Θάσος Θάσος Διαμονή

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.Μετά από πολύ καιρό από την εγγραφή μου στο σάιτ, κάνω και την πρώτη μου δημοσίευση. Λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το καταλληλο μέρος για διακοπές νέου :haha: (ακόμα πιστέυω) ζευγαριου στη Θάσο. Θέλουμε και την ηρεμία μας αλλά και ήσυχα μπαράκια. Για παράδειγμα μου αρέσει πολύ ο Αγ. Νικήτας στην Λευκάδα. Για τέλη Αυγούστου λέμε να πάμε και θα έχουμε και αυτοκίνητο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν να σου πω κατ' αρχάς ότι η Θάσος έχει φοβερές παραλίες και για όλα τα γούστα. Έχει και άμμο, έχει και χαλίκι. Έχει και κοσμικές, έχει και κρυφές (με περπάτημα). Επίσης, έχει βουνό, έχει και θάλασσα :D. Μην παραλείψετε να επισκευτείτε και τα ορεινά χωριά της.

Πάνω στις ερωτήσεις σου, εμείς μείναμε Λιμενάρια και μείναμε ευχαριστημένοι. Υπάρχουν κοντά αρκετές καλές παραλίες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γυρίσαμε όλο το νησί γύρω-γύρω (κυριολεκτικά) με το αμάξι, αφού οι αποστάσεις είναι παλευτικές. Το συγκεκριμένο χωριό είναι ήσυχο, έως πολύ ήσυχο. Το ίδιο και τα 1-2 παραθαλάσσια μπαράκια του. Αυτά ειδικά ίσως παραείναι ήσυχα για τα γούστα σας. Στα Λιμενάρια κάθεσαι στα μπαράκια μόνος σου (με κανα-δυο τραπέζια ακόμα) και κοιτάς το φεγγάρι. Κακός χαμός γίνεται δίπλά, στον Ποτό, αλλά τα σκηνικά αυτά (πατείς με πατώ σε πύχτρα στους τουρίστες και στο ντάμπα ντούμπα) εγώ δεν τα εύχομαι ούτε στον χειρότερο εχθρό μου :)
Περισσότερα, και ίσως πιο διαφορετικά μεταξύ τους, μπαράκια είχε στην χώρα, αλλά δυστυχώς από τα Λιμενάρια είναι πολύ μακριά για βραδυνή έξοδο οπότε το κάναμε μόνο μία φορά και σχετικά νωρίς. Στο μπαράκι που κάτσαμε όμως έπαιζε όλο λάτιν που μου αρέσουν και εκεί έχω να το λέω πως ήπια το πιο "σωστό" μοχίτο έβερ!
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Πέρυσι τον 15 Αυγουστο εμεινα 5 ημέρες στον Ποτό (δίπλα από τα Λιμενάρια) με την κοπέλα μου. Αν και θεωρείται από τους δημοφιλέστερους προορισμούς του νησιού, δεν συνάντησα κάτι υπερβολικό. Αρκετό κόσμο, κάποια μπαράκια στην παραλία, πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα, καθαρά νερά. Επίσης θεωρώ την Αγία Παρασκευή πολύ καλή τοποθεσία για διαμονή. Η εκεί παραλία είναι η αγαπημένη μου, πέρυσι έτυχε να δώ και μερικά δελφίνια! Τα υπόλοιπα μέρη θεωρώ ότι είναι αρκετά ήσυχα.. Να περάσετε καλά, εμείς περάσαμε υπέροχα εκεί!
 

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Κάθε άλλη πληροφορία θα ήταν πάντα ευπρόσδεκτη!
 

sunshine

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
. Θέλουμε και την ηρεμία μας αλλά και ήσυχα μπαράκια. Για παράδειγμα μου αρέσει πολύ ο Αγ. Νικήτας στην Λευκάδα. .

Τι μου θύμησες;! Αγ.Νικητας!! το πιο ωραίο μέρος που μείναμε ποτέ!! Ήσυχο, γραφικό με το μπαράκι του πάνω στο κύμα!!! Αχχχ…

Μιας λοιπόν και εμείς θα καταλήξουμε Θάσο φέτος… (εάν και είμαστε ένα κλικ από το να βρεθούμε Αγ.νικιτα πάλι!! Αλλά είπαμε να πάμε σε κάτι καινούργιο…) θα μας πεις που έμεινες εν τέλει στην Θάσο και εντυπώσεις από εκεί; Ευχαριστώ…
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Επειδή το ποστ είναι πολύ παλιό ίσως δεν το δουν οι φίλοι να σου απαντήσουν.Επειδή κι εγώ πέρισυ στη Θάσο έκανα διακοπές,αν σε ενδιαφέρει η άποψή μου μη μείνεις στον Ποτό εκτος αν σου αρέσει η φασαρία.Τα Λιμενάρια μου άρεσαν περισσότερο.Επίσης αν ξαναπάω θα προτιμήσω την άλλη πλευρά όπως Χρυσή Αμμουδιά ή Σκάλα Ποταμιάς.Η Ποταμιά είναι το ωραιότερο χωριό της Θάσου.
Αν πάλι αποφασίσεις να μείνεις στον Ποτό,στα συν η τοποθεσία που βολεύει για εξορμήσεις στις δυο πλευρές του νησιού, προτίμησε τα καταλύμματα που βρίσκονται στο κεντρικό δρόμο προς ένα χωριό που δε θυμάμαι τώρα,αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου προτείνω αυτό που μέναμε εμείς.Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom