Η πυραμίδα των αναγκών που πρέπει να ικανοποιεί ένα ταξίδι μας.

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οπως ειπωθηκε μαλλον η αναγκη να γνωρισω τον κοσμο...
ισως εχω και τασεις φυγης...μικρος ηθελα να παω να ζησω Αργεντινη...μαλλον το προβλημα το ειχα εκ γενητης
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
ισως εχω και τασεις φυγης...μικρος ηθελα να παω να ζησω Αργεντινη...μαλλον το προβλημα το ειχα εκ γενητης

Αυτού του είδους τα προβλήματα τα βρίσκω εξαιρετικά, αν είναι και εκ γενετής, αξίζουν συγχαρητήρια.
 
Last edited by a moderator:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
1) Ταξίδι = Ψυχική υγεία όπως εγω την αισθάνομαι

2) Ανάγκη να ''δει το μάτι ''πράγματα διαφορετικά απο τον τόπο μας

3)και πάνω από όλα αυτο που είπε και η Loca Corazon ''Αναμνήσεις για το μέλλον ''
δεν υπάρχει νομίζω τίποτα που να με γεμίζει σαν άνθρωπο περισσότερο ....

Ακριβώς όπως τα λες. Συμφωνώ απόλυτα.
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Με τα ταξίδια, μικρά ή μεγάλα, γεμίζω τα μπαούλα μου με καινούριες εμπειρίες ,με εικόνες διαφορετικές, με χρώματα και αρώματα,με φυσιογνωμίες και γκριμάτσες με συναισθήματα χαράς αλλά και συγκίνησης. Στα δύσκολα πάντα κάτι θα βρώ εκεί μέσα ικανό να μου δώσει δύναμη για τη συνέχεια. Βλέπω τη ζωή διαφορετικά,καλλιεργούμαι σαν άνθρωπος,και κυρίως γίνομαι περισσότερο ευγνώμων γι αυτό τον θαυμάσιο πλανήτη που μας χαρίστηκε.

Δείτε αυτή τη διαφήμιση της Virgin.Σχετίζεται με τις ταξιδιωτικές μας αναμνήσεις καί για το πόσο χρήσιμες μπορεί να μας φανούν στο μέλλον!
 
Last edited by a moderator:

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
1. την αίσθηση της απόλυτης πληρότητας
2. την περιπέτεια της εξερεύνησης
3. την χαρά της ανακάλυψης
4. την γνωριμία με όλα αυτά τα θαυμαστά πού υπάρχουν, έργα της φύσης ή τού ανθρώπου.
5. την επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς, κουλτούρες, ανθρώπους.
6. το να ζήσω , έστω καί γιά λίγο, με τούς ανθρώπους πού αγαπώ, έξω από τους καθημερινούς ρυθμούς της ρουτίνας.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όλους τους παραπάνω λόγους, που αναφέρθηκαν και σχετίζονται με το γιατί ταξιδεύει κανείς.
Θέλω πρόσθετα σε αυτά, να αναφερθώ σε μιά φιλοσοφική αντίφαση, στην οποία ταλαντεύεται ο σύγχρονος άνθρωπος. Από τη μιά η ανάγκη της γνώσης, της ανακάλυψης, του διαφορετικού, του καινούργιου, της διασκέδασης και μέσω όλων αυτών ο στόχος της πληρότητας του ατόμου και δι'αυτής της ευτυχίας. Από την άλλη η συνείδηση ότι η πληρότητα και η ευτυχία υπάρχει μέσα μας, δίπλα μας.
Πρέπει να βαδίσει κανείς το ταξίδι της ζωής και να χαρεί όλα αυτά που γνωρίζει και γεύεται στα ταξίδια για να μπορέσει να προσεγγίσει τη συνείδηση ότι η ευτυχία είναι ΕΔΩ! Διαφορετικά κανείς κυνηγά το ανικανοποίητο και του διαφεύγει η ουσία.
Το ταξίδι λοιπόν είναι μιά διαδρομή αυτογνωσίας.

Υ.Γ. Για τους γαλλόφωνους, μουσικά το παραπάνω θα το έλεγα με τους στίχους του τραγουδιού "Le soleil et la lune" στο post αυτό.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ολα ξεκινάνε από το DNA μας.

Κατόπιν προστίθονται οι παιδικές εικόνες & βιώματα, που γίνονται υποσυνείδητες αναμνήσεις , για να διεκδικήσουν το «θέλω».....
Για μένα κάποιος θείος ναυτικός.... όταν μιλούσε για τα ταξίδια του, εγώ ζωγράφιζα κόσμους στο μυαλό μου.... και έλεγα πάντα.... ‘σαν μεγαλώσω θα ταξιδέψω και γω’.
Ο θείος μιλούσε σε πολλούς για τα ταξίδια του, μα δεν ταξίδεψαν όλοι οι ακροατές του....
Τα παραμύθια, μας μιλούσαν για χώρες μακρινές, παλάτια με μαχαραγιάδες και τζίνια, καμήλες και σκηνές.....
Η οθόνη της τηλεόρασης με τα ελάχιστα κανάλια όταν ήμασταν παιδιά, μας μάγευε με τις εικόνες των «μακρινών» κόσμων.
Τότε ο «έξω» κόσμος μας φαινόνταν τόσο άγνωστος και απόμακρος ....
Αλλοι κόσμοι, άλλες μυρωδιές......
Πρόκληση και πρόσκληση στο παιδικό μυαλουδάκι μου....
όνειρα που τα θελα για ζωή....

Και ξεκίνησα... και τα ταξίδια έγιναν επένδυσή ζωής :shock:

Για να προχωρώ μπροστά πιο ζωντανή και πιο γεμάτη ....
να βλέπω, να αισθάνομαι, να ζω, να θυμάμαι .....
και να αδημονώ για την ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ!


 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
εχω μαθει οτι οι αναγκες κατα τη διαρκεια ενος ταξιδιου, ..αλλαζουν...μειωνονται,πολλαπλασιαζονται,ξεφυτρωνουν...
δεν ξερω τελικα αν μπορει να μπει σε ενα συγκεκριμενο πλαισιο ολο αυτο...(1 το κρατουμενο)
επισης δεν ξερω τι μπορει να πιστευω σε 10 χρονια ...
προσωπικα επιτυχια και αναγκη θεωρω ενα πραγμα ... να ειμαι ο εαυτος μου ..απο κει ξεκινω ...για να παω παρακατω ...
ειναι ωραιο θεμα και μεγαλη κουβεντα
αν το πιασω αντιστροφα ...απο την εσωτερικη αναζητηση, δηλαδη,
τοτε μηπως δεν θα επρεπε να "καταληγουμε" σε αποτυχιες?
καθως ολα βοηθουν ...

galat ..
πως αποδεικνυεται οτι η πληροτητα ειναι διπλα μας ?
και τι σημαινει διπλα....?ας ξεκινησουμε απο εκει
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μεγαλη κουβέντα πιασαμε....και ωραια..
Μπορω να πω οτι με ολα οσα γραφτηκαν συμφωνω.
Θα προσθεσω μονο κατι ακομα....
Εμενα παντα μου αρεσε να ονειρευομαι..πειτε με ονειροπόλα...
..και πιο πολυ αξια δινω στη διαδρομη,στο σχεδιασμο ενος ταξιδιου,παρα οταν φτανω και το ζω! (γιαυτο και ειμαι κατα των οργανωμενων,μου στερουνε αυτη την ικανοποιηση,την μαγεια)
Ετσι για μενα το ταξιδι με κανει να ονειρευομαι......μηνες πριν το πραγματοποιησω..και ξερετε τι υπεροχο ειναι να κανεις ονειρα!!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
..και πιο πολυ αξια δινω στη διαδρομη,στο σχεδιασμο ενος ταξιδιου,παρα οταν φτανω και το ζω! (γιαυτο και ειμαι κατα των οργανωμενων,μου στερουνε αυτη την ικανοποιηση,την μαγεια)
Δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω...
Φαίνεται ότι σε μας η Ιθάκη έδωσε το ωραίο ταξίδι...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εχω μαθει οτι οι αναγκες κατα τη διαρκεια ενος ταξιδιου, ..αλλαζουν...μειωνονται,πολλαπλασιαζονται,ξεφυτρωνουν...
δεν ξερω τελικα αν μπορει να μπει σε ενα συγκεκριμενο πλαισιο ολο αυτο...(1 το κρατουμενο)
επισης δεν ξερω τι μπορει να πιστευω σε 10 χρονια ...
προσωπικα επιτυχια και αναγκη θεωρω ενα πραγμα ... να ειμαι ο εαυτος μου ..απο κει ξεκινω ...για να παω παρακατω ...
ειναι ωραιο θεμα και μεγαλη κουβεντα
αν το πιασω αντιστροφα ...απο την εσωτερικη αναζητηση, δηλαδη,
τοτε μηπως δεν θα επρεπε να "καταληγουμε" σε αποτυχιες?
καθως ολα βοηθουν ...

galat ..
πως αποδεικνυεται οτι η πληροτητα ειναι διπλα μας ?
και τι σημαινει διπλα....?ας ξεκινησουμε απο εκει
lalibela,νομίζω ότι γενικά στη ζωή οι ανάγκες αλλάζουν,πολλαπλασιάζονται ή μειώνονται...ανάλογα με την φάση στην οποία βρίσκεται κανείς στα διάφορα στάδια της ζωής του.θέλω να πω πως αλλάζοντας το άτομο αλλάζουν και οι ανάγκες του και φυσικά τα πιστεύω του.αυτό που σήμερα λοιπόν θεωρούμε επιτακτική ανάγκη αύριο μπορεί να φαντάζει αδιάφορο ή και γελοίο...και κάθε τι που σήμερα μας φαίνεται αλήθεια,αύριο μπορεί να το βλέπουμε σαν ψέμα.παρόλα αυτά σήμερα κάτι θέλουμε(άρα νιώθουμε την ανάγκη του).
με αυτά τα δεδομένα λοιπόν ,εγώ σήμερα(στη παρούσα φάση δηλ.)θέλω τα ταξίδια μου να πληρούν τις παρακάτω τουλάχιστον προϋποθέσεις για να πω πως ήταν επιτυχημένα:
1.να μου καλύπτουν την ανάγκη για μάθηση (στο στάδιο της προετοιμασίας,κατά τη διάρκεια του ταξιδιού και αργότερα όταν θα έχω επιστρέψει σπίτι)
2.να μου καλύπτουν την ανάγκη για εξερεύνηση,προβληματισμό,θαυμασμό(έργων της φύσης και του ανθρώπου)
3.να με" δένουν" λίγο ακόμα με τους συνταξιδιώτες μου.
4.να με φέρνουν πιο κοντά στον εαυτό μου και τις πραγματικές του ανάγκες.
5.να μου δίνουν την ευκαιρία να πω ευχαριστώ για όλα όσα έχω και μερικές φόρες τα θεωρώ αυτονόητα και δεδομένα.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ρε παιδια αφου καταλαβαινομαστε εμεις εδω στο φορουμ.Το ταξιδι δεν ειναι αναγκη... ειναι τροπος ζωης!!!!!
Υπαρχουν αυτοι που απλα κοιτουν και αυτοι που παρατηρουν, που ζουν την καθε στιγμη σ οποια γωνια του πλανητη κι αν βρεθουν!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.388
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom