Θέμα σύντομων ταξιδιωτικών αποριών

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Καλησπέρα σε όλους,

Νομίζω ότι δεν υπάρχει ένα τέτοιο topic στο forum μας και θα ήταν χρήσιμο, προσωπικά μου έχει τύχει 2-3 φορές να θέλω να ρωτήσω κάτι στα γρήγορα και να το σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να ανοίξω ολόκληρο νέο θέμα για αυτό.

Οπότε πώς θα σας φαινόταν η ιδέα να υπάρχει ένα θέμα συζήτησης που θα μένει μονίμως ανοιχτό και οποιοδήποτε μέλος θα μπορεί να κάνει μια γρήγορη ερώτηση σχετικά με τα ταξίδια του, για την οποία δε θα άξιζε να ανοίξει ολόκληρο νέο θέμα ή δε βρίσκει εύκολα κάπου την απάντηση στην αναζήτηση;

Για παράδειγμα, ερωτήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν σε αυτό το topic (για να γίνει κατανοητό τι εννοώ όταν λέω σύντομες απορίες):

- Ξέρει κανείς πόσες ώρες είναι η απόσταση Αθήνα-Καλαμπάκα με τρένο;
- Πόσες ώρες διαφορά έχει η Ελλάδα από την πολιτεία της Νέας Υόρκης;
- Ξέρει κανείς τι ώρα κλείνουν τα καταστήματα στο Μιλάνο τα Σάββατα;

κλπ.

Με λίγα λόγια, ερωτήσεις που δε θα ανοίξουν ολόκληρες συζητήσεις αλλά θα είναι δυνατόν με 2-3 απαντήσεις από διαφορετικά μέλη να απαντηθεί πλήρως η ερώτηση.

Πιστεύω ότι έτσι θα γλιτώναμε σε μεγάλο βαθμό από το άνοιγμα νέω θεμάτων που τελικά η απορία του δημιουργού απαντάται μόνο με 2-3 posts.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ φοβαμαι οτι κατω απο εναν ομογενοποιημενο τιτλο του τυπου οι "μικρες ταξιδιωτικες αποριες" θα χανονται. Οσο μικρη και αν ειναι μια απορια- εννοω οσο συντομη και αν ειναι η απαντηση της- δικαιουται ενα αυτονομο thread προκειμενου να τραβηξει την προσοχη αυτου που γνωριζει την απαντηση, αλλιως υπαρχει η πιθανοτητα ενω καποιο μελος γνωριζει την απαντηση, η απορια να μεινει αναπαντητη επειδη ο γνωστης δεν μπηκε στον κοπο να ανοιξει το γενικο thread mε τον τιτλο "μικρες ταξιδιωτικες αποριες".
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.894
Likes
26.989
Πολυ φοβαμαι οτι κατω απο εναν ομογενοποιημενο τιτλο του τυπου οι "μικρες ταξιδιωτικες αποριες" θα χανονται. Οσο μικρη και αν ειναι μια απορια- εννοω οσο συντομη και αν ειναι η απαντηση της- δικαιουται ενα αυτονομο thread προκειμενου να τραβηξει την προσοχη αυτου που γνωριζει την απαντηση, αλλιως υπαρχει η πιθανοτητα ενω καποιο μελος γνωριζει την απαντηση, η απορια να μεινει αναπαντητη επειδη ο γνωστης δεν μπηκε στον κοπο να ανοιξει το γενικο thread mε τον τιτλο "μικρες ταξιδιωτικες αποριες".
σωστο, νομιζω εχεις δικιο
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Πολυ φοβαμαι οτι κατω απο εναν ομογενοποιημενο τιτλο του τυπου οι "μικρες ταξιδιωτικες αποριες" θα χανονται. Οσο μικρη και αν ειναι μια απορια- εννοω οσο συντομη και αν ειναι η απαντηση της- δικαιουται ενα αυτονομο thread προκειμενου να τραβηξει την προσοχη αυτου που γνωριζει την απαντηση, αλλιως υπαρχει η πιθανοτητα ενω καποιο μελος γνωριζει την απαντηση, η απορια να μεινει αναπαντητη επειδη ο γνωστης δεν μπηκε στον κοπο να ανοιξει το γενικο thread mε τον τιτλο "μικρες ταξιδιωτικες αποριες".
Δεν έχεις άδικο Έρση, ωστόσο πιστεύω ότι στο forum μας αφενός υπάρχουν πολλά μέλη που ελέγχουν όλα τα αδιάβαστα Posts τους και αφετέρου από τη στιγμή που κάποιος εκθέτει ένα ερώτημα στο εν λόγω φόρουμ, δεν είναι επείγουσα η απορία του. Πολλά μέλη συνήθως σχεδιάζουν μακροπρόθεσμα ταξίδια που δε θα υλοποιηθούν μέσα στους επόμενους 2 μήνες, και απλά θέλουν μικορπληροφορίες τύπου τι καιρό κάνει εκεί συνήθως την άνοιξη ή πόσα ευρώ αντιστοιχούν σε μία μονάδα του τοπικού νομίσματος κλπ.

Επίσης πιστεύω να σου πω την αλήθεια ότι πολλές ερωτήσεις σε αυτό το φόρουμ δε γίνονται ποτέ, είτε επειδή κάποιος βαριέται να ανοίξει νέο θέμα, είτε επειδή λυπάται να ανοίξει ολόκληρο θέμα για μια μικροερωτησούλα. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να το κάνει αυτό και καταλήγω να ψάχνω σε αμφιβόλου ποιότητας ιντερνετικές πηγές, ενώ στο travelstories θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει από πρώτο χέρι την απάντηση. Μάλιστα, πολλές από αυτές τις ερωτήσεις θα ήθελα να τις κάνω απλά από περιέργεια, επειδή είμαι ένας από τους ονειροπόλους που ταξιδεύουν σε μακρινά μέρη μήηηηηνες πριν πραγματοποιήσουν τα σχέδιά τους :haha:

Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό μου. Ας δούμε όμως τι πιστεύουν και οι υπόλοιποι :)
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
δεν ειναι κακη ιδεα, πιστευω ομως οτι καποιες ερωτησεις θα χανονται (αν πχ γινουν 2-3 σε μικρο χρονικο διαστημα) καθως επισης και οτι θα γινεται ενα μπερδεμα ως προς τις απαντησεις. Δλδ πχ απαντα σημερα καποιος σε μια ερωτηση που βρισκεται 2 σελιδες πισω και ακομα και αν γινει σωστα το quote ωστε να επανεμφανιζεται η ερωτηση, ειναι πιθανο ο ερωτων να μη βρει ποτε την απαντηση, καθως μπορει στο μεταξυ να γραφτουν αλλα 2-3 ποστ και να θαφτει.
Ομως δε νομιζω πως θα βλαψει κανεναν να ανοιχτει ενα τετοιο τοπικ, μπορει να μη λειτουργησει για ολους, αλλα σιγουρα καποιες αποριες θα λυθουν. Ισως αν πιασει σαν ιδεα, να πειστουν καποια απο τα πιο πολυταξιδεμενα μελη, που πιθανοτατα εχουν περισσοτερες απαντησεις να δωσουν, να το παρακολουθουν λιγο πιο στενα.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ βρίσκω την ιδέα πολύ καλή,γιατί νομίζω έχουμε ..."φουλάρει" στις απορίες (από τις πιό απλές του στύλ..πως να πάω από το Χ αεροδρόμιο στό κέντρο της πόλης..μέχρι τις πιό σύμπλοκες)στό τόπικ: αναζήτηση πληροφοριών καθώς και στά επί μέρους γκρούπ πχ Ιταλόφιλων,Γερμανόφιλων όπου πολλές φορές βλέπουμε τίς ίδιες απορίες!!από άλλα μέλη με αποτέλεσμα ήδη να μπερδεύεται και να ...χάνεται κάποιος που θέλει να απαντήσει...,με τόν τρόπο που προτείνεις θάχουμε συγκεντρωμένες τουλάχιστον τις πιο απλές ερωτήσεις.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.085
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Και εγώ πιστεύω ότι ένα τέτοιο τοπικ μπορεί να λειτουργήσει μόνο για τα ψαγμένα και παλιά μέλη και γενικά υπάρχει κίνδυνος να χάνονται οι ερωτήσεις.
Το καλύτερο για όλα τα μέλη είναι να μην ανοίγουν για "ψύλλου πήδημα" νέο τοπικ, αλλά να ανατρέχουν στο forum αναζήτηση πληροφοριών, να βλέπουν αν υπάρχει ανοιγμένο θέμα για τον προορισμό τους και να ποστάρουν εκεί την ερώτηση, άλλως να ανοίγουν νέο θέμα.
Άλλωστε για τους περισσότερους προορισμούς ήδη υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες, οι οποίες φυσικά πρέπει να ανανεώνονται με φρεσκα tips.

Aφήστε που η έννοια σύντομη απορία είναι σχετική. Για άλλον είναι ο καιρός, αλλά για άλλον μπορεί να είναι και ένα ξενοδοχείο κοντά στον Πύργο του Αιφελ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.158
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είτε το έχουμε είτε όχι, η μεγάλη πλειοψηφία θα πετάξει την οποιαδήποτε ερώτηση "όπου βρει". Στα "Νέα Μέλη", σε μια ταξιδιωτική ιστορία, όπου βρει κυριολεκτικά. Αυτό γίνεται τόσο καιρό, και η ύπαρξη ενός θέματος δεν αρκεί για να το αλλάξει, δυστυχώς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.648
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom