Θέλω να πάω Ιταλία και δεν έχω ξαναπάει εξωτερικό

natalia-p

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Για αλλαγή σε χρεώνει έτσι κι αλλιώς.
Απλά δες τι σε συμφέρει πιο πολύ,να το αλλάξεις ή να κλείσεις καινούργιο.
Η ryanair δεν δίνει λεφτά πίσω
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
κανονικα πετουσα 16 και γυρνουσα 17 αλλα πρεπει να φυγω 15 και γυριζω 17,αυτο που θελω να μαθω ειναι επειδη το πρωτο εισητηριο το εβγαλα με επιστροφη θα υπαρξει θεμα αν δεν κανω τσεκ ιν στην αναχωρηση και κανω μονο στην επιστροφη ,γτ το εισητηριο εχει ενα ενιαιο κωδικο.Δηλαδη,εαν εκδοσω καινουργιο για 15 ,και δεν κανω αλλαγη που χρεωνουν 60ευρω ,υπαρχει περιπτωση να χασω και το επιστροφης?
ευχαριστω!!!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
παιδια εχω βγαλει γαι ιταλια με αναχωρηση και επιστροφη.θελω να αλλαξω την ανναχωρηση,μπορω απλα να μην κανω τσεκ ιν και να εκδοσω εισητηριο καινουργιο για ανχωρηση και να κρατησω το εισητηριο επιστροφης?γτ αν παω να κανω αλλαγη μου ζηταει 60 ευρω
Επικοινώνησε με την εταιρία και ζήτα ακύρωση μόνο του ενός σκέλους της κράτησης και μετά κλείσε άλλο εισητήριο αναχώρησης (αν ετσι σου βγαίνει φθηνότερα).. Αν δεν εμφανιστείς στην πτήση αναχώρησης πιθανότατα θα ακυρωθεί αυτόματα το εισητήριο επιστροφής.
 

marinopedo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
συμφωνώ πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρεία κ να συνεννοηθείς μαζί τους για όποια αλλαγή θέλεις η οποια άλλη απορία έχεις για να είσαι σίγουρη ο,τι και να σου πούμε εμείς απο δώ....
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αν μιλάμε για την Ryanair, τότε όλες οι πτήσεις της είναι ανεξάρτητες. Είναι σαν να έχετε διαφορετικά εισιτήρια. Έχει περιγραφεί ο τρόπος με τον οποίο μπορείτε να πάρετε πίσω τους φόρους μιας πτήσης που δεν θα πραγματοποιήσετε. Ψάξτε στα θέματα που αφορούν την εταιρία.
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
ευχαριστω για τις απαντησεις σας,ξερει καποιος αν ο αριθμος μου θα εχει ισχυ στη ρωμη?και αν ναι πρεπει να κανω καποια ενεργοποιηση?
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
παιδια κατι ακομη,οταν κανω check-in στη ryanair πρεπει να μου ερχεται και Mail?επισης ξενοδοχεια πληρωνω μονο με την visa μου ή και με ρευστο?ελεγε ,οτι αν δεν εμφανιστω θα πληρωσω το αντιτιμο του δωματιου,στην visa λιγοτερα απο το αντιτιμο του δωματιου,γινεται να μου παει μειον η visa(χρεωστικη ειναι)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
επισης ξενοδοχεια πληρωνω μονο με την visa μου ή και με ρευστο?ελεγε ,οτι αν δεν εμφανιστω θα πληρωσω το αντιτιμο του δωματιου,στην visa λιγοτερα απο το αντιτιμο του δωματιου,γινεται να μου παει μειον η visa(χρεωστικη ειναι)
Το πως πληρωνεις στο ξενοδοχείο αναφέρεται στους όρους κράτησης. Τα περισσότερα δέχονται πληρωμή και με πιστωτική κάρτα και με μετρητά.
Αν όμως δεν εμφανιστείς και στους όρους λέει ότι χρεώνεσαι με το κόστος της πρώτης βραδιάς (ή όλης της κράτησης) θα χρεώσουν αυτόματα την κάρτα σου. Για να κάνεις κράτηση με χρεωστική (αν το δέχεται το ξενοδοχείο) θα πρέπει να έχει μέσα το ποσό της κράτησης. Αν δε τοχει όταν κάνουν έλεγχο για προέγγριση είναι πιθανό να σου ζητήσουν στοιχεία άλλης κάρτας ή να σου ακυρώσουν την κράτηση.
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
αν ,μου πουνε να με πανε σε αλλο ξενοδοχειο ,τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?το check -out aαπλα πας στη reception και πληρωνεις ετσι δεν ειναι?(σορυ αν η ερωτηση ειναι πολυ ηλιθια)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αν ,μου πουνε να με πανε σε αλλο ξενοδοχειο ,τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?το check -out aαπλα πας στη reception και πληρωνεις ετσι δεν ειναι?(σορυ αν η ερωτηση ειναι πολυ ηλιθια)
Υπάρχει η πιθανότητα σε περίπτωση overbooking κατά το check in να σου πουν ότι δεν έχουν διαθέσιμο δωμάτιο και αν θες να πας (με δικά τους έξοδα συνήθως οι μετακινήσεις) σε άλλο αντίστοιχο ξενοδοχείο με την ίδια τιμή. Μπορείς να αρνηθείς και να βρεις μόνος σου άλλο κατάλυμα (δύσκολο συνήθως τελευταία στιγμή να βρεις κάτι σε καλή τιμή), ενώ αν έχεις προπληρώσει θα αποζημειωθείς.

Η πληρωμή σε κάποια ξενοδοχεία γίνεται κατά το check out και σε άλλα κατά το check in. Κάποιες φορές που είχα προπληρώσει μου ζήτησαν την κάρτα μου κατά το check in ως εγγύηση για έξτρα υπηρεσίες που ίσως χρησιμοποιήσω. Γι αυτό καλό είναι να ρωτήσεις απευθείας το ξενοδοχείο που σε ενδιαφέρει τους τρόπους πληρωμής.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom