Sky Work Airlines Η SkyWork παίρνει τη θέση της Swiss στη Θεσσαλονίκη και εισάγει και 4 νέους ελληνικούς προορισμούς!

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Τι είναι αυτό καινούργιο? Τι έχουν τα ελικοφόρα δηλαδή? Κατουράνε στο πηγάδι?
:haha::haha::haha: όχι ρε παιδιά,προς θεού! απλά μου φάνηκε λίγο περίεργος τύπος για αυτό το δρομολόγιο! αν θέλετε εξηγήστε μου και εμένα πού έχω λάθος! :D
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Παιδιά ότι και να λέμε είναι πλήγμα που φεύγει η Swiss από Θεσ/νίκη. Ανταποκρίσεις για όλο τον κόσμο δεν προσφέρει η SkyWork. Ούτε καν χρυσώνεται το χάπι θα έλεγα εγώ. Σε πάει στη Βέρνη 3 φορές τη βδομάδα..ε και;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
:haha::haha::haha: όχι ρε παιδιά,προς θεού! απλά μου φάνηκε λίγο περίεργος τύπος για αυτό το δρομολόγιο! αν θέλετε εξηγήστε μου και εμένα πού έχω λάθος! :D
To λάθος που κάνεις είναι ότι θεωρείς τα ελικοφόρα αεροσκάφη δεύτερης διαλογής ... τα Q-400 π.χ που έχει η συγκεκριμένη εταιρία και πολλές άλλες ανάμεσα σε αυτές και η Ο.Α, είναι καινούργια, άνετα και φυσικά ασφαλέστατα... σε διαδρομές με περιορισμένη κίνηση ή σε διαδρομές που πρέπει να εκτελούνται πολλά δρομολόγια με λίγους επιβάτες, είναι εντελώς ασύμφορο οικονομικά να χρησιμοποιούνται jets... η εταιρίες λοιπόν έχουν διαλέξει ελικοφόρα... πίστεψέ με δεν υπάρχει τίποτε κακό σε αυτό... είναι το ίδιο αν όχι και περισσότερο ασφαλή...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To λάθος που κάνεις είναι ότι θεωρείς τα ελικοφόρα αεροσκάφη δεύτερης διαλογής ... τα Q-400 π.χ που έχει η συγκεκριμένη εταιρία και πολλές άλλες ανάμεσα σε αυτές και η Ο.Α, είναι καινούργια, άνετα και φυσικά ασφαλέστατα... σε διαδρομές με περιορισμένη κίνηση ή σε διαδρομές που πρέπει να εκτελούνται πολλά δρομολόγια με λίγους επιβάτες, είναι εντελώς ασύμφορο οικονομικά να χρησιμοποιούνται jets... η εταιρίες λοιπόν έχουν διαλέξει ελικοφόρα... πίστεψέ με δεν υπάρχει τίποτε κακό σε αυτό... είναι το ίδιο αν όχι και περισσότερο ασφαλή...
Το πρόβλημα με τα ελικοφόρα δεν έχει να κάνει ούτε με την ασφάλεια ούτε με την άνεση. Έχει να κάνει με την ταχύτητα. Τα Q-400, πως να το κάνουμε, είναι λίγο της υπομονής.... Σε μικρές αποστάσεις, όπως π.χ. για τα Ελληνικά νησιά, το cruising speed είναι σχεδόν αμελητέος παράγοντας. Σε μεγαλύτερες αποστάσεις όμως, όπως π.χ. Θεσσαλονίκη - Βέρνη, η διαφορά στο χρόνο της διαδρομής είναι μεγάλη....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Eνα δικιο για τον χρονο της διαδρομης το εχεις,αλλα ετσι εχεις την ευκαιρια
να απολαυσεις την πτηση παραπανω και μην ξεχνας οτι οι Θεσσαλονικεις
κινδυνευουν να μην εχουν πτησεις για πουθενα,το να καθυστερησουν μιση ωρα
θα ηταν το τελευταιο που θα τους στεναχωρουσε.
Θελω να πιστευω οτι ειναι καλυτερα απο το να πετας μεσω Αθηνων για Ελβετια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θελω να πιστευω οτι ειναι καλυτερα απο το να πετας μεσω Αθηνων για Ελβετια.
Μα το θέμα δεν ήταν ποτέ οι πτήσεις για Ελβετία - οκ, κάποιοι από τους Επιβάτες πήγαιναν όντως στην Ελβετία, αλλά η πλειοψηφία των επιβατών της Swiss μετεπιβιβαζόταν σε άλλα αεροπλάνα, για άλλους προορισμούς εντός ή εκτός Ευρώπης. Στη Βέρνη δεν υπάρχουν στην ουσία ανταποκρίσεις (πέραν από κάτι ελάχιστα της ίδιας μικρής εταιρίας...).
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
To λάθος που κάνεις είναι ότι θεωρείς τα ελικοφόρα αεροσκάφη δεύτερης διαλογής ... τα Q-400 π.χ που έχει η συγκεκριμένη εταιρία και πολλές άλλες ανάμεσα σε αυτές και η Ο.Α, είναι καινούργια, άνετα και φυσικά ασφαλέστατα... σε διαδρομές με περιορισμένη κίνηση ή σε διαδρομές που πρέπει να εκτελούνται πολλά δρομολόγια με λίγους επιβάτες, είναι εντελώς ασύμφορο οικονομικά να χρησιμοποιούνται jets... η εταιρίες λοιπόν έχουν διαλέξει ελικοφόρα... πίστεψέ με δεν υπάρχει τίποτε κακό σε αυτό... είναι το ίδιο αν όχι και περισσότερο ασφαλή...
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! δεν είναι οτι τα θεωρώ δευτερης διαλογής...έχω πετάξει με Q-400 της olympic air και μου φάνηκαν πολύ κλειστοφοβικά γι' αυτό και παραξενεύτηκα ( τα έχω συνδιασμένα στο μυαλό μου μονο για πτήσεις εσωτερικού). anyway thanks!:rolleyes:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
έχει λίγες ώρες που ξαναήρθα Ελβετία, κλασσικά, με τη Swiss από Θεσ/νικη, και σκεφτόμουν κατά την διάρκεια της πτήσης "πώς θα πηγαινοέρχομαι πλέον που κλείνει κ η Swiss και η Easyjet το δρομολόγιό της;".

Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, όταν είδα τον τίτλο του συγκεκριμένου thread, εξεπλάγην και χάρηκα!

Οκ, δεν είναι Swiss, με καθημερινές πτήσεις, που να πηγαίνει Ζυρίχη, που να βολεύει πολλούς που πετάνε αλλού από τη Ζυρίχη κτλ, αλλά προσωπικά για μένα είναι ευχάριστο νέο!
Και πιο οικονομικά δρομολόγια, και πιο κοντά στον προορισμό μου (ειδικά από του χρόνου θα είμαι ακόμη πιο κοντά στη Βέρνη), μια χαρά δλδ!

Άντε, και σε καλή μας μεριά

Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχω πάρει σαφή απάντηση από τους αρμοδίους (αεροδρόμια, επικοινωνία με email, κτλ) για ποιο λογο σταματάει το δρομολόγιό της η Swiss από τη Θεσ/νικη (όπως και η easyjet για Βασιλεια). Το είδα λίγο.. καχύποπτα αρχικά, αλλά it's ok, ας μην πω περισσότερα, δεν είναι επί του θέματος άλλωστε....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχω πάρει σαφή απάντηση από τους αρμοδίους (αεροδρόμια, επικοινωνία με email, κτλ) για ποιο λογο σταματάει το δρομολόγιό της η Swiss από τη Θεσ/νικη (όπως και η easyjet για Βασιλεια). Το είδα λίγο.. καχύποπτα αρχικά, αλλά it's ok, ας μην πω περισσότερα, δεν είναι επί του θέματος άλλωστε....
Και δεν πρόκειται και να πάρεις. Σιγά μη σου (μας) δώσουνε και λογαριασμό για τις επιχειρηματικές τους κινήσεις....
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Και δεν πρόκειται και να πάρεις. Σιγά μη σου (μας) δώσουνε και λογαριασμό για τις επιχειρηματικές τους κινήσεις....
Εννοείται αυτό! Έτσι είναι, δυστυχώς ή ευτυχώς για εμάς :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom