Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Πληροφοριακά και μόνο οι ώρες δύσης και ανατολής.
https://www.timeanddate.com/sun/netherlands/amsterdam?month=4&year=2019
Όταν τελειώνει τη βιντεοκληση το καλοκαίρι η σύζυγος μου λέει: "α! είναι 10 το βράδυ και κάθονται στον κήπο τους ακόμα". Τι να το κάνω το φως ως τις 10 ρε γυναικά της λέω! Εκεί θα κάνει 2 καλές μέρες το καλοκαίρι και μετά θα κάνει βροχή, ασχέτως και εδώ στο χωριό μου έχει χειρότερο καιρό από κει (τώρα). Γιαυτό κατεβαίνουνε στους Μεσογειακούς προορισμούς και έχεις δουλειά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Πληροφοριακά και μόνο οι ώρες δύσης και ανατολής.
https://www.timeanddate.com/sun/netherlands/amsterdam?month=4&year=2019
Όταν τελειώνει τη βιντεοκληση το καλοκαίρι η σύζυγος μου λέει: "α! είναι 10 το βράδυ και κάθονται στον κήπο τους ακόμα". Τι να το κάνω το φως ως τις 10 ρε γυναικά της λέω! Εκεί θα κάνει 2 καλές μέρες το καλοκαίρι και μετά θα κάνει βροχή, ασχέτως και εδώ στο χωριό μου έχει χειρότερο καιρό από κει (τώρα). Γιαυτό κατεβαίνουνε στους Μεσογειακούς προορισμούς και έχεις δουλειά!
Εχω πληρη εικονα, εκτος απο Ολλανδια που ξαναπηγα Απριλη, εχω κι απο βορειοτερα τον Ιουνη που σκοτεινιαζει στις 11. Για ταξιδια ειναι ιδανικη συνθηκη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αναρτω το προγραμμα που εχω στα σκαρια, ωστε να ξερουμε για τι συζηταμε:
Καλημέρα! Δεν ξέρω εάν έχεις ήδη επισκεφτεί την Ουτρέχτη, αλλά ο συνδυασμός Gouda και μετά Ουτρέχτη θα είναι πιο εντυπωσιακός σε εικόνες! Δεν έχω πάει στο Leiden βέβαια, απλά θεωρώ ότι η Ουτρέχτη είναι πιο γραφική.
Επίσης, εάν πας τελικά στο Scheveningen να φροντίσεις να είσαι εκεί τουλάχιστον μισή ώρα πριν τη δύση για να προλάβεις το ηλιοβασίλεμα στον Ατλαντικό. Η περιοχή είναι άκρως τουριστική με μαγαζιά "κακής" αισθητικής και το μόνο που αξίζει εκεί είναι μια βόλτα στην εξέδρα μέσα στην θάλασσα που θα σου χαρίσει όμορφες εικόνες και μετά ένας καφές στο ξενοδοχείο "Grand Hotel Amrâth Kurhaus" με θέα τον Ατλαντικό ωκεανό.[/QUOTE]
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Καλημέρα! Δεν ξέρω εάν έχεις ήδη επισκεφτεί την Ουτρέχτη, αλλά ο συνδυασμός Gouda και μετά Ουτρέχτη θα είναι πιο εντυπωσιακός σε εικόνες! Δεν έχω πάει στο Leiden βέβαια, απλά θεωρώ ότι η Ουτρέχτη είναι πιο γραφική.
Επίσης, εάν πας τελικά στο Scheveningen να φροντίσεις να είσαι εκεί τουλάχιστον μισή ώρα πριν τη δύση για να προλάβεις το ηλιοβασίλεμα στον Ατλαντικό. Η περιοχή είναι άκρως τουριστική με μαγαζιά "κακής" αισθητικής και το μόνο που αξίζει εκεί είναι μια βόλτα στην εξέδρα μέσα στην θάλασσα που θα σου χαρίσει όμορφες εικόνες και μετά ένας καφές στο ξενοδοχείο "Grand Hotel Amrâth Kurhaus" με θέα τον Ατλαντικό ωκεανό.
Την Ουτρεχτη δεν την εβαλα γιατι δεν εχει κατι που με τραβαει να δω. Επιπλεον προσανατολιζομαι σε μικρες πολεις.
Για το Scheveningen το υποψιαζομουν οτι ειναι για μια βολτα μονο. Ευχαριστω που το επιβεβαιωσες.
Το καλοκαιρι πιθανον να ξαναβρεθω για καποιες ωρες Αιντχοβεν για μια πτηση και σκεφτομαι περασμα απο Χερτγκονμπος. Καπως ετσι θα καλυψω μεγαλο μερος της χωρας φετος.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ελενη2508 μια διόρθωση τπτ άλλο! Δεν είναι Ατλαντικός αλλά Βόρεια θάλασσα (Noord Zee).
Πολύ σωστά!! Το Scheveningen βρέχεται από τη Βόρεια Θάλασσα. Αλλά εάν έχεις τηλεσκόπιο και κοιτάξεις νοτιοδυτικά μέσα από το στενό της Μάγχης, παίρνεις και λιγο μάτι από Ατλαντικό Ωκεανό... ;):xalara:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Πολύ σωστά!! Το Scheveningen βρέχεται από τη Βόρεια Θάλασσα. Αλλά εάν έχεις τηλεσκόπιο και κοιτάξεις νοτιοδυτικά μέσα από το στενό της Μάγχης, παίρνεις και λιγο μάτι από Ατλαντικό Ωκεανό... ;):xalara:
Ουτε καν οταν περασα τη Μαγχη με πλοιο ειδα ωκεανο, αλλα μη σας χαλασω τη φαντασιωση :haha:.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Δεν θελω να σε μπερδεψω περισσοτερο αλλα η Ουτρεχτη ειναι πραγματικα Π-Α-Ν-Ε-Μ-Ο-Ρ-Φ-Η!
Το πιστευω. Αλλα δεν χωραει σε αυτο το ταξιδι που θελω να δω συγκεκριμενα πραγματα, παρα μονο αν ειχα αλλη μια μερα. Να 'μαστε καλα και να μαζευουμε μιλια, ειμαι απο αυτους που ξαναπανε στις ιδιες χωρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ζητω τα φωτα σου γιατι ο προγραμματισμος αυτου του ταξιδιου παει να με τρελανει.
Εχω κλεισει επιστροφη στις 8 το βραδυ απο Βρυξελλες αντι το πρωι απο Αμστερνταμ με σκοπο να εκμεταλλευτω την τελευταια μερα ως αργα το μεσημερι. Και το ερωτημα ειναι που να αφιερωσω την τελευταια μιση μερα.
1) Θα προτιμουσα Ντορντρεχτη και ανεμομυλους για να μην επιστρεφω πισω και να εξοικονομησω μετακινησεις τις προηγουμενες μερες. Σε 1,5 ωρα απο εκει θα ειμαι αεροδρομιο Ζαβεντεμ με το τρενο. Προβλημα το κουβαλημα αποσκευων. Ποση ωρα θελει να πας απο Ροτερνταμ με Waterbus σε ολα αυτα; Και ποση ωρα παιρνει η επισκεψη στους ανεμομυλους;
2) Ροτερνταμ με επισκεψη σε μουσειο, αλλα παλι με αποσκευες. Υπαρχει φοβος να χασω πολυ χρονο στις μετακινησεις μεσα στην πολη επειδη δεν ειναι μικρη , σε 1,5 ωρα απο εκει αεροδρομιο.
3) Ντελφτ με αποσκευες και αναχωρηση απο εκει σε παρομοιο χρονο περιπου.
4) Η πιο συντηρητικη επιλογη: Διαθετω για μουσειο Χαγης για το τελευταιο πρωι και χωρις αποσκευες, αναχωρηση απο εκει και αφιξη σε 2 ωρες στο αεροδρομιο.
Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, οι σταθμοί των τρένων κατά κανόνα έχουν lockers για να αφήσεις πράγματα, και να φύγεις μετά από κει κατευθείαν για Βρυξέλλες. Οπότε διάλεξε οτιδήποτε εκτός από ανεμόμυλους και Dordrecht, καθώς εκεί δεν περνάς από το σταθμό για να αφήσεις αποσκευές.
Η διαδρομή είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στο μισάωρο ανά segment (δες εδώ: https://www.waterbus.nl/storage/Waterbus-timetables.pdf για πιο συγκεκριμένα), ενώ η διάρκεια επίσκεψης μπορεί να παίξει αρκετά. Νομίζω 45' στους ανεμόμυλους είναι αρκετά, αλλά αν κάποιος θέλει να περπατήσει κάθε μονοπάτι και να βρεί κάθε γωνιά για φωτογραφίες, μπορεί να το τραβήξει και αρκετές ώρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Οπότε διάλεξε οτιδήποτε εκτός από ανεμόμυλους και Dordrecht, καθώς εκεί δεν περνάς από το σταθμό για να αφήσεις αποσκευές.
Ουτε καν το σκεφτηκα αυτο...
Ειναι γεγονος οτι βρηκα λοκερς και στο Delft, οποτε θα ξαναδω το προγραμμα, που με εκπληξη διπιστωνω οτι ειναι αρκετα γεματο σε σχεση με το τι πιστευα πριν κλεισω το ταξιδι.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Διάβαζα όλα τα παραπάνω γιατί σε 2 βδομάδες θα είμαι Ολλανδία για 7 μέρες, και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα...
Θα εκτιμούσα πολύ οπότε οποιαδήποτε βοήθεια...
Θα έχουμε δύο μέρες στο αιντχοβεν και θα επισκεφτούμε και το Μάαστριχτ
Μετά τρεις μέρες Άμστερνταμ... εδώ είναι το πρόβλημα μου... και θα επιστρέψω σε αυτό...
Και τέλος, δύο μέρες στο Ρότερνταμ που θα επιχειρήσουμε βόλτα Χάγη και Σεβενιγκεν

Όσο αφορά το Άμστερνταμ λοιπόν, παίζουν πολλά απ'όλα αυτά που διάβασα... ουτρεχτη, χαρλεμ, ενταμ και βολενταμ, γκιιθορν κτλ κτλ...
Εννοείται ότι όλα αυτά δεν γίνονται, οπότε
ΒΟΉΘΕΙΑ!!!!
Χωράνε κάποια διπλά από αυτά σε μία ημέρα??

Και εκτός αυτών, ατραξιόν που πιστεύετε πώς αξίζουν??
Σκέφτομαι την Holland pass, γι'αυτό ρωτάω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... ❤
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom