσεις ( Λαρ-Αθηνα , Αθηνα-Μπανγκοκ με επιστροφή συν Λουανγκ Πραμπανγκ-Σιεμ Ρειπ ) στοίχισαν συνολικά 618 ευρώ.
Στο ταξίδι ξοδεύτηκαν για διαμονές, μετακινήσεις, φαγητό , αξιοθέατα , δραστηριότητες και κάποια λίγα ψώνια 540 ευρώ και 200 δολάρια ( τα οποία είχα αλλάξει με φίλο πριν φύγω προς 160 ευρώ) σύνολο 700 ευρώ απο τα οποία τα 165 ευρώ περίπου ξοδεύτηκαν για βίζες(4) .
Συνολικο κόστος ταξιδίου για 18 μέρες 1318 ευρω .
 
Last edited:

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Συγχαρητήρια για την πολυ ωραία ιστορία που μας περιέγραψες και για τις πολυ ωραίες σου φωτό... Μπράβο σου και που τολμησες ένα τέτοιο ταξίδι μόνος σου!!
Κάποιες περιγραφές σου με εικόνες μου θύμισαν το ταξίδι που έκανα τον Σεπτέμβριο στην Κίνα κ συγκεκριμένα στο Yangshuo , στον ποταμό Li.. Κάποια από τις μέρες που έρχονται θα γράψω για τις περιπέτειες μας.. κ πραγματικά έχεις δίκιο για ότι εμείς πολλές φορές θεωρούμε δεδομένα πράγματα κ καταστάσεις που άλλοι μπορεί να μην τις ζήσουν κ ποτέ τους.... ειδικά σε τόσο απλούς ανθρώπους που ζουν σε αυτές τις χώρες κάτω από αυτές τις συνθήκες.... κ είναι με το χαμόγελο κ προσπαθούν να σε βοηθήσουν..Σ'ευχαριστω κ πάλι...είναι ένα ταξίδι που θέλω κ εγώ πολυ να κάνω..... Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου!!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Συγχαρητήρια για την πολυ ωραία ιστορία που μας περιέγραψες και για τις πολυ ωραίες σου φωτό... Μπράβο σου και που τολμησες ένα τέτοιο ταξίδι μόνος σου!!
Κάποιες περιγραφές σου με εικόνες μου θύμισαν το ταξίδι που έκανα τον Σεπτέμβριο στην Κίνα κ συγκεκριμένα στο Yangshuo , στον ποταμό Li.. Κάποια από τις μέρες που έρχονται θα γράψω για τις περιπέτειες μας.. κ πραγματικά έχεις δίκιο για ότι εμείς πολλές φορές θεωρούμε δεδομένα πράγματα κ καταστάσεις που άλλοι μπορεί να μην τις ζήσουν κ ποτέ τους.... ειδικά σε τόσο απλούς ανθρώπους που ζουν σε αυτές τις χώρες κάτω από αυτές τις συνθήκες.... κ είναι με το χαμόγελο κ προσπαθούν να σε βοηθήσουν..Σ'ευχαριστω κ πάλι...είναι ένα ταξίδι που θέλω κ εγώ πολυ να κάνω..... Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου!!
Σε ευχαριστω πολύ , προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους να επισκεφτούν το Λάος εκτός απο ανθρώπους που ψάχνουν για χλιδή στα ταξίδια τους. Μπορεί να την βρούν και να την χρυσοπληρώσουν αλλά δεν είναι το ατού της χώρας . Περιμένουμε την δική σου ιστορία!!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Συγχαρητήρια για την ιστορία σου Ευχαριστώ για την βοήθεια σου στο δικό μου ταξίδι.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Συγχαρητήρια για την ιστορία σου Ευχαριστώ για την βοήθεια σου στο δικό μου ταξίδι.
Παρακαλώ χαίρομαι να βοηθάω ! Καλα να περάσετε και περιμένουμε και την δική σας ιστορια !
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Γύρισα χτες να ανασάνω πρώτα και έχω να γράψω πολλά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom