Θάσος

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Στην θάσο είχα κανει μια απο τις πρωτες εκδρομες μου σαν εφηβος,καλοκαιρι του 91 ηταν θυμαμαι οταν ξεκινησαμε τεσερεις φιλοι με τα παπακια μας απο αλεξ/πολη για καβαλα οπου και πήραμε το πλοιο για το νησι...αξεχαστα χρόνια.
Φετος 17 χρονια μετα αξιωθηκα να ξαναπαω,ειναι απο τα μερη που λες "ελα μωρε στην θασο θα παω που ειναι διπλα μου?".Και οπως αποδειχτηκε τελικα εκανα μεγαλο λαθος που δεν πηγαινα τοσα χρονια.
Η προσβαση πλεον για τους κατοικους τις θεσ/νικης ειναι πανευκολη και πολυ γρηγορη.Με ολοκρηρωμενη την εγνατια οδο εδω και λιγες μερες θα ειναι ακομα πιο κοντινη η αποσταση.
Το πλοιο κατα την γνωμη μου συμφερει να το παρεις απο κεραμωτη που η αποσταση ειναι περιπου 30 λεπτα και οχι απο καβαλα.Δρομολογια ειχε καθε μιση ωρα οποτε δεν περιμενες σχεδον καθόλου στο λιμανι τις κεραμωτής.
Το κοστος ειναι πολυ μικρο,7 ευρω το ατομο 4 ο σπορος και 23 το αυτοκινητο.
Το ταξιδι ειναι πολυ ευχαριστο,ενω το πλοιο σε ολη την διαρκεια το συντροφευουν γλαροι που πετουν σε πολυ κοντινη αποσταση.Χωρις να το καταλαβουμε λοιπον φτασαμε στο λιμανι του νησιου.Ο λιμενας ειναι η πρωτευουσα του νησιου,ηπιαμε ενα καφεδακι στην παραλια,περπατησαμε λιγο ατα στενα δρομακια και πηραμε τον δρομο για το ξενοδοχειο.
Εμεις μεναμε στο νοτιο μερος του νησιου,πολυ κοντα στον ποτο.Η διαδρομη ειναι καταπληκτικη,θεωρω οτι η θασος ειναι ενα απο πιο πρασινα νησια μας παροτι ενα μεγαλο μερος ειχε καει πριν απο χρονια, η μητερα φυση εκανε το θαυμα της.
Το ξενοδοχειο δεν ελεγε και παρα πολλα,αλλα δεν μας ενδιεφερε και τοσο πολυ.Η τιμη 50 ευρω την μερα ικανοποιητικη αν και η παραλια που διαφημιζε ο ξενοδοχος οτι ειναι 200 μετρα ηταν πολυυυυ πιο μακρια,anyway.
Σε αποσταση 4-5 χιλιομετρα απο το ξενοδοχειο ηταν ο ποτος,το πιο τουριστικο πλεον μερος του νησιου με μια πολυ ομορφη παραλια,καφετεριες,ταβερνες και πολλα πολλα μαγαζια.
10 λεπτα απο τον ποτο βρισκονται τα λιμεναρια το δευτερο μεγαλυτερο χωριο μετα τον λιμενα αλλα πολυ πιο ομορφο.Οι αποστασεις στο νησι ειναι πολυ μικρες,αν θελεις γυρνας ολο το νησι σε λιγοτερο απο δυο ωρες ενω το οδικο δικτυο ειναι αρκετα καλο.
Ο ποτος λοιπον μαζι με τα λιμεναρια και την σκαλα παναγιας ειναι τα ποιο ωραια παραθαλλασια χωρια του νησιου,ενω η σκαλα πρινου δεν με ενθουσιασε τοσο.
Για τις παραλιες τι να πω,η μια καλυτερη απο την αλλη,χωρις υπερβολες δεν υστερουν σε τιποτα απο παραλιες πολυ πιο διαφημισμενων νησιων.Εμεις μεναμε πολυ κοντα στην παραλια ψιλη αμμος,απο τις ποιο ομορφες του νησιου.Η πιο γνωστη ειναι η χρυση αμμουδια που βρισκεται κοντα στην σκαλα ποταμιας και σκαλα παναγιας,ειναι περιπου 1χλμ και πραγκματικα αξιζει την ονομασια που εχει.
Λιγο μετα τα κοινυρα βρισκεται η παραλια paradise.Πραγμαικος παραδεισος καταγαλανα νερα ,ψιλλη αμμος ενω τα δεντρα φτανουν μεχρι την παραλια.Οργανωμενη οπως και οι υπολοιπες βεβαια,ενω ειναι η μοναδικη που επιτρεπεται ο γυμνισμος,οτι καλυτερο μιας και εισαι στον παραδεισο.
Αυτη που μου αρεσε πιο πολυ ειναι της αλυκης,σκετη μαγεια,επισης πολυ ομορφες η παραλια στο πευκαρι και η παραλια της παχυς.
Σχεδο ολες οι παραλιες ειναι ρηχες και ιδανικες για παιδια,ενω αυτο που τις κανει και ξεχωριζουν ειναι ο συνδυασμος του γαλανου τις θαλαλσας με το πρασινο.
Tα ορεινα χωρια του νησιου ειναι επισης πολυ ομορφα.Το πιο γνωστο ειναι ο θεολογος με πολλα αρχοντικα παραδοσιακα σπιτια και γραφικες πλατειες.Αγορασαμε μελι και γλυκα του κουταλιου που ειναι απο τα παραδοσιακα προιοντα του νησιου,ενω η μυρωδια απο το κατσικακι στην σουβλα μας εσπασε την μυτη και φυσικα το γευτηκαμε.
Εκτος τον θεολογο που βρισκεις οτιδηποτε εχει σχεση με σουβλες και ειναι ολα υπεροχα καλο φαγητο ειχε παντου,εμεις προτιμουσαμε τις ψαροταβερνες στον ποτο και στα λιμεναρια.
Αξιζει επισης να επισκεφτεις την Εκλησια της Παναγίας που ειναι πραγματικα εντυπωσιακη ,την Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ με την καταπληκτικη θεα,τον αρχαιο οικισμο της αλυκής.
Την εποχη που πηγαμε(τελη ιουνιου)ειχε αρκετο κοσμο το νησι αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο οπως τον αυγουστο.Οι ξενοι ηταν κυριως απο σερβια και ρουμανια ενω ειχε και αρκετους αγγλους και γερμανους.
Απο νυχτερινη ζωη δεν ξερω και παρα πολλα να σας πω μιας και ειχαμε τον μπομπιρα μαζι,παντως γενικα ειναι ηρεμα τα πραγματα ιδανικο μερος για οικογενειακες και ησυχες διακοπες.
Η θασος ειναι ενα νησι που σου κρυβει εκπληξεις καθε τις σημειο και μια ξεχωριστη ομορφια.
Εμεις κατσαμε μια βδομαδα στο νησι και δεν νοιωσαμε ουτε μια στιγμη οτι βαρεθηκαμε.Σιγουρα δεν θα κανω τοσα χρονια να ξαναπαω μιας και μπορεις ανετα να πας
και για ενα σ/κ. :clap::clap:
awww.etravel.gr_thasos_images_Thasos_information.jpg
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ποσες φορες εχω πει να παω και δεν το αποφασισα..Παιζει πολυ για αυτο το καλοκαιρι η Θασος οποτε ευχαριστω kosvik για τις πληροφοριες!
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Στο συνιστω ανεπιφυλακτα,ειδικα σε σενα που αγαπας τις ομορφες παραλιες.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πήγα (πρώτη φορά) στη Θάσο για μια εβδομάδα διακοπές τον Άυγουστο του 2006. Αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ήταν οι καταπληκτικές θάλασσες και τα ορεινά χωριά. Όχι μόνο ο Θεολόγος αλλά και άλλα όπως ο καταπληκτικός Άνω Πρίνος. Στον Ποτό γινόταν της Μυκόνου. Ζήταγες συγνώμη και αν σε έπαιρναν στα σοβαρά κατάφερνες να περάσεις.:haha: Τα παραθαλάσσια χωριά σχετικά καλά. Δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα. Το Μοναστήρι του Αρχ. Μιχαήλ κυρίως έχει ανεπανάληπτη θέα και είναι και πολύ όμορφο αν το δεις από απέναντι. Το πράσινο παρ'όλο που είναι φανερό οτι έχει μειωθεί είναι πράγματι πολύ εντυπωσιακό και δίνει πάρα πολλούς πόντους στο νησί. Η κοντινή του απόσταση από την ηπειρωτική χώρα είναι ακόμα ένα ατού. Έχουν κάνει καλή δουλειά για τη διαφήμιση του νησιού με χάρτες και πολλά φυλλάδια. Η πιο ωραία στιγμή ήταν θεατρική παράσταση στο Αρχαίο Θέατρο με θέα τη θάλασσα. Και ο Αρχαιολογικός χώρος εξαιρετικός όπως και το Μουσείο αν και όχι τελειωμένο όταν πήγα εγώ.
Πολύ χαρακτηριστική η εικόνα των γλάρων που σε συνοδεύουν σε όλο το ταξίδι. Αν ασχοληθείς μαζί τους περνάει η ώρα πριν καν το καταλάβεις. Και εμείς πήγαμε από Καβάλα, που σημαίνει μεγαλύτερο ταξίδι.
Πράγματι πάντως αξίζει το νησί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ενδιαφέρον, thanks.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Πήγα (πρώτη φορά) στη Θάσο για μια εβδομάδα διακοπές τον Άυγουστο του 2006. Αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ήταν οι καταπληκτικές θάλασσες και τα ορεινά χωριά. Όχι μόνο ο Θεολόγος αλλά και άλλα όπως ο καταπληκτικός Άνω Πρίνος. Στον Ποτό γινόταν της Μυκόνου. Ζήταγες συγνώμη και αν σε έπαιρναν στα σοβαρά κατάφερνες να περάσεις.:haha: Τα παραθαλάσσια χωριά σχετικά καλά. Δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα. Το Μοναστήρι του Αρχ. Μιχαήλ κυρίως έχει ανεπανάληπτη θέα και είναι και πολύ όμορφο αν το δεις από απέναντι. Το πράσινο παρ'όλο που είναι φανερό οτι έχει μειωθεί είναι πράγματι πολύ εντυπωσιακό και δίνει πάρα πολλούς πόντους στο νησί. Η κοντινή του απόσταση από την ηπειρωτική χώρα είναι ακόμα ένα ατού. Έχουν κάνει καλή δουλειά για τη διαφήμιση του νησιού με χάρτες και πολλά φυλλάδια. Η πιο ωραία στιγμή ήταν θεατρική παράσταση στο Αρχαίο Θέατρο με θέα τη θάλασσα. Και ο Αρχαιολογικός χώρος εξαιρετικός όπως και το Μουσείο αν και όχι τελειωμένο όταν πήγα εγώ.
Πολύ χαρακτηριστική η εικόνα των γλάρων που σε συνοδεύουν σε όλο το ταξίδι. Αν ασχοληθείς μαζί τους περνάει η ώρα πριν καν το καταλάβεις. Και εμείς πήγαμε από Καβάλα, που σημαίνει μεγαλύτερο ταξίδι.
Πράγματι πάντως αξίζει το νησί.
Τα ορεινα χωρια ειναι σιγουρα πιο γραφικα απο τα παραθαλασσια,σε οσους ειπαμε οτι θα παμε στην θασο και ειχαν παει στο νησι ,μας ειπαν να αποφυγουμε να παμε τον αυγουστο,παντως πραγματικα αξζει το νησι και ειμαι πλεον ενας απο τους διαφημιστες του.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ευχαριστουμε Κοσβικ για την ομορφη ιστορια. Συμφωνω και εγω για τη Θασο. Πηγαινω απο μικρη καθε χρονο, πολλες φορες 2 και 3 φορες, Μαλιστα εχω βαφτισει και ενα κοριτσακι εκει και εχω γυρισει τοσο με τους ντοπιους, που νομιζω οτι την ξερω πλεον εξισου καλα με εναν Θασιτη. Κατα καιρους εχω μεινει σε ολο το νησι, Λιμενα, Ποταμια , Παναγια, Λιμεναρια, Πρινο, αλλα εχω κανει και καμπινγκ. Εχει πραγματικα τα παντα, για ολα τα γουστα. Το συνιστω ανεπιφυλακτα οχι μονο για καλοκαιρι, αλλα για ολες τις εποχες του χρονου, αφου και το εσωτερικο του νησιου (Καζαβιτι, Καστρο κτλ) ειναι υπεροχο. Εμενα απο παραλιες μου αρεσει η Τρυπητη και οι Μαριες, αρκει να μην εχει φυκια. Φυσικα ο Παραδεισος ενταποκρινεται πληρως στο ονομα του. Νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη σε σχεση με τη Χαλκιδικη, που πλεον ειναι μαρτυριο και η διαδρομη αλλα και οι παροχες. Θασος και παλι Θασος!:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ πάλι έχω αντίθετη άποψη για το νησάκι....είχα πάει πριν κάμποσα καλοκαίρια και πραγματικά το μετάνιωσα: οι παραλίες της ήταν πολύ πολύ μέτριες (έως κακές)....

Μετά τη Θάσο πήγα στην αγαπημένη μου Χαλκιδική και σιχτίριζα τον εαυτό μου που έχασα 1 βδομάδα στη μετριότητα....
 

Kroister

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝέαΥόρκη/Λατινική Αμερική
Η Θάσος είναι ένα πολύ όμορφο νησί με υπέροχες παραλίες και την συνιστώ και εγώ ανεπιφύλακτα!!!!! Και όποιος πάει πρέπει να φάει οπωσδήποτε στην Πευκοσπηλιά λίγο πριν τον Πρίνο!!!
Απίστευτο φαγητό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Μια φίλη μου είχε διηγηθεί τις διακοπές της στη Θάσο. Εκείνοι είχαν προτιμήσει να στήσουν σκηνές στο δάσος, δίπλα σε ποτάμι.
 

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Πήγα 2 φορές και δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα κιόλας.
Μέτρια όλα.
Βέβαια δεν φταίει το νησί αλλά μάλλον εγώ που είχα περισσότερες προσδοκίες σαν νέος απο ένα μέρος που ενδείκνυται σε ποσοστό 90% για οικογενειακές διακοπές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom